Како да направите дренажен ров да изгледа добро

William Mason 22-08-2023
William Mason

Содржина

почвени култури - дрвја, грмушки, растенија со почва, винова лоза, повеќегодишни растенија и повеќе!

Еве уште една референца од наставката PennState која наведува десетици влажни растенија, дрвја и цвеќиња. Списокот ги вклучува и соодветните зони на цврстина. Совршено!

Помеѓу овие три ресурси – имате многу десетици растенија, грмушки, цвеќиња и дрвја кои се толерантни на влажно. (Споредете кое било од растенијата со вашата зона на цврстина и одете оттаму!)

ПрепорачаниСемиња од диви цвеќиња

Одводниот канал на вашиот имот не мора да биде досаден или скриен! Со креативно размислување, можете да го преобразите вашиот одводен ров во воодушевувачка глетка која делува како совршено живеалиште за инсекти и птици!

Во ова упатство – ќе ви ги покажеме нашите најдобри совети за да го направите вашиот одводен канал да изгледа добро – дури и ако сте се обиделе претходно и сте не успеале.

Да го направите вашиот проект да изгледа добар. Без разлика дали сте наследиле постоечка област за одводнување што сакате да ја разубавите или планирате нова патека за истекување вода на вашиот имот, почетокот е ист.

Одлучете за изгледот и чувството што сакате да го дизајнирате и оставете ја вашата креативност да тече!

За почеток, погледнете неколку идеи на интернет! Има многу достапни. Најдов неколку одлични ресурси за дизајнирање на канали и ги споделив подолу.

Исто така види: 7 убедливи причини за одгледување кози од Оберхасли

Ресурси за дизајнирање на дренажен ров

Еве каде тревата трева може да ни се најде ако вашиот одводен канал не е премногу влажен. Додавањето свеж слој тревник за инстант тревник околу вашиот одводен канал може да биде лесна победа!

Ги прелистав врвните универзитети за да ги најдам следните ресурси за дизајнирање на дренажни канали. Искористете ги добро!

 • Дизајн на ров – Алтернативни пристапи – Универзитет Пердју
 • Видови на дренажа – површинска наспроти подземна – Државен универзитет во Мичиген
 • Дизајн на систем за подземна дренажа – Продолжување на Универзитетот во Минесота
 • Распојување на одводотединствениот недостаток на овој дизајн е тоа што изгледа скапо за изведувачите да го инсталираат! Одлично за комерцијални имоти, сепак.

  Да. Сигурно!

  Карпите можат да бидат чисто функционални, или ако имате некои импресивни карпи, додајте ги како карактеристика на областа.

  Карпите изгледаат прекрасно во секој амбиент каде што има вода. Можете дури и да создадете отскочни камења со некои рамни градинарски камења.

  Препорачано Пакет од 30.000 семиња, повеќегодишна мешавина од диви цвеќиња (100% чисто живо семе) 11,99 $ (0,00 $ / брои)

  Ако го истегнете ова големо поле - тогаш проверете од преку 30.000 живи семки од диви цвеќиња!

  Замислете како шарените цветови ве чекаат со овие не-ГМО цвеќиња. Тие се исто така едногодишни цвеќиња - за да се надеваме дека можете да уживате во пријатната глетка на расцутените диви цвеќиња одново и одново.

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 19:20 GMT

  Уште еден совет за одводен канал за земјоделците, градинарите и другите!

  Бидете креативни!

  Исто така, запомнете дека вашиот одводен канал не мора да изгледа совршено. Само обидете се да го чувате уредно уреден – и да го чувате од насобран ѓубре.

  Ако можете да ги следите овие совети за дизајнирање и уредување на одводниот канал, се обложувам дека вашиот одводен канал ќе трае долго! Всушност – историјата покажува дека дренажатарововите можат да го издржат тестот на времето.

  Неодамна читав статија од Харвард Газета – каде што најдоа легендарен одводен ров што датира од 1700-тите ! Леле!

  Тогаш – ровџиите ископаа ров, ги оградија двете страни со тешки камења, а дното го обложија со земја. Дивиот дел е што студентите археолози само неодамна го открија одводниот ров.

  Тоа е еднакво на стотици години подоцна - и тој сè уште е недопрен! (Иако, беше закопан под земја. Сè уште сум импресиониран. Многу време!)

  Заклучок – Добро да изгледа вашиот одводен ров!

  Со одредена имагинација и планирање, вашиот дренажен ров може да стане карактеристика на вашиот имот. Помина времето на криење или маскирање на областа за одводнување на вода.

  Можете да го трансформирате овој витален воден систем во глетка што го одзема здивот за која соседите ќе коментираат - од сите вистински причини!

  Што е со вас? Дали имате добри совети за дизајнирање на дренажни канали што можете да ги споделите?

  Знам дека некои од најдобрите пејзажисти сакаат да ја покажат својата работа – затоа слободно споделете со нас.

  Ви благодариме што читавте – и ве молиме имајте убав ден!

  Прочитајте повеќе – Споделете се!Калкулатор за барања – Државен универзитет во Јужна Дакота

 • Одвод на кртови – Совршен за фарми со тврда глинена почва! – Државниот универзитет во Мичиген

Ако ги проучувате горенаведените ресурси, наскоро ќе откриете дека имате неколку опции за одводни канали. Но – како би требало да го направите вашиот одводен канал да изгледа добро?

Започнете внимателно да размислите кој стил би можеле да го примените во вашата конкретна ситуација со одводниот канал. Потоа испланирајте нешто оригинално за вашата поставка што ќе ве натера да желни да започнете со проектот.

Ако не сте сигурни како да започнете - не паничете! Ќе споделиме некои од нашите најдобри совети за дизајнирање на дренажни канали за да помогнеме во минимизирање на гужвата или второто погодување.

Прочитајте повеќе – Моја надворешна печка за пица од тули, за вкусна домашна пица! Еве одличен пример за голем дренажен ров опремен со гранитни карпи. Гранитните карпи додаваат основа на дренажниот ров - а исто така и стил.

Додека планирате, имајте ја предвид количината на вода што тече низ одводниот канал. Дали е сезонски, или има постојано истекување вода од високите делови на имотот во текот на годината?

(Или, можеби управувате со поголем имот со масивен дренажен ров? Без грижи – стратегијата е иста.)

Дизајнот и растенијата што ќе ги изберете треба да потекнуваатод практична проценка на ситуацијата!

Еве некои од областите за проценка што треба да се земат предвид.

Одлучете каков стил на градина е вистинскиот за вас

Освен ако немате посветен тим градинари, повеќето од нас не сакаат да трошат часови за да го одржуваат дренажниот канал на имотот.

Доколку имате градинарска карактеристика

можеби сакате да ја направите уникатна карактеристика

Меѓутоа, ако сте сопственик на дом, можеби ќе ви треба областа да биде функционална и привлечна, со што е можно помал напор.

Направете ја вашата дренажа како карактеристика на градина или уредување

Леле. Совршено! Го сакам овој дрвен мост над одводниот ров. Разговор за рустикален дизајн на пејзаж. Овој дизајн на дренажен канал ги нема најфенси или најблескави материјали - но сепак е еден од моите омилени. Најдобриот дел? Може да изградите мост што одговара на која било големина одводен канал - ако сакате.

Одвојувањето на вашата градина во област со карактеристики може да биде забавен проект. Можете да создадете градина со карактеристики со областа што го опкружува одводниот слив . Наместо да се обидувате да ги скриете влажните дамки околу местото за одводнување, уредете го!

Со додавање на истакнато централно парче како птичја бања или голем украс во градината, можете да работите нанадвор со постепено помали растенија.

Окружете го новиот градинарски кревет со рабови од карпи или камења и воила! Имате област со карактеристики. Големо рамно скалилоКамењата можат да доведат и до централниот елемент.

Љубов! Sunset Vista дизајни леано железо сончоглед отскочна штица 12" $33,65

Сончогледите се симбол на среќа - што е подобар начин да се создаде свој пат за среќа! Овие се рачно изработени од леано железо, така што се супер издржливи и нема да пукаат. Тие исто така може да заработите повеќе ако немате провизија! 21.7.2023 05:25 часот по Гринич

Ако областа околу вашиот одводен канал е особено влажна во текот на годината, размислете да користите тема за таа конкретна област. Создадете мала функција мини „џунгла“ или магично мочуриште каде што децата можат безбедно да истражуваат и да ловат нешто? Рециклирајте стара врата што води во друго „царство“ и оставете ја фантазијата на малото!)

Ако вашиот одводен канал се простира на значителна должина, ќе имате поголема површина за работа и таа може да се претвори во навистина спектакуларна карактеристика. Идејата што ја сакам, особено за помалку формални поставки, е да се создаде <2Dme thedown! гребен!)

Препорачано Градинарски мост долг 5 метри, класичен дрвен лак со заштитни шини природен завршен пешачки мост, декоративен 57,99 $

Овој мост отпорен на временски услови од ела дрво може да го трансформира вашиот одводен канал или потокво градинарска карактеристика во која може да се заљубите веднаш по инсталацијата.

Мостот исто така издржува 450 фунти - така што мостот е повеќе од градинарска карактеристика - тој е фантастичен (и услужлив) додаток на вашата нива, градина, двор или дом. И, се обложувам дека на вашето семејство ќе му се допадне како изгледа.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 10:29 GMT

Додавање камен и уредување на вашиот одводен канал

Еве како да го трансформирате вашиот ров.

Додадете малку камен на дното на одводниот канал. Потоа, отстранете ги грозните плевели или растенија од страните. Бидете сигурни дека да не ги соголите страните на сите растенија одеднаш! Соголувањето може да предизвика ерозија на почвата во вашата дренажна област.

Исечете ја тревата по страните што е можно пократко. Веројатно ќе ви треба Weed Wacker за да го направите ова.

Потоа, користејќи цврсто метално гребло за градина, движете се по страните и промешајте ја почвата за да ја омекне. Нечистотијата не треба да изгледа совршено - или уредно! Вие само создавате места каде што семето може да се наталожи и корени .

Следно, земете кесичка „Ливада во конзерва“ или семки од диви цвеќиња и рамномерно распоредете ги на површината што сте ја подготвиле.

Овие се достапни во многу варијанти и големини на пакувања, затоа погледнете и изберете нешто погодно за вашиот регион. Beauty Beyond Belief има широк спектар напакувања со семиња специфични за различните области и услови за садење.

Нашиот избор Мешавина од семки од диви цвеќиња од извор на мед за медоносни пчели 7,99 $7,39 $

Претворете ја вашата градина во рај со диви цвеќиња за медоносните пчели, домашните пчели и многу повеќе. Мешавина од прекрасни годишни и повеќегодишни цвеќиња богати со полен и нектар.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 07:10 часот по Гринич

Сите сакаат диви цвеќиња, вклучително и инсекти и птици.

Одлична карактеристика на користењето на овие семиња е тоа што ќе треба да засадите само еднаш. Секоја година цвеќињата сами ќе се сеат, а вие ќе можете да уживате во бојата во вашата градина со минимална работа. Дали пејзажирате околу дренажен ров? Дури и ако го дизајнирате вашиот одводен ров со најголема грижа, можеби сепак ќе треба рачно да ги отстранувате калта, калта и талогот сега и тогаш! Но, вредното уредување помага - без прашање!

Исто така види: Како да ги задржите зајаците надвор од градината – 5 хумани решенија кои функционираат

Размислете за градиентот на областа, вашата клима и типот на почва што ја имате - исто така, волуменот на вода што тече низ дренажниот ров.

Исто така - размислете колку што е можно повеќе. Планирајте какви растенија ќе растат во областа. И – обезбедете доволно време за воспоставување корени кои стабилизираат пред следнотодожд!

Уредувањето околу дренажен ров може да биде (изненадувачки) забавен проект бидејќи можеби е единствената област на вашиот имот што добива постојано природно наводнување .

Ако работите на стрмни странични падини, можеби ќе треба да изберете грмушки и издржливи растенија кои ја спречуваат ерозијата.

Измешајте и спојте различни видови треви или додадете ниско-растечки растенија како бршлен ако областа е тешка за косење.

Харди Земја покривка Hirt's $18999 англиски јазик (1,48 $ / брои) Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 18:25 GMT

Прочитај повеќе – Берење босилек без да се убие растението – 5 лесни чекори!

Можете ли да наполните дренажен ров со чакал?

Идејата да се покрие со одвод е одлична дупка! Каменот од чакал и дозволува на водата да се движи, а во исто време ја одржува земјата цврста.

Како можете да направите декоративен дренажен ров?

Ако имате деца кои сакаат животни и бубачки - тогаш штотуку наидовте на наградувачки проект! Претворете го вашиот одводен канал во функција со додавање на епски хотел за инсекти. Нема да верувате во бубачките што застануваат на посета!

Додека дренажниот ров не е блокиран и водата може да се движи како што е предвидено, можете да ја оставите вашата креативност да продолжи.

Можете да го направите вашиот дренажен ровпрекрасен со додавање карактеристики. Тие може да вклучуваат градинарски украси, камења, садење омилени растенија, додавање големи карпи, бања за птици или дури и хотел со инсекти!

Одличен додаток! Дрвен хотел со инсекти со четка за пеперутки, пчели и бубамари 14,99 долари

Прекрасен хотел со инсекти со метален покрив за да не врне дожд. Погодно како живеалиште за пеперутки, пчели, бубамари и други инсекти.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:40 часот по Гринич

Како го покривате одводниот канал?

Ако вашиот одводен канал содржи значително количество вода во кое било време од годината, тој мора да биде покриен за да се заштитат децата.

Повеќето одводни ровови може да се направат безбедни и привлечни со едноставно додавање слој чакал. Израмнете го чакалот и погрижете се едната страна да е пониска и да се стеснува од вашиот имот.

Ако вашиот дренажен ров е подлабок? Можеби ќе треба да додадете дренажна цевка за да се осигурате дека водата ќе истекува побрзо отколку само со чакал.

Тоа го правите со завиткување на перфорирана цевка во мрежа за уредување и ставање на дното на одводниот канал по должината на областа. Одводната цевка треба да се усогласи со постоечките пропусти, така што водата има каде да оди.

Следно – и ова е многу важно – покријте ја цевката со чакал .

Не можете да користите песок или земја за покривањеодводната цевка бидејќи ќе ги блокира дренажните дупки. Само штом ќе ја покриете одводната цевка со слој чакал, можете да додадете песок и површинска почва!

Најдобро е да се засадуваат само растенија со плитки коренски структури, како трева, каде што треба да користите ваков тип на одвод на подземни цевки.

Што можам да засадам во мојот дренажен ров?<5. . Кога се двоумите - побарајте густа тревна трева која ќе ви помогне да го одржите вашиот ров. Едноставните системи за одводнување ровови функционираат ако се правилно управувани и не изгледаат лошо!

Дното на дренажниот ров речиси сигурно ќе биде влажно, така што мора да изберете растенија што растат во каллива почва.

Универзитетот во Илиноис Екстензија има одлична листа на специфични папрати, грмушки и други растенија кои напредуваат во влажни услови. Мојот омилен од нив е сибирската ирис - вклучувањето на овие величествени кадифени листови секогаш е мотив во секоја градина!

Зачудувачки цвеќиња! Ирис сибирика „Братот на Цезар“ (Сибирска ирис) 19,99 долари 16,99 долари

Прекрасна повеќегодишна сибирска ириса со длабоко виолетови цветови. USDA зони 3-8. Расте до 32" висина и 24-30" ширина.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 07:00 часот по Гринич

Еве уште една референца од Универзитетот во Мејн која прикажува огромна листа на влажни

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.