10 вкусни совети за одгледување чери домати во саксии

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

неколку пати неделно за најдобри резултати и најпродуктивни растенија од цреши домати.

Еве уште неколку совети за одгледување чери домати во саксии!

Истражувавме еден тон за одгледување чери домати во саксии. И контејнери! Откако проучивме неколку водичи за одгледување домати - уверени сме дека одгледувањето на вашите домати од цреша во големо тенџере или контејнер е вашата најдобра опција. Исто така, одгледавме неколку сорти на домати во саксии од 20 литри и одгледуваме вреќи со одлични резултати. Сфаќаме дека контејнер од 20 литри може да биде малку - но на нашите домати не им пречи! Откривме и дека кесите за растење од 20 литри содржат многу вода. Така, не треба да се стресувате дали вашето тенџере ќе се исуши толку брзо.

Колкава големина на тенџере за чери домати

При изборот на тенџере за вашите домати од чери, од витално значење е да се земе предвид и големината на растението и видот на тенџерето што ќе го користите.

Обично ќе биде потребно поголемо тенџере од десет до дванаесет инчи (во дијаметар). Препорачуваме и сад со дренажни дупки за да се спречи гниење на корените.

Исто така види: 11 начини на чување месо без струјаДве супер слатки растенија од 100 домати

Црешовите домати се вкусен и разноврсен додаток за секоја градина или кујна. И тие можат да се одгледуваат внатре или надвор. Ќе ги споделиме нашите најдобри совети за одгледување чери домати во саксии!

Значи – ако барате вкусна и лесна за одгледување градинарска култура, чери доматите може да бидат токму она што се случува. Ние, исто така, имаме многу искуство со одгледување чери домати на палуби, прозорски прагови и во градини.

Добро звучи?

Тогаш, ајде да започнеме!

Содржина
 1. Како да одгледувате чери домати во саксии
  • Како да одгледувате чери домати во саксии
   • Саксија со колкава големина е за Cherry Tomatoes
   • How 3>
   • Каква почва треба да користам за чери домати?
   • Може ли да одгледувате чери домати во почва за саксии?
   • Колку почва му треба на растението цреши домати?
   • Дали на чери доматите им треба полно сонце? ед Поддршка?
   • Дали треба да ги исечете растенијата од цреши домати?
   • Оплодување на чери домати во саксии
   • Дали црешаните домати се добри во саксии? 0 до 12 инчи во дијаметар . Погрижете се да има соодветни дренажни дупки и да користите почва богата со хранливи материи. Ќе треба да го ставите вашиот сад на сонце и водастотици домати од цреша. Сортата Super Sweet 100, исто така, добро се справува со сушата и топлината. Прегледите за овие живи растенија се исто така ѕвездени - така што се надеваме дека можете да ги одгледувате без грижа. Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:35 часот по Гринич

    Колку треба да бидат длабоки саксиите за чери доматите?

    Корените на овие растенија ќе се рашират широко, така што садот треба да биде доволно длабок за да ги собере. А 12-инчен тенџере е добра опција за чери домати.

    Растенијата од домати се подложни на гниење на коренот. Од клучно значење е да се осигурате дека корените не седат во влажна почва. Во принцип, длабоките саксии се подобри од поплитките за доматите од цреша.

    Каква почва треба да користам за чери домати?

    Постојат многу видови почви што ги користевме за одгледување на домати од цреша. И секоја сорта има свои предности и недостатоци. За доматите од цреша, побарајте градинарска почва богата со хранливи материи. Добрата дренажа е од витално значење за одгледување што било во саксии - особено чери доматите! Мешавина од песок, тресет мов и компост е добра опција.

    Исто така, сакате да се осигурате дека pH вредноста на почвата е помеѓу 6,0 и 7,0 . Изборот на ниво на pH во овој опсег ќе им помогне на растенијата да напредуваат. Ако не сте сигурни каква марка почва да користите со вашата локална сорта на домати, ве советуваме да прашате во вашата омилена расадник или градина.центар.

    Читавме од неколку сигурни извори дека саксиите од пет литри се совршени за зеленчук и чери домати. Прочитавме и дека кофа од пет литри работи совршено! Сепак, откриваме дека големите контејнери за одгледување (најмалку десет до петнаесет литри) најдобро функционираат за доматите од цреша. Затоа што ако вашата корпа е премала - кореновиот систем од домати од цреша нема да има доволно простор да се развие и да цвета. Но, тенџерето од пет литри работи ако не можете да соберете позначаен сад за одгледување.

    Можете ли да одгледувате цреши домати во почва од саксии?

    Да! И додека можете да одгледувате чери домати во почва од саксии, има неколку работи што треба да ги имате на ум. Прво, почвите за саксии се типично полесни и се попорозни од градинарските почви. Така тие ќе се исушат побрзо. Деликатната природа на почвите за саксии значи дека ќе треба почесто да ги наводнувате растенијата. Дополнително, можеби ќе треба да додадете малку ѓубриво во почвата во градината за да се осигурате дека вашите растенија имаат доволно хранливи материи.

    Колку почва му треба на растението цреши домати? Повеќе (и подлабоко) градинарска почва е секогаш подобра. Фабриката исто така треба редовно да се наводнува, особено за време на топло време. Водич за одгледување домати на Универзитетот во Њу Хемпшир екстензија покренува интересна точка за одгледување во саксии. Некои градинарисе занимаваат со она што е во нивната почва! Ако имате непожелни хемикалии - или сте загрижени дека може - одгледувањето домати во саксии е генијален потег. На тој начин, можете да гарантирате дека свежите чери домати се 100% органски. И тие можат да растат во медиум по ваш избор!

    Дали на чери доматите им треба целосно сонце?

    Едно прашање што често го имаат градинарите е дали на чери доматите им треба целосно сонце. Одговорот на ова прашање зависи од разновидноста на чери доматите што ги одгледувате.

    Некои сорти се добро на делумно сонце, додека други бараат целосно сонце за да дадат добар род. Општо земено, повеќето чери домати ќе бидат најдобри ако добиваат најмалку шест часа директна сончева светлина дневно.

    Од витално значење е да се осигурате дека вашите растенија добиваат доволно сонце. Но, премногу топлина може да предизвика расцепување или пукање на овошјето. Ако не сте сигурни колку сонце му треба на вашата родна сорта на чери домати, консултирајте се со локална расадник за совет.

    Колку често треба да ги полевате чери доматите?

    Бидејќи чери доматите се толку мали, тие имаат поголем сооднос површина до волумен од поголемите сорти домати. Нивниот сооднос површина/волумен значи дека побрзо губат вода. И тие треба да се полеваат почесто!

    Во принцип, чери доматите треба да се полеваат еднаш неделно. Или секогаш кога горниот сантиметар од почвата се чувствува сува. Меѓутоа, за време на топло време или кога растенијата даваат плод? Може да бидеподобро е да ги полевате двапати неделно.

    Прочитајте повеќе!

    Дали на растенијата цреши домати им е потребна поддршка?

    Одговорот на ова прашање зависи од разновидноста на растенијата од домати од цреши што ги одгледувате. Некои сорти се детерминирани, што значи дека ќе престанат да растат откако ќе достигнат однапред одредена големина. Овие сорти не бараат поддршка. Другите сорти се неодредени. Неопределените сорти ќе продолжат да растат и да произведуваат домати во текот на сезоната на растење.

    Овие сорти ќе имаат корист од поддршката, како кафез или пергола. Со поддршка на вашите растенија од чери домати, можете да им помогнете да растат здрави и да произведат богата жетва.

    Блогот PennState Extension открива уште еден генијален увид за одгледување домати од цреша (и обични домати) во контејнери. Тие наведуваат дека треба да барате сорти означени за контејнери - или компактни услови за одгледување. На тој начин - вашите чери домати се со помала веројатност да се врзат за корен во сад за одгледување од пет, десет или дваесет литри. Написот на PennState, како и најсигурните извори за градинарство што ги прочитавме, се согласува дека колку е поголема вашата саксија за одгледување - толку подобро.

    Дали треба да ги исечете растенијата од цреши домати?> Но, со правилна техника, кастрењето е корисно за растенијата од цреши домати.

    Одотстранувањето на мртвите или изумрените лисја и стебла, кастрењето помага да се поттикне нов раст и да се подобри целокупното здравје на растението. Дополнително, кастрењето може да ја зголеми циркулацијата на воздухот и изложувањето на сончева светлина. Повеќе воздух и сончева светлина може да доведат до поголемо и повкусно овошје. Затоа, ако размислувате да одгледувате чери домати оваа година, не плашете се да им дадете малку дополнителен TLC - вашите пупки за вкус ќе ви се заблагодарат!

    Ѓубрење на чери домати во саксии

    Како и повеќето растенија, така и чери доматите треба редовно да се оплодуваат за да останат здрави и да дадат обилен род. Има неколку работи што треба да ги запомните кога ги ѓубрете доматите од цреша во саксии.

    Прво, од витално значење е да се користи висококвалитетно ѓубриво специјално дизајнирано за домати. Второ, ѓубривото треба да се нанесува на основата на растението, внимавајќи да се избегнат лисјата и стеблата. Трето, ѓубривото треба да се нанесува на секои две недели во текот на сезоната на растење. (Или - следете ги упатствата на ѓубривото што го користите.)

    Дали цреши доматите се добро во саксии?

    Изненадувачки навистина! Едно од најпопуларните овошја за одгледување во саксии се чери доматите. Тие се лесно овошје за грижа, даваат голем принос и можат да се користат во многу различни јадења.

    Исто така види: Надвор од видното поле, надвор од умот: 15 идеи за уредување на пејсажи за да се сокријат кутиите за комунални услуги

    Меѓутоа, одгледувањето чери домати во саксии може да внесе неколку потенцијални проблеми. Едно прашање е дека растенијата може да се преоптоварат од топлината. ЦрешаНа доматите им треба целосно сонце за да напредуваат, но нивните лисја можат да изгорат ако се изложени на премногу директна сончева светлина. (За среќа – одгледувањето цреша домати во саксии ви овозможува да ги преместите во соодветна положба.)

    Конечно, штетниците и болестите исто така можат да бидат проблем. Вошките вошки, бели муви и роговиден црви од домати се вообичаени штетници кои ги напаѓаат растенијата од чери домати, додека бледите и фузариумот се две болести кои можат да ги погодат овие растенија.

    Со тоа што се свесни за овие прашања, градинарите можат да преземат чекори за да ги спречат тие да се случат. саксии? Со грижа, вашите растенија ќе напредуваат и ќе ве наградуваат со слатки, вкусни плодови цело лето!

    Што е со вас? Дали некогаш сте одгледувале чери домати во саксии? Или можеби имате прашања во врска со нивното одгледување?

    Ако е така - слободно прашајте! Или споделете го вашето искуство!

    Одгледавме многу сорти на домати од цреши со голем успех. И – ние сме среќни што ги споделуваме нашите два центи со вас!

    Ви благодариме повторно за читањето.

    И – имајте одличен ден!

    Споделете ја љубовта!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.