Кога да се соберат домати

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Преданија семиња од домати за садењеоколу десет унци и имаат силен вкус.Добијте повеќе информации

Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

21/07/2023 01:24 часот по Гринич
 • 250 семиња од бифтек од доматипрепорачајте им на нашите домашни пријатели.

  Среќно садење!

  1. Tomato Ace 55 Great Heirloom Garden Vegetableбумбарски домати! Тие се божествена мешавина од виолетова, розова и жолта неодредени сорти. Тие имаат богат вкус и доволно сок за да го надградите вашиот следен сендвич од мисирка или домашен сос од тестенини. Брзо созреваат - за само 70 дена. Виновата лоза достигнуваат и до шест стапки. Добијте повеќе информации

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

   21/07/2023 01:20 часот по Гринич
  2. Семиња Зеленчук од домати од тигар за садење не ГМО

   Не постои тешко правило за тоа кога да се соберат доматите, бидејќи тоа зависи од вашата клима и видот на доматите што ги одгледувате. За среќа – имаме неколку трикови и патувања за да се осигураме дека ќе го соберете вашиот домат во вистинско време. Без разлика на сортата!

   Ајде да погледнеме кога да жнееме некои од најпопуларните видови домати.

   Добро звучи?

   Потоа подгответе ги садовите за сос!

   Кога да се берат доматите

   Најдоброто правило за берба на доматите е дека тие се (технички) подготвени да се соберат штом ќе пораснат за да се соберат. Идеално, сакате тие да ја достигнат својата целосна големина - а потоа да созреат на лозата. Сепак, можете и предвреме да ги извадите доматите од винова лоза, а тие можат да созреат на вашата кујнска тезга.

   Исто така – кога берете домати, обрнете големо внимание на вашиот датум на трансплантација ! Датумот на пресадување одредува колку време им треба на растенијата од домати за да созреат. По пресадувањето, доматите обично траат 50 до 90 дена . Штом вашите домати ќе пораснат до препорачаната големина, тие се приближуваат до жетвата. (Некои домати се зрели кога се ситни - други растат до половина килограм. Или повеќе!)

   Значи - важно е да запомните каков вид домати одгледувате. Колку големи расте вашата сорта? Исто така - не заборавајте да внимавате на нивното боење. Кога ќе ја достигнат својата конечна боја, тие се подготвени за берба!

   Сакаме да разговараме и за 11 одЛоза?

   Многу луѓе веруваат дека доматите имаат подобар вкус кога созреваат на лозата, но нема докази или научен консензус! Се сведува на лични преференци! Можете да ги оставите вашите домати да созреат на лозата или да ги соберете рано. Потоа оставете ги да созреат на топол, сончев прозорец.

   Дали доматите зреат побрзо на винова лоза или надвор?

   Во оптимални услови на растење, доматите зреат побрзо на винова лоза. Кога времето е поладно, а деновите се скратуваат, тие побрзо ќе созреат во топла кујна. Во секој случај - никогаш не фрлајте ги доматите ако мразот им се заканува. Секогаш е подобро барем да се обидете да ги созреете во затворен простор.

   Колку долго ги оставате доматите на лозата?

   Доматите треба да се берат веднаш штом ќе созреат откако ќе се развие бојата. Побарајте месото да покаже благо попуштање кога ќе се притисне. Ако се остават подолго на лозата, ќе станат меки! Може дури и да паднат од лозата ако ги оставите предолго. Кога ќе слетаат во почвата - очекувајте да гнијат набргу потоа - особено ако почне да врне.

   Најдобри семиња од домати за убава и богата жетва

   Имавме задоволство да береме растение домати по садење домати. Од година во година!

   Сакаме да ги прикажеме нашите омилени сорти на домати за неверојатни жетви.

   Ако не сте сигурни која култура на домати е најдобра? Пробајте некои од овие!

   Овие се истите сорти на домати што ги сакаме – инашите омилени сорти домати подетално.

   Исто така види: Pit Barrel Cooker vs Oklahoma Joe Bronco Drum Smoker – Најдобар тапан пушач 2023 година

   Кога се подготвени овие домати за берба?

   Ајде да погледнеме поблиску!

   На доматите обично им требаат од 50 до 90 дена за да се соберат. Можете безбедно да чувате недозреани зелени домати до три недели. Откако ќе созреат - вашите домати се чуваат безбедно околу една недела. Ги ставаме нашите домати на ладна темна маса. Не фрижидерот. Откривме дека чувањето домати во фрижидер негативно влијае на вкусот. И текстура!

   1. Cherry Tomatoes

   Ние ги сакаме чери доматите! Ниту една зеленчукова градина не би била комплетна без чери домати. Овие мали црвени топчиња со сладост се едноставно вкусни, а повеќето сорти на чери домати се одгледуваат плодно со многу малку потребна грижа. Дефинитивно треба да пробате ако првпат одгледувате домати!

   Кога да се берат цреши домати

   Повеќето сорти на чери домати достигнуваат зрелост 60 дена по сеидбата. Семето посеано под покривката може да се засади по последниот мраз. Тие треба да се родат од почетокот на летото до крајот на октомври.

   Претпочитаниот одгледувач на домати од цреши

   Растенијата Sungold ќе родат изобилство од златно-портокалови цреша домати со интензивно сладок вкус. Јас одгледувам Sungold секоја година, а барем половина од родот никогаш не доаѓа во кујната. Не можам да одолеам да ги грицкам директно од растението!

   Тие напредуваат во зоните на цврстина од три до единаесет. Значи - шансите се дека тие ќе се справат со вашитеклима.

   2. Ромски домати

   Ромските домати често се нарекуваат и сливи домати. Оваа сорта е совршено прилагодена за готвење, конзервирање и зачувување, бидејќи тие се многу месести со минимален сок.

   Тие се справуваат со зоните на растење од три до десет без грижа - и ве оставаат со изобилен и вкусен род.

   Кога да се берат ромски домати

   За голем домат? Ромите стасуваат релативно брзо - околу 70 до 80 дена по сеидбата во соодветни услови. Тие ќе дадат стабилно снабдување со домати од средината на летото наваму, а жетвата ќе почне да се намалува кон крајот на септември.

   Можете да ги зреете вашите домати откако ќе ги соберете! Штом вашите домати ќе станат барем полуцрвени, тие се во фаза на прекин. Тоа значи дека можете да соберете домати и да им дозволите да созреат во затворен простор. Вкусот, хранливите состојки и квалитетот ќе бидат како да созреале на лозата. Помалку идеално, можете да собирате и целосно одгледувани домати додека се уште се зеленикаво-бели. Но - веројатно ќе им треба подолго време да станат зрели. Ние, исто така, веруваме дека доматите имаат подобар вкус ако се соберат барем со некоја боја. Но – консензусот варира!

   3. Heirloom Tomatoes

   Домат од наследство е отворено опрашувана, нехибридна сорта на домати. Отвореното опрашување значи дека семињата остануваат верни на типот, често со векови. Со семиња од наследство? Ние би можеле да ги одгледуваме истите видови домати како нашите одличнибабите и дедовците пораснаа!

   Ќе забележите низа достапни домати од наследство, со сорти на цреша, говедски бифтек, сливи и салати во сите облици, големини и бои.

   Префериран одгледувач на домати од наследство

   Има премногу семки од домати од наследство за именување. Но, еве еден од моите омилени. Costoluto Genovese е прекрасен италијански домат од наследство стар над 200 години. Плодовите се големи со длабоки гребени, а длабоко црвеното месо е богато со вкус.

   Тие растат без врева во зоните од три до десет - така што повеќето американски одгледувачи не треба да имаат проблеми. За одгледувачите на кратки сезони - започнете ги во затворен простор. Или – повикајте локален расадник за некои почетни растенија!

   Кога да се берат домати од наследство

   Кога да се берат домати од наследство зависи од семето што го одгледувате. Помалите чери домати имаат тенденција да се берат порано и продолжуваат до првиот мраз, додека поголемите домати го произведуваат најголемиот дел од нивниот род кон крајот на летото и почетокот на есента.

   (Исто така – запомнете дека детерминираните домати обично завршуваат со растот први. Неопределените домати – кои вообичаено се наследство – растат постојано во текот на годината. ). Домати од бифтек

   Доматите од бифтек се најдобриот вид домати кој е совршен за сечење! Едно овошје може да биде до шест инчи во дијаметар. Тие исто така имаат густо, месести месо со малку семиња. Совршено за јадење во салата, сендвич или заедно со голема мастPorterhouse стек.

   Префериран бифстек домати Cultivar

   Marianna’s Peace носи големи домати кои се со живописна длабоко црвена боја. Вкусот е совршена рамнотежа на сладост и киселост. Обожаваат да растат во зоните од втора до единаесетта – давајќи им многу простори на нашите пријатели кои живеат во домот.

   Кога да се берат домати од бифтек

   На повеќето сорти говедски бифтек им треба долго жешко сонце за да созреат. Така, овие ќе бидат последните од вашите растенија домати подготвени за берба. Очекувајте да ги соберете повеќето од доматите од говедско бифтек од крајот на летото до почетокот на есента.

   5. Cherokee Purple Tomatoes

   Cherokee Purple доматите се домати во стил на говедски бифтек со интензивен вкус и густо, црвено-виолетово месо. Плодовите на ова неверојатно растение можат да тежат повеќе од половина килограм секој! Тие растат во зоните од три до десет и имаат убава виолетова или длабока виолетова завршница. Ќе ви се допадне оваа сорта!

   Кога да се берат чироки пурпурни домати

   Како и повеќето домати од говедско бифтек, и виолетовите домати Чероки растат бавно. Ним им треба продолжено сончево време за да созреат. Тие се подготвени да се берат до крајот на летото и ќе продолжат добро да се родат до почетокот на октомври.

   6. Домати од грозје

   Доматите од грозје се приближно со иста големина како и доматите од чери, но малку овални, а не кружни. Тие се неверојатно лесни за одгледување, а секое растение обично произведува стотици ситни домати. Кожите се подебели од црешадоматите, а плодовите не се баш толку слатки.

   Префериран одгледувач на домати од грозје

   Тајландското розово јајце дава ситни розово-розови домати послатки од многу други домати од грозје. Расте во зоните од три до единаесет.

   Исто така види: 71 практични вештини и идеи за чување дома што можете да ги научите денес Ако сакате да го совладате бербата на домати – треба да ја знаете разликата помеѓу неопределени и детерминирани домати! Неопределени домати (обично чери домати и наследници) растат и цветаат во текот на целата сезона. Растенијата стануваат масивни и произведуваат конзистентни домати! Детерминираните домати се спротивни - тие се пократки и компактни. И тие цветаат само откако растението ќе заврши со растење.

   Кога да се берат домати од грозје

   Доматите од грозје се подарокот што продолжува да се дава! Ако се засадат набргу по последниот пролетен мраз, тие ќе дадат плод во рок од неколку недели и ќе продолжат со сечењето до крајот на октомври.

   7. San Marzano Tomatoes

   San Marzano е разновидност од слива домати совршено прилагодени за готвење. Мазното, густо месо го прави најдоброто доматно пире или паста. Доматите Сан Марзано растат удобно во зоните на растење од три до десет.

   Кога да се берат доматите Сан Марзано

   Сан Марзано ќе ви обезбеди постојана понуда на домати од средината на летото па наваму до првите мразови.

   Сан Марзано се некои од нашите омилени детерминирани домати! Тие се најдобри за правење вкусни домашни сендвичи и салати. Тие се исто такасовршен за конзервирање и ферментирање. Но – нивната жетва трае малку подолго од просекот. Околу 80 дена додека не бидат подготвени за јадење.

   8. Early Girl Tomatoes

   Early Girl доматите се одличен избор доколку имате пократка сезона на растење, бидејќи брзо созреваат. Тие се една од најраните сорти на домати за сечење салата. Најдобри се во зоните на растење од три до единаесет.

   Кога да се берат рани девојчиња домати

   Растенија со средна големина се садат по последниот мраз. Тие треба да се насадат од почетокот на летото до крајот на октомври. Но – зависи од тоа кога ќе ги засадите – и кога го очекувате последниот мраз.

   9. Црни Крим Домати

   Црните Крим домати се прекрасна и вкусна сорта на говедско бифтек од наследство, што дава големи длабоко виолетови плодови. Месото е многу барано поради неговиот богат, зачаден вкус. Совршени се за одгледување зони од три до десет.

   Кога да се берат црн крим домати

   Црните крим домати се сорта со бавно растење и може да не се родат до средината до крајот на летото. Тие бараат продолжено сонце и топло време, а ако се одгледуваат под покривка, тие ќе продолжат да созреваат до крајот на октомври.

   Црниот Крим е популарна сорта на домати од говедско бифтек. Тие потекнуваат од островот Крим во Црното Море. Нема да им верувате на очите кога ќе видите дека оваа сорта на домати поцрнува! Сепак, на овие вкусни домати им е потребна соодветна топлина и сончева светлина за да потемнат.Инаку, нивното месо е темно-црвено. Во секој случај - тие имаат одличен вкус.

   10. Полноќни домати за ужина

   Ги сакаме овие за полноќно пасење во градината - или во која било пригода! Полноќна закуска е чери домат од индиго тип кој зрее до црвено со прекрасен сјаен црно-виолетовиот сјај. Тие се флексибилни и се справуваат со зоните на растење од три до единаесет без спор.

   Кога да се берат домати за полноќна ужина

   Треба да ги соберете вашите домати од полноќна закуска на полноќ! Ние само се шегуваме. Доматите Midnight Snack се едни од најрано зрелите сорти на чери домати и ќе се нартат изобилно! Побарајте зрели домати од полноќна закуска цело лето.

   11. Зелени домати

   Ако одгледувате зелена разновидност на домати, може да биде незгодно да откриете кога е зрел! За среќа, некои суптилни промени во бојата можат да ни помогнат да одлучиме кога се подготвени за берба.

   Префериран зелен домат

   Зелените зебра домати се нашите омилени! Плодовите на доматот Зелена Зебра се зелени, со карактеристични жолто-зелени ленти. Тие растат во зони од три до десет - така што веројатно можете да ги одгледувате освен ако не е многу студено.

   Кога да се берат зелени зебра домати

   За да проверите кога зелениот домат е подготвен за берба, нежно стискајте го. Месото треба да покажува благо подарување, исто како црвениот домат.

   ЧПП за бербата на доматите

   Сигурни сме дека пукате со прашања за тоа кога даберете домати, па ги имаме сите одговори токму тука!

   Кога да изберете домати за пржени зелени домати?

   Кога берете домати за пржени зелени домати, тие треба да бидат со нивната зрела големина. Најдобро време за нивно берење е кога плодовите се уште се цврсти пред да омекнат и поцрвенат. Тоа е добар показател дали тие почнуваат да стануваат црвени. На тој начин - вие (барем) знаете дека се со целосна големина!

   Како можете да препознаете кога доматите се подготвени за берење?

   Побарајте ја зрелата големина. Потоа, погледнете ја бојата. Зрелиот домат ќе ја промени бојата од зелена во зрела боја. Зрелата боја може да биде црвена, жолта, портокалова, пругаста, па дури и црна! Месото не треба да биде цврсто и ќе дава кога ќе се притисне со прст.

   Дали треба да ги изберете доматите пред да станат црвени?

   Можете или да почекате доматите да созреат на растението или да ги берете рано. Потоа можете да ги оставите да созреат во кујната. Предностите на бербата на доматите порано вклучуваат помалку проблеми со штетници, помалку пукање и расцепување и сигурно созревање.

   Кој месец треба да бидат подготвени доматите за берење?

   Најраните сорти домати, како што се чери доматите, ќе бидат подготвени за берење на почетокот на летото. Најголемиот дел од доматите од слива, салата и бифтек се подготвени за берба кон крајот на летото и раната есен. Исто така, запомнете дека детерминираните домати обично прво се зрели.

   Дали треба да ги оставам моите домати да созреат на
 • William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.