6 најдобри начини за отстранување на плевелот од големи површини + домашен убиец на плевелот

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Горилникотстранување на плевелот од големи површини! Наместо тоа? Користете целосно природен хербицид! Овој 20% хербицид базиран на оцете без глифосат - и ќе ги искорени плевелите без врева. За разлика од многу други хербициди - овој е органски сертифициран. И вашиот плевел нема да има шанса. Ги убива глуварчињата, тревите од детелина, крабната трева, мовот, белата детелина и многу повеќе.Добијте повеќе информации

Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

20.07.2023 09:20 часот по Гринич
 • Повеќенаменски парен плевел за надворешни градиниСценаријата за отстранување на плевелот е податлива.

  Запомнете да внимавате на новите наезди од тревата и да се справите со нив пред да излезат од контрола. Еден мал дел од плевелот може брзо да се размножи ако почнат да сеат! Тоа е причината зошто да останете на врвот на вашата игра за отстранување плевел е еден од вашите врвни приоритети понатаму.

  Нема замена за напорната работа и мислам дека ако можете да посветите време на управување со плевелот, ќе имате многу подобра среќа!

  Најдобра опрема за отстранување на плевелот од големи површини

  Собравме некои од најдобрите средства за отстранување на плевелот од голема површина.

  Следниве опции за отстранување на плевелите се совршени ако имате цела рампа преплавена со плевел - или ако сакате да ги уништите вашите грбови како што се плевелите. .

  И – се надеваме дека ќе ви помогнат!

  1. Steel Blade Garden Hoe

   Дали сте фрустрирани затоа што имате тони плевел, глуварчиња, ракови или ајдучка трева што го напаѓаат вашиот имот? Ако е така, тогаш ќе ви покажам 6 методи отпорни на куршуми за убивање на големи делови од плевел - без употреба на неприродни пестициди или хербициди.

   Ќе ви откријам и 100% природен домашен рецепт за уништување на плевелите што можете да го примените користејќи состојки што веројатно веќе ги имате низ вашата куќа. Овој природен пестицид се бори за вашите напори за отстранување на тревата!

   Содржина
   1. Најдобар начин за отстранување на плевелот од големи површини
    • 1. Рачно повлечете го несаканиот плевел
     • Тајната за рачно отстранување на плевелот (успешно)
    • 2. Испарувајте го плевелот со топла пареа
     • Огнена алтернатива за користење на пареа за убивање на плевелот
    • 3. Користете го овој 100% природен рецепт за уништување на плевелите
     • Природен рецепт за уништување на плевелот
     • Зошто не препорачувам синтетички пестициди или хербициди за отстранување на плевелите од голема површина
   2. 4. Поставете густа цврста бариера од плевелот за да го задушите плевелот
    • Користете церада за да го задушите плевелот
    • Користете прекривка за да го задушите плевелот
  2. 5. Скршете го вашиот плевел во заборав
  3. 6. Ангажирајте тим од кози за да ви го грицкаат плевелот
 • Моите најдобри совети за отстранување на плевелот и долгорочна превенција од плевелот
  • 1. Засади свежа трева за да го замени твојот плевел
  • 2. Размислете за користење на оброк од пченкарен глутен
  • 3. Останете на врвот на вашиотнуди многу кикоти и има многу неочигледни придобивки. Ако имате деца кои сакаат животни, тогаш ангажирањето тим од кози за отстранување на плевелот од голема површина ќе биде спектакл на кој тие ќе се сеќаваат и ќе се смеат цел живот.

   Друга придобивка од користењето на козите за отстранување на плевелот на голема површина е тоа што козите можат да бидат смешно агилни кога ќе најдат зеленило што сакаат да го јадат. Козите можат да стигнат до места до кои вашиот трактор, тример за трева или косилка не може! Ништо не може да ги спречи. Дури ни отровен бршлен! Храна за размислување - и кози!

   Моите најдобри совети за отстранување на плевелот и долгорочна превенција од плевелот

   Што се случува кога ќе го отстраните плевелот на голема површина? Вашата работа е само почеток! Не опуштајте сега, или плевелот брзо ќе ја надмине вашата тешка победа.

   Еден од најдобрите совети за долгорочно отстранување на плевелот е да се осигурате дека никогаш нема да им дадете шанса на новите плевели да растат и да се размножуваат. Еве ги моите три најдобри совети за отстранување и управување со плевелот за постојано убав тревник.

   1. Засадете свежа трева за да го замените вашиот плевел

   Совет број еден за отстранување на плевелот што го имам за спречување на идни избувнувања на плевелот е да се засади густа здрава обвивка од врвно семе од трева по отстранувањето на плевелот.

   Вашиот густ, процут, здрав тревник е најлошиот кошмар за нови, амбициозни плевели. Плевелите не ја сакаат конкуренцијата, а вашиот тревник е еден од најзгоднитеи најсилните конкуренти со кои се соочуваат плевелите.

   Исто така види: Дали кокошките можат да јадат диња? Забавни начини да ги нахраните кокошките со диња!

   Со други зборови, ако засадите свежа трева за да го замените вашиот плевел, новите плевели ќе имаат помала можност да ја зграпчат свежата сончева светлина, хранливи материи и влага.

   2. Размислете за користење оброк од пченкарен глутен

   Многу градинари и пејзажи сметаат дека пченкарниот глутен ги убива плевелите.

   Тоа не е начинот на кој функционира пченкарниот глутен!

   Наместо целосно да ги убивате плевелите, пченкарниот глутен го спречува ртењето на новите плевели. Глутенот од пченка е еден од вашите најблиски сојузници во битката за спречување на плевелот!

   Мислам дека внимателната употреба на пченкарниот глутен е еден од најпаметните, најбезбедните и најефективните начини да ги контролирате вашите плевели за да не се појават следната година и да не ви ја уништат работата, трудот и љубовта за грижата за тревникот.

   Друга работа што сакам да го користам пченкарниот глутен за управување со плевелот е тоа што е органска опција. Примената на пченкарен глутен за управување со плевелот е исто така лесно. Нанесете го вашиот целосно природен штитник за плевел од пченкарен глутен на саканата површина во рана есен и рана пролет.

   Пченкарниот глутен има уште една голема придобивка. Пченкарниот глутен е преполн со азот и може да и даде на вашата почва поттик за ѓубрење. Убаво!

   3. Останете на врвот на вашата игра!

   Отстранувањето на плевелот на големи површини бара труд без оглед на тоа која опција за отстранување на плевелот ќе ја изберете. Меѓутоа, ако се посветите и работите паметно, тогаш дури и на најдебелитедобијте три листови од четири стапки на десет метри - вкупно 120 квадратни метри .)

   Добијте повеќе информации

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

   20.07.2023 10:15 <2000 GMT <7 rge Области?

   Знам дека има многу генијални хортикултурали, сточари и ентузијасти во градината таму.

   Ве молиме известете ми го вашиот врвен совет за отстранување на плевелот на голема површина.

   Кој метод најдобро функционира за вас?

   Ви благодарам што прочитавте!

   И – имајте убав ден!

   Игра!
 • Најдобра опрема за отстранување на плевелот од големи површини
 • Кој е вашиот најдобар совет за отстранување плевел за големи површини?
 • Најдобар начин за отстранување на плевелите од големи површини

 • рачно извлечете го жешкото
 • Користете го овој 100% природен домашен рецепт за уништување на плевелите
 • Поставете густа робусна бариера за да го задушите плевелот
 • Оштетете го плевелот во заборав
 • Ангажирајте тим од кози за да ви го изгриза плевелот (сериозно!)
 • <70 го искоренувате плевелот без стрес и синтетички пестициди или хербициди.

  1. Рачно извлечете ги несаканите плевели

  Понекогаш рачната работа е најдобриот начин да се отстрани плевелот од голема површина. Не сакаме да користиме синтетички хербициди. Тајната? Одвојте време! Отстранувањето на плевелот не е процес преку ноќ - тоа е постепено.

  Ништо не го надминува рачното влечење на плевелот. Рачното отстранување на плевелот е најсигурниот метод за отстранување на плевелот во секоја ситуација. Повеќето луѓе мразат да го слушаат ова - но тоа е вистина! Еве зошто.

  Не ви требаат фантастични алатки за рачно искоренување на плевелот од голема површина. Основниот извлекувач на трева функционира совршено ако имате многу плевел што е длабоко вкоренет. Ако имате многу плитки плевели, тогаш ергономската градинарска мотика може да ви помогне да го исечете и искорнете плевелот без да се напрегатесебе си.

  Рачното отстранување на плевелот го елиминира ризикот од загадување, контаминација на почвата и нема да ве чини ниту денар. Единствените трошоци кои се вклучени се градинарски алат плус времето и напорот што ги трошите рачно искоренувајќи ги глуварчињата или длабоко вкоренетите плевели што го мачат вашиот некогаш прекрасен двор, тревник или површина.

  Тајната за рачно отстранување на плевелот (успешно)

  Колку повеќе време поминувате рачно за отстранување на плевелот, толку полесно ќе биде да управувате со плевелот и да го држите плевелот под контрола на долг рок.

  Дури и ако треба да се фокусирате на убивање на големи делови од плевел, да речеме еден акр или повеќе, сепак препорачувам рачно да влечете колку што можете повеќе плевел. Вадењето плевел не е процес преку ноќ.

  Мислам и дека контактот со природата е добар за умот и душата. Предлагам дека влечењето плевел може да ви даде чувство на исполнетост и задоволство што другите синтетички методи за отстранување на плевелот не можат - особено ако се гордеете со негувањето на прекрасен, 100% природен тревник.

  2. Испарувајте го плевелот со топла пареа

  Не сакаме да користиме синтетички хербициди за отстранување на плевелот од големи површини. Се плашиме од наноси на хербициди и хемиски остатоци. И ние веруваме дека парењето е една од најдобрите алтернативи на синтетичките хербициди. Главната предност на парењето на плевелите е тоа што можете да ги отстраните несаканите плевели од големи површини без хемикалии.Парењето помага да се управува (или целосно да се елиминира) ризикот од контаминација на водата, почвата и воздухот.

  Ако имате голем двор или хектари густ и тежок плевел, тогаш можеби ви треба нешто посилно од рачно влечење трева и пар градинарски ракавици. Време е да се уништи тешкиот бој!

  Тоа е убавината на испарувањето на плевелот со топла пареа. Не само што сигурен парен плевел помага да се избегне ризикот од загадување што го воведуваат пестицидите, туку е и брз и безболен начин да се искорени плевелот без да се напрегаат грбот, вратот или рамената.

  Јас сум обожавател на DynaSteam DS2000 затоа што има прицврстувачки наставки за да помогне во елиминирањето на плевелот што живее над површината и, исто така, плевелот што расте под земја. Има дури и изборен додаток за скара за скара што може да ви помогне да ја исчистите вашата скара. Убав бонус!

  Огнена алтернатива за користење на пареа за убивање на плевелот

  Исто така, постои алтернатива за користење топла пареа ако имате плевел што е особено густ, густ, див и проблематичен. Алтернативата е да користите лесен факел за плевел за брзо да го изгорите вашиот несакан плевел.

  Согорувањето на плевелот со факел е побрзо и потенцијално полесно отколку користењето на пареа. Сепак, со сите шумски пожари во Калифорнија овие денови, ве молам да бидете претпазливи и да проверите со вашите локални закони за да се осигурате дека согорувањето на плевелот е легално и безбедно во вашиотобласт!

  3. Користете го овој 100% природен домашен рецепт за уништување на тревата

  Многу луѓе прашуваат дали имам добар рецепт за природен домашен убиец на тревата. Одговорот е да!

  Најдобриот дел е што можете да го направите овој домашен рецепт за убивање на тревата со состојки што ги имате наместено низ вашата куќа. Сè што ви треба е практичен распрскувач за градинарска пумпа и неколку состојки за домаќинството.

  Природен рецепт за уништување на тревата

  • 1-галон оцет
  • 3-4 лажици природен сапун за садови

  Комбинирајте ги состојките во вашиот омилен распрскувач со пумпа и испрскајте обилно за да ги избришете плевелите. Обидете се да не ги допирате посакуваните растенија со растворот - прскајте само плевел што не сакате да го преживеете.

  Овој природен хербицид ќе помогне да се исуши и убие плевелот (и другите растенија) што ги допира. Запомнете дека поголемиот дел од домашниот оцет во вашиот дом содржи приближно 4% - 8% оцетна киселина. Оцетната киселина е органско соединение кое помага да се убијат плевелите.

  Ако сакате да создадете посилен спреј за уништување на плевелите, достапни се концентрати од оцет со 20%, 30%, па дури и 40% концентрации на оцетна киселина кои ќе создадат помоќен удар. Овој материјал е моќен и ќе го убие растителниот свет неселективно.

  Оцетните концентрати се смешно силни, затоа бидете претпазливи кога ги нанесувате на плевелите! Размислете за носење очила и ракавици кога користите.

  Зошто јасНе препорачувајте синтетички пестициди или хербициди за отстранување на плевелите од голема површина

  Се трудам да избегнувам да препорачувам синтетички пестициди бидејќи тие се потенцијално штетни за вашето семејство, почва и локалниот див свет. Исто така, верувам дека некои пестициди и хербициди може да имаат скриени ризици што никој целосно не ги разбира.

  Исто така види: Како да соберете цилантро без да го убиете растението - професионални совети за цилантро!

  Затоа препорачувам да користите целосно природен домашен спреј за трева со оцет и природен сапун. Чувајте ја вашата земја, семејство и миленичиња безбедни!

  4. Распоредете густа робусна бариера од плевелот за задушување на плевелот

  Преферираме да користиме природна органска прекривка за да помогнеме во сузбивање на плевелот наместо да се потпираме на синтетички бариери за плевелите. Прекривката помага да се отстрани плевелот од големи површини со тоа што ги задушува и лишува плевелите од сончева светлина. Најмногу ги сакаме органските прекривки - но исто така имавме одлична среќа користејќи синтетички прекривки. Синтетичките прекривки ја немаат пријатната органска арома како што ја имаат органските прекривки. Но - синтетичките прекривки се одлични во потиснувањето на плевелот.

  Загушувањето на плевелот со бариера за плевел е генијален удар ако не сакате да користите пестициди или да се напрегате со физичка работа. Идејата за бариера за плевел е да го задушите вашиот плевел и да го лишите плевелот од сончева светлина.

  Бариери за плевел се достапни во сите видови големини, па ако имате голема површина со густи плевел, тогаш бариерите се паметен начин да ги исушите и да ја блокирате сончевата светлина да ја попречираст на плевелот.

  Можете и стратешки да поставите бариера за плевелот околу посакуваните растенија, грмушки или грмушки што сакате да ги преживеете. Користете ја бариерата за плевел за да ги покриете само непожелните плевели.

  Значи, кој тип на бариера можете да го користите за да ја блокирате сончевата светлина? Имате неколку опции. Една од најпопуларните опции е користење на церада за плевел. Можете исто така да користите прекривка.

  Бариерите за плевелот можеби се најдобриот начин за отстранување на плевелот на голема површина. Работат церади и бариери за плевел! Но - тие не се совршени. Пирејните церади понекогаш можат да ги блокираат вашите корисни култури, цвеќиња и градина. Користете ги мудро!

  Користете церада од плевел за задушување на плевелот

  Густата церада од плевелот е одлична за убивање на големи делови од плевел поради малата количина на работа. Пресметајте колкава површина ви треба, а потоа пронајдете ролна со пластична обвивка за тешка работа за да ја завршите работата. Гледајте како вашиот непожелен плевел слабее, суши и умре - како магија.

  Главната работа што ја ценам кај плевелите е едноставноста. Можете тактички да поставите церада за плевел така што ќе ги покрие непожелните плевели, истовремено давајќи им на секое посакувано растение простор и сончева светлина да расте - сето тоа без да го напрегате вратот, колената или грбот.

  Користете прекривка за да го задушите плевелот

  Наместо да се потпирате на церада за да го лишите плевелот од сончева светлина, дебел слој премиум прекривка може да помогне да се задушат плевелите за да не можат да цветаат.

  Не самопрекривката изгледа и мириса одлично, но обезбедува и совршена бариера која помага да се блокира сончевата светлина, да се задуши плевелот и да се задушат во земјата.

  Прекривката има и други скриени придобивки за вашиот тревник и градина. Прекривката може да помогне да се подобри длабочината на посакуваните корени, да се зачува вода, да се подобрат својствата на почвата, а прекривката исто така може да помогне да се минимизира ртење на плевелот.

  5. Оштетете го вашиот плевел во заборав

  Малку работи го победија плевелот за отстранување на плевелот на голема површина. Крвачите на тревата не ги убиваат плевелите целосно - но помагаат да се држат под контрола. Големо време! Единствената лоша страна е ако имате еден хектар или повеќе за да го отстраните плевелот. Ако е така, косилката со нула вртење може да помогне во управувањето со плевелот на долги патеки.

  Ако немате енергија или време рачно да го отстраните плевелот од голема површина или ако вашите несакани плевели се премногу густи за прекривката ефикасно да се задушува, тогаш можеби е време да размислите за механичка опција.

  Бришењето на плевелот во следната недела со вистинскиот тример за трева е веројатно паметна идеја ако се занимавате со густа обвивка од плевел за која ќе треба цел живот да се отстрани рачно.

  Механичкиот тример за трева нема трајно да ги убие сите ваши плевел. Сепак, сигурен тример за плевел може брзо да го намали и оштети плевелот и да го олесни ракувањето со неуправливиот прекумерен раст.

  Откако ќе го спуштите плевелот надолу, многу е полесно да се примениприроден хербицид, задушете ги или рачно искорнете ги ако сакате. (Не пропуштајте ја нашата најдобра статија за линија за тример за жици - вистинската линија може да ја направи сета разлика!)

  6. Ангажирајте тим од кози за да ви го гризат плевелот

  Обидете се да не се смеете - но козите се нашиот омилен начин да го отстраните плевелот од голема површина без да ви требаат хербициди! Еве зошто. Козите работат неуморно за да ги исчистат вашите ливади, ниви и двор. Козите јадат сè! И – јадат и плевел што никој не сака да го допре – како отровен бршлен и отровен сумак. Прочитавме и статија од Гардијан во која се вели дека многу австралиски фармери сега ги изнајмуваат своите кози за да помогнат во управувањето со плевелот. Имате премногу плевел? Ангажирајте неколку професионални кози! Нема да зажалите.

  Најдобриот совет за отстранување плевел го зачував за крај. Еве стратегија за отстранување на плевелот што функционира дури и ако имате хектар или повеќе плевел. Зборувам за козите!

  Избегнувањето на козите го победува денот ако сакате да го исчезнете плевелот без скршена работа. Не само што Goatscaping е еден од најзабавните методи за отстранување на плевелот, туку добива на пареа. Трендот на козите ги зафаќа малите градови насекаде низ светот од бура.

  Начинот на кој функционира Goatscaping е едноставен. Вие најмувате тим од „професионални“ кози кои со нетрпение го грицкаат и грицкаат вашиот несакан плевел. Како бонус, козите дури и помагаат да ја оплоди вашата земја - не е потребна дополнителна наплата!

  Козар

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.