7 Идеи за садење јагоди и планови за најдобри јагоди!

William Mason 04-02-2024
William Mason

Содржина

Кој не сака да грицка слатка, сочна јагода - најдобриот вкус на летото! И ако вашите јагоди доаѓаат директно од вашата градина, тогаш тие имаат уште подобар вкус.

Една од најдобрите работи за одгледување јагоди е тоа што, откако ќе ги добиете првите неколку растенија, тие ќе се размножуваат секоја година, давајќи ви бескрајна понуда на растенија јагоди!

Но, ова значи дека ќе ви треба нешто за да ги одгледувате, каде што доаѓаат нашите идеи за садење јагоди сами.

Сите ги видовме тие прекрасни наменски жардилници за теракотни јагоди и со години мислев дека тоа е единствениот начин да се одгледуваат јагоди.

Но, тогаш моите растенија почнаа да го контролираат, и да се размножуваат> да се фрли здраво растение! Така, морав да најдам дом за сите мои бебиња со јагоди и пробав многу садници за јагоди сам.

Ќе видите дека многу од овие направи сам садници за јагоди имаат нешто заедничко – јагодите се одгледуваат низ дупки во страничните делови на контејнерот, подигнати од земја.

Постојат неколку добри причини зошто овој метод на одгледување е толку успешен:

  • Подигнувањето на растенијата од земја помага да се заштитаат од штетници како што се голтки и полжави.
  • Вертикалните, нивоа или кули контејнери ќе соберат многу повеќе садници со јагоди мали растение јагоди 5> преселете се на сончеви места летото и внатре за заштитете од мразови во зима.
  • Многу садници за јагоди имаат интегриран систем за наводнување , заштедувајќи време и драгоцени резерви на вода.
  • Јагодите што висат од жардинерот никогаш не се вкусни, значајни се ри некогаш повторно!

Значи, по некое вистинско и скршено истражување на пазарот, еве ги идеите за садење јагоди што сам си ги направил што функционираат.

# 1 – Најдобар сам засадување на јагоди од Hydrangea Treehouse

Го сакам овој вертикален саден сад за садење сам на себе од Hydrangea. Совршен за вгнездување на свежо лепенка од јагоди во дворот. Бонус поени за уреден и цврст дизајн!

Дали знаете како некои сам проекти може да изгледаат малку, хм, домашни?!

Проблемот со обновувањето и повторната употреба на нештата е што понекогаш нашите градини и домови може да почнат да изгледаат малку како мелиораторски двор!

Но, ова нема да биде случај ако ја направите оваа прекрасна, повеќеслојна дрвена жардилка за јагоди од Hydrangea Treehouse.

Еве на кој од сите пријатели ќе му позавидите! Двојно повеќе кога ќе послужите вкусни летни десерти од јагоди собрани директно од садот за садење во двор.

Овој сад за јагоди може да изгледа невозможно да се направи сами. Но, прекрасните луѓе во Hydrangea Treehouse дадоа целосни упатства за тоа како да го направите. Вклучувајќи бесплатенВодич за сечење што може да се преземе.

Овој сад за садење јагоди „направи сам“ содржи околу 30 растенија јагоди , доволно за средното семејство да биде добро снабдено со јагоди во текот на летото.

# 2 – Најдобар сам засадување јагоди од Huw Richards

I love the stewryhan flegingx. Наместо лимени конзерви, можете да користите и која било лесна, издржлива чаша за одгледување. Мислам дека сепак би функционирало. Храна за размислување! Му благодариме на Хју Ричардс за мотивацијата.

Овој видео туторијал е едноставен, но ефикасен начин за рециклирање на искористените лимени конзерви за да се забавувате – и разнобојните садници за јагоди.

Можете да користите било која лименка за овој проект! Најдобрите примери што сум ги видел потекнуваат од оние џиновски лименки со грав од продавницата за купување на големо. Користете густа врвка од јута за автентичен рустикален ефект на село.

Секој жардинери ќе потрае само неколку минути за да се направи, а во рок од еден час можете да закачите долг ред жардинери за јагоди во вашиот двор.

Но, ако имате време, најпрво забавувајте се додека ги украсувате. Еве еден одличен туторијал од Crafty Chica за да ви покаже како да ја декорирате вашата жардињера со боја.

Ако сакате да внесете малку боја и осветленост во вашиот двор, тогаш овие жардинери за јагоди кои висат од лимени конзерви се одличен почеток. Единствениот недостаток на нив е тоа што на секој ќе му треба поединечно наводнување.

Овој процес на наводнување би можел да одземе многу време акоживеете во топла, сува клима и треба секојдневно да ги полевате!

Исто така види: Користење на добро вода во градината - добра идеја за вашите растенија?

СОВЕТ: Наведете ги вашите деца да сликаат и да ги засадат нивните лименки со јагоди и да ги закачат доволно ниско за да можат малите луѓе да ги дофатат. На овој начин, тие можат да ги наводнуваат и да се грижат за своите растенија - и да уживаат во наградите!

# 3 – Најдобар сам засадување кула јагоди од A Piece of Rainbow

Ми се допаѓа колку е лесно да се направи овој сад за садење јагоди сам! Исто така, изгледа цврсто - и нуди многу простор за одгледување за вашите јагоди. Навистина, Парче Виножито. Правила вашата садница за јагоди!

Оваа кула од јагоди „направи сам“ содржи речиси 50 растенија на помалку од 2 квадратни метри простор - импресивни работи! Овој жардинери ќе ве снабди со свежи јагоди цело лето, со резервни делови за складирање или споделување со пријателите и соседите.

Го сакам овој систем за натрупување кули, бидејќи користи нешто што сите го имаме прекумерно - саксии!

Како што ќе ви каже секој домаќин, речиси е невозможно да се вратите од продавница или пазар без некои нови растенија, што ќе доведе до постојано растечко складиште од саксии.

Одберете ги најтешките и најцврстите саксии за овој проект и најдобро ќе функционира ако имате саксии со јагоди со слични големини. Користев саксии што останаа по проектот за садење дрвја, кои беа многу тешки и требаше да траат со векови.

Можете да ја направите вашата кула од јагоди „направи сами“ висока или кратка колку што сакате, и можете да ја прилагодитекога и да посакате.

Паметниот резервоарски систем дизајниран од A Piece of Rainbow значи дека можете ефективно да ги наводнувате сите растенија јагоди преку шише поставено на врвот на кулата.

Минимално време за наводнување, максимална заштеда на простор и огромни приноси на јагоди - што не треба да се допаѓа!

# 4 – Најдобар сам засадување на јагоди од Градинарски рудименти

Еве еден од најзначајните садници за јагоди сам на себе на целата оваа листа. Ако сакате многу јагоди, тогаш не барајте понатаму! Целосна чест за Garden Rudiments за напорната работа и креативноста.

Ако сакате да ги практикувате вештините за обработка на дрво, зошто да не ја пробате оваа дрвена пирамидална жардинар за јагоди? Оваа пирамида од јагоди е совршен проект ако имате исеченици од дрво - или сакате повторно да употребите некое обновено дрво.

Иако дизајнот на ова видео зафаќа релативно голема површина, дизајнот на пирамидата ви дава многу повеќе простор за садење. Исто така, ви овозможува да одвоите различни сорти во секој дел.

И ако изгледа преголем за вашиот двор, тогаш изоставете го долниот дел – нема проблем!

# 5 – Најдобар садење јагоди за корпи за перење сам на себе од Fab Art DIY

Мислам дека ова е најдобриот начин да ја претворите вашата корпа за перење во кошница полна со суровини. Сигурно! Благодарение на Garden Answer и Fab Art DIY за инспирацијата.

Оваа идеја е апсолутна генијална! Користење накорпата за алишта е една од најдиректните идеи за садење јагоди сам, а не се потребни електрични алати или специјална опрема.

Најдоброто нешто во користењето на корпата за перење е тоа што веќе има совршени дупки за садење, така што не е потребно сечење.

Меѓутоа, постои еден проблем - корпата ќе треба да не падне. совршен за ова.

# 6 – Најдобар садење јагоди за палети сам од себе од Sunday Gardener

Еве еден од најосвежителните начини за користење на палета што сум го видел. Рециклирајте дел од вашата стара опрема и наградете се со вкусни, свежи јагоди. Заслуга за Sunday Gardener за дизајнот на садот за садење јагоди во дворот!

Еве – токму кога помисливте дека лудоста за превртување на нештата од палети заврши, доаѓа садот за палети со јагоди!

Најдоброто нешто во врска со ова упатство е тоа што е добро обмислен - не треба да се грижите за потенцијалните стапици и проблеми. Така, ќе добиете сад за садење јагоди за палети што е функционален, за разлика од многу други идеи за зголемување на циклирањето на палети таму!

Ќе ви треба облога во палетата за да спречите паѓање на почвата - нешто како градинарска ткаенина треба да ја заврши работата совршено.

# 7 – Најдобро сам засадување на јагоди за здравје на ѕидот <3и робусното растението јагоди изгледаше вгнездено во внатрешноста на овој садење јагоди сам. Посетете го блогот Hungry Healthy Happy и уверете се сами. Импресивна работа!

Постојат некои паметни дизајни за жардинери за ѕидови од јагоди, а оваа верзија направена од олуци е една од моите омилени. Брзо и без напор се склопува и ќе изгледа неверојатно на оградата или ѕидот на вашата градина.

Го сакам овој ѕиден жардињер од јагоди бидејќи е остварлив дури и за најпочетните љубители на DIY – сè што треба да направите е да завртите држачи во парче дрво!

Сметам дека дури и јас би можел да го составам ова, иако не ветувам дека ќе биде исправно!

Ако немате време да направите сад за садење јагоди сами, тогаш има некои одлични алтернативи за купување наместо тоа. Ја сакаме оваа паметна жардинарска садница што може да се натрупува, која би изгледала прекрасно исполнета со грмушки растенија од јагоди кои пукаат со овошје!

Па, која од овие идеи за садење јагоди „направи сам“ ве интересира? Или можеби имате испробана и проверена садница за јагоди што сакате да ја споделите со нас? Ве молиме додајте ги вашите коментари подолу!

Често поставувани прашања за одгледување јагоди

Кој вели дека ви треба само еден садење јагоди!? Ја најдовме оваа легендарна (и епска) кула за одгледување јагоди и моравме да ја споделиме со вас.

Откако ги пребаравте нашите градинарски архиви за идеи за садење јагоди сам,наидовме и на неколку прашања во врска со градинарството на јагоди што може да ги искусат новите домаќини.

Ги откривме врвните одговори на вашите прашања за да можете да ја започнете вашата лепенка со јагоди со стил и самодоверба. Се надеваме дека ќе уживате во читањето на нашите одговори!

Колку растенија од јагоди ми требаат по лице?

За постојано снабдување со свежи јагоди во текот на летото, засадете 6 растенија по лице . Ако сакате дополнителни јагоди за зачувување и за складирање подоцна во годината, би предложил да планирате двојно оваа количина.

Исто така види: Зошто тракторите дуваат вода и ја исфрлаат од радијаторите?

Дали на јагодите им треба полно сонце?

На јагодите им требаат две работи за да добијат сочни, слатки бобинки - сонце и вода ! Засадете ги јагодите на место каде што добиваат најмалку 6 часа директна сончева светлина дневно.

Дали јагодите се враќаат секоја година?

Вашите растенија јагоди ќе изумрат во текот на зимата и повторно ќе растат на пролет. Тие ќе продолжат да го прават тоа секоја година! Сепак, по околу четири години , приносите ќе почнат да се намалуваат. Во овој момент, ќе треба да започнете да ги заменувате вашите стари растенија со нови.

Како да го натерам моето растение за јагоди да дава повеќе плодови?

За да го максимизирате производството на плодови од јагоди, треба да ги отстраните сите тркачи од растенијата додека се развиваат. На растенијата јагоди им требаат и многу хранливи материи , затоа дајте му на земјата добра прекривка со органски компост за време назаспани зимски месеци.

Која е вашата омилена идеја за садење јагоди сами?

Јагодите се едно од најдобрите овошја за одгледување во вашиот двор ако ги цените слатките, свежите, здравите и домашните грицки.

Ја цениме и креативноста на заедницата за одгледување јагоди. некоја забавна идеја за садење јагоди?

Или – која е вашата омилена?

Ви благодариме што прочитавте!

И среќно садење!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.