Како да привлечете колибри на вашиот балкон или градина

William Mason 04-08-2023
William Mason

Колибрите се едни од најмалите и најубавите градинарски суштества што можете да ги привлечете во вашиот дом и градина. Првиот пат кога ќе видите како мавта по вашата жива ограда или ѕид од цвеќе - нема да им верувате на своите очи!

Привлекувањето колибри е исто така полесно отколку што мислите - тие се извонредно љубопитни .

Исто така види: Кутии за гнездење на пилешко: 13 бесплатни DIY планови & засилувач; Како да ги изградите

Сè започнува со разбирање како функционираат овие мали и шарени птици - и што ги мами најмалите птици од нив! thm дури и прецизните машини би можеле да позавидат. Тие можат да мавтаат со крилјата повеќе од 50 пати во секунда и да мигрираат илјадници милји.

За да го одржат својот врвен метаболизам, колибрите мора да јадат на секои 10 до 15 минути – што во превод значи дека посетуваат 1.000 – 2.000 цвеќиња дневно!

лесно можете да видите дека колибрите може да страдаат од недостиг на храна што може да им ги загрози животите - особено додека тргнуваат на долга миграција.

Тоа е причината зошто привлекувањето колибри на вашиот балкон или на вашиот двор со нивно хранење не ви користи само - тоа е чин на љубезност и голема помош за да се обезбеди опстанок на оваа шарена, ако сте исклучителна птица. пуштањето на вашиот балкон со вистинскиот сет на цветни растенија и хранител за колибри ќе трае долгоначин да им помогнете на вашите соседи или патници од колибри.

Дозволете ми да ве запознаам со неколку веродостојни начини за привлекување колибри на вашиот балкон.

Како да привлечете колибри на вашиот балкон или градина

Постојат пет одлични начини да ги привлечете колибрите на вашиот балкон или градина, кои вклучуваат:<7ммм>пријателски колибри. Колибрите ги привлекуваат тубуларни цветови богати со нектар, црвени или портокалови како што се Колумбина, Божур или Кардинал Цвет.

 • Закачете хранител за колибри . Наполнете го со домашен нектар и погрижете се да го заменувате на секои два до три дена.
 • Обезбедете вода за колибрите . Погрижете се да се чува чист, бидејќи стагнантната вода може да биде пристаниште за патогени кои можат да им наштетат на колибрите.
 • Не користете пестициди . Освен нектар, колибрите се хранат и со инсекти и користат пајакови мрежи за да ги градат своите гнезда. Пестицидите не само што предизвикуваат пад на популацијата на инсектите, тие се и штетни за здравјето на птиците.
 • Држете ги мачките и другите грабливи миленичиња подалеку за да им дадете на вашите колибри безбедно место за посета.
 • 1. Засадете цвеќиња погодни за колибри

  Колибрите не можат да му одолеат на слаткиот нектар на пчелниот мелем! Пчелниот мелем, исто така, привлекува многу пеперутки и пчели - што го прави одличен додаток на секоја разновидна жива ограда, градинарски кревет или преден двор.

  Најдобар начин да привлечете кое било суштество е да му обезбедите изобилствоприроден извор на храна.

  Колибрите се хранат првенствено со нектар и најмногу ги привлекуваат цевчестите цветови богати со нектар, црвени или портокалови. Тука спаѓаат:

  • Columbine (Aquilegia sp)
  • Garden Phlox (Phlox paniculata)
  • Божур (Paeonia sp.)
  • Хибискус (Hibiscus sp)
  • Пчелен балзам (Monarda didyma)
  • CLopeasubis. цкле (Tecomaria capensis)

  Ако ви е здодевно од сета црвенило во вашата градина, можете да ги пробате и овие:

  • Мексиканска грмушка жалфија (Salvia leucantha) – виолетова
  • Жолти ѕвона (Tecoma stans) – очигледно жолти птиците можеби сакаат (за да видите повеќе, кликнете овде и овде).

  Совети за садење за привлекување колибри

  Погледнете ги овие два прекрасни колибри од phaethornis. Тие се исто така познати како зелени пустиници. Тие се од Костарика - и не можат да одолеат на шарените цвеќиња што носат нектар. Не можеме да ги обвинуваме. Цветовите изгледаат примамливо!

  Колибрите сакаат цвеќиња - и нектар! Но - како можете да ги зголемите шансите за негување и поддршка на колибри во вашата градина?

  Кое цвеќе и да одберете да го одржувате, имајте ги на ум овие дополнителни совети за садење !

  И покрај тоа што некои растенија уживаат универзална популарност (на пример: наметка орли помине), секогаш е најдобро да се даде приоритет на локалните видови!

  Исто така види: 9-те најдобри мелници за месо за 2023 година

  На тој начин, ќе се осигурате дека локалнитеколибрите имаат пристап до видовите цвеќиња во кои се навикнати да уживаат. Исто така, автохтоните видови може да имаат повеќе нектар од егзотичните и обично се полесни за одгледување.

  Изберете ги растенијата не само според нивниот изглед и услови на растење, туку и според нивната сезона на цветање . Би било идеално да имате цветна група растенија во секој момент.

  Кога ги кроите растенијата од балконот, оставете некои повисоки гранки и стапчиња да служат како костур за колибри. Можете да додадете и неколку украсни гранки од дрвја.

  Најдоброто можно нешто би било да ги вклучите и вашите соседи. Да се ​​создаде цела зона погодна за колибри е уште подобро од само еден балкон.

  Дали знаевте?

  Колибрите, иако се мали, се алчни за калории! Тие согоруваат околу 10% од нивната тежина дневно и имаат неверојатно брз метаболизам. Замислете колку брзо нивните мали тела согоруваат калории кога летаат!

  Тоа е (веројатно) зошто некои градинари повремено гледаат колибри како се караат и агресивно зујат еден со друг кога се натпреваруваат за нектар. Тие, исто така, сакаат да се качат на блиските грмушки и жива ограда за да ги чуваат своите хранилки за птици!

  2. Закачете колибри за хранење

  Колибри се исто така опција ако не можете да сместите доволно цветни растенија или ако цветањето не оди како што се очекува (тоа се случува дури и на најдобрите од нас, нели?)

  Тие се карактеризираатсветли бои и форми кои ги привлекуваат птиците, а вие ги пополнувате со домашна замена за нектар. Еве како:

  • Земете четири чаши врела вода и една шолја шеќер (бел) и мешајте додека не се раствори.
  • Оставете ја течноста целосно да се излади пред да го наполните фидерот.
  • На топло време, овој домашен нектар може да трае само неколку дена. Задолжително заменувајте го на секои два до три дена.

  Во овој момент, можеби се прашувате, „зошто да користам бел шеќер во хранилките за колибри кога сите знаеме колку е нездраво?“

  Одговорот е едноставен – бидејќи белиот шеќер е толку рафиниран, најбезбедно е да се остави растворен на топли температури.

  Неволјата со медот и некои други природни засладувачи кои се сметаат за поздрави во човечкиот свет е што тие брзо ферментираат кога се раствораат, што доведува до развој на потенцијално смртоносни бактерии.

  Критичен совет : не додавајте црвени бои и не купувајте нектар со црвена боја од продавница. Може да му наштети на колибри!

  Нашиот изборРачно разнесени градинарски колибри и седалото $29,99 $20,39

  Овој неверојатен хранител со рачно дувано стакло ќе ги привлече и шармира колибрите. Сигурно! Има 25 унци нектар од колибри кој ќе ги одржува вашите патувачки колибри хранети - и задоволни. Исто така е црвено!

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, на брдополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 03:34 часот по Гринич

  3. Обезбедете вода

  Иако технички ја пијат својата храна, на колибрите им е потребна вода како и секое живо суштество. Исто така, на радост на сите присутни, тие сакаат да се капат.

  Тоа е причината зошто секој балкон погоден за колибри треба да содржи бања за птици. Идеално, водата не треба да биде целосно застојана, туку да доаѓа од извор на проточна чиста вода, како што е фонтана капка по капка.

  Имајте на ум! Птичјите бањи мора редовно да се чистат со соодветни средства за дезинфекција погодни за птиците бидејќи топлата, застоена вода, за жал, може да биде огромно пристаниште за патогени.

  4. Не користете пестициди!

  Овде е долга опашка, колибри познат по својата луксузно зеленикаво-сина опашка. Женките долгоопашести силф колибри имаат многу пократки опашки од мажјаците. Тие потекнуваат од најсеверните делови на Јужна Америка.

  Покрај нектарот, колибрите консумираат и инсекти, а нивните млади ги јадат исклучиво. Исто така, дали знаевте дека колибрите користат пајакови мрежи кога ги градат своите гнезда? Колку е тоа кул!

  За жал, бројот на инсекти и други членконоги е во голем пад во светот - не само, туку делумно поради широката употреба на пестициди.

  Исто така, птиците можат да ги акумулираат овие хемикалии преку нивната исхрана, што негативно влијае на нивното здравје и репродуктивниот капацитет.

  Бидејќи опасен е пестицидот на птиците.птици – не е никакво размислување да ги елиминираме од нашите балкони.

  На крајот на краиштата, многу корисни градинарски суштества како што се предаторските инсекти и пајаците ќе ви се заблагодарат за тоа преку нивните услуги. Истото важи и за нашите сојузници за опрашувачи - пчелите и пеперутките.

  Меѓутоа, ако живеете во зграда каде користењето пестициди на зелените површини е дел од одржувањето? Тогаш ќе биде поголем предизвик да се ослободите од пестициди.

  Сепак, не е невозможно!

  Обидете се да ги активирате соседите со истомисленици и пишете до вашиот локален совет за ова прашање. Запомнете дека пестицидите се штетни и за здравјето на луѓето! Тоа може да биде одличен аргумент.

  Нашиот изборВнесувач на стаклен рубин колибри, 4 станици за хранење 22,76 долари

  Овој прекрасен хранител за колибри содржи 10 унци нектар и има четири приклучоци за хранење. Светло-рубин-црвената рамка ќе ги нарече колибри - а пчелните чувари ќе ги спречат пчелите да се преполнат во хранителот на птици.

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 19:15 GMT

  5. Чувајте ги мачките подалеку!

  Лабавите мачки се исклучително опасни за малите птици. Тие се втората најчеста антропогена причина за смрт на птици, веднаш по судирите на прозорците.

  Иако колибрите изгледаат неверојатно брзо, факт е дека тие можат да подлегнат на нападите на мачки исто толку лесно како и другите птици - и кога стојат идодека сте во лет.

  Ако поседувате мачка и кој било хранител за птици, проверете дали не може да демне и да фаќа птици. Ограничувањето или забраната на времето на балконот за мачиња е наједноставниот начин да се спречи проблемот. Другите решенија вклучуваат:

  • Поставување на вашиот хранител за колибри што е можно повисоко.
  • Погрижете се мачките да не можат да се качуваат на високи растенија или други структури за да стигнат до хранилката.
  • Создавање трнлива зона околу хранилката за да ја одвратите вашата мачка да скока по неа. птици и се занесуваат. Обезбедете ги прозорците - и чувајте ги вашите мачиња (и колибри) безбедни!

   Дали сте знаеле?

   Руфузната колибри е рекордер за една од најдолгите патеки за миграција на птици во светот во однос на големината на телото. Патувањето од 3.900 милји што го прави е еднакво на должина од околу 78,4 милиони тела на колибри!

   Заклучок

   На секој храбар патник му е потребна мала помош од добрите луѓе на патот - а и колибрите не се разликуваат.

   Со привлекување на колибри на вашиот балкон, вие не дозволувате само да уживате во глетката на овие ситни летечки накит.

   Исто така, активно им помагате да ги надминат бројните притисоци што нашите цивилизации ги извршиле врз нив.

   Најдобриот дел е што колибрите се прекрасни за гледање! Ако никогаш не сте виделе – гарантираме дека ќе се насмеете првиот патеден влегува во вашиот домен.

   Повторно ви благодариме за читањето - и ако имате прашања за како да привлечете колибри , би сакале да ги слушнеме!

   Ве молиме имајте прекрасен ден.

   Нашиот избор Пакет од 80.000 семиња од диви цвеќиња - колибри и путер! 16,79 УСД (0,00 УСД / брои)

   Повикајте ризница бумбари, колибри и корисни опрашувачи во вашиот двор со ова огромно пакување семиња! Мешавината на опрашувач содржи 80.000+ семиња, вклучувајќи шмек, астер, космос, млечна трева, млечна трева од пеперутки, колумбина и повеќе!

   Добијте повеќе информации Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 23:55 GMT

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.