Идеи за зен градина за буџет - природни пејзажи, мир и медитација!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Функција за Зен градинаЕве одлична идеја за Зен градина со буџет од SerpaDesign. Сакаме како овој дизајн содржи еден тон зеленило во мало пакување. И додека авторот никогаш не успеал да го порибува со Orange Rice Fish во видеото - тоа беше првичната намера. Мислиме дека изгледа величествено - риба или не. Тоа е исто така прифатливо - и доволно уредно за да се вклопи во тремот, двор или палуба во вашата градина во Зен.

Без разлика дали вашата Зен градина е внатре или надвор, водената карактеристика додава суштински елемент на равенката, обезбедувајќи и безвременско визуелно и звучно потопување!

– Направете сами внатрешен водопад со карпеста градина и рибник .

 • Користете сад за садење за буре за виски (со вклучен приклучок) како куќиште за езерцето.
 • Сандаж за јајца служи како полица за карпи.
 • Создадете силен проток на вода со квалитетна потопна пумпа.

– Направете сами Супер-едноставна идеја за да ја извадите градината или ви е потребна-<1. состојбата на проток е:

 • Пластична кофа од 5 литри.
 • Пластична цевка.
 • Дебела бамбус.
 • Потопна пумпа за вода.
 • Декоративни карпи и прекривка.

Проверете ја градината Помалку-е-повеќе!

Автентични јапонски градини

Хаос е таму во светот! И се плетка со умот. За среќа, помошта е при рака. И тоа е многу поевтино од терапевт! Мислиме на овие елегантни, спокојни и прекрасни идеи за Зен градина со мал буџет.

Можете да создадете мирна, со ниска потреба од одржување Зен градина во вашиот двор користејќи природно уредување што не чини многу!

Но, кои идеи за Зен градина се најдобри ако започнете без многу ресурси? Ајде да патуваме во градината на „no-mind“ на Мушин, јадрото на Зен! Таму, ќе најдеме одговори.

Подготвени?

Тогаш, ајде да започнеме!

Идеи за зен градина со буџет

Буџетната Зен-градина ги комбинира класичните јапонски принципи на градинарството за да создаде минималистичка, избалансирана синтеза на евтини природни елементи, вклучувајќи чакал, карпа, камен, дрво, растение, вода, мов. Статуите, фенерите, седиштата, перголите и екраните додаваат медитативни фокусни точки, удобност и приватност.

Зен-градините се дел од јапонскиот духовен живот и градинарската култура повеќе од 500 години. Историски и денес, зен-храмовите и манастирите ги инкорпорираа зен-градините во секојдневниот живот на зен-монасите за медитација со седење (зазен) и Мушин (без ум) практика преку физичко грижа за Зен-градината.буџет. Spruce покажува како е направено - детално. Малку покачена, но изедначена - и цврста основа е тајната на пловечката палуба. Spruce дава одлични инструкции чекор-по-чекор како да го направите тоа без да трошите премногу. Иако, како што признаваат, тоа е помалку стресно со подадена рака!

За да ја добиете најдобрата перспектива на вашата зен градина додека медитирате или едноставно се релаксирате, ќе ви треба подигната палуба, по можност пловечка палуба!

Изградбата на Направи палуба во ова видео е едноставна. Ќе ви треба следново.

 • Стандардна граѓа од 1" x 4".
 • Дрво за покривање (дрвото од палета може да се користи)
 • Основни подножја (или блокови од пепел).
 • Аголни држачи и завртки.
 • Дрво дамка. Но – еве совет :
 • Поставете ги бетонските подлоги една нога навнатре, подалеку од работ , кон центарот на палубата за да ги заматете од погледот, создавајќи убедлив изглед на лебдечката палуба.

Повеќе магија!

Направете сами минималистичка зен-градина чајџилницаЗен-градинската чајџилница е вашето тајно скривалиште каде што можете да се опуштите, да се релаксирате, да медитирате и да размислувате за животот. Тоа е исто така мирно бегство за да поминете време со саканите, да уживате во жетвата на чај во вашата градина со билки и да гледате пријателски диви животни. (И можете да го правите ова цело време додека уживате во најдоброто што го нуди природата.)

Вашата палуба за медитација ќе станемултифункционален со структура пергола/белведер која може да обезбеди сенка и дополнителна приватност. Еве една идеја за едноставна колиба за чај Зен што може да се качи на вашата палуба за час или два!

Потребните материјали вклучуваат:

 • 4" x 4" столпчиња.
 • 1" x 4" дрвени покривни фарми.
 • Завртки, навртки и подлошки.
 • Шрафови за покривање.
 • 4" x 4" котви за столбови (доколку се вградуваат штипки за покриви<8 странични хардвери и со капки). 8>
 • Преметки за платното.
 • Паракорд за прицврстување на платното на покривот.

Измерете ја потребната висина на столбот и должината на бандажот, а потоа исечете ги столбовите и покривните фарми. Потоа издупчете дупки за завртките, навртките и подлошките.

 • Поставете ги прицврстувачите на столбовите на палубата.
 • Монтирајте ги столпчињата и покривните фарми.
 • Прикачете ги платнените листови за паѓање (со инсталирани шипки) и прицврстете ги на рамката со паракорд. палуба за медитација !

  8. Направете сами клупа за гардероба во Зен градина

  Ја најдовме оваа камена клупа во градината Зен и знаевме дека треба да ја споделиме со вас. Признаваме дека ни недостасуваат ѕидарски вештини за да ги дуплираме резултатите од оваа спектакуларна градинарска карактеристика. Сепак, клупата од кедар, јапонски даб или тиково би можеле да функционираат одлично.

  Да имате некаде удобно да седите во вашата градина Зен е од витално значење. Што велите за едноставна клупа за вашата чајџилница/палуба? Или ставете гоградинарска клупа под дрво во близина на водениот елемент!

  Проверете ја оваа генијална и супер едноставна Направете сам си пепел блок и дрвена клупа.

  За буџетска изградба, се што ви треба се следново.

  • 14 x гареж. 7>Боја за надворешност.
  • Градежно лепило.

  црните пепелни блокови работат зен магија со блед чакал и извалкано дрво! WOW !

  Прочитајте повеќе! 9. Направете сад за пожар во Зен градина Цел ден го поминавме бурата на идеи за најдобрите идеи за Зен градина со мал буџет. И за време на процесот - наидовме на овој блескав огнен фенер со гел од Modern Builds. Доволно е мал за да се смести на палуба или тераса во градината Зен. И тоа е одлична фокусна точка за вашиот надворешен простор. (Исто така, лесно и евтино е да се изгради.)

  Еве еден лесен и возбудлив „Направи сам“ проект кој ќе ги придружува вашите бамбусови бамбус во градината Зен во текот на ноќта - сад за оган во градината Зен!

  • Ако никогаш досега не сте фрлиле бетон ? Сега е време да да станете иницијатор !

  Погледнете го видеото за да видите како се комбинираат хардверската ткаенина, огнениот гел и црните камењасоздадете осветлена магија во бетонски сад!

  10. Купете соларен зен фенер за пагода во градината

  Зен градините се водечки кога станува збор за слабо одржување. Што сакате да го додадете тој историски допир во вашата градина со Зен со фенер на пагода Зен на соларна енергија?

  Без жици! Потребно е само сонце за да блесне вашата градина!

  11. Повеќе инспирација од слајдшоу од модерна зен градина

  Камените фенери (Ишидоро), мостовите и малите огради, исто така, можат да играат значајна улога во вашата градина Зен во дворот. Фенерите не треба да бидат фенси, како на сликата погоре. Поважно е фенерот природно и суштински да се вклопи во вашата Зен градина. Го забележуваме и прекрасниот контраст на дрвјата од црешата Сакура во позадина. Убавината на природата се комбинира со внимателно измерената поставеност на градинарските карактеристики спектакуларно. И не можеме да замислиме подобро место за одмор и размислување за животот.

  Сега кога имате вреќа полна со буџетски идеи за Зен градина кои ви се движат низ умот. Одвратете се и мрзеливо прелистувајте ја оваа импресивна галерија на градини на мод Зен.

  Секоја слика има нешто уникатно за споделување што се однесува до Зен составот на градината . Продолжете - погледнете и потоа сам!

  Исто така види: Билки за модринки – 7 билки кои брзо ќе се ослободат од модринки

  Заклучок - Што! Нема Зен гребло за сам на себе?

  Ви благодариме што ја прочитавте нашата листа на најдобри идеи за Зен градина со буџет! Се надеваме дека ве охрабривмеизлезете надвор и лансирајте рај сличен на Зен.

  Но прво – гледајте како монах од Зен прави гребло Каренагаре.

  И ви благодариме повторно што прочитавте.

  PS – Запомнете!

  „Не зборувајте премногу. Само правете го она што ве прави среќни!“

  Зен мудрец.

  Повеќе идеи за зен-градина на буџетот – Референци, водичи и цитирани дела

  • Јапонски зен градини
  • Јапонски суви градини
  • Кои зен-градини песоци се најдобри за медитативно рангирање?
  • Дизајнирање на јапонската градина на сериозно7> Заден двор
  • Јапонски зен градини од NBC News
  • Создавање своја сопствена јапонска зен градина
  • мини зен градини!
  • Создавање на вашата лична зен градина во вашиот двор
  • 7 стилови на зен градини
  интерес за источната филозофија и мистицизам во западните земји.

Од перспектива на градинарството, зен-градините нудат уникатен предизвик за уредување на авантуристичките градинари за да го постигнат следново.

 • Создадете хармонична и мирна градина, спојувајќи ограничен сет на природни елементи за да создадете чувство на пространост, бесконечност и неспознатливо и незабележливо навика на умот твоите шеми на размислување „мајмунски ум“.
 • Дизајнирајте Зен-градина која го ублажува стресот и ве носи во вашиот центар. До моментот, вечното СЕГА !

Ако сте депресивни, живеете во минатото. Ако сте вознемирени, тогаш живеете во иднината. Ако сте во мир, тогаш живеете во сегашноста.

Лао ЦеПостојат бескрајни идеи за Зен градина со буџет. Зен-градините може да содржат различни карактеристики на пејзажот - вклучувајќи заоблени мостови, мали карпести формации, мов, бамбус, отскочни камења, рододендрони и други растенија. Но, пред сè - Зен градините треба да содржат компонента од вашата природа. Како сакате да изгледа вашата Зен градина? Како сакате да се чувствувате? Секогаш почнувајте таму. И работете нанадвор!

Клучните елементи на традиционалната зен градина

Традиционалните зен градини се ретки во нивната употреба на природни елементи. Јапонската хардспејд градинарска практика позната какоКаресансуи меша карпи, песок или чакал и дрво со минимален растителен свет. И без вода. Овие суви зен градини вклучуваат фабрикувани карактеристики како статуи, фенери и мостови.

естетските принципи кои го водат дизајнот на градината на Зен вклучуваат:

 • Овде-сега (Коко)
 • Примордијална природа (Шинзен)
 • Асиметрија (Фукинсеи)
 • Мистичното (Југен)
 • <887>Каколичност (Коко)>
 • Одземност (Датсузоку)

Историскиот храм Ryoan-ji во Кјото е пример за Каресансуи. Очекувајте осамени карпи кои се потпираат на морето од блед чакал, секојдневно гребен во бранови форми од зен-монасите. Тоа е практика наречена Каренагаре.

 • Зен-градините поседуваат блажена едноставност и штедење длабоко вкоренети во духовната филозофија и монашката дисциплина. Мистична убавина, сигурно!

Да го доживеете истото за себе е едноставно. Потребна ви е само буџетна направи зен-градина која го подобрува вашиот живот, ја изразува вашата естетика за уредување, и ви помага да се опуштите!

Да се ​​приближиме до градината. Затоа ги сакаме - и мислиме дека секој може да има корист ако поминува повеќе време со медитативна рутина. Зен градините се исто така богати со симболика. Зен градинарските карпи често симболизираат сила и долготрајна природа. Мостовите можат да претставуваат промена и способност да се оди напред.Водата претставува исцелување, подмладување, а може да значи и релаксација. И, најкритично, земете го предвид целокупниот тек и дизајнот на градината Зен. Целокупната тема може да ве претставува вас - и вашата почит кон природата. Тоа е она што го прави уникатен. И посебно.

Опции за дизајн на модерни Зен Градини

Модерните Зен градини користат класични Зен дизајни на градини. Зен градините додаваат различни природни и произведени елементи. Заедно, тие формираат неформален , карактеристичен и спокоен пејзаж. Популарните елементи на дизајнот вклучуваат водени елементи, мов и мали дрвја, обоени камчиња, мостови, палуби и чајџилници, лампиони и бамбус екрани.

Фокусирајте го вашиот буџет дизајнот на Зен градината на следните рудиментарни елементи :

 • фин чакал, измиен песок, чакал – речен чакал.

Забелешка : Песокот во градината Зен не е добра идеја ако вашата градина дува многу ветар. Се дува, а мачките мислат дека е ѓубре од писе!

 • Карпи – собира камења со различни големини и текстури од потоци и ридови.
 • Ситни дрвја – јапонската цреша или јавор носи суптилна боја, додека бонсаи и бонсаи додава шансаи.
 • Мос – сточна храна за сорти на мов во шума или поток.
 • Дрво – старо дрво, исечоци од граѓа и дрво од палета може да направат мост, палуба за медитација ичајџилница.
 • Бамбус – користи различни дебелини и должини на бамбус за изработка на екрани и перголи.
 • Вода – мала сам по себе водна карактеристика со испумпана вода може да се направи со стари кади и евтини материјали.
 • Статуи – мала статуа на Буда и балансирачки камења додаваат контемплативна спокојство.
 • Светилини – користете традиционален лактички лак за релаксација или соларен лак.
 • Влезна структура – Зен-градината е свет простор. И имањето градинарски портал или влез му овозможува на местото на одржување должна почит и почит.

Одлични совети! И, ако сè уште читате, навлегувате во тоа, како Зен!

Сега за Идеите за Зен градина, можете да направите сами со буџет .

1. Направете сами кревет со чакал во градината на Зен

Сакате идеи за Зен градина со буџет? Започнете со мали димензии. Со чакал од грашок! Чакалот од грашок може да ја постави основата за вашата зен топографија на градината со ниско одржување. Градината со песок, исто така, функционира одлично - и е релативно без мака за одржување. Домородните грмушки и растителниот свет исто така играат интегрална улога. Јапонските јавори, четинари, бамбус или мов, исто така, без прашање, додаваат повеќе живот во вашата јапонска градина. (Јапонските јавори се секогаш прекрасен додаток на речиси секој надворешен простор и природен пејзаж.)

Откако ќе одвоите дел од вашиот двор за вашата градина Зен, започнете со создавање на ниво површина за вашиот кревет со чакал. Отстранете ја тревата и грмушките за да остане само чиста почва .

 • Поставете ткаенина за бариера за плевел над почвата на градината.
 • Изградете го креветот од чакал со градинарски рабови за да го задржите чакалот во креветот и помалку претрупан за одржување.
 • Размислете за втор темен чакал за контраст. Користете ги рабовите на градината за да скицирате помеѓу светлите и темните кревети со чакал.
 • Ислејте го вашиот чакал по избор во креветот и гребете го на ниво. Стремете се кон длабочина на чакал од 1,5 инчи ако не планирате да исфрлате фенси пејзажни бранови во чакалот. За гребење, стремете се кон длабочина на чакал од 3 инчи.

Таму! Имате платно да започнете да ги сликате другите ликови во вашата приказна за Зен градина.

2. Како да користите карпи во зен градина

Овде гледате јапонска карпеста градина што го одзема здивот. Наместо шарени цветни леи, гледате спокоен градинарски простор со песок и поголеми карпи. Тоа е крајната мирна атмосфера за тивко размислување. И тоа создава прекрасна градина - во кој било дел од светот. Најдоброто досега - карпите често се изненадувачки прифатлива почетна точка кога бура на идеи за Зен градина со буџет. (Нема потреба да се купуваат масивни или фенси камења. Погледнете околу вашиот дом. Кои карпи ги обезбедува природата?)

Капите ја симболизираат осаменоста во зен-филозофијата и традиционално се поставени во креветот од чакал далеку и асиметрично, но вобалансираат едни со други. Секоја карпа треба да биде остров сама за себе.

 • Зен-градините со водни карактеристики користат карпи за да создадат водопади.
 • Користете мали карпи во градината за да ги разграничите креветите на дрвјата.
 • Градинските карпи со рамни врвови се совршени како столбови за статуи, бонсаи и други украсни зен предмети. додадете текстурална разновидност во градината Зен.
 • Рамните карпи и чеша прават одлични камења за поплочување.

3. Како да растете мов на карпите во градината Зен

Многу јапонски градини немаат фенси водни карактеристики - и наместо тоа се познати по нивните суви пејзажи. И наместо фенси вода и шарени цвеќиња, карпите често се централниот дел на јапонската или песочната градина. Нашите омилени распореди на карпи во градината Зен често вклучуваат карпи со слични стилови и бои, но со различни големини и позиции. Ние, исто така, ги сакаме карпите покриени со мов што помагаат карпестите формации да изгледаат верни на природата.

Како што видовте во нашите примери што доведоа до овој момент, мовот има посебен шарм и ниту една Зен-градина не треба да биде без него!

 • Еве една уредна статија за тоа како да одгледувате мов од почеток!
 • Одгледувајте мов на карпи , во дрва <3 може да купите почва
 • и на почва на мов! , но зошто да трошите готовина кога можете да добиете мов бесплатно во дивината? Или да го одгледувате дома? (Зен е за природата. Користете го за декорација на двор!)

4. Направете сами водаРесурс за градини од авторот Јоко Кавагучи . Книгата содржи 150 фотографии од градината на Зен кои го одземаат здивот кои ќе помогнат да се инспирира декорацијата на вашиот двор. Јоко, исто така, ги покрива темите за распоред на градината Зен и огромен директориум за растенија за да помогне во одгледувањето на најдобрите мов, грмушки, дрвја, бобинки, треви и папрати кои ќе овозможат оживување на вашата градина Зен. Добијте повеќе информации 21.07.2023 15:39 по GMT

5. Направете заоблен зен-градински мост

Сакате импресивен зен градинарски воден мост без да се скршите? Тогаш, не го прескокнувајте овој раскошен заоблен мост со буџет од TheBiteSizedGarden. Тоа е совршен начин да го надградите вашиот зен градинарски поток или езерце. И многу е полесно да се изгради отколку што изгледа.

Зен-градинскиот мост има длабока важност, симболизирајќи ја трансценденцијата од секојдневниот свет до постигнувањето на просветлување, а тие се сеприсутни во јапонските зен-градини.

Можете сами да направите мал заоблен дрвен мост за вашата градина во Зен и да сфатите дека Сатори!

Исто така види: 9 најдобри растенија од домати за висечки корпи

Потребни ви се сложувалки и алатки за обработка на дрво, димензионален бор обработен со ард.

 • Догради и завртки.
 • Хидроизолација на дамки од дрво.
 • Заоблениот мост може да позиционира над проточна вода или млаз од чакал.

  Нема повеќе немирни води со овој мост на Зен!

  6. Направете палуба за медитација во зен градина

  Овој дизајн на пловечка палуба што го одзема здивот ќе ја подобри речиси секоја зен градина на

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.