Како да ги задржите зајаците надвор од градината – 5 хумани решенија кои функционираат

William Mason 12-10-2023
William Mason

Значи, сакате да научите како да ги држите зајаците надвор од градината ? не те обвинувам; можеби се слатки, но ќе направат кратка работа во вашата градина. Откако поминав цело лето, внимателно грижејќи се за мојата градина со зеленчук, замислете го мојот ужас кога локалната заедница на зајаци со флопи уши почна да ми ги пробива растенијата.

Дали барате начин без суровост да се ослободите од овие животни? За среќа, пробав и тестирав некои хумани методи за да ги спречам зајаците да јадат цвеќиња што функционираат . Нема повеќе траги од каснување во моите ценети растенија. Прочитајте и јас ќе ви кажам точно како можете да го постигнете истиот успех во вашата градина.

Имате ли зајаци во градината?

Нема смисла да имплементирате некое од овие решенија ако на прво место немате проблем, затоа прегледајте ја вашата градина за какви било докази за овие животни. Еден од првите знаци е нивниот измет; изметот од зајаците се појавува како заоблени пелети, со големина од околу 1/4 до 1/2 инчи. Може да има и прамени влакна од зајаци фатени во гранки од дрвја или под грмушки.

Сепак, најлесниот начин да видите дали сте преплавени со зајаци е да ги проверите вашите растенија. Овие суштества можат и ќе јадат речиси секое нежно растение со стебло. Во пролетта, ќе видите оштетување на тревата и другите растенија, додека во есен и зима тие ќе се нафрлаат на вашите дрвја, распарчувајќи ја кората од основата на стеблото.

Исто така види: Дива зелена салата против глуварче - Која е разликата помеѓу глуварчињата и дивата зелена салата?

Што повеќе,нивните омилени јадења се истите оние што вие ги сакате. Ако се обидувате да започнете со нов зеленчук, зајаците ќе имаат шведска маса. Тие со задоволство ќе го изедат секој засаден зеленчук или овошни грмушки. За среќа, постојат начини да ги отфрлите овие животни од вашите растечки растенија.

Како да ги задржите зајаците надвор од градината

1. Мечување на зајаци

Тие зајаци не се појавуваат од никаде. Обично, тие ќе влезат во вашиот двор од обработливо земјиште, шумско земјиште или други соседни јавни површини. Значи, ако се прашувате како да ги држите зајаците надвор од вашата градина, една од вашите први опции е да подигнете ограда . Тоа е ефикасно, иако имајте на ум дека веројатно е една од најскапите опции за одбивање на зајаци.

Кралското хортикултурно друштво предлага минимум околу 1-1¼-инчен жичана мрежа на висина од 48-54-инчи, за да нема дупки за стискање. Зајаците се страствени тунели, така што границата треба да биде поставена околу нога под земјата и да се закривува нанадвор. Има и електрични огради за зајаци, иако тие се помалку хумани, дури и ако ударот е мал и не е доволен за да убие.

Ако сте помалку загрижени за целата ваша градина, а повеќе за едно растение или област, можете да заштитите поединечни растенија. Само следете ја истата идеја со подземна мрежа за да чувате нови дрвја или цвеќиња. Зајацисакаат да џвакаат во основата на дрвјата, особено во зима, затоа чувајте ги чувани.

2. Ултразвучни репеленти за зајаци

Ако не сакате да се оградите околу вашиот имот или ако има премногу земја за покривање, тогаш стратешкото поставување ултразвучни репеленти би можело да биде совршено за вас. Кога зајакот поминува пред инфрацрвени сензори, единицата емитува звук со висок тон што не може да се слушне од човечки уши. Но, за овие животни, доволно е да ги испратите да се скршат.

Исто така види: Лопата против лопата - што е најдобро за ровови, градини, нечистотија и снег?

Ова е една опција која не бара многу одржување, бидејќи повеќето се напојуваат со соларна енергија и се отпорни на временски услови . Откако ќе се заколнете во земја, нема да треба премногу често да ги проверувате. Исто така, тие ќе работат против други животни, вклучително и големи елени, само во случај да ве тероризираат повеќе од само зајаци.

3. Домашни репеленти за зајаци

Country Living предлага да користите некои природни репеленти за да ги избркате тие зајаци со методи без суровост. Оброкот од коски или крв делува – направен од мелени животински делови – исто како и урината од предатор. Ова е буквално урина на други животни кои порано би ги џвакале вашите зајаци отколку вашите растенија. Или можете да пробате некои домашни решенија кои се испрскаат директно на вашите грмушки.

Ако не им се допаѓа мирисот на земјата околу вашите растенија, тогаш е помала веројатноста да почнат да жлезат. Но, истото важи и за вкусот, поради што виеможе директно да ги третира лисјата на вашите растенија со решенија кои се помалку привлечни за зајаците. Други третмани со силен или зачинет мирис и вкус најдобро функционираат против овие несакани животни.

Започнете со сад со вода измешана со сапун за садови, што му помага на репелентот да се измеша и да се залепи за растенијата. Додадете мелена црвена пиперка или лут сос со неколку мелени чешниња лук. Потоа, додадете го растворот во шише со распрскувач и нанесете директно на растенијата со кои се хранат штетниците.

4. Фаќање

Заловувањето, како што сугерира името, вклучува поставување стапици околу вашиот имот за да ги фатите тие зајаци пред да можат да направат сериозна штета. Некои стапици се безопасни, додека други - како стапици - ќе го убијат животното, затоа изберете внимателно во зависност од вашите намери.

Веројатно најхуманата замка за зајаци се состои од кафез или кутија со плоча за активирање, што ја принудува вратата да се затвори откако ќе влезе зајакот. Мамката треба да се остави внатре за да го привлече зајакот во кутијата, пред вратата да се затвори зад нив. Потоа, ќе сакате да го ослободите животното најмалку 5 милји од вашиот имот за да го елиминирате ризикот животното да се врати подоцна.

Постои поевтина алтернатива; едноставно ископајте релативно плитка јама на патеките што редовно ги посетуваат животните, пред да ја покриете со гранчиња и лисја. Оставете мамка на врвот на јамата за да ги привлечете животните; тие ќепаднете во дупката и бидете заробени додека не можете да ги преместите. Се смета дека зајаците можат да скокаат просечно околу 2 стапки, затоа погрижете се да е доволно длабоко за да не можат да избегаат, но не толку длабоко што ќе ги повреди кога ќе паднат.

Лично, третата опција ми се допаѓа бидејќи е хумана, но може да чини многу малку или воопшто ништо во зависност од дизајнот. Го најдов ова одлично видео на YouTube кое покажува како лесно можете да изградите стапица за зајаци на вашиот имот.

5. Кучиња

Кучињата миленичиња се одличен начин да ги држите зајаците надвор од градината. Моите кучиња редовно патролираат по градините (тие се во двор со ограда, затоа не шетајте) и ги чуваат зајаците надвор од градината, како и другите крадци на јајца надвор од кокошарникот.

Повеќето мали животни се доволно паметни да НЕ влегуваат во двор со кучиња, но имало неколку, за жал, калички. Сепак, ова е начин без хемикалии да ги чувате зајаците надвор, и сега сум без зајаци во дворот на куќата, барем. Градините надвор од дворот на куќата сè уште се под закана, но можам да живеам со тоа и се надевам дека птиците грабливки ќе се преселат за да се грижат за зајаците наместо мене.

Да ги чувате зајаците надвор

Во зависност од тоа дали сакате да потрошите малку, малку или воопшто да немате пари, имате цел куп опции да ги задржите зајакот од градината. Убедливо најуспешните 4 методи што ги пробав беа:

  • Поставување ограда околу периметарот на градината;
  • Користење на ултразвучни репеленти за зајаци;
  • Мешање на сопствени домашни репеленти за зајаци;
  • Фаќање и пуштање на животните на друго место.

Користејќи ги горенаведените начини за извлекување на зајаците од вашата градина, вашите растенија треба да закрепнат додека ве оставаат со чиста совест. И еј, ако сè друго не успее, можеби е време да размислите за одгледување лисици во вашиот двор.

Имате прашања во врска со темата? Испратете ни коментар подолу и ќе се потрудиме да одговориме.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.