Можете ли да одгледувате праска од јама со праска?

William Mason 05-08-2023
William Mason

Можете ли да одгледувате праска од јама со праска? Сигурно можеш! Всушност, повеќето овошни дрвја можете да ги одгледувате од семиња и тоа е одличен начин да одгледувате многу овошни дрвја бесплатно.

Дејвид Добриот напиша одлично упатство за одгледување праски од семе. Го залепив неговото видео подолу. Тој вели дека ртењето на јами од праски е неверојатно лесно! Целосната статија можете да ја прочитате овде.

Ова е фотографија што неговиот пријател му ја испратил од нејзините изникнати семки од праска:

Фото: Аманда, пријателот на Дејвид Добриот, пронајден во мрежата „Гроу“.

Можете ли да одгледувате праска од јама од праска? Можете да одгледувате речиси секое овошно дрво од семе.

Она што треба да се има на ум е дека на семките од праска им е потребна ладна стратификација за да 'ртат. Студената стратификација е процес на симулирање на природата, каде што семето добива многу студена зима пред да дојде топлата пролет.

Дејвид спомнува дека постојат 6 начини на ладна стратификација.

 1. Кипење со ладна вода
 2. Радилување
 3. Садење наесен
 4. Садење во зима
 5. Садење во зима
 6. Садење снег <09>
 7. Садење снег <09>
 8. Третман со снег <09>
 9. Луѓето ќе ви кажат Не вреди да се започне овошно дрво од семе. Велат дека не плодат добро, овошјето нема убав вкус итн.

  Според моето искуство, одгледувањето овошни дрвја од семиња е одличен начин за нивно одгледување. Да, не сите од нив се одлични, но повеќето од нив се одлични, а некои од нивсе исклучителни.

  Исто така види: Најдобар камшик за трева: Топ 7

  Овошните дрвја кои се одгледуваат во семиња често се поцврсти, поотпорни и подобро се прилагодуваат на нивната околина .

  Калемените овошни дрвја засекогаш ќе имаат слаба точка околу местото на графт.

  Често ќе видите раст кој доаѓа од под графтот, а често овој раст е побрз и потежок од растот над графтот. Тоа е затоа што „долниот“ дел од пресаденото дрво е израснат во семиња, што значи дека е поцврст и подобро расте.

  Единствената причина за купување на калемено овошно дрво е ако сакате да добиете специфичен вид овошје, како на пример царска мандарина или авокадо Хас. Можете да одгледувате авокадо и од семиња, им треба малку време за да 'ртат, но тие растат многу брзо.

  Во лоша почва, моето авокадо одгледувано во семиња вроди со плод за 5 години. Сега имам одлична почва и моето 1,5-годишно авокадо, израснато од семиња, е високо над 7 стапки и не се сомневам дека ќе ги даде своите први плодови оваа година.

  Моето дрво од авокадо од семе оваа година!

  Како да се никне семе од праска

  Дејвид започна со 50 јами праски што ги нашол под тропска убава праска во Флорида.

  Можете да видите на видеото погоре како го направил тоа. Тој, исто така, создаде слика од цртан филм со вклучени чекори:

  Кредит на фотографијата: мрежата на растење

  Еве го неговото видео во кое ви прикажува некои од праските што ги израснал од јама од праски.

  Тој ги никнал своите јами од праски во фрижидер, погледнете колку е убаводобиениот плод е!

  Давидовите праски се произведуваат неверојатно добро. Речиси е тешко да се поверува, но во втората година тие произведоа 5 литри праски. Тој спомна дека праските одгледувани во семиња пораснале подобро и побрзо од неговите пресадени дрвја, и тие даваат повеќе плодови.

  Растење праски

  На праските им требаат одреден број часови на студ годишно за добро да вродат. Во тропските предели, честопати не добиваме доволно часови за студ. Повеќето праски растат добро во зоните 6-9 (проверете ја вашата зона на мапата за зонирање на USDA).

  Побарајте сорти на праски кои се слабо ладни. Еве список на праски и овошја слични на праски кои се слабо студени:

  • Бебкок праска. Зони 6-10
  • Peach Ventura
  • Peach Bonita
  • Santa Barbara Peach. Зони 8-10
  • Праска средна гордост
  • Нектаринска арктичка роза. Зони 8-10
  • Нектарина двојно задоволство

  Микроклимата помага и кога се обидувате да одгледувате овошни дрвја што не се „соодветни“ за вашата клима. Прочитајте повеќе за микроклимата и шумите со храна.

  Ртење на овошни дрвја во купот компост

  Уште еден совет.

  Семињата често добро 'ртат во компостот.

  Претпоставувам дека е топол, мек, влажен и хранлив. Многупати се обидов да никнам семки од манго во саксии, но најуспешниот начин да ги одгледувам од семе е едноставно да ги фрлите во купот компост. Речиси сите никнуваат.

  Најтешкиот дел од ова е што често не знаетеод кое дрво потекнува семето. Освен ако не го означите секој од нив, ќе завршите со 100 садници од непознат тип. Претпоставувам дека има и полоши проблеми.

  Каде да ги набавите јамите со праски да ртат?

  Дворот на пријател или некој друг е вашата најдобра опција. Локално одгледуваните дрвја се приспособени на вашата клима и создаваат одлични залихи за 'ртење.

  Исто така види: 25 меки раси на кокошки за вашето стадо

  Фармерските пазари се исто така одлично место. Овошјето купено од супермаркет, исто така, често никнува, но тие можеби се сорти без никне ГМО. Сепак, сите тие вредат да се оди, не е потребно многу повеќе работа за да се ртат 50 семиња отколку 10!

  Што мислите за одгледување праски од семиња? Дали ќе го пробате?

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.