Печка за пица Ooni Koda 16 работи на природен гас со комплет за конверзија на природен гас

William Mason 12-10-2023
William Mason

Еден од најбараните додатоци од Ooni Koda 16 љубителите на печката за пица е можноста да ја работат нивната рерна за пица на природен гас од фиксна линија за природен гас.

Веќе можеме да работиме на нашата рерна за пица Koda 16 на пропан, што е неговото стандардно гориво за гас. Сега можете да ја вклучите и на природен гас!

Оони Кода 16 печка за пица на природен гас.

Еве ја:

Комплет за конверзија на пица во рерна Ooni Koda 16

Комплетот за конверзија на природен гас на Ooni вклучува:

 • Природен гас за поврзување
 • Нема гасно црево<7 Рака со бројчаник за контрола на урален гас
 • Шацовилен клуч и шрафцигер
 • Упатство за употреба

Со помош на упатството за употреба, би требало да можете да ја завршите конверзијата од пропан во природен гас за околу еден час .

Лесна споредбаПронајдете ја вашата совршена работа!

Лесно дознајте која рерна за пица Ooni е најдобра за вас, со споредување на цената, големината на пицата, типот на гориво, тежината, потрошувачката на гориво, потрошувачката на гас и многу повеќе.

Споредете! Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Совети за конверзија на природен гас во рерната за пица Koda 16

Има неколку работи што треба да ги имате на ум кога го претворате вашиот Ooni Koda 16 во природен гас.

 • Ooni препорачува да разговарате со вашиот локален инженер за гас за да бидете сигурни дека сè е правилно поставено и ќе функционира како што сакатедо.
 • Комплетот за конверзија на природен гас е компатибилен само со Koda 16.
 • Проверете дали завршувањето на линијата за снабдување со природен гас има машки навој од 3/8" NPT.
 • Можеби ќе треба да инсталирате и четвртина вентил на вашиот гасовод, во зависност од вашата локална шифра за гас. Нешто што треба да проверите пред да продолжите.

Една работа што ја проверувам е дека Оони наведува во нивниот опис:

Покрај доставените делови, ќе ви треба и клуч од 19 мм (3⁄4"), клуч од 12 мм (1⁄2". клуч и шрафцигер во комплетот, па дали ни се потребни дополнителни клучеви и шрафцигер, или ова е грешка?

Каде можете да го купите комплетот за конверзија на природен гас?

Комплетот во моментов е достапен само во САД. Не можете да го добиете во други земји. Комплетот за конверзија може да го купите од Ooni direct – посетете го Ooni .

На фотографијата погоре, можете да ја видите рерната Koda 16 со машина за лушпи и пица. Ooni има неколку одлични пакети за почеток, за кои зборував претходно во мојата споредба со пакетите за стартер за рерна за пица Ooni. Може да ја прочитате и мојата споредба на рерната за пица Koda 16 и Ooni Pro рерната за пица ако не сте сигурни дека рерната Кода е за вас.

Имајте предвид дека, во моментот на пишување, комплетот за конверзија на природен гас е достапен само преку претходна нарачка, а испораката се очекува кон крајот на јули. Ако претходно сте се обиделе да купите Ooni рерна за пица,знаеш дека брзо снема! Земи ја твојата сега пред да се потрошат.

Оони Кода 16 рерна – една од најдобрите фурни за пица на отворено

Еве ја, рерната за пица Ooni Koda 16. Изгледа одлично, нели!

Пред да излезе рерната Koda 16, можеше да се направи само пици од 13 инчи и не беше тешко да се избере помеѓу Ooni Pro или Ooni Koda рерната. Ако сакавте големи пици, Pro was your Go.

Речката за пица Koda 16 го промени сето тоа. Прави и големи пици, станува подеднакво жешко како Pro и е попренослив за подигање.

Големата разлика помеѓу Pro и Koda 16 е тоа што Pro е со повеќе гориво. Работи на дрво, јаглен или гас. Koda 16 сега е тип на повеќе гориво, работи на стандардниот пропан и природен гас со комплетот, но сепак е плин.

Изборот е сепак прилично лесен.

Исто така види: Фази на одгледување тиква - вашиот врвен водич за тоа што да правите кога
 • Ако сакате да готвите пици на дрва или јаглен, Pro е вашата рерна за пица.
 • Ако сакате да ја користите вашата рерна за пица.
 • Ако сакате да ја користите вашата пица на природен гас. Pro, засега, не е компатибилен со природен гас. Компатибилен е со резервоари за пропан, и големи и резервоари за пропан од 1 lb. Ќе ви треба соодветен адаптер за да го вклучите Pro на плин.

Што мислите за новиот комплет за конверзија на природен гас, дали е нешто што го чекавте?

Исто така види: Можете ли да имате патка како домашно милениче

Повеќе рецензии за рерната за пица во дворот!

 • Дали малиот Ooni Karu 12 држи свеќана новиот Ooni Karu 16? Дознајте овде!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.