Дали козите можат да јадат овес?

William Mason 12-10-2023
William Mason
Земете ја оваа фотографија како непобитен доказ! Гледате стадо спасени кози како со нетрпение грицкаат мешан овес. Козите се благодарни. И гладни за повеќе! Но, овесот не се единствените цели зрна што ги сакаат козите. Најдовме одличен водич за исхрана на козите од блогот Орегон State Extension во кој се наведени овес, пченица, пченка, јачмен, меласа и рибино брашно како популарни концентрати од козјо брашно.

Какви видови овес можат да јадат козите?

За козите, најдобриот овес за јадење е целото валани, исечено на челик или брз овес. Овој хранлив овес претрпе минимална обработка и затоа е порелаксиран за варење на козите.

Задолжително избегнувајте да му давате на вашиот козји овес кој бил третиран со хемикалии или други адитиви, бидејќи тие можат да бидат штетни за нивното здравје. Кога ги храните козите со овес, секогаш правете го тоа умерено бидејќи може да предизвикаат дигестивни нарушувања доколку се консумираат во големи количини.

Ако сте земјоделец или сточар, веројатно имате неколку кози на вашиот имот. (Или имале некои!) Козите се разновидни суштества кои често се користат за производство на млеко, месо или растителни влакна. Но, што јадат козите - и дали козите можат да јадат овес?

Во овој пост, ќе ги разгледаме потребите за исхрана на козите и ќе истражиме дали тие можат да јадат овес. Останете во тек за да дознаете повеќе!

Може ли козите да јадат овес?

Да. Козите можат да јадат овес. И козите сакаат овес! Сè додека овесот е вклучен како дел од разновидна, урамнотежена исхрана, козите можат да јадат овес. Овесот е многу вкусен за козите и може да се вклучи во дажбата на жито и во валана или мелена форма. За да ја максимизирате употребата, комбинирајте овес со луцерка во добиточната храна на вашата коза.

Овесот е високо хранлив извор на храна кој може да понуди многу придобивки за козите. Тие се одличен извор на антиоксиданси, кои можат да помогнат да се заштитат од болести и да се промовира целокупното здравје. Покрај тоа, овесот е добар извор на влакна и есенцијални минерали како што се фосфор, тиамин, магнезиум и цинк.

Иако овесот е генерално безбеден за козите, од витално значење е да се хранат умерено за да се избегне прејадување и гастроинтестинални проблеми. Сепак, овесот може да обезбеди многу нутритивни придобивки за козите кога се хранат како дел од урамнотежена исхрана.

Ако нашите пријатели прашаат дали козите можат да јадат овес, не можеме а да не се смееме! Затоа што знаеме дека козите јадат речиси сè.GMT

Како овесот влијае на производството на козјо млеко?

За козите во лактација (дали), овесот обезбедува дополнителен извор на енергија. Кога храните овес на срна во лактација, можете да давате до две чаши дневно. Овесот исто така може да помогне да се зголеми производството на млеко. Со обезбедување дополнителна енергија, срна може да го одржи нивото на производство на млеко.

Покрај тоа, дополнителните хранливи материи во овесот ќе помогнат да се зголеми квалитетот на млекото. Козите кои се хранат со овес можат да произведат млеко кое е повисоко во масти и протеини од козите кои не јадат овес. Како резултат на тоа, овесот може значително да влијае на производството на козјо млеко.

Кога студираме дали козите можат да јадат овес – најдовме уште една одлична статија на блогот за проширување на Државниот универзитет во Оклахома за преоптоварување со козјо жито! Во него се наведува дека козите кои брзо се префрлаат од исхрана богата со сточна храна на диета базирана на концентрат (како овесни концентрати) може да наидат на дигестивни проблеми - вклучително и ацидоза на румен. Најдобар начин да избегнете вознемирен стомак од коза е да ги преземете работите бавно! Со други зборови - полека внесувајте концентрати во исхраната на вашата коза! (Исто така – секогаш советуваме да се консултирате со доверлив ветеринар или нутриционист на кози ако ја промените исхраната на вашата коза!)

Како да го вклучите овесот во исхраната на вашата коза

Овесот е здрава и хранлива храна за козите и може лесно да се вклучи во нивната исхрана на неколку начини.

Исто така види: Домашен хранител за сено за кози

Една опција е да додадете овес во оброкот со пелети од вашата коза, вклучувајќислатка храна. Овесот може да се користи и во медикаментозни задоволства или да се додаде во печени колачиња.

Можете и сами да ги нахраните вашите кози со овес! Ние ветуваме. На вашите гладни кози нема да им пречи!

Кога проучуваме кои житарки најмногу ги сакаат козите, читаме одличен водич за пазарно хранење кози од PennState Extension. Во написот се споменува дека најпопуларните житарки за кози се овесот, пченката, јачменот и пченицата. Козите, исто така, сакаат многу свежа и органска сточна храна - како што е потврдено од прекрасната фотографија погоре на коза што желно грицка трева од својата рурална фарма.

Прочитај повеќе!

  • 10 најдобри кози за почетници [Врвни раси за млечни производи, месо и домашни миленици!]
  • Најдоброто сено за кози во нивните најславни денови. Или било кој ден!
  • Одгледување овци наспроти кози – што е најдобро за профит? А забавно?
  • Еве колку често треба да молзите коза [еднаш наспроти два пати на ден]

Може ли козите да јадат овес – ЧПП

Испитавме дали е безбедно и здраво за козите да јадат овес. Следното ги содржи нашите наоди. Се надеваме дека ќе ви помогнат. И вашите гладни кози!

Може ли козите да јадат овес?

Да! Козите можат безбедно да јадат овес! Многу кози уживаат во нив. Овесот е добар извор на хранливи материи за козите што може да им помогне да ги одржат здрави и среќни. Се разбира, како и со секоја храна, од витално значење е да се дава овес на кози умерено. Премногу овес може да предизвика дигестивни проблеми.

Што не треба да ги храните козите?

Козите се љубопитнисуштества што ќе јадат речиси сè, но има некои работи што не треба да ги јадат, вклучително и отровни растенија како рододендрон, азалеја и тис, заедно со нешта како остатоци од месо и млечни производи. Запомнете, козите се тревопасни животни!

Кои житарки се лоши за козите?

Зрната се витален дел од исхраната на козите, но некои житарки може да бидат лоши за козите. Пченката е едно од најчестите житарки со кои се хранат козите, но може да биде тешко за нив да се вари.

Пченицата е уште едно зрно со кое се хранат козите. Но, исто така може да им биде тешко да се вари. Овесот и јачменот се две зрна кои често се хранат за козите. Но, јачменот може да биде и тежок за варење на козите. 'Ржта е уште едно жито кое често се храни на козите, но може да биде тешко за нив да се вари.

Која е најдобрата храна за козите?

Не постои единствен одговор на прашањето која е најдобрата храна за козите. Козите се познати по нивната способност да се насладуваат со многу растенија и други извори на храна. Како такви, тие можат да се хранат со различни нешта. Генерално, сепак, најдобрата храна за козите се состои од баланс на сено, пелети и зеленчук.

Сеното обезбедува есенцијални хранливи материи како влакна и протеини, додека пелетите нудат концентрирани извори на енергија и витамини. Зеленчукот може да помогне да се додаде разновидност во исхраната и да се обезбедат дополнителни извори на хранливи материи. Се разбира, секоја коза е различна, а некои можеби претпочитаат одредени видови храна преддруги.

Што им прави овесот на козите?

Овесот е вид на жито што често се користи како добиточна храна. За козите, овесот е извор на лесно сварливи јаглехидрати и влакна. Освен тоа, овесот содржи неколку витамини и минерали неопходни за здравјето на козата.

Поради својот состав богат со хранливи материи, овесот може да помогне во подобрувањето на варењето, да го промовира здравиот раст на крзното и да го намали ризикот од болести. Како резултат на тоа, ние веруваме дека козите кои консумираат диета која содржи овес обично се поздрави - и попродуктивни од оние кои не го прават тоа.

Погледнете ја оваа преслатка коза која бара ужина во есенското време! Изгледа дека оваа пријателска коза е свежа од овес. Така - истрча на следната градина што можеше да ја најде. Во овој случај - се јаде есенската жетва на тиква! Предупредување за нашите пријатели со кози, кои се дома. Ако не сакате вашите кози да го јадат вашиот принос? Треба да го заклучите зад затворени врати! (Со брави отпорни на кози!)

Заклучок

Значи, дали козите можат да јадат овес? Одговорот е да! Козите можат многу лесно да го сварат овесот и другите житарки. Да ги храните со диета, вклучувајќи овес, може да им помогне да го одржат нивниот дигестивен систем здрав и оптимално да функционира.

Овесот е исто така добар извор на влакна, протеини и минерали, што го прави одличен додаток во исхраната и на млечните и на месните кози.

Исто така види: 15+ плевел со сини цветови

Ако барате хранлива храна за вашите кози,размислете да им дадете малку овес!

Дали имате искуство да ги храните вашите кози со овес? Дали добро реагираат? И – дали уживаат во јадењето овес?

Би сакале да слушнеме за вашето искуство!

Повторно ви благодариме за читањето.

И – имајте убав ден!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.