Топ 9 најдобри овошни дрвја за градини во зона 4

William Mason 12-10-2023
William Mason

Здраво, воини од зона 4! Не ја избравте најлесната клима за градина со овошни дрвја, но не очајувајте - имам 9 од најдобрите овошни дрвја во зона 4 за вас. Не само што се екстремно отпорни на ладно, туку се и вкусни и даваат неверојатен род!

Подолу вклучив мапа на зоната на USDA за да можете да проверите во која зона се наоѓа вашата градина. Ако се сомневате, одете на веб-страницата на картата на USDA за да можете да го внесете вашиот град или поштенски код за да проверите двапати.

За овошни дрвја, многу е важно да ги добиете вистинските што одговараат на вашата клима. На пример, одгледувањето овошни дрвја со висока температура во топла област, само ќе резултира со разочарување!

Ништо полошо од нежно грижата за овошно дрво со години, само да откриете дека тоа никогаш нема да даде плод затоа што климата едноставно не е соодветна!

Меѓутоа, само затоа што станува (замрзнато) студено не значи дека не можете да одгледувате убави плодови во вашиот овоштарник. Погледнете ги овие прекрасни овошни дрвја подолу!

Овошни дрвја за мапа на зона 4

карта на USDA што ја прикажува зоната 4 во виолетова и сина боја, вклучувајќи делови од Монтана, Вајоминг, Небраска, Дакота и Висконсин.

Топ 9 овошни дрвја од зона 4

Производ на Амазон

1. Харди киви дрво

Харди киви, или киви, е мини киви овошје со истата вкусна внатрешност, но мазна кожа слична на грозје однадвор. Совршено за кутии за ручек и закуски - нема потреба да се лупи!

Харди кивито, или кивито, е неверојатносреќно расте на полно сонце и во сенка и не е премногу загрижен за видот на почвата, но претпочита добро исцедена положба. Дефинитивно претпочита редовно наводнување, особено кога е плодно.

Опрашувачите ги сакаат цвеќињата на дивата јагода - речиси исто толку колку што вие ќе ги сакате плодовите!

Големо пакување - (5.000) семиња од дива јагода, Fragaria vesca - семиња без ГМО од MySeeds.Co (Големо пакување - Дива јагода)
 • ✔ ГОЛЕМО ПАКУВАЊЕ Не-ГМО семиња од MySeeds. ~!!
 • ✔ Fragaria vesca, вообичаено наречена дива јагода, шумска јагода, алпска...
 • ✔ Повеќегодишно тревно растение кое природно расте низ поголемиот дел од северниот дел...
 • ✔ Неколку плодови во кои може да уживаат и човештвото и човештвото! Woodland Strawberry...
Amazon Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Спецификации на овошни дрвја

 • Зона 4-9 .
 • Висина : 4-8″.
 • Распространетост : 12-24″.
 • до полно сонце
 • Добро исцедена почва, редовно полевајте.
 • Овошје во доцна пролет.
Прочитај повеќе или Купи

8. Гала јаболкница

Одгледувајте ги вашите сопствени Гала јаболка за најубавите, остри јаболка во зона 4!

Еве го совршеното јаболко за почетокот на сезоната!

Исто така види: Како да одгледате маслиново дрво и да направите маслиново масло

Вкусното, цврсто, сочно и слатко овошје кое може да се чува до 6 месеци го прави овасовршен додаток на овошни дрвја за вашите овоштарници во зона 4. Можеби сте пробале Гала јаболка во продавницата? Домашните гала ги испуштаат од вода!

Исто така види: 7 најдобра трева за сенка во Тексас + Совети за одгледување во засенчени места!

Гала јаболкото лесно се грижи и не му треба многу TLC. Почнува да вроди со плод од рана возраст - нема потреба да чекате години и години за вашата прва култура. Добро е плод сам по себе, но има корист од пријател за опрашување (наведени подолу).

ГАЛА ЈАБОЛКА - старо 2 години/високо 4-5 стапки
 • Големина на дрвото: 2-годишно дрво кое е приближно 4-5 метри височина
 • Проценети барања за ладење (под 45°): 400-2000-512 часа Вкус на овошје: Слатки јаболка
Купете сега Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Спецификации за овошни дрвја

 • Зона 4-10 .
 • Полно сонце .
 • Прилагодлив на многу видови почви, вклучително и глина. Најдобро е во малку кисела, добро исцедена почва.
 • Овошје е добро само по себе но додадете друга сорта за поголема жетва. Добро се спојува со Fuji (само зона 6-9), средна сезона Honeycrisp , доцна средна сезона Red Delicious или доцна сезона Granny Smith (само зона 6-9).
 • Одлично свежо , во салати , за домашен сос од јаболка , печење и сокови .
 • Чувајте 6 месеци !
Прочитајте повеќе или Купете

9. Регент СаскатунServiceberry

Regent Saskatoon Serviceberry произведува кластери миризливи цвеќиња во пролетта проследени со вкусни бобинки слични на боровинки.

Кластери прекрасни, миризливи цвеќиња во пролетта, проследени со мали зелени бобинки кои зреат во јуни. Тие изгледаат слично на боровинки и вкусат исто како нив!

Регент Саскатун Сервисбери не е само вкусен. Прекрасно е, лесно се одгледува и омилено е и меѓу опрашувачите.

За разлика од повеќето други наши овошни дрвја за зона 4, ова е грмушка, која расте до околу 6 стапки висока. Прави одлична ограда за јадење или раб, а ако не ги јадете бобинките - птиците сигурно ќе го направат тоа!

JUNEBERRY Plant, Saskatoon Serviceberry (Amelanchier Alnifolia) стар 2 години 40,54 $
 • ONE Saskatoon zone, тврдост, 1 фолија... 12>✅ Растението ќе биде отсечено до 8-12 инчи високо за транспортни цели, корените завиткани во влажно...
 • ✅ Зрела висина: 10-20 стапки Почва / Клима: Саскатун е роден во Северна Америка и...
 • ✅ Плодот е темно виолетова и 3 инчи, често се користи>
 • ✅ Летна испорака: Во контејнер со земја (листовите ќе се отстранат или скратат на...
 • ✅ Зимска испорака: гол корен со корени завиткани во влажни подлоги за време на мирување...
Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, бездополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 12:20 часот по Гринич

Спецификации за овошни дрвја

 • Зона 2-7 .
 • Висина : 4-6 стапки
 • Ширина <3Attractors 7>.
 • Убава и за јадење .
 • Полно сонце , добро исцедена почва.
 • Изчисти по цветањето.
Прочитајте повеќе или купете

Кое е вашето омилено овошно дрво од зоната 4?

Не оставајте да висиме - што одгледувате како овошно дрво во зона 4? Кое овошно дрво расте добро, кое не?

Сакаме да ги слушнеме вашите приказни, вашите триумфи, вашите разочарувања!

Оставете ги во коментарите подолу!

продуктивно овошно дрво. Совршено е за покривање огради, перголи или за одгледување на пергола.

Плодовите се неверојатни - како мини киви ! Како што можете да видите на сликата, одвнатре се точно како киви, но однадвор имаат мазна кора слична на грозје.

Ова ги прави совршено овошје за детски кутии за ручек и како ужина. Можете да ги пукнете директно во устата без заматена кора од обично киви!

Овие овошни дрвја обично бараат мажјак и женка за опрашување, но тие често се испорачуваат заедно, како Хирт подолу. Целосно, опрашување без мака !

3 Цврсти растенија киви- 2 женки Ananasnaya и еден мажјак опрашувач
 • Тие можат да се одгледуваат во различни видови почви; сепак, почвата мора да биде добро исцедена
 • Тие се издржливи во зоните 4-9
 • Убава винова лоза сама по себе!
 • 3-те растенија што ќе ги добиете се едно машко и две женско. Се испраќа во мирување во зима.
Амазон Можеби ќе заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Спецификации на овошни дрвја

 • Зона 4-8
 • Полно сонце до делумна сенка (мин. 4 часа на сонце на ден).
 • Висина : 20 – 25 стапки.
 • <12th –12>W: Потребна е поддршка . Обучете ги во форма на Т на жици (слично на грозјето) или обезбедете им решетката или друга поддршка за да пораснат.
 • Соберете ги непосредно пред целосно созревање и чувајте ги во фрижидер штом ќе созреат.
 • Мулчирајте длабоко .
 • Вода редовно , особено додека е плод.
 • Курете за да ги обликувате и отстраните дрвенестите трски кон крајот на зимата и исечете за да ја отворите настрешницата во јуни.
Прочитај повеќе или Купи

2. Toka Plum Tree

Toka Plum е едно од нашите омилени овошни дрвја за зона 4!

Тока слива постои од 1911 и не е ни чудо зошто. Ако сакате да одгледувате само едно овошно дрво во вашиот двор - оваа слива мора да биде кандидат за најдобар избор!

Оваа слива го добила прекарот „ Слива гума за џвакање “ поради неверојатно слаткото овошје што го произведува.

Не само што дава прекрасно овошје, туку е веројатно и најдобриот опрашувач на сливи таму. Ако одгледувате други сливи, Toka Plum во голема мера ќе ја подобри жетвата од вашите други дрвја, исто така.

Исто така е самоплодно така што не ви е ни потребна уште една слива ако немате простор!

Доаѓа зимата, пријатели мои, па може и вие да имате овошно дрво кое ќе вирее во неа. Дури и ако не го правите тоа.

Спецификации на овошни дрвја

 • Зона 3-8 .
 • Висина : 15 – 20 стапки.
 • Распространетост : 12 – 18 стапки.
 • <12We F <12We F <12We F. .
 • Оплодувајте редовно и прекривувајте длабоко.
 • Овошје во лето.
 • Самоплоден и одличен опрашувач на сливи.

3. Montmorency Cherry Tree

Montmorency Cherry произведува едно од најдобрите плодови за пита со цреша!

Кој не сака добра пита со вишни!

Па, ние сакаме, а Montmorency Cherry е вашиот избор на купот за пити со вишни . Ако, поради некоја причина, можеби никогаш нема да разбереме целосно, не ви се допаѓа пита со цреши, овие цреши се исто така вкусни како сок, конзерва или во други печени јадења.

Тоа е неверојатно тешко носење и самоопрашувачко - потребно ви е само едно дрво за култивирање на браникот. И, ако сте благословени со огромен род на цреши, тие замрзнуваат и се сушат добро, така што ништо не оди на отпад. Сувите цреши се одлична закуска за децата!

Црешите на ова дрво се големи и светло црвени. Тие се курви и малку кисели, поради што се толку одлични за пита со вишни.

Црешата Montmorency цвета во пролет и нејзините цвеќиња ќе ве воодушеват. Тие се светло бели, прекрасно мирисни и прекриени со пчели, пеперутки и колибри .

Овие квалитети го прават одличен не само за опрашување, туку и за остатокот од вашата градина!

Montmorency Cherry Tree - (2 годишно дрво)
 • Големина на дрвото: 2 годишно дрво, приближно 4-5 стапки високо
 • Проценето DAquiresume 5 часа Зона на цврстина: 4-9
 • Вкус на овошје: курваЦреши
Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Спецификации на овошни дрвја

 • Зона 4-9 .
 • Висина : 12 – 18 стапки.
 • Распространетост : 10 – 12 стапки.
 • <76>Полна сонце.
 • Самоопрашува и произведува чамци со овошје.
 • Овошје за 3-5 години .
 • Кострете по цветањето.
 • Ѓубрете редовно и прекривајте длабоко.
 • Доцна сезона сорта, 700 часа студ.
 • Отпорен на болести .
 • Одлично дрво во сенка .
Прочитај повеќе или Купи

4. Honeycrisp Apple Tree

Барате исклучително ладно отпорно, смешно вкусно јаболко? Honeycrisp е вашиот избор! Одгледано од Универзитетот во Минесота, тоа му конкурира на јаболкото Фуџи и е совршено за домашните овоштарници во зоната 4.

Добре дојдовте во државното овошје на Минесота !

Одгледано од Универзитетот во Минесота, јаболкницата Honeycrisp не беше одгледувана само поради неговиот вкус, што е многу популарно и популарно. – совршен за овоштарници во зона 4!

Тоа е сорта со висока студена состојба (700-1000 часа) со неверојатен вкус (сладок, но не премногу сладок) со својата тенка кора и сочно, крцкаво месо. Задоволство е да се гризе.

Топ изборМеден остар јаболкник - старо 2 години/високо 4-5 стапки

Подарете го подарокот што живее!Погоден за USDA зони 3-8 - барања за ладење од 800 часа. Одгледувајте ги вашите сопствени слатки, сочни, остри јаболка!

Засадете две различни сорти за да го зголемите опрашувањето (Гала, Грани Смит, Ред Делишус).

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Спецификации на овошни дрвја

 • Зона 3-8 .
 • Може да се изчисти до големина .
 • Полно сонце во добро исцедена почва.
 • Засади друга сорта во близина за најдобра жетва. (Добрите пријатели вклучуваат рана Гала (зона 4-10), средна сезона МекИнтош (зона 4-11) и доцна Red Delicious (зона 4-7) или Granny Smith (зона 6-12 во септември <12 во септември)<1.
 • Виси на дрвото долго време , што го продолжува времето на жетва.
 • Добро се чува на ладно и темно место 3 месеци и во фрижидер до 6 месеци.
 • Силно студено сорта (700-1000 часа) и се справува со висока влажност .
Прочитај повеќе или Купи

5. Bartlett Pear Tree

Bartlett Pears прават одлично овошно дрво во зона 4. Не само што е отпорен на ладно, туку и дава вкусни, остри плодови и прекрасни бели цветови кои привлекуваат птици, пчели и други опрашувачи.

Бартлет крушата е совршена за грицкање, готвење и печење благодарение на неговото прекрасно крсто, бело месо .

Изгледа неверојатно во текот на целата година со своето прекрасно зеленило,енергична навика за раст и прекрасни бели цветови кои привлекуваат пчели , пеперутки и птици. Дојде време на плодни, можете да очекувате зелени плодови кои созреваат до златно жолта боја. Неговиот вкус е неспоредлив – сочен и супер сладок.

Бартлет крушата сама по себе дава плодови, но можете да додадете други сорти за да ја зголемите жетвата. Ова е сорта на наследство (се враќа во доцните 1400-ти!) која е долготрајна и бара 800 часа студ.

Круша Бартлет - стара 2 години/4-5 стапки висока
 • Крушата Бартлет почнува да вроди со плод на млада возраст
 • Оваа круша е многу продуктивна и дава голем принос од големи сочни круши и тоа е омилена цел на градинарите
 • М опрашувач: Ворен од Мунглоу
 • Зона на цврстина на USDA: 4-8. Жетва во август
Амазон Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Спецификации за овошни дрвја

 • Зона 4-9 .
 • Висина : 12 – 18 стапки
 • Полно сонце .
 • Високо приспособлив на различни видови почви.
 • Плодови за 3-5 години .
 • Да дава плод сам по себе но можете да ја зголемите жетвата со садење Bosc (зона 4-9), D’Anjou (зона 4-9) или Comice (зона 4-9) во близина.
 • Енергична навика за раст и долготрајна.
Голем пакет - (300+) Bartlett Pear, Pyrus communis„Бартлет“, семе од дрво - слатко бело месо - навика за брз раст - зони 4-9 - од MySeeds.Co (Голем пакет - Круша Бартлет) 12,95 $ 11,95 $ (0,01 $ / број)
 • 1,010
  • семиња од дербери - Sambucus canadensis
  • ЈАДЛИВО ОВОШЈЕ - грмушка за јадење жива ограда со плодови - МИРИСНИ ЈАСТИВНИ ЦВЕЌЕ
  • Зони 3 - 9
  • Овие семиња се од колекцијата од северниот опсег, кои се поиздржливи за ладно од 4 до 4.><1. 20.07.2023 22:35 GMT Прочитај повеќе или Купи

   6. Hackberry Tree

   Hackberry можеби е најнеискористеното овошно дрво за градините во зона 4. Не само што е фантастично, брзорастечко дрво во сенка, туку и ги храни птиците и им обезбедува засолниште, како и за вас произведува плодови за јадење слични на урми!

   Хакбери е многу прилагодлив на многу видови почва. Ќе расте во глина и песок, и воопшто во сиромашни почви. Цврсто, лесно и брзо расте - совршено дрво за урбани дворови!

   Хакбери е многу вредно за дивиот свет и прекрасно дрво за привлекување опрашувачи. Птиците го сакаат ова дрво и тоа е особено омилено на Cedar Waxwing.

   Пролетта дава мали цветови кои се проследени со мали, темно виолетови, јастиви бобинки кои имаат малку вкус како урми. Hackberries беа традиционалнокористени од Индијанците како извор на храна.

   Hackberry 10 SẸẸDS Standard Trẹẹ Or Deck Gardens White Flówers ниско одржување Celtis Occidentalis за одгледување Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

   Спецификации за овошни дрвја

   • Зона 3-9 .
   • Висина : 50 – 75 стапки.
   • Распространетост : 25 – 40 стапки.
   • Полно сонце Полно сонце.
   • Одлично автохтоно птичје за извор на храна и засолниште.
   • Брзорастечки – фантастично дрво во сенка.
   • Суша , сол и ветрот толерантен
   • Се прилагодува на повеќето типови почви.
   Прочитај повеќе или Купи

   7. Дива јагода

   Дивата јагода е совршен додаток на вашите градини во зона 4. Тоа е растение со низок раст и добро однесување кое е одлично за пополнување на неискористени места меѓу другите овошни дрвја, билки и цвеќиња.

   Ова може да биде најразновидно плодно растение што ќе го одгледувате во вашата градина оваа година. Можете да ги соберете каде било !

   Тие се долгогодишно повеќегодишно растение кое може да се одгледува на целосно сонце во дел сенка, што го прави совршена подлога за секое место што ќе остане неискористено. Одгледувајте ги околу вашите сливи и јаболкници, меѓу вашите билки и во саксии покрај патеките. Одгледувајте ги насекаде!

   Дивата јагода е прекрасна и слатка. Бобинки се формираат рано во сезоната и брзо созреваат.

   Тоа

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.