Како да растете и користите див бергамот (Monarda fistulosa)

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Иако дивиот бергамот ( monarda fistulosa) не е цитрус што ќе го најдете во повеќето чаеви Ерл Греј, тој е уникатен и прекрасен цвет од пчелен мелем со уникатен вкус, арома и многу намени во градината.

Дивиот бергамот е робусна повеќегодишна разновидност на пчелен мелем со многу што да им понуди на сите градинари и сточари. Тоа е јадлив цвет кој привлекува опрашувачи и изгледа зачудувачки, па затоа е тешко да се погреши со ова растение.

Овој цвет има моќ да го освои вашето срце со својата естетска убавина и без напор ќе ги импресионира вашите пупки за вкус и нос! Плус, исто така има потенцијал да привлече диви животни во вашата градина.

Значи, ајде да ги разгледаме многуте придобивки од дивиот бергамот, дискутирајќи како да се одгледува, бере, користи и идентификува овој цвет. Исто така, ќе ве научам како да одгледувате и да се грижите за дивиот бергамот во вашата градина за да можете да ги искористите сите придобивки од ова прекрасно и практично растение.

Подготвени? Да почнеме!

За дивиот бергамот (Monarda Fistulosa )

Цветовите на дивиот бергамот во боја на лаванда „излегуваат“ од секој пејзаж како природен туш од цветни конфети.

Па, што е див бергамот и зошто е толку одличен? Ајде да го разгледаме овој цвет во длабочина и да разговараме за неговите уникатни карактеристики за да дознаеме!

Дали дивиот бергамот е ист како мелем од пчели?

Пред да започнеме, ајде да разбереме нешто точно. Често, луѓето ја нарекуваат монарда фистулоза со името „мелем од пчели“.инфекции, штетници и болести. Секогаш поставувајте ги растенијата за мелем за пчели најмалку 18 инчи за да ја одржувате областа воздушна и суво.

Сепак, ако видите мувла, отстранете ги деловите од растението кои покажуваат знаци на контаминација веднаш штом ќе ја забележите.

Исто така, преземете мерки ако видите габа од 'рѓа, уште еден чест проблем со дивиот бергамот. Можете да ги лекувате овие габични инфекции со масло од ним или разредување со водороден пероксид.

Како да засадите див бергамот (Monarda Fistulosa)

За да засадите див бергамот, посејте ги семето 1/8 инчи длабоко во почвата или ископајте дупки за вашите млади растенија, растојание помеѓу секое семе или растение за најмалку 18 инчи. Засадете го вашиот пчелен мелем во пролет по последниот зимски мраз за да се осигурате дека може да воспостави силни корени.

Ако се обидувате да најдете квалитетни семки од бергамот, проверете ја компанијата наречена Seed Needs! Може да земете две пакетчиња бергамот со 400 семиња за околу цена од една шолја кафе во Старбакс. 100% не-ГМО, се разбира.

Ако сакате повеќе визуелен водич за грижата за монарда фистулоза, можеби ќе ви биде корисен овој брз преглед:

Завршни мисли

Дивиот бергамот е корисно и убаво растение кое ќе ја разубави вашата градина со вкусни и прекрасни цвеќиња. Плус, ги носи сите пчели, колибри, пеперутки и други опрашувачи во вашиот двор, што може да ви помогне да имате поплодна сезона на жетва.

Пчелиниот мелем е навистина лесен загрижата и сите придобивки од ова растение – без разлика дали се кулинарски, медицински, поврзани со опрашувачи или во непосредна близина на плевелите – ги надминуваат сите недостатоци. Знам дека не би ја имал мојата градина без ова растение!

Значи, ако сте размислувале да додадете неколку цвеќиња монарда во вашата градина, сега е време! Кажете ни како оди во коментарите подолу! . Едвард Ц. Смит и Чарлс В. Г. Смит; 2010

 • Билки – градини, украси и рецепти; Емели Толи и Крис Мид; 1985
 • DK Jekka McVicar Нова книга на билки; Џека МекВикар; 2002
 • Специјалистички водич за Home Gardener’s Herb Gardens; Дејвид Скваер; 2016
 • што може да доведе до поголема конфузија во градинарската заедница. Значи, дали ова растение пчелен мелем, и дали има други пчелни мелеми?

  Дивиот бергамот не е исто што и пчелниот мелем, но тој е еден од цветовите на пчелниот мелем . Дивиот бергамот ( monarda fistulosa) е едно од 17-те американски родни цвеќиња наречени „пчелен мелем“. Сите цветови на пчелен мелем припаѓаат на семејството нане, создавајќи големи, убави цветови со ливчиња во облик на цевка и ароматични лисја.

  Други вообичаени цветови на пчелен мелем вклучуваат monarda didyma , шарлах мелем и monarda citriodora , маточина. Сите овие цвеќиња имаат право на името „мелем од пчели“, но сите изгледаат малку поинаку од дивиот бергамот.

  Како да се идентификува дивиот бергамот

  Дивиот бергамот има лисја во облик на стрела и светло виолетови цветови кои лесно се забележуваат на полињата со други диви цвеќиња.

  Монарда фистулоза има уникатен изглед, што го прави прилично едноставно да се забележи.

  Овој цвет е староамериканско растение кое најчесто расте со други диви цвеќиња на напуштени полиња, карпести патишта и други сончеви места. Прилично е лесно да се одгледува во речиси секоја држава во САД, бидејќи толерира сува и запуштена почва.

  Растението од див бергамот може да порасне до околу 2 или 3 стапки, да се издигнува над тревите и другите цвеќиња за да го изложи своето цветно шоу за опрашувачите. Овие цвеќиња секогаш ќе бидат многу светло виолетови со долги, тубуларниливчиња кои излегуваат од големата основа на цветот како прамен.

  Нејасните лисја во облик на стрела на растението monarda fistulosa се со богата зелена нијанса и тие се многу миризливи. Овие големи листови генерално мирисаат на лимон и нане, поради што овој цвет го дели името со цитрусот бергамот.

  Како и повеќето растенија нане, стеблото е во форма на квадрат со четири рамни страни. Овој облик е уникатен во светот на цветните билки, па затоа е лесна карактеристика што треба да се бара кога се идентификува монарда фистулоза во дивината.

  Кога цвета мелем од пчели?

  Неверојатните цвеќиња на монарда фистулоза траат цело лето, обезбедувајќи ви неверојатно цветно шоу и многу опрашувачи во текот на топлите месеци.

  Пчелиниот мелем цвета во јули во повеќето зони во САД, а цветањето трае до август во повеќето случаи. Долготрајните цвеќиња на пчелниот мелем го прават прекрасно украсно растение, но тие исто така ги покануваат опрашувачите во вашата градина непосредно пред сезоната на жетва, помагајќи им на другите ваши растенија да даваат плод.

  Сепак, ќе треба редовно да ги заглавувате и кастрете вашите растенија монарда за да добиете најмногу и најдолготрајни цветови. Затоа, бидете во чекор со вашето растение за мелем од пчели, и тоа ќе ве награди!

  Дали е балсамот за пчели инвазивен?

  Пчелиниот мелем не е инвазивен, но е плодно, издржливо растение кое брзо се шири доколку добро се грижите за него. Monarda fistulosa се шири преку ризоми и семиња, што можебрзо заземете ја градината ако остане неизчистена и неодржувана.

  Иако оваа цветна билка не е технички инвазивна, ќе треба да ја намалите на ист начин како што тоа би го правеле за секое растение нане.

  Сега кога ги знаете основите на оваа фантастична цветна билка и како да ја идентификувате, ајде да разговараме за нејзините многубројни намени и зошто можеби ќе сакате да го одгледувате ова растение во вашата градина.

  Прочитајте повеќе: Како да растете, берете и исечете нане: Целосен водич

  <06>Дивиот бергамот е само убав и убав<7 Тоа е практично растение кое можете да го користите за да привлечете опрашувачи и да додадете одредена отпорност на плевелот во вашата градина. Тоа е исто така традиционално лековито растение со одличен мирис и вкус што можете да го користите во чаеви, готвење и на вашата кожа.

  Значи, ајде да се нурнеме длабоко во употребата на оваа сорта на пчелни мелеми.

  Дали дивиот бергамот се јаде?

  Чајот од пчелен мелем направен со див бергамот има нане, цитрусен, малку пиперкаст и ароматичен вкус кој има одличен жежок или ладен вкус.

  Дивиот бергамот се јаде и како и другите сорти на пчелни мелеми, можете да ги јадете стеблата, цвеќињата и лисјата на ова растение. Бидејќи припаѓа на семејството нане, можеби ќе сакате да го користите и како замена за нане во чаеви, салати, смути и други рецепти.

  Овој цвет од пчелен мелем не само што може да се јаде - има тони кулинарски намени. Луѓето кои уживаат во вкусот на убавата кујна ќе бидат задоволни да знаатДивиот бергамот, исто така, додава вкус на одредени видови храна.

  Листовите од ова растение делуваат прекрасно за да ги ароматизираат пијалоците и да имаат одличен вкус на чајот.

  Листовите бергамот, исто така, одлично делуваат за ароматизирање на свинското месо. Ако барате нешто полесно, тогаш цветовите од бергамот совршено се мешаат во свежи градинарски салати.

  Забележете дека ако сакате да додадете листови бергамот во вашата храна, треба да ги земете листовите од растението пред да процвета. Свежите, помлади листови на ова растение се многу послатки пред да цветаат.

  Суштината на дивиот бергамот дава цитрусни вкусови, затоа обидете се да додадете мали количини во вашето следно солено јадење за да видите како е во контраст со вашите омилени вкусови.

  Користете див бергамот за неговите здравствени придобивки

  Monarda fistulosa има важно место во традиционалните лекови на САД на традиционалните луѓе на САД. Cherokee и Tewa редовно го користеле за лекување на главоболки, кршејќи ги листовите и цветовите во лапа, а потоа нанесувајќи го на кожата.

  Други индијански групи исто така користеле чај направен од листовите и цветовите на ова растение за лекување на стомачни и стомачни болки.

  Не само што бергамотот има репутација дека помага во намалувањето на холестеролот - туку некои првични студии сугерираат дека бергамотот исто така може да ја намали депресијата и да ја олесни болката во зглобовите.

  Вклучете ме!

  Бергамотот е исто така неверојатно популарна состојка на есенцијално масло. Сакам да го користам овој бергамотетерично масло (на Амазон) како состојка во мојот домашен темјан, кесички, свеќи, сапуни и дифузери. Тоа е прекрасен мирис, но бидејќи може да ги има и овие здравствени придобивки, опкружувањето со небесниот мирис на дивиот бергамот е победничка.

  Привлечете пеперутки, колибри и други опрашувачи со мелем од пчели

  Колибри, пчели, многу други вкусови на сколовранци, колибри и други лд бергамот.

  Настрана од другите намени, Monarda fistulosa, како цвет од пчелен мелем, е неверојатно добар во привлекувањето на сите видови опрашувачи во вашата градина.

  Затоа, ако сакате да видите пчели, пеперутки и колибри како летаат околу вашата градина, привлечете ги со див бергамот!

  Ливчињата од пчелен мелем во облик на цевка се особено привлечни за опрашувачите со долги усти бидејќи цветот има многу мали „чаши“ полни со сладок нектар. Затоа колибри и пеперутки се собираат кај растенијата монарда.

  Покрај тоа, големите цветни подлоги на ова растение обезбедуваат „рамниште за слетување“ за пчелите, пеперутките и другите опрашувачи, овозможувајќи им безбедно да слетаат додека вечераат на цветовите на вашиот пчелен мелем.

  Колибрите особено се глетка што треба да се види и тие го сакаат дивиот бергамот. Колибрите се љубопитни и не можат да одолеат на живописните цвеќиња. (Многу сигурни љубители на колибри веруваат дека колибрите можат да видат широкопсег на бои.) Не е ни чудо што колибрите секогаш ги наоѓаат најбрилијантните и најживописните цветови во вашата градина. Вклучувајќи го и дивиот бергамот!

  Читавме и дека колибрите сакаат други домашни растенија, не само дивиот бергамот или пчелниот мелем. Тие не можат да одолеат на орли помине од труба, кардинал цвет, колумбина, лоза на труба и други разнобојни, живописни цветови.

  (Изгледа дека најмногу ги сакаат розовите, црвените и портокаловите цветови.)

  Користете го балсам за пчели за брзо елиминирање на плевелот и трајно многу години <10 и трајно многу години> за контрола на плевелот.

  Со оглед на тоа што сите сорти на пчелен мелем се брзи одгледувачи, една од нивните најдобри намени е елиминирање на плевелот.

  Monarda fistulosa може да расте побрзо од повеќето плевели и да се натпреварува со вообичаените непоканети растенија како глуварчињата, доларскиот плевел, широколисниот хлебните и многу други напаѓачи, одржувајќи ја вашата градина без плевел.

  Засадете пчелен мелем на задните редови од вашите цветни градини за најдобри резултати. Со тоа ќе се создаде засенчена бариера зад креветот и ќе се спречи плевелот да ползи и да ја собере целата влага и хранливи материи во почвата.

  Како да одгледувате див бергамот во вашата градина

  Пред да навлезам во спецификите, ајде да ги покриеме сите наши основи и да ги разгледаме општите упатства за нега на растенијата monarda fistulosa:

  <19Moagamost 21>
  Параметри за нега
  USDAЗони 3b до 9 b
  Барања за растојание Засади пчелни мелеми од 18 до 24 инчи една од друга
  Потреби за вода <20светлина до <1919> Потребна е Полно сонце до делумна сенка (6 до 12 часа сончева светлина дневно)
  Потреби за почва Секоја почва со обилна дренажа
  Вообичаени здравствени проблеми<1wP Забавни здравствени проблеми > Вообичаени штетници Вошки, бели муви и грини
  Најдобро време за садење или сеење пролет
  Водич за нега на растение од див бергамот и пчели.

  Потреби за вода и почва на Monarda Fistulosa

  Како повеќегодишно диво цвеќе, дивиот бергамот не е пребирлив. Ќе се задоволи со речиси сите услови на почва и вода, но сепак му треба многу дренажа.

  Ако сакате да одгледувате див бергамот, засадете го во кревет со влажна почва на сончево место.

  Секоја почва е добра, без разлика дали е карпеста, глинена или песочна.

  Исто така види: Како да се обработи мала градина без копачка - 14 начини на обработување кои не се трактори

  Меѓутоа, ако вашата почва не се исцеди добро, можеби ќе треба да ја обработите или да изберете место со наклон за да не се навлажни вашиот пчелен мелем. Овие цвеќиња се толерантни на суша и може да развијат здравствени проблеми ако ги наводнувате премногу.

  Покрај тоа, наводнувајте ги само пчелните мелеми во нивните основи и редовно тресете ги капките роса од лисјата ако живеете во влаженживотната средина.

  Овие наследени семки од див бергамот даваат прекрасни цветови од лаванда и ќе ги повикаат легиите на корисни посетители на градината и опрашувачи - вклучувајќи пчели специјализирани, колибри, пеперутки и бубамари. Очекувајте вашиот див бергамот да никне за две до четири недели и да достигне висина од три до четири метри. Семињата не се ГМО.

  Колку сончева светлина му треба на пчелниот мелем?

  Пчелиниот мелем има потреба од целосна сончева светлина, но може да расте во делумна сенка. Monarda fistulosa ќе толерира делумна сенка, но препорачувам да ја засадите на место со околу 8 до 12 часа сончева светлина дневно .

  Како што ќе разговарам за една минута, ова растение е склоно кон габични инфекции, кои обично се развиваат само на премногу влажни и засенчени места. Значи, ставањето на вашите цвеќиња на полно сонце нема само да им помогне да растат убави цвеќиња со многу зеленило. Исто така, ќе спречи инфекции.

  Барања за растојание од дивиот бергамот

  Оваа година, мојата страст лоза обезбеди премногу сенка и недоволна аерација за мојот пчелен мелем, што донесе инфекција со бела прашкаста мувла, која е докажано дека е многу предизвик да се елиминира. Затоа, научи од моите грешки и чувај го својот див бергамот на полно сонце!

  Бидејќи дивиот бергамот е ранлив на мувла, ќе треба дополнително да се грижите за да ги одржувате вашите растенија добро проветрени и да обезбедите многу дренажа на почвата.

  Исто така види: Како да зачинете тава од леано железо со масло од авокадо

  Одредувањето на вашите растенија од пчелен мелем е критично ако сакате да спречите

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.