10 бесплатни идеи и планови за штанд за пчелни кошници

William Mason 12-10-2023
William Mason
користејќи пост-пундер.

Гледајте го ВИДЕОТО

10. Целосно дрво хоризонтален и врвен штанд за пчелни кошници

Horizontal Hive напиша одличен туторијал за држач за пчелни кошници Layens со изолација. Тие ве водат низ потребните материјали за штандот за пчеларници, димензиите на кошницата и упатствата за градење на пчеларници.

Хоризонталните (Layens) и пчелните кошници обично имаат четири дрвени ногарки прикачени на телото на кутијата од кошницата, обезбедувајќи стабилна подрамка за пчелната кошница. Кога нозете ќе изгниеат или ќе се скршат, можете да изградите хибриден држач за пчеларници за да ги поддржите и хоризонталните и горните кошници со пчели.

Традиционалната дрвена рамка со заптивната смеса за дрво и цврстите дрвени ногарки обработени со чисто моторно масло (за да се спречи гниење и наезда од термит) ќе ви овозможи да ја поставите вашата горна шипка или хоризонтална шипка за да ги поставите кошниците во <3. или!

Прикажи ги ПЛАНОВИТЕ

Комплет 20 рамковни кутии за пчеларнициВИДЕОИдеи и планови за држач за кошници:
 1. Традиционален држач за пчелни кошници со аголна табла за слетување
 2. Класичен држач за пчелни кошници со две кошници
 3. Тажа за кошница со повеќе кошници и гарнитури за пчеларници
 4. со користење на Multi-4-Hint- nder Blocks
 5. Постоја за повеќе кошници отпорни на мравки со помош на галванизирани цевки и дрво
 6. Рустична и лесна држач за пчела со помош на палета и карпи
 7. Евтини држачи за пчели со помош на палети и столбови за џвакање
 8. Едноставна држач од мравка и кошница застанете со користење на челични столбови за ограда и галванизирани цевки
 9. Дрвен хоризонтален држач за пчелни кошници

Да ги разгледаме и овие основи и штандови за пчелни кошници подетално подолу.

Звучи добро?

Да започнеме!

1. Традиционален држач за основа на пчела кошница со аголно слетување

Еве одличен туторијал за држач за пчеларници од Beekeepersworkshop. Видеото дава извонредни инструкции чекор-по-чекор за новите чувари на пчеларници. Исто така, можете да ги преземете упатствата за штандот за пчеларници во PDF формат.

Изградете долна рамка со закосена штица за слетување од 45 степени за вашите пчелни кошници Лангстрот, давајќи им на пчелите удобна врата, а на кошницата висококвалитетен традиционален изглед.

Исто така види: Поликултурно земјоделство - што е тоа и зошто е подобро од монокултура?

Избегнувајте користење обработено дрво. Користете природен кедар, даб или бор и завршете го со латекс боја или нетоксичен конзерванс за дрво.

Преземете ги PLANS

Идеи и планови за бесплатни штандови за пчелни кошници! Ако сте пчелар или планирате да станете, знаете дека пчелните кошници треба да се издигнат до висина што овозможува безбедност за пчелите и удобна работна висина за пчеларот. Цврстиот атмосферски држач за кошници ќе се погрижи вашите пчелни кошници да ја имаат потребната заштита од штетници, предатори и елементи.

Становите за пчелни кошници доаѓаат во различни дизајни за Langstroth (квадратни), Layens (хоризонтални) и горните шипки (трапезоидни) кошници. Можете да направите издржлив и атрактивен држач за пчели по цена што одговара на вашиот буџет. Составивме водич за идеи и планови за штанд за пчелни кошници за да одговараат на вашите кутии за пчеларници, естетика на пчеларството, вештините за сам на себе и на оние секогаш пребирливи пчели.

Направи идеи и планови за држач за пчелни кошници

Таките за пчелни кошници може да се направат од неколку материјали, вклучувајќи дрво отпорно на гниење, блокови од гареж, челични и ПВЦ цевки, дрвени и челични столбови и боја. Идеално, штандовите за кошници треба да обезбедат цврста, рамна, ергономска платформа најмалку 18 инчи од земјата за да ја заштити кошницата од предатори.

Пчелите се возвишено креативни суштества! И пчеларите не се премногу излитени кога прават иновативни пчелни кошници кои го подобруваат просторот за живеење на колонијата.

Кошниците со пчели обезбедуваат цврста основа за коприва кои од ден на ден стануваат потешки. Тие се основата на сите продуктивни пчеларници!

Еве го нашиот водич за 10 лесни пчели DIYВИДЕО

2. Класичен држач за пчелни кошници со две кошници

Го сакаме ова упатство за држач за пчели со две кошници од Пчеларството во двор. Тоа е евтин штанд за пчеларник кој изгледа добро и користи минимални материјали. Исто така е извонредно брзо за конструирање. Изградете го вашиот штанд за пчеларници за неколку часа!

Еве атрактивен и лесен за изградба дизајн со две кошници со помош на дрва од 2×4 и 4×4 инчи со маса од иверица во центарот.

Ќе ви треба пила, вежба, шрафцигер, завртки за дрво и запечатувач за дрво. Дополнете го поставувањето со корито од речен камен и тули за штандот и коприва. Една од најлесните идеи за изградба на пчелни кошници!

Погледнете го ВИДЕОТО

3. Тешки држач за пчелни кошници со повеќе кошници и гардероба

Сакате држач за тешки кошници што ќе трае неколку години? Проверете го ова упатство за штанд за пчеларници од Гвенин Груфид. Тие откриваат како да го изградите вашиот штанд за кошница и алатките што ви се потребни. Плус, совети за склопување.

Дали сакате супер-цврста платформа за вашата низа кошници со пчели? Овој дизајн користи 6×4 плус 6×2-инчни дрвени греди. Блоковите од пепел лежат хоризонтално за да обезбедат низок центар на гравитација, носивост и долговечност.

Дизајнот ви овозможува да ја подигнете висината на држачот за кошница со натрупување дополнителни блокови од пепел, доколку сакате да работите на вашите пчели без да го виткате грбот.

Погледнете го ВИДЕОТО

Прочитајте повеќе!

 • Пчеларство во двор[Целосен водич за почетници]
 • Како да ги привлечете пчелите во вашата градина [Целосен водич]
 • Како да привлечете пеперутки во вашата градина
 • 17 едноставни планови за надворешно место што можете да ги направите евтино

4. Држач со повеќе кошници отпорни на мравки со помош на 4×4 греди и блокови од пепел

Фармата LaLa создаде одличен држач за пчеларник кој ќе ви помогне да ги победите мравките во вашата кошница! Ако некогаш сте се почувствувале фрустрирани поради мравките кои ја преполнуваат вашата пчеларница, тоа е еден од нашите најдобри избори.

Ако не сакате да работите на дрво, ова е една од идеите за штанд за пчелни кошници што ќе ви одговараат до темел. Две дрвени греди од 4 × 4 инчи, шест блокови од пепел и четири штитници од термит од галванизиран челик ќе ги спречат мравките да навлезат во вашите кошници со пчели.

Дизајнерот користи церада на земја за да спречи растење на плевелот под пчелните кошници. Тој, исто така, нанесува природна маст на долната страна на штитниците од термитот за да ги одврати мравките.

Гледајте го ВИДЕОТО

5. Држач за повеќе кошници отпорни на мравки со помош на галванизирани цевки и дрво

Еве модерен штанд за пчелни кошници од Дени Арнолд кој им дава на вашите пчели многу простор. Дизајнот не ја заборава модата или естетиката. Го сакаме елегантното поставување!

Дрвен држач за пчели со повеќе кошници отпорен на мравки со цементна основа ќе им го даде на вашите пчели најдоброто од сите светови - безбедност, простор и добар изглед.

Овој дизајн користи дрва од 4×2 инчи за да ја направи рамката, приспособенасупер-рамки за лесна проверка на кошницата. Ногарките од галванизиран челик се прилагодливи за лесно израмнување, додека пластичните инки на ногалките ги чуваат замките за масло од мравки чисти од остатоци и вода.

Погледнете го ВИДЕОТО

6. Инстант рустикален држач за пчеларник со помош на палета и карпи

GrowOrganic Peaceful Valley произведе неверојатен туторијал за држач за пчеларници. Оваа пчеларница изгледа исто така наредена - и лесно се составува. А резултатите изгледаат прекрасно, уредно, уредно и шик. Упатството е исто така полесно да се следи од другите упатства за штандот за пчеларници.

Со бесплатна дрвена палета за испорака и четири големи карпи, можете да создадете цврст и привлечен држач за две кошници со пчели. Карпите од кошницата треба да го држат нивото на палетата најмалку 18 инчи од земјата.

Идеално, лоцирајте го штандот на палетната кошница во позиција без грмушки и долга трева за да спречите инсектите да добијат пристап до кошниците.

Погледнете го ВИДЕОТО

7. Евтин држач за пчеларник со помош на палети и бандери за џвакање

Сакате прекрасен држач за пчели без да се скршите? Проверете го ова упатство за штанд за пчеларници од The ​​Bush Bee Man. Сакаме како дизајнот доаѓа од пронајдените материјали. Не се потребни големи буџети за пчели!

За потрајни и покачени идеи за држач за пчелни кошници од палети, користете стари столбови за џвакање исечени на должина за да создадете удобна работна висина.

Ќе ви треба пила, чекан, клинци и алатка за копање за столбови за ограда.

Погледнете гоGMT

Идеи за штандови за пчелни кошници – ЧПП

Ги пребаравме сите најдобри фарми и пчеларници што можевме да ги најдеме за да помогнеме во создавање креативни штандови и идеи за пчелни кошници. Исто така, вложивме многу размислувања за тоа како да го составите вашиот држач за пчеларник без врева. Се надеваме дека следните прашања ќе ви помогнат вам и на вашите пчели!

Дали косењето трева во близина на кошницата ќе ги налути пчелите?

Пчелите се вознемирени од косилките што работат во близина на кошницата за време на недостаток на нектар (или полен). Со други зборови - кога поленот не се произведува од цвеќињата. За да избегнете мешање на пчелите додека косите, направете лепенка без трева под и околу штандот за пчеларници со помош на ткаенина за бариера од чакал и плевел.

Можете да се обидете и да ја смирите колонијата кога косите со пушење на кошницата и додавање шеќерна вода во хранилките. Кој е најдобриот начин да се обезбедите најдобар Winehdives>Strongeh штандовите за пчеларници треба да користат ремени за преплетување кои се протегаат над врвот на кошницата и под попречните членови на штандот за пчеларници. Пчелните држачи без основа можат да се закотват на земјата со помош на штипки од арматура и жица.

Исто така види: Најдобра самоодна косилка за трева под 350 Преглед за 2023 година - Победникот е околу 310 долари!

Направете штанд за најдобриот начин за пчела

Здравјето и продуктивноста на вашите пчелни колонии зависат од неколку фактори! А насадите со пчели играат клучна улога во одржливото размножување на пчелите и производството на мед.

Нашите идеи и планови за штанд за пчелни кошници опфаќаат широк спектар на пчеларникапликации, а убавината е прилагодливи се . Можете да го создадете вашиот совршен штанд за пчеларник со комбинирање на различни дизајнерски елементи од овие планови за приспособена конструкција или да земете една идеја за штанд за пчеларник и да се држите до неа!

Што е со вас? Кој штанд за пчеларници најмногу ви се допаѓа? Или - можеби постои идеја за дизајн на штанд за пчели што ја занемаривме?

Би сакале да ги слушнеме вашите размислувања!

Благодарам многу што прочитавте.

Имајте убав ден!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.