14+ идеи за пожарникарски блокови и совети за дизајн на јама за пожар!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Сите знаеме дека летните вечери се олицетворение да се биде жив! Затоа, сега кога летото е веднаш зад аголот овде во Австралија, не можеме да одолееме на идејата за пријатели, неколку пива и вкусни шницли на скара на отворен оган!

Изградбата на направи јама за пожар со пепел блок е брз и лесен проект за кој нема да зажалите што ќе го преземете ова лето.

Градежните блокови од пепел се одлични за лесни за употреба. Вашата првична одлука е да изберете помеѓу привремена или трајна огнена јама блокови од пепел . После тоа, можете да ги соберете вашите резерви и да започнете со изградба.

Еве како да започнете!

Прво, отстранете 4 до 6 инчи земја . Потоа, приспособете ја секоја со дупките свртени кон небото , осигурувајќи се дека аглите на блоковите се допираат и запечатуваат со малтер .

Исто така, истражувавме на Интернет за некои лесни, евтини идеи за пожарни јами и упатства направени од блокови од пепел, за да не треба сами да истражувате. Ајде да работиме заедно, нели?

Овие едноставни сам проекти ќе направат одличен додаток во вашиот двор!

Можете ли да ги користите блоковите од пепел за да направите јама за пожар?

Блоковите од пепел се совршена основа за секоја пожарна јама во дворот. Најдобриот дел е што блоковите од гареж се толку разновидни! Во овој водич - ќе откриеме повеќе од 14 идеи за противпожарни јами во дворот.

Да!

Блокот од пепел е евтин градежен материјалимаш и други опции за пожарна јама во дворот.

Една од моите омилени алтернативи на блоковите од пепел е користење на челичен сад за скара. На тој начин, можам да уживам во огнот во дворот додека печам неколку кучиња, хамбургери, стекови или дури и свеж зеленчук за семејството. Не може да ја победиме удобноста!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 18:30 GMT

„Keep It Simple“ 60$ Cinder Block Fire Pit

Еве уште една буџетска јама за пожар од гареж блок што треба да ја додадете во вашиот двор. Keep It Simple Crafts прикажува прекрасно заоблено упатство за пожар што ќе ви се допадне!

Како да изградите пожарна јама сам за само 60 долари

Во земјата или со низок профил Cinder Block Fire Pits

Го обожавам овој едноставен оган од јами со пепел блок! Совршено ако сакате директна, низок профил пожарна јама во дворот. Можете да го добиете истиот ефект со низок профил со закопување поголеми гарежни блокови на половина пат во почвата.

Изградбата на пожарна јама од блокови од пепел во земјата можеби ќе треба повеќе напор во врска со копањето во почвата за да се достигне соодветна длабочина. Сепак, пожарните јами во земјата се одлични бидејќи ветрот нема лесно да ги заниша пламените јазици.

Ако сакате да одите на друг начин, размислете за пожарна јама со низок профил. Додадете еден мал (кружен) слој од блокови од пепел за брзо и без напор оган.

Повеќе обоени Cinder Block Fire Pit

Го сакам прекинувачотво боја од оваа паметна, но многу функционална огнена јама од блокови од гареж. Спречената шема на бои ме потсетува на различни нијанси на мермер или чеша. Сметам дека дизајнот е совршен - изгледа елегантно и се обложувам дека прекрасно гори!

За дополнително да ја разубавите вашата јама за пожар, размислете да го изградите вашиот камин со повеќебојни блокови од пепел. Додајте раб со рамен врв за да обезбедите мала бариера помеѓу вашите деца и отворениот пламен.

Нашиот изборГотски статуи Gargoyle Статуи за дом и градина Цементни фигури 125,00 УСД

Не сум сигурен дали вашиот декор во дворот е комплетен без заштита! Овој тежок цементен гаргојл ветува дека ќе го чува вашиот двор безбеден од прекршувачи и злосторници.

Ќе ви се допадне и како овој гаргојл го надополнува дворот на дворот, палубата, предниот трем - или каде и да одлучите да ги угостите гостите!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако го купите, без дополнителни трошоци. 21.07.2023 02:10 часот по Гринич

Пренослива надворешна станица за готвење со блокови од пепел

Мислам дека Mother Earth News победи во категоријата на најефикасни пожарникарски блокови! Ми се допаѓа како оваа јама собира што е можно повеќе функционалност во мало пакување. Совршено ако сакате шпорет на отворено без да потрошите премногу готовина - или да зафаќате премногу простор.

Користењето пренослива противпожарна станица на отворено ќе ја одржи вашата забава во движење и ќе биде одличнаалтернатива на конвенционалната скара за да ги подготвите вашите јадења од месо.

Огнена јама со пепел блок со камен

Не можам да заборавам да и дадам големи комплименти на Carole Knits за ефективен дизајн на јамата за пожар! Го сакам дизајнот со камен врв и рафинираната завршница. Многу стилски!

Огнената јама со камен може да биде подготвена за употреба во рок од осум часа и чини дури 150 долари! Ако сте подготвени за предизвикот, предлагам да го погледнете упатството од Керол Книтс за да покажете како да направите квадратна јама за оган со прекрасен врв со камења.

Поедноставена квадратна форма на Cinder Block Fire Pit

Еве една од моите омилени огнени јами од пепел блок од Wednesday Morning Whispers. Ми се допаѓа како дизајнот изгледа неверојатно цврсто, цврсто и стабилно. А+ дизајн!

Мала и директна огнена јама со гареж во форма на квадрат е лесно да се направи и припаѓа во вашиот двор! Но, прво, ќе ви требаат неколку блокови од гареж за да се постават во два до три реда > Забележете го неверојатно отворениот и воздушен дизајн. Седмо небо за BBQ и љубителите на скара пилешко!

Изградбата на огнена јама од блокови од пепел за да се организираат забави за BBQ автоматски ќе обезбеди повеќефункционира на вашата јама за оган.

За фантастична скара за скара, сам, погледнете во Дали знаевте? На YouTube.

Cinder Block Meat Smoking Fire Pit

Кој друг гладува?! Го сакам овој DIY гареж блок оган јама пушач од земјоделството & засилувач; Одделот за животни науки на Универзитетот во Тексас А&М. Проверете ја нивната статија за да го видите огромниот ентериер. Импресивно!

Ако размислувате за голема јама за пожар од блокови од гареж, размислете за дизајнирање на јамата околу идејата да пушите големо, вкусно парче месо за вашите пријатели и семејството.

Texas Barbeque има фантастичен туторијал за правење јама за пушење месо со пепел со метален врв. Прекрасна фотографија од камперски оган „направи сам“ во тревна ливада како доказ дека понекогаш не ви треба фенси огнена јама од блокови од пепел. Можно е да лансирате импровизиран камин со помош на камења за да помогнете да се обезбеди вашата граница и да се задржат трупците на место. Едноставните работи најдобро функционираат!

Со години градиме пожарникарски блокови!

Среќни сме да одговориме на некои од најчестите прашања што веројатно ќе ги имате.

Пронајдете ги нашите одговори подолу.

Дали блоковите од пепел може да се користат за пожарна јама?

Можете лесно да изградите јама за пожар на отворено од блокови од пепел. Огнената јама од блокови од пепел е брза, лесна, евтина и не бара посебни вештини за сам да се направинаправи.

Меѓутоа, не сакате да користите компресиран блок од гареж кој е премногу густ за да ја изградите вашата јама за пожар. Наместо тоа, погрижете се блоковите од пепел да бидат доволно порозни за да се испушти пареата што се формира внатре.

Како да направите пожарна јама од блокови од пепел?

Прво, одредете ја површината и големината на вашата јама. На пример, круг со дијаметар од три стапки лесно ќе смести три до четири лица.

За да направите јама за пожар, наредете ги блоковите од пепел во прстен, приспособувајќи го секој блок така што аглите се допираат. Дупките во блоковите треба да бидат свртени кон небото. Ако сакате да создадете дупка за влечење за проток на воздух, свртете по еден блок од пепел на секои три стапки .

Откако вашиот прв слој од блокови од гареж ќе биде поставен, додајте го вториот слој. Повторно, погрижете се да ги поставите блоковите од пепелта така што ќе ги заплеткаат шевовите помеѓу блоковите долу.

Откако ќе ја завршите вашата јама за пожар, размислете за создавање на покривање за горниот раб на јамата за пожар.

За да ја направите вашата огнена јама трајна, малтерирајте ги блоковите заедно и оставете малтерот да се залечи една недела пред да го користите вашиот огниште> Сепак, генерално земено, потребни ви се два реда блокови од пепел, со десет пепел блокови за секојред.

Дали блоковите од пепел се отпорни на топлина?

Блоковите од пепел се отпорни на топлина, незапаливи материјали. Блоковите од пепел ќе ја апсорбираат топлината од пожарот и ќе ве заштитат од неговите искри. Сепак, иако блоковите од пепел се отпорни на топлина, тие не се огноотпорни , а продолжената и повторена изложеност на оган ќе направи да се урнат.

Дали треба да се полнат блокови од пепел?

Блоковите од пепел не треба да се запечатуваат или полнат - тие треба да бидат доволно порозни за да излезе пареата, во спротивно може да дојде до експлозии.

Дали има разлика помеѓу бетонските блокови и блоковите од пепел? тежина .

Бетонскиот блок се состои од ситно кршен песок и мали камења, додека блоковите од пепел се состојат и од бетон; сепак, агрегатот вклучува јаглен и пепел.

Како резултат на тоа, блоковите од пепел се многу полесни од бетонските блокови.

Дали циглите ќе експлодираат или ќе пукнат во пожар?

Блоковите од пепел обично не експлодираат во пожарна јама. Но, треба да се осигурате дека не користите компресиран бетонски блокови. Наместо тоа, вашите блокови од гареж треба да бидат доволно порозни за да испуштаат пареа.

Ако вашите блокови од пепел не се доволно порозни, акумулацијата на пареа може да предизвика експлозија.

Меѓутоа, високата топлина од пожарите го шокира материјалот од блоковите од гарежот, а за возврат, гарежотблоковите ќе се прошират додека се загрева. Истиот ефект се јавува кога ги изложувате блоковите од пепел на ненадејни ниски температури (дожд или автоматски прскалки).

Ненадејните топли до ниски температури може да предизвикаат пукање на блоковите од пепел!

Исто така види: Вентилатор за кисели краставички? Растете се со овие 5 најдобри краставици за кисела храна!

Што ставате во долниот дел од огнот? карпи, камења за поплочување или дури и тули за вашата пожарна јама. Алтернатива е да се користи нечистотија.

Зошто ги сакаме јамите за огнот со пепел!

Јамите за пожар не се неопходни за дворовите, но тие се убави да се имаат во текот на летните вечери и помагаат да ја осветлите вашата ноќ за да можете да ја почувствувате вечерта .

Синдерските блокови се исто така скапи. Тие се исто така слабо за одржување и доволно лесни за секој нов ентузијаст за сам да се занимава!

Се надеваме дека ќе најдете инспирација и неверојатни нови идеи за вашиот следен проект за пожарна јама сам.одлично за пожарни јами. Можете брзо да изградите постојани или привремени огништа од блокови од пепел и во кој било стил што го сакате.

Огнената јама со пепел блок без напор ќе ја трансформира вашата летна градина во величествено дружење – или скривалиште ! Каминот создава и топла, добредојдена и релаксирачка атмосфера која ќе ви го ослободи стресот по напорниот ден.

Исто така види: Слоеви на шума за храна: грмушки за пермакултура

Сепак, при изборот на вашиот совршен камин на отворено, опциите се бескрајни, а изборот на вашиот идеален стил станува напорна задача! Можеби ова е причината зошто многу домаќини се свртуваат кон најдиректните, буџетски и најприфатливи идеи за јами за блокови од пепел.

Нашиот изборОгнени тули за производи од Рутланд, 6 Број 37,46 УСД

Кога барате огнени тули, проверете дали брендот што го барате вели за огнени јами! Затоа овие огноотпорни тули од Рутланд се мојот врвен избор за сите печки на отворено, пожарникарски јами, шпорети и друго.

Забележав дека цената на набавките за огниште сам се зголеми во текот на минатата година поради инфлацијата. Сепак, мислам дека овие Рутландски тули сè уште имаат одлична вредност - можете да ја изградите (или поправате) вашата постоечка пожарна јама без да ја скршите банката. Извонредни и разновидни тули!

Овие тули може да се користат за изградба на нов камин, јама за пожар или каде било каде што ви треба тула што може да издржи високи температури. Овие тули се оценети до 2700 степени целзиусови и ги има6 тули во кутија.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 12:20 часот по Гринич

Значи, се одлучивте на самото место. Започнете со обезбедување дека купувате огноотпорни блокови од гареж.

Ако користите стари блокови од пепел на располагање, проверете дали се порозни и лесни . Порозните блокови од гареж овозможуваат проветрување на пареата; ако блоковите од пепел не се порозни, тие потенцијално би можеле да експлодираат.

Следно е да изберете дали претпочитате привремен или постојан дизајн на пожарна јама. (Повеќе за оваа идеја во еден момент!)

Добрите и лошите страни на јамите за пожар со блокови од пепел

Како и секој друг материјал, блоковите од гареж имаат добрите и лошите страни што треба да ги земете во предвид кога одлучувате дали сте заинтересирани за пожарна јама од блокови од пепел или не. 8>

 • Ефтино
 • Лесно за работа
 • Широко достапни
 • Блоковите се големи и затоа се лесни за составување
 • Блоковите од пепел не се толку зафатени од огнот<2. хетично како и другите камења или тули за уредување.
 • Изградбата на уредно заоблена јама за оган може да биде донекаде предизвикувачка (иако не и невозможно).
Градењето пожарникарски блокови е исто така многу забава и одличен начин да ја изразите вашата креативност!

Како да запалитеЈама од блокови од пепел – чекор по чекор

Изградбата на вашата јама за пожар од блокови од пепел може да доведе до брзо патување до продавницата и до некоја попладне физичка работа. Но, не грижете се! До крајот на неделата, ќе можете да ги поканите вашите пријатели на дружење околу новиот камин!

Купете ги следните материјали за да направите јама за пожар:

 • Блокови од гареж
 • Песок или чакал
 • Песок или чакал
 • Песок или чакал
 • Лопата: Сакате да ја изградите вашата пожарна јама за блокови од пепел Вашиот преден или заден двор е совршено место за вашата пожарна јама од блокови од пепел! Но, погрижете се да ги следите советите за пожар во дворот од ЕПА и да се осигурате дека тоа е легално во вашата област.

  Првиот чекор е да дознаете дали пожарните јами се легални во вашата заедница и дали ви требаат дозволи или инспекции . Ако не сте сигурни, патувајте до вашата општинска канцеларија на локалните противпожарни служби за да ги дознаете овие одговори. Или, јавете им се!

  Потоа, пред да започнеме, одлучете каде сакате вашата огнена јама и дефинирајте ја нејзината локација. На пример, некои претпочитаат оган јама близу куќата , градински агли, или фокусна точка во центарот на нивната двор .

  Размислете за обликот и големината на пожарната јама што ја замислувате и погрижете се избраното место да е најмалку 20 метри подалеку. погледнете надпотенцијална локација на огништето и погрижете се да нема надвиснати дрвја што може да се запалат (искри лесно го запалуваат сувото зеленило).

  Чекор 2: Одлучете дали сакате постојана или привремена пожарна јама за блокови од пепел

  Ако се одлучите за трајна локација на пожарната јама, можно е да се зацврстат делови од вашата огнена јама. Како и да е, претпочитам да ги оставам блоковите од пепел нецементирани за да помогнам да се зголеми циркулацијата. Исто така, ми дозволува да ги преместам циглите ако решам подоцна!

  Дизајнот привремен е наједноставниот од двата. Ќе биде потребно приближно еден час за да ги спакувате вашите гарнитури во прстен (прилагодете ги сите така што аглите на блоковите се допираат).

  Најдобро е да отстраните околу 4 до 6 инчи земја пред да ги наредите блоковите од гареж. Уверете се дека дупките во блоковите на гареж се свртени кон небото.

  Доколку сакате, можете да вртите по еден блок од пепел на секои три стапки за да создадете отвор за влечење, што овозможува проток на воздух.

  Ако претпочитате постојан дизајн, ќе мора да бидете малку потрпеливи и да преземете неколку дополнителни чекори за да се осигурате дека јамата за пожар ќе трае долго. 21>Пополнете го центарот на вашата нова пожарна јама со песок или чакал (за да спречите случајни пожари).

 • Поставете го вашиот прв ред пепелни блокови под земја.
 • Додајте дополнителни слоеви блокови гареж додека не ја достигнете саканата висина.
 • Позицијавашите гарнитури на начин што ги преплетуваат шевовите помеѓу блоковите гареж во редот подолу.
 • Користете малтер за да ги залепите блоковите заедно.
 • Оставете го малтерот да се стврдне околу една недела пред да ја користите вашата јама за пожар.

Ако сè уште не сте сигурни за најдобрата големина на циндерот! Круг со дијаметар на е-стапало удобно сместува три до четири лица . Додајте дополнително стапало за секое дополнително лице!

Чекор 3: Додајте завршни допири на вашата пожарна јама за блокови Cinder

Нашиот избор Тркалезна огноотпорна подлога со дијаметар од 36" за надворешен двор и пожарна јама на палубата - Heat Shield 17,99 $, размислете за огнот до 17,99 $

Тоа е една од причините поради која сум голем обожавател на овие топлински штитови за противпожарна јама. Тие се совршени за заштита на површините и имотот од оштетувања од топлина - особено ако сакате да ја одржувате вашата пожарна јама запалена исто како и јас - речиси непрекинато!

Тие исто така заштитуваат до 1,930 степени од пожари до %930 топлина и ќе остане блиску до температурата на телото. Совршено!

Добијте повеќе информации Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 02:30 часот по Гринич

Размислете да ја завршите вашата јама за пожар со пепел блок со рамна завршница на бетонски блокови или користететули, плочки и убави камења за да постигнете атрактивен финиш.

Додајте скара и приближете ги клупите на отворено - спремни сте да уживате во вашата јама за пожар во дворот!

Ефтина и лесна инструкција за пожарна јама

Еве евтина и лесна пепелница, така што можете да изградите пепел од пепел и да го следите!

Идеи за пожарни јами со гареж за блокови

Постојат бескрајни дизајни и стилови за пожарникарски блокови „направи сам“ кои се релативно лесни за градење. Како и да е, од суштинско значење е да го изберете вистинскиот дизајн за вас - оној кој одговара на вашиот стил и достапноста на просторот.

Еве неколку идеи за пожарни јами од блокови од пепел од кои треба да размислите за избор:

Поедноставен круг Cinder Block Fire Pit

Ми се восхитувам на овој едноставен, но елегантен дизајн од Home Talk. Го забележав подот од камен чакал и пространата внатрешност на јамата за пожар за да можеш без гужва да шутнеш трупци, стапови и исушени шумски дрва во огнот. Убаво!

Можете да креирате привремена јама за пожар со блокови од пепел со купување пакет што содржи упатства за изградба на пожарна јама од блокови од пепел. Огнените јами со кружни блокови од гареж се распространети благодарение на нивната едноставност и практичност.

Огнина јама со пепел блок со оџак

Огнената јама со пепел блок со оџак ќе личи на внатрешен камин, дозволувајќи му на чадот да тече низ отворот на оџакот.елеганцијата на огништето и практичноста на помалку дување чад наоколу дефинитивно ќе вреди!

Нашиот избор Извршни понуди Изолациона огнена тула за печки, печки, камини, ковали - 4 парчиња тула 42,99 долари

Ако сакате да измешате уште една огниште од огништето, како што сакате вашата пожарна јама во дворот!

Овие огнени тули од извршните договори можат да се справат со температури до 2.300 степени F и се од лумина & засилувач; Силика.

Секое пакување содржи четири полни тули совршени за изградба на фурна за пица на отворено, изолација на шпоретот, оган јами, производство на стакло, камини, топење и многу повеќе!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 06:55 часот по Гринич

Огнена јама за блокови во двор со клупи од блокови од пепел

Ја сакам оваа епска идеја за огнена јама од „Идеи на отворено“. Едно од најлошите чувства е кога сте домаќини на неколку пријатели - и тогаш ќе сфатите дека имате несоодветно седење. Како што можете да видите, овие внимателни развивачи на пожарникарски јами размислуваат однапред! ! Удобната јама за оган и удобните клупи сигурно ќе ви го олеснат расположението по долга недела во канцеларија.

Огнена јама заоблена пепелница на подлога од чакал

Круг оганјамите се елегантен и трендовски избор поради нивното природно утешно чувство за собирање луѓе наоколу. Како и да е, наместо да ја градите вашата оган јама на почвата, размислете да ја направите на чакал подлога и да обезбедите удобен простор за седење. Оваа огнена јама е, без сомнение, еден од моите омилени дизајни на огништето од гареж. Се чувствува толку добредојдено!

Рустичните простори на отворено со бохо вибрации се зголемуваат во популарност. Додајте дрвени столчиња со перници инспирирани од боемите во вашата отворена јама за пожар со гареж за да добиете поедноставен, но 'рѓосан изглед. Вашите пријатели ќе сакаат да се појават по пиво за да се лежат околу вашиот камин.

Минималистичка јама за пожар со гареж за блокови

Погледнете како тие ги претвораат овие едноставни блокови од пепел во ергономска јама за оган. Го сакам дизајнот, едноставноста и леснотијата на инсталација!

Едно од најлесните и наједноставните пожарникарски блокови за правење е минималистичкото видео на Simplicity Sisters, кое се наоѓа на YouTube. Задолжително проверете го!

Нашиот избор Јами за пожар 22" Дрво што горат огноотпорни јами Надворешен челичен сад за скара за скара со екран со искра 79,99 $

Ако не сакате да се занимавате со испорака или кревање тешки гарнитури,

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.