15 евтини идеи и дизајни за огради за приватност и корисност

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

да купите неколку завртки и жица, бидејќи сето останато е од нашето годишно кастрење на овошни дрвја!Метална градинарска ограда - 5 панели

Без разлика дали основате мало стопанство или треба да ја обновите вашата градина, евтините опции за оградување се спасителни. Цитатите од компаниите за оградување може да бидат шокантно скапи, па можеби ќе почнете да разгледувате други идеи за евтини огради и дизајни на огради со евтина цена.

Едно нешто што е заедничко за сите домашни е генијалноста и креативното размислување, па затоа би сакале да споделиме неколку одлични идеи за евтини дизајни за огради кои ќе ве инспирираат!

<0 дрвото во последниве години, а овој градежен материјал некогаш достапен сега може да се чувствува како луксуз. Сепак, нема потреба од стрес. Ќе споделиме неколку идеи кои ќе ви помогнат да креирате изненадувачки евтини дизајни за огради. Идеи за евтини огради кои нема да ја скршат банката!

За евтино дрво, треба да заборавите на мазните штици од обработено дрво - вистинската вредност за парите во дрвото лежи во обновувањето на парчињата, кои често се сметаат за ѓубре!

1. Дрвена ограда од рустикален трупец

Фарм со висока покривка состави идеја за евтина ограда која го одзема здивот што ја освои нашата имагинација. Тоа е испреплетена ограда од стапови и гранки кои паднале од небото! Тоа е една од нашите омилени идеи за евтини огради. Совршено е за домови. И селски фарми!

Оваа чудесна идеја ги користи сите оние парчиња дрво со кои ќе завршите, спојувајќи ги заедно за да создадете цврста и долготрајна ограда. Додека оваПовеќе зборови за евтина мудрост за мечување. И инспирација!

Сите го направивме тоа! Изградивме прекрасна граница околу нашиот двор. И тогаш, го оставивме задниот дел од нашиот имот да изгледа како неуреден хаос! Сепак, добрата ограда од дворот е од витално значење не само за нашата безбедност. Но, исто така, за да го спречиме побегнатиот добиток да не шета слободно.

(Ова го научивме многу брзо кога нашите кокошки првпат избегаа од нивното бегство - без надворешна гранична ограда за да ги задржи на нашата земја, тие отидоа во авантура до фармата на соседот!)

Поставувањето ограда не мора да биде невозможно. Но, треба да обрнете внимание на одредени клучни аспекти за да се осигурате дека е цврст и ќе го издржи тестот на времето. Подготовките за оградување вклучуваат копање длабоки дупки за столбовите и нивно безбедно цементирање. Исто така, не смеете да заборавите да го обработите секое дрво за да го заштитите од гниење и термити.

Заклучок

Како што можете да видите, дизајните на оградите со најевтина цена се направени од зачувани или обновени материјали. Да, можеби ќе бидат потребни повеќе време и напор за да се изградат, но ќе бидете наградени со функционална и уникатна ограда.

Доколку не е ваша работа да го зголемите циклирањето, следната најевтина опција е да барате издржлив и долготраен материјал. Иако имаме тенденција да мислиме на дрвото како најчест материјал што се користи за оградување, може да откриете дека металот или ПВЦ ќе бидат поекономични на долг рок.

Па, дали се чувствувате инспирирани да создадетенекои евтини дизајни на огради околу вашиот дом? Се обидовме да најдеме нешто што ќе одговара на секој буџет и ситуација, но ако имате паметна нова идеја за мечување, би сакале да слушнеме за тоа!

Се чини дека оградата се протега со милји, можете исто така да го користите овој метод за да ги пополните малите, незгодни празнини во вашата граница.

2. Дрвена ограда од ткаени гранки

Еве уште една декоративна и евтина идеја за ограда што нема да ја скрши банката. Тоа е ограда од плетени гранки од врба. Изгледа елегантно! Ако сакате да изградите нешто слично, проверете го туторијалот за оградата од Hunker.com и Џени Харингтон.

Друг метод за користење на отпадно дрво е оваа плетена ограда од гранки. Направивме сличен проект кај еден пријател за да обезбедиме засенчена граница на нивното пилешко, користејќи преклопени мимози и маслинови гранки за да ја исткае оградата. Едноставно, ефикасно и изненадувачки убаво!

3. Дрвена ограда Wiggly Branch

Ние ја сакаме идејата да користиме гранки, стапови и трупци за да помогнеме во изградбата на евтина ограда. Еве одличен примерок од плетена ограда со раздвижени гранки. Совршено би изгледало пред кој било ранч, фарма или преден двор. Сега - се што ви треба е неколку прекрасни цвеќиња за качување за вашата ограда!

Еве одличен пример за максимално искористување на материјалите што ги имате на располагање! Дрвјата не растат секогаш во прави линии, но раздвижените делови што обично може да се стиснат на едната страна може да се искористат за создавање сложена мрежеста ограда на гранките.

Во моментов правиме мршлива ограда од дрво долж границата на нашата градина во кујната, која ќе поддржува вистерија што се качува. Досега се што ни требашеБлог на еснафот. Тоа е рециклирана метална ограда што си го правите сами! Го сакаме чувството на рурална заднина. Исто така, додава инстант рустикален привлечност на кој било ранч, фарма или имот. Плус - подобро е отколку да го фрлите металот во ѓубре.

Колку е убава оваа преработена ограда за приватност?! Сигурно не би имал ништо против да лежам на мојата палуба за сончање покрај ова, дури и ако е направена од отпадни материјали.

Исто така види: Користење на добро вода во градината - добра идеја за вашите растенија?

Критањето околу вашиот локален отпад треба да ве награди со различни метални панели за изненадувачки мала цена, а можете да ги декорирате со преостанати бои од други проекти. Како ќе ја поставите облогата зависи од достапните материјали - квадратниот дизајн овде бара тони спојувања и непредвидливи делови, или наместо тоа, можете да користите долги вертикални панели.

Исто така види: Колку крави по акр можете да чувате во вашата држава?

5. Ограда за приватност на дрвени панели „Направете сами“

Иако повеќето домаќини што ги знаеме се дружељубиви и добредојдени - тие исто така ја сакаат осаменоста! Затоа, ја баравме најдобрата идеја за евтина ограда која додава раскошна приватност на вашиот дом. Без трошење премногу на материјали за ограда и труд! Најдовме еден што ни се допаѓа од Иан Инграм. Тој покажува како тој и неговата сопруга изградиле прекрасна дрвена ограда за приватност. Изгледа совршено!

Подготвените дрвени оградни панели се погодни. Но, секако не е евтин! Сепак, како што покажува ова видео, можете да заштедите пари ако ги направите сами. Ќе ви требаат основни вештини за сам да си направите за да ја склопите оваа ограда, но резултатите се неоспорно пријатни.

ПрочитајтеПовеќе!

  • 10 прекрасни растенија за да растат против ограда (од цвеќиња до јадења!)
  • Најдобрите клешти за ограда – 6-те најдобри клешти за ограда за работа
  • Колку високо треба да се подигне кокошката ограда во оградата и да се задржи 100% за коњи, говеда и кози

6. Едноставна бамбус ограда за приватност

BambooFencer разви шик и евтина идеја за ограда со голема приватност. Тоа е ограда од бамбус на врвот на оградата со синџир. Совршено е ако веќе имате ограда од синџир, но сакате многу поголема приватност. Нема потреба од целосно нова ограда од дворот!

Прегледот на ролни бамбус се брз начин да се создаде одредена приватност во вашиот двор. Ми се допаѓа како тие можат да трансформираат област за неколку минути. Ова видео е одличен пример за користење на бамбус за прикривање на грозна ограда од синџир, создавајќи засенчена приватна и затскриена област во градината.

Прегледот на бамбусот не е многу издржлив. И не може да ја издржи тежината на качувачките растенија. Можеби ќе треба да ја замените по неколку години, но тоа е значително исплатливо краткорочно решение за вашите проблеми со приватноста.

Евтини идеи за ограда од предниот двор

​​Иако сакате вашата станбена ограда да биде убава, таа не мора да биде скапа! Еве неколку одлични начини како да го разубавите дворот без да потрошите цело богатство.

7. Едноставна евтина ограда од предниот двор на палети

Brandt Life објави анодлична ограда од палети што можете да ја составите за неколку дена. Без професионални градители на огради! Потребни ви се само клинци, дрва за уредување и неколку стари палети. Оградата е исто така цврста и треба да трае со години.

Навистина не можете да ја победите скромната ограда од палети за евтина цена! Искористените палети може да се подарат или можете да ги купите по незначителна цена. Потоа може да се соблечат за дрво. Или искористена целина за да се постави брза ограда со минимална мака.

Ако имате време да ги расклопите палетите, тие можат да се навикнат за изградба на евтина традиционална ограда.

8. Ограда за градина од дрво и жица

Еве една неверојатно евтина идеја за ограда за градинари кои сакаат да ги задржат скитниците, кучињата и зајачињата надвор од нивните градини! Тоа е од дрво и жичена мрежа. Лесно е една од најприфатливите опции за ограда. Сепак, практично не додава приватност. И - тоа е многу помалку цврсто од другите опции за ограда на оваа листа.

Оваа ограда изгледа неверојатно привлечно. При поблиска проверка, полнењето е само стандардна жичана мрежа што се користи за оградување на залихи. Тоа само покажува дека обрнувањето внимание на деталите и финишот значи дека можете да ги претворите најевтините градежни материјали во нешто стилски.

9. Издржлива винилна ограда од предниот двор

Винилната ограда прави акцент што го одзема здивот за секоја фарма или пасторална сцена. Исто така, забележавме дека винилната ограда е неверојатно популарна за огради за коњи.Винилната ограда не е толку прифатлива како другите евтини идеи за огради на оваа листа. Сепак, белата винилна ограда треба да трае многу години на вашиот дом.

Во ред! Така, првично, оваа ограда нема да биде најевтината опција, но квалитетна винилна ограда ќе дојде со доживотна гаранција! Значи, ако можете да си ги дозволите првичните финансиски трошоци, ова е многу исплатлив избор на долг рок.

Евтини идеи за огради за дворот

Оградувањето на дворот не треба да биде скапо, но се исплати да се изгради нешто издржливо и долготрајно. Некои од овие опции можеби не се најубави, но со малку креативно размислување, можете да ги претворите во привлечна, но функционална гранична ограда.

10. Ограда со синџир од двор

Проверете ја оваа домашна ограда со синџир со синџир што е направена сам, што би изгледала беспрекорно на секој ранч, фарма, дом или двор. Го сакаме рустикалниот и селскиот дизајн. Забележете ги прилагодените столбови за оградата што ги поддржуваат врските на синџирот.

Оградите со Chain Link не освојуваат поени за убавина, но тие се еден од најевтините и најиздржливите материјали за оградување на располагање. Копањето дупки за столбовите и цементирањето на столбовите на оградата е од витално значење за да се одржи цврстата и безбедна врската на металниот синџир. Во спротивно, ќе попушта надолу.

Ако не сте љубители на изгледот на оградата со алки со синџир, тогаш уметни се и украсете ја со некои рачно насликани жардинери од лимени конзерви!

11. Ограда од задниот двор од пергола

Моравме да вклучиме ограда од пергола во нашата листа на евтини идеи за ограда - и мислиме дека го најдовме најдобриот примерок! HouseSmartsTV покажува како оградата од пергола може да помогне да се нагласи прекрасната вертикална градина. Најдобриот дел е да одлучите кои лози, качувачки цвеќиња и грмушки сакате да ви помогнат да ја декорирате вашата ограда од пергола!

Обезбедувањето на вашиот двор со ограда од пергола го одржува вашиот имот приватен. Исто така, огромно го проширува вашиот простор за растење! Многу продуктивни растенија и зеленчук ќе уживаат додека растат пергола, како што се качувањето тиквички, тиквички, киви и винова лоза.

12. Едноставна ограда за бледи и жица за задниот двор

WoodlandsTV и Aly May покажаа како да лансирате цврста ограда за бледнење со костен со помош на извиткана жица. Никогаш претходно не сме виделе да се изгради бледа ограда. Изгледа цврсто, преносливо и лесно.

Бледи и жичена ограда е неверојатно едноставна за градење и инсталирање и ќе создаде ограда околу вашиот двор што ќе се вклопи во природата.

3 бонус забавни идеи за оградување!

Не можевме да одолееме да ги вклучиме овие одлични идеи за оградување, сите направени со помош на преработени материјали!

13. Ограда од шишиња за вино

Еве една од нашите омилени идеи за евтини огради користејќи стари рециклирани шишиња вино! Не потсетува на овој епски напис што го прочитавме од блогот на Универзитетот во Индијана за рабовите од шишиња со вино. Ивицата за шишиња со вино е поврзана со користење на шишиња со вино за да се создаде градинарска граница. Празни шишиња со виносе совршени за создавање граници во градината. И – евтини огради исто така!

Полагањето раце на празни шишиња со вино не треба да биде проблем, особено ако ги замолите пријателите и соседите да ви ги зачуваат! Најнезгодниот дел е дупчење на дупки низ основата на секое шише без нивно кршење, за што ќе ви треба дупчалка со врв од дијамант.

14. Ограда од палети со повисоко обновување

Погледнете една од најелементарните идеи за евтини огради што можевме да ги најдеме. Тоа е ограда од рециклирана палета! Секогаш бараме повеќе начини за пренамена на стари дрвени палети. И – веќе им кажуваме на нашите пријатели да создадат кокошарници од дрвени палети. Зошто да не ги користите и вашите стари палети како ограда? Ја сакаме идејата!

Многу стари дрвени палети, врати и прозорци не стигнуваат ниту до дворот за спасување! Испратете жалба на вашите локални канали на социјалните медиуми. Ќе најдете многу луѓе кои со задоволство ќе се ослободат од нив!

15. Велосипедска порта за градина

Ја зачувавме за крај една од најкреативните идеи за евтини огради. Тоа е стара ограда од рециклиран велосипед од Неодим од recyclart.com. Не сме сигурни дали ги имаме потребните вештини за поправка на оградата за да ја завршиме работата. Но – сметавме дека сепак заслужува дел!

Ако сте при рака со заварувач, овој дизајн нема да биде премногу тежок за изработка! Изработката на метал е забавна вештина за учење. И ви дава моќ да бидете креативни со металот во дизајните на оградите.

Неколку

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.