19 Неверојатни планови и идеи за стаклена градина сам

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Сакате да го разубавите вашиот двор со стаклена градина што го одзема здивот?

Потоа прочитајте ја оваа статија!

Штотуку наидовте на светиот грал на плановите, ресурсите и упатствата за стакленици сами!

Го пребаравме интернетот и нашите приватни архиви за градинарство за да ги најдеме најинспиративните идеи за стаклена градина, па дури и најинспиративните вашите оранжерии. треба да преживеете.

Не е важно каков буџет имате или колкава стаклена градина сакате! Следниве планови за стаклена градина се најдобрите (и најразновидните) што би можеле да ги најдеме насекаде!

Бесплатни планови за стаклена градина „направи сам“

Без разлика дали сте градинар кој е свесен за буџетот или искусен зелен палец кој не бара ништо друго освен најдоброто, ве покриваме.

Значи, кои идеи за стаклена градина „направи сами“ се најдобри за вас. Најдобар план за стаклена градина од рустикален дрвен материјал Слика од Boots and Hooves

Кога видов колку симпатично изгледа оваа рустикална стаклена градина „направи сам“, знаев дека мора да се најде на оваа листа на идеи за стакленици „направи сам“ - и тоа на видно место!

Без разлика дали сакате да ја започнете вашата градина со зеленчук рано во постудените месеци - или ако сакате да го максимизирате просторот во вашата мала градина за време на бесната летна жештина, ја сакам рустичната едноставност на оваа стаклена градина!

Не само што оваа стаклена градина изгледа прекрасно, туку е и еден од најпрекрасните споредни проекти ако сте нови оранжерии во светотсакате да изградите стаклена градина сам.

17. Хоби оранжерии

Направи планови за оранжерии за оранжерии од Универзитетот во Џорџија

Еве уште еден прекрасен извор на стакленици и упатство за сам по себе од Универзитетот во Џорџија.

Ќе ги откриете различните стилови на оранжерии, дизајн на стакленици, рамки за стакленици, греење на стакленици, сеопфатен план за стаклена градина, затоплување на стаклена градина и повеќе... може да ја лансира вашата претпочитана идеја за стаклена градина без пречка.

Исто така е 100% бесплатна - затоа е многу препорачлив ресурс ако ја градите својата прва оранжерија за хоби!

18. Како да се изгради клош со подигнат кревет

Направи сам подигнато градинарски клоше од Државната служба за проширување во Орегон

Еве еден скриен скапоцен камен од извештајот што го најдов од Државната служба за проширување на Орегон .

Во извештајот, ќе откриете како да изградите растение кое го одзема здивот во Англија, ако сакате да израснете совршено блиско растение во Англија!

Добивате и сеопфатна листа на материјали, инструкции, плус целосна илустрација за да можете да ја следите и да изградите клош со кренат кревет без стрес.

19. Студени рамки наспроти високи тунели наспроти зелени куќи!

Дали сте запознаени со разликите помеѓу студените рамки, високите тунели и оранжериите?

Ако не, тогаш треба да го прочитате овој епски водич !

Која опција е најприфатлива – ишто е најдобро за вашата ситуација?

Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете – особено ако немате поим за ладни рамки наспроти оранжерии.

Нашата едноставна куќа со обрач од расадник

Едноставните куќички со обрачи што ги изградивме за нашата расадник

Ние водевме расадник од нашиот имот. Бидејќи живеевме во суптропските предели, не беа потребни оранжерии. Сепак, на растенијата им беше потребна заштита од сонцето, каде што се истакнуваат овие големи обрачи.

Многу е едноставно да ги претворите во оранжерии. Едноставно заменете ја крпата за сенка со материјал за стаклена градина, а Voila – вашата сопствена стаклена градина.

Овој дизајн може да биде мал или голем колку што сакате да биде. Исто така, лесно се продолжува ако сакате да започнете со мали димензии и да продолжите нагоре.

Еве еден куп фотографии што ќе го илустрираат процесот:

Полицевката со зелена лента (2″ од меморијата) цврсто се вклопува на кратки ѕвездени шипки, обезбедувајќи совршена основа за стаклена градина. Белата полицевка (надолу) го држи центарот на покривот нагоре. Покривните лајсни држат сè заедно и ви помагаат рамномерно да ја распоредите цевката. Кровните лајсни зашрафени на поли-цевка Горниот прицврстен Ливите за покривот долж основата помагаат да се држи крпата за сенка или материјалот за стаклена градина надолу на дното. Повлекувањето на крпата за сенка нагоре и преку е малку тешко искушение - но вреди! Милалка за да се спречи кинење на крпата за сенка Прицврстување на крпата за сенка на долните покривни лајсни. Можете да ја оставите ткаенината за сенка или материјалот за стаклена градина подолго и да ја покриете со нечистотија за да биде уште поотпорна од штетници.

Која сам си стаклена градина е твоја омилена?

Морам да признаам дека ја сакам едноставноста - особено во градината!

Затоа, најдобро ми се допаѓа идејата за стаклена градина од 2 литри.

Таа е ниска цена, лесно се распоредува и му дава на вашето бебе доволно заштита од повеќе ноќни садници 1>

Ве молам одговорете и дозволете ми да знам кои идеи за стаклена градина ви се омилени!

Или, можеби имате идеја за стаклена градина што би сакале да ја споделите?

Возбуден сум што ќе слушнам од вас!

Ве молиме имајте одличен ден!

Прочитајте повеќе од Нашите најдобри градинарски водичи –3><1Remendations-Cuckadling!<8 Започнете од нула!

 • Нема да верувате во овие билки што се ослободуваат од модринки – брзо и лесно!
 • Крајниот водич за нови производители на компири – Совети, факти и повеќе за одгледување компири!
 • Еве ја нашата листа на USA1code во Ma400! за тајните на започнување фарма на црви дома со само кофа од 5 галони!
 • Глуварче наспроти дива зелена салата – која е разликата? Научете ги нијансите!
 • Прочитајте го нашиот водич за брз почеток за одгледување магариња! Сè што треба да знаат почетниците!
 • сакате забавна семејна активност.

  Добивате и упатства за печатење со многу живописни фотографии кои ќе ви помогнат да ги следите. Звучи добро? Проверете ги плановите за стаклена градина овде од Boots & Копита.

  Бонус поени за погодност!

  2. Совршена мини 2-литарска стаклена градина

  Слика преку Buzzfeed

  Има голема причина што ја ставив оваа 2-литарска стаклена градина како број два на оваа листа.

  Едноставност!

  Го сакам паметниот дизајн - и исто така е најевтиниот (и најлесниот)> овој дизајн на стаклена градина што можете да го направите. Нобеловата награда за мир за генијалност, економија и практичност.

  Најкул дел е што 2-литарските оранжерии можат да ги заштитат и вашите бебешки садници од шок од студено време!

  Јас користам сличен дизајн за да ги заштитам трансплантациите на зеленчук на моето бебе.

  На тој начин, не морам да се грижам за студенило во последен момент!

  Во Нова Англија, секоја недела е важна кога ја планирате вашата жетва.

  3. Genius Terrarium Mini-Garden Garden - од НАСА!

  Терариум од НАСА

  Ако вие и вашите деца сакате незаборавен домашен проект за стаклена градина „Направи сами“ што можете да го започнете каде било на планетата - тогаш почекајте додека не ја видите оваа прекрасна мини-градина активност терариум од НАСА!

  Не само што овој терариум е еден од најслатките на целата листа - туку добивате и детални инструкции за да можете да направите свој надома.

  Го сакам потенцијалот за безброј бои и живописна внатрешна вегетација што исто така го прави совршениот центар за канцеларија или спална соба!

  Погледнете го целосниот туторијал за PDF овде за многу забава во градинарството: Прочитајте ја книгата за активности на мини градина на НАСА овде!

  4. Оранжерии за терариум со инверзна DIY

  Слика од DumpaDay

  Еве уште една идеја за стаклена градина за терариум совршена за волшебен проект за домот.

  Овие терариумски куполи, исто така, се идеални за градинарски хакери за оние во ладна клима!

  Друг бонус на овој терариум „направи сами“ е тоа што веројатно веќе ги имате сите делови потребни за почеток денес.

  Не е потребна фенси опрема, граѓа, пиштоли за нокти или компресори!

  Овие мини терариуми се исто така лесни, агилни и многу забава ако ги сакате градинарските проекти сами.

  Можете да ги покриете вашите бебешки садници брзо и без да ја расипете тешката градинарска опрема - бонус поени ако брзате за забавен проект.

  5. Пренослива стаклена градина во јорганска торба

  Сакате разноврсна едноставност и одличен начин да ги зголемите сончевите зраци за вашите растенија?

  Потоа погледнете ја оваа пренослива стаклена градина!

  Една од најфрустрирачките работи е кога сонцето запоставува дел од вашиот двор.

  Двојно расте сонце на ден, ако ви е потребна светлина на ден. нас на овој преносливстаклена градина!

  Исто така види: Колку чини кравата да се купи за вашиот дом?

  Сега можете без напор да ја преместите и носите преносливата стаклена градина околу вашиот двор, страничен двор, двор или преден двор за да ја максимизирате изложеноста на сонце во текот на денот – не е потребно кревање тешки!

  Погледнете го видеото погоре!

  6. The Fold-Down стаклена градина

  Слика од Fab Art DIY

  Во светот на градинарството – презентациите се бројат.

  Но, функционалноста е врвна!

  Еве уште една светла опција за стаклена градина ако ризикувате мраз во текот на ноќта - една од лошите страни на моето градинарско постоење како северен градинар.

  Користев сличен дизајн над мојот подигнат градинарски кревет користејќи залепена 2-на-4 и завеса за туширање -задник за туширање најдобро го заштитуваше<1. од мразот уште неколку дена – што ми требаше за богата жетва.

  7. Old-school ПВЦ цевки стаклена градина

  Слика од ПВЦ планови

  Еве еден од најдобрите начини да се изгради голема стаклена градина без да се потрошат сите тие зелени банкноти!

  Мислам дека ништо не го надминува изгледот и чувството на стаклена градина со цврста дабова рамка. ги надминува нашите најлуди имагинации.

  Тешко е да се оправда изградбата на стаклена градина од 5.000 долари за зеленчук во вредност од 500 долари - ако имате среќа.зеленчук – особено ако сакате да создадете релативно голема стаклена градина со буџет.

  Сакате повеќе оранжерии со ладна рамка? Еве список од 26 оранжерии со ладна рамка од Epic Gardening.

  8. Рустична спасена стаклена градина со прозори

  Слика од Fine Home Building

  Се тагувам секој пат кога ќе ги видам сите ѓубре и пластика како ги полнат депониите и океаните - затоа морав да ги вклучам овие епски оранжерии со рамка од прозорци во оваа листа! Синиот погоре може да се најде во Fine Home Building.

  Дали некогаш сте инсталирале нови прозорци во вашиот дом?

  Еден од најголемите проблеми е тоа што никој не сака да ги тргне вашите резервни прозорци од вашите раце - а обидот да ги продадете за добра зделка е како да вадите заби од змеј со огнени клунови!

  Ако можете да се поврзете и ако сакате граничен генијален метод за повторно користење на вашите зачувани прозорци, тогаш размислете за да им ги позајмите на вашите градинарски стилови <1 канџите. 4>9. Традиционална стаклена градина сам. Направено од рециклирани шишиња?! Од Универзитетот во Мичиген

  Кога ја видов генијалната иновација од дипломиран студент на Универзитетот во Мичиген – знаев дека морам да ја споделам оваа идеја за стаклена градина „направи сам“ со вас!

  Идејата е да ги соберете сите шишиња од 2 литри во вашиот дом, соседство, и да користите стаклена куќа, подобро да ги користите за да помогнете, отколку да направите нешто, или училиште.<1. да помогне во растењетовкусен и вкусен зеленчук токму во вашиот двор?

  Ниту една друга цел не е повредна!

  По истражувањето, открив дека изработката на цели оранжерии направени од шишиња од 2 литри е попопуларно отколку што мислев - чест на сите градинари во светот кои добро го користат својот пластичен отпад!

  10. Симпатична, а сепак практична кутија за семиња за стаклена градина

  Од Камерон Таут

  Сакате идеја за стаклена градина што е релативно едноставна да се изгради?

  Еве прекрасна стаклена градина со семенски кревет што лесно може да се занемари, но има неколку причини зошто го сакам дизајнот.

  Еве една ниска идеја за стаклена градина што е лесно да се изгради без да се трошат премногу пари или време.

  Исто така види: 36 забавни и креативни идеи за резба на лице од тиква

  Ако сакате отворено семе или начин да го започнете зеленчукот надвор неколку недели пред последниот ден на мраз, тогаш ова е една од моите омилени опции за стаклена градина.

  Прочитајте повеќе за оваа страница за стаклена градина, вклучително и повеќе детали за рециклирање на камерата . 11. Стаклена градина на Epic Oregon Trail! By Apartment Therapy

  Оваа стаклена градина со висок тунел со обвиткана покривка ме потсети на еден од вагоните што може да ги видите кога патувате низ патеката Орегон.

  Првото нешто што го забележав за оваа стаклена градина е дека може да ги заштити вашите зеленчуци, цвеќиња и билки од несакани градинарски штетници!

  Пред некој ден, забележав дека некој (мисламнешто) го џвакав врвот од многу цвеќиња во мојата цветна градина!

  Не бев сигурен кој е виновникот - па ги откинав очите.

  Неколку дена подоцна, бев шокиран кога најдов мисирка качена во мојата градина - колва и гребе и бара ручек!

  најверојатно не очекував каков 1>

  Моите инстинкти беа целосно погрешни!

  Затоа оваа идеја за стаклена градина добива бонус поени - совршено е ако немате пристап до најскапите материјали, но сепак сакате да ги заштитите вашите посеви од штетници во средината на попладневните часови кои сакаат да жлезат во вашата градина.

  Сакате да дознаете повеќе за стаклена градина со нивната веб-локација? Совршен за заштита на вашите растенија!

  12. Мини почетен комплет за стаклена градина

  By Prairie Cottage

  Погледнете го овој мини план за стаклена градина кој е полн со задоволство за вашата градина!

  Можеби сакате рано да ги никнете доматите, дајте му време на вашето растение тиквички да се истегне на сонце или ви требаат уште неколку недели за пресадување пред вашето бебе да се развијат

  тогаш еве една од моите омилени идеи за стаклена градина што функционира како шарм.

  Најдобриот дел е што не ви требаат никакви алатки или хардвер!

  Најдете еден од вашите најдобри пластични садови!

  Или, купете еден на Амазон и додајте капак доколку сте изложени напремногу ниски температури во текот на ноќта.

  Лесен, удобен, евтин и многу флексибилен.

  13. Почеток на стакленички со долар дрво

  Со животот треба да чини помалку

  Се чини дека овие денови, барем во САД, продавниците за долари ја преземаат контролата!

  Тони локални мајки и големи компании се затвораат – но продавниците за долари се сите пожелни за стаклена градина

  за што сакам да се претставам како одличен

  Т

  8> идеја од дрвото долар! Совршено ако имате само неколку долари за никнување на вашите семиња.

  Не само што оваа стаклена градина е совршено пренослива, туку и претходно имав многу никулци од семиња користејќи слични поставки без стрес - и веројатно многу побрзо отколку што мислите.

  Повеќе DIY идеи и планови за стаклена градина> Повеќе барам? врвните Универзитети на планетата за да ги најдете најдобрите ресурси и планови сам за себе – бесплатно!

  Погледнете подолу.

  Нема да верувате што најдов!

  14. Официјален прирачник за стаклена градина USBC!

  76 страници со информации за градење на стакленици од Ботаничката градина на САД!

  Ете!

  Еве го совршениот водич се-во-едно за градење стакленици во вашиот двор.

  Погледнете го овој епски (и целосно илустриран) извештај од Ботаничката градина на Соединетите држави . Овој извештај е еден од најдобрите ресурси што ги најдов откако со денови вртев по интернет.

  Патем,тоа е 100% бесплатно!

  Совршено ако сакате да проучите сè што треба да знаете за оранжериите - вклучително и која работи најдобро за вашата ситуација и како да изградите убава стаклена градина „направи сами“ од нула.

  15. Водич за градина во заедницата – Куќи со обрачи

  Планови за куќи со обрачи од NRCS

  Еве уште еден практичен водич од USDA кој учи како да се изгради домашна стаклена градина со обрач од почеток.

  Исто така, добивате се што ви треба ако не сте технички најнаклонетите во вторник, со несреќен случај со вашата куќа за да ја лансирате убавата недела – за да можете да лансирате несреќен случај во вторник.

  Добивате и директен план за да се надеваме дека можете да подигнете прекрасна стаклена градина без второ погодување.

  16. Изградба на едноставна стаклена градина од нула!

  Едноставна, евтина стаклена градина од Универзитетот во Флорида

  Овој туторијал за стаклена градина е еден од моите омилени водичи за изградба на едноставна (а сепак цврста) стаклена градина за вашиот двор!

  Луѓето од Универзитетот во Флорида изградија уметност во двор во Флорида – и долу куќа без да ја скршите банката или да ја чешите главата над комплицираните нацрти, тогаш ве поканувам да го прочитате овој извештај!

  Исто така 100% бесплатно за лансирање и распоредување.

  Исто така, добивате инструкции за чекори со тони придружни фотографии - совршено ако

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.