19 жолти цветни грмушки за бујни градини и декор во двор

William Mason 12-10-2023
William Mason
како дрво отколку грмушка! Од таа причина, тоа е одлично растение за одгледување во области каде што можете да користите малку сенка, но немате простор за дрво со големо стебло.Сертификат за лекар за хербализам - Flower Essence

Летото е време за нови почетоци - и има подобар начин да ја прославите сезоната од засадување неколку цвеќиња? Затоа, ако сакате нешто што ќе додаде боја на вашиот двор, размислете да засадите убава жолта цветна грмушка.

Жолтите цветни грмушки како што се форситија, кантарион, азалии и пеперутки се неверојатни, лесни за нега и даваат прекрасен поп со светло жолта боја во вашата градина. Сепак, има многу други помалку познати жолти цветни грмушки и грмушки таму кои се исто толку лесни за одгледување дома!

Значи, ајде да откриеме која жолта цветна грмушка е најдобра за декор на вашиот дом. Напишавме огромна листа на нашите омилени грмушки со жолти цветови за да размислите.

Која изгледа најдобро?

Ајде да погледнеме поблиску!

19 Жолто-цветни грмушки за да ја осветлите вашата градина

Ајде да истражиме неколку видови жолти цветни грмушки што можете да ги одгледувате! Има форситија, жолта азалеа, рози, грмушка од северниот зачин, жолта африканска ирис, махонија, вештерка леска и многу повеќе.

Растењето жолти цветни грмушки е одличен начин да додадете светло жолта боја во градината во дворот. Плус, секоја сорта има уникатни придобивки!

Подолу се дадени неколку од најдобрите жолти цветни грмушки што можете да ги одгледувате. Не заборавајте да ги истражите барањата за растење, советите за идентификација на грмушките со жолти цветови и зоните на цврстина за секое растение за да бидете сигурни декаго избравте вистинското за вашите потреби.

Со тоа, ајде внимателно да ги разгледаме најубавите опции!

Исто така види: 10-те најдобри опции за фрижидери надвор од мрежата и како да ги активирате

1. Forsythia

Forsythia е една од нашите омилени жолти цветни грмушки. Од далеку! Секогаш е една од првите жолти цветни грмушки! Расте и расте до десет метри височина - и десет метри широк ако му се даде доволно време да се развие. Forsythia толерира и умерено кастрење - за да можете да ја обликувате и дисциплинирате оваа жолта убавина по ваша желба. Но, внимавајте - не дозволувајте да го заземе целиот ваш двор! Па - освен ако не сакате моќна жолта жива ограда.

Форситија е рано цветање! Има светло жолти цветови кои се појавуваат во рана пролет. Грмушката е лесна за грижа и може да толерира многу услови за растење.

Растенијата Forsythia исто така се домаќини на сите видови пријателски опрашувачи и гнездење птици. Тоа е благодет за вашиот двор или жива ограда од предниот двор.

2. Жолта азалеа

Жолтата азалеа е прекрасна жолта цветна грмушка! Исто така, има многу прекрасни и брилијантни членови на семејството - вклучувајќи ги и оние од семејството рододендрони. Многу цвеќиња од азалеа растат природно во Јужна Каролина - и нивните стилови значително се менуваат! Ќе најдете жолта азалеа, портокалова, розова, виолетова, бела и беж. И ние сме сигурни дека има многу повеќе брилијантни сорти на азалеа кои ги занемаруваме.

Жолта грмушка од азалеа е уште еден одличен избор, со своите големи кластеримиризливи цвеќиња. За разлика од многу други азалеи, жолтата азалеа е отпорна на повеќето штетници и болести. Како резултат на тоа, таа е опција со ниско одржување што ќе ви овозможи долгогодишно уживање.

Ако одлучите да одгледувате жолти азалии, побарајте ги оние кои се специјално одгледувани за да се жолти цветови. Lemon Lights, развиен од Универзитетот во Минесота, е опција. Отпорен е до -30 степени целзиусови и расте до четири стапки. Цвета во рана пролет.

3. Yellow Lady Banks Rose

Сакате продуктивна сорта на рози за качување што може да се искачи четириесет стапки? Тогаш Лејди Бенкс е нашата омилена жолта цветна грмушка - далеку. За разлика од многу други рози, Лејди Бенкс произведува винова лоза за качување без трње. Тоа е една од нашите омилени жолти грмушки за пергола, градинарски столбови, решетки и арбори. Исто така, обезбедува раздвижени могили со прекрасни жолти цветови.

Жолтата дама Бенкс Роуз е роза за качување која може да достигне и до 30 стапки! Висината на растението го прави идеален за покривање ѕидови или огради. Покрај тоа, произведува изобилство на ситни жолти рози со лесен, сладок мирис.

4. Јапонска роза

Јапонската роза е уште една брилијантно жолта цветна грмушка. И тоа е еден од нашите омилени за домаќините кои бараат рурален и земен рај. Друго име за јапонската роза е јапонското дрво керија. Овие јапонски грмушки стануваат прилично големи - и можете да ги исечете ако серастат надвор од контрола. Очекувајте зрела големина од околу шест до седум стапки. Или повисоко!

Јапонската роза е погусто растение кое расте само околу шест стапки во висина. Таа произведува големи, двојни цветови кои имаат длабоко жолта боја. Ливчињата на јапонската роза се исто така малку миризливи. И Yellow Lady Banks Rose и јапонската роза се лесни за грижа и ќе цветаат обилно на полно сонце.

5. Northern Spicebush

Птиците не се единствените градинарски суштества кои ги сакаат растенијата Spicebush! Зајаците, опосумите, елените и разните пријателски животни сакаат да грицкаат и да се гостат со дрвенестите влакна и лисја на Спајсбуш. Тие се привлечени од прекрасно слатката арома - и остануваат за вкусните закуски! Покрај тоа, Spicebush произведува прекрасни црвени бобинки во лето - на кои многу маалски птици не можат да им одолеат.

Северниот Спајсбуш е листопадна грмушка која потекнува од Северна Америка. Расте до околу шест до дванаесет стапки висок и има мали, жолти цветови кои се појавуваат во пролетта.

Северниот Спајсбуш е релативно ниско-одржлив и не бара многу кастрење. Создава прекрасни кластери цвеќиња кои привлекуваат птици. (Всушност, повеќе од 20 различни видови птици!)

13. Bush Cinquefoil

Cinquefoil е една од нашите омилени жолти цветни грмушки за домаќините кои сакаат спектакуларни жолти цветови во мало пакување! Cinquefoil расте безжалете се додека му нудите многу сончева светлина. Расте ниско до земјата и обично нема да надмине три или четири стапки.

Буш цинкефолија (Potentilla Fruticosa) е грмушкаста повеќегодишно растение роден во Европа и Азија. Тој е член на семејството рози и има пет ливчиња жолти цветови кои цветаат во јуни и јули.

Листовите се длабоко исечени и имаат сребрено-сива боја. Буш пенџерето е толерантно на различни типови почви и претпочита целосно сонце до делумна сенка. Тоа е растение со ниско одржување и не бара кастрење.

14. Potentilla

Potentillas се прекрасни жолти цветни грмушки со широк спектар на карактеристики. Тие обично растат од два до четири стапки - но запомнете, има безброј сорти! (Секој извор што го наоѓаме кога разговараме за цвеќињата на потентила наведува неколку десетици различни сорти - така што се покажа дека е тешко да се одреди прецизен број варијации!)

Potentilla (Potentilla spp.) е род од околу 500 видови од семејството на рози кои вообичаено се користат како покривки. Тие се родени во умерените региони на северната хемисфера.

Потентилите имаат жолти, бели или розови цветови со пет ливчиња. Тие цветаат од јуни до септември. Листовите се едноставни, а плодот е кластер од мали ахени. Некои видови потентила се користат како украсни растенија, додека други се одгледуваат за нивните јастиви плодови.

15. Camellia Japonica

Овиецвеќињата се одлични жолти цветни грмушки за домашните кои сакаат разни бои - не само жолта! Цветовите на камелија доаѓаат во црвена, виолетова, розова, бела и жолта боја.

Друга опција е камелија или camellia japonica, зимзелена грмушка која дава големи, ефектни цветови во нијанси на жолта, златна и портокалова.

Овие цвеќиња напредуваат во засенчени области со влажна, добро исцедена почва. Харди е во USDA зоните 5-9.

16. Буш орли помине

Ние ги сакаме растенијата од орли помине и љубезно размислуваме за овие жолти цветни грмушки! Тие испуштаат пријатен мирис со сладок мирис. Тие исто така имаат прекрасни цветови од жолти, розови или бели цветови. Тие исто така привлекуваат пчели и други опрашувачи како луди - бонус поени за домаќините и градинарите.

Буш орли помине (Diervilla lonicera) е компактна грмушка која дава мали жолти цветови кон крајот на пролетта и почетокот на летото. Тоа е растение со слабо одржување, толерантно на многу услови за растење, вклучително и целосно сонце или делумна сенка. Претпочита влажна или сува почва.

17. Австриски Бриар

Овој прекрасен вид роза (или дива роза) расте до шест стапки и дава големи, златно-жолти цветови во облик на чаша секое лето. Познат е и како австриски бакар поради топлите, бакарни тонови на секој ливче.

Rosa foetida, или австриски Briar, е дива роза која дава впечатливи златни цветови на почетокот на летото. Роден е на планините Кавкази може да толерира температури до – 20 °F! Значи, без разлика на вашата зона, оваа роза може да напредува.

Потребна му е целосна сончева светлина и постојано влажна почва за да расте до максимум.

18. Берберис

Обичниот берберис (berberis vulgaris) не е само убава грмушка со светло жолти цветови - таа е и овошна грмушка! Секоја есен произведува мали, црвени, горчливи бобинки. За жал, не можете да го одгледувате во некои држави, како што се Масачусетс, Конектикат и Мичиген, бидејќи може да носи габа од пченица 'рѓа.

Обичните мали, жолти цветови во форма на мониста на берберис го прават прекрасен додаток на вашите жива ограда. Сака целосно изложување на сонце и студена до умерена клима, а најдобро расте во зоните на USDA од три до седум.

Исто така види: Што да се хранат бебиња - која е најдобрата храна за бебиња патки?

По летното цветање, почекајте овошјето да созрее наесен и направете малку џем од курва или сируп од бобинки!

19. Yellow Elder

Tecoma stans (жолт старешина) е една од најголемите грмушки што ја направи оваа листа, достигнувајќи големини од над 20 стапки високи и широки во некои случаи! Значи, ако барате органска ограда за приватност, жолт старешина може да биде токму она што ви треба.

Жолта старешина е грмушка со топла клима со светли бои, која најдобро расте во зоните на USDA од осум до дванаесет. Сака целосно сонце и не му треба многу вода, што го прави ултимативно растение со ниско одржување.

Иако е грмушка, може брзо да расте, а по неколку години изгледа повеќерана есен. Сепак, некои форситии имаат втор период на цветање во пролет, ако се зрели, добро исчистени и здрави.

Која грмушка останува жолта цела година?

Сончевиот лигаструм останува жолт во текот на целата година бидејќи има зимзелено зеленило кое го поднесува студот. Генерално расте не повеќе од шест стапки висок и шест стапки широк, што го прави одлично погранично растение.

Заклучок: Која жолто цветна грмушка ви изгледа најдобро?

Ако барате растение што ќе додаде боја и живот во вашата градина оваа пролет, размислете за додавање на жолто цветно грмушка.

Овие растенија доаѓаат во неколку облици и големини, така што барем едно сигурно одговара на вашите потреби. Како и со секој нов додаток во вашата градина, одвојте време да го направите вашето истражување пред да ја изберете совршената жолта цветна грмушка за вас.

Разгледајте ги сите ваши опции! И погрижете се да поставувате прашања за грижата и одржувањето на овие растенија пред да го купите. Потоа, со малку труд, можете да имате прекрасен додаток на вашиот пејсаж кој ќе трае со години. Или децении!

Кажете ни која жолта цветна грмушка најмногу ви се допаѓа! Или - можеби пропуштивме убава жолта цветна грмушка на нашата листа?

Би сакале да чуеме од вас!

Ви благодариме повторно за читањето.

Имајте одличен ден!

Повеќе за Градинарството:

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.