Зошто моите краставици се бели и дали се безбедни за јадење?

William Mason 03-08-2023
William Mason

Ако сте нови за одгледување краставици, може да биде голема грижа кога тие не испаднат како што се очекуваше! Можеби се прашувате: Зошто моите краставици се бели и дали сè уште се во ред за јадење?

Како и кај сите домашни зеленчуци, вашите краставици можеби не изгледаат баш како производот што го купувате во продавниците, но треба да бидете наградени со вкус кој ќе победи сè од продавницата!

Краставиците се релативно лесна култура за одгледување, но има неколку работи што можат да тргнат наопаку.

Ако вашите краставици се бели, не е нужно време да паничите и да ги фрлите сите. Сепак, можеби ќе треба да преземете некои чекори за повторно да ги направите вашите растенија здрави.

Ајде да погледнеме зошто краставиците може да побелат и што треба да направите за тоа. Ако имате проблеми со листовите од краставица наместо тоа, прочитајте: Зошто листовите од краставица ми пожолтуваат и како да ги поправам.

Каква боја треба да биде мојата краставица?

Пред да се грижите зошто вашите краставици се бели, проверете ја сортата што ја одгледувате. Некои краставици, како White Wonder, се наменети да бидат бели!

Прво, проверете ги пакетите со семиња - каква боја всушност би требало да бидат вашите краставици?

Некои, како овие вкусни White Wonder краставици , се наменети да бидат бели. Други може да бидат многу побледи од краставиците купени во продавница, па дури и жолтеникава боја.

Многу домаќини сакаат да ги зачуваат сопствените семиња, што е одличен начин да заштедите пари, како и да го подобрите квалитетот на вашето семе.

Меѓутоа, ако вашата краставица е вкрстено опрашувана со друга сорта краставица, семките можеби не се точни за пишување, што ќе ви даде плод со чудна боја што може да има горчлив вкус.

Ако вашите истраги потврдија дека вашите краставици се претпоставува дека се зелени , тогаш е време да го разгледате овој проблем малку подалеку!

Зошто моите краставици се бели?

Постојат три причини зошто плодовите од краставицата може да побелат:

  • Габична болест – обично прашкаст мувла или истекување на памук.
  • бланширање , предизвикано од недоволна влажност на <1x10 сончева светлина 11>

Секој од овие проблеми има многу различно решение, па затоа ќе ги разгледаме поединечно подетално.

Исто така види: Зошто листовите од краставица ви пожолтуваат и како да ги поправите

Како да се ослободите од прашкаста мувла на краставиците?

Прашкаста мувла е една од причините зошто вашите краставици може да бидат бели, наместо очекуваните зелени. Мувлата изгледа како прашина од брашно и ќе се прошири по целото овошје, како и по зеленилото.

Прашкаста мувла им дава на вашите краставици изглед дека се посипани со брашно . Оваа габична болест ќе се прошири низ целото овошје и може да се забележи и на листовите.

Ако имате прашкаст мувла на вашите краставици, тоа обично е резултат на комбинација од висока влажност и слаба циркулација на воздухот .

За среќа, ова е проблем што е прилично лесно да се поправи!

Раствор од 1 лажица сода бикарбона разредена во галон вода треба да се прска врз сите ваши растенија од краставица двапати неделно.

Немојте само да ги прскате погодените растенија, бидејќи габата сепак може да се прошири на другите растенија.

Исто така, треба да направите промени во околината за да спречите повторување на прашкаста мувла.

  • Погрижете се да има што повеќе проток на воздух околу растенијата.
  • Можеби ќе треба да разредите некои од послабите растенија за да направите простор.
  • Вода наутро за да се исуши почвата во текот на денот.
  • Избегнувајте прскање вода на листовите и плодовите.
  • системот за наводнување капка по капка е исплатлива инвестиција за намалување на влажноста во вашата област на одгледување.

Гниење на плодот од питиум или истекување на памук кај краставиците

Питиумското овошно гниење или истекување на памук е габична болест која ги погодува краставиците. Краставиците со истекување на памук ќе развијат габична маса која е мека, бела и понекогаш наликува на памук. Оваа болест се третира со хемиски фунгицид, но може да го намалите влијанието со намалување на влажноста и подобрување на протокот на воздух.

Постои уште еден вид на габична болест што може да ги побели краставиците. Ова се нарекува Pythium Fruit Rot, или Cottony Leak.

Растенија со оваа габаболеста ќе развие плодови со мека, бела габична маса, која понекогаш наликува на куп памук .

Pythium Fruit Rot може да се третира само со хемиски фунгицид, иако може да го намалите влијанието на проблемот со подобрување на протокот на воздух и намалување на нивото на влажност .

Исто така види: 21+ идеи за уредување на Тексас за просперитетна тексашка градина

Како да ги поправате пренаводнетите краставици?

Ако проблемот со белата краставица е предизвикан од прекумерна влага, ова не е голем проблем за решавање. Прекумерното наводнување значи дека вашите растенија од краставица не можат да пристапат до доволно фосфор од почвата, што предизвикува тие да станат бледо зелени или бели.

Првото нешто што треба да направите е да ја намалите количината и зачестеноста на наводнување . Многу растенија ќе венеат во текот на денот на топли температури, но ако повторно оживеат во студената вечер, тогаш може да не е потребно наводнување.

Потоа, дајте им на вашите краставици добра храна со ѓубриво со висок фосфор . Навистина брз начин да го направите ова е да ја натопите кората од банана во вода за да направите чај од кора од банана!

Како да го поправите бланширањето на краставиците

Распираторот им помага на краставиците да добијат колку што е можно повеќе светлина, што го намалува бројот на бели краставици поради бланширање. Бланширањето едноставно значи дека вашите краставици не добивале доволно светлина додека растат. Рамките се исто така корисни за спречување на габични заболувања бидејќи го подобруваат протокот на воздух околу плодот.

Ако вашите краставици се бланширани поради недостаток насветлина , тогаш сè што треба да направите е да го пуштите сонцето да влезе!

Обучете ги вашите краставици да растат пергола или столбови и погрижете се да не се премногу тесни заедно. Можеби ќе треба да разредете некои послаби растенија или да однесете неколку големи листови за да дозволите светлина да влезе.

Дали белите краставици се безбедни за јадење?

Не јадете краставици бели од прашкаста мувла или истекување од памук - тие нема да имаат убав вкус, па дури и може да бидат штетни!

Ако вашите краставици се бели поради бланширање или прекумерно наводнување, тие ќе бидат безбедни за јадење, но можеби нема да бидат толку вкусни како што очекувате.

Ако не сакате да ги јадете, наместо тоа, нахранете ги со вашите кокошки - тие ќе сакаат ладно уживање во топол летен ден!

Краставиците можеби не се најхранливиот зеленчук, но со оглед на тоа колку лесно се одгледуваат и нивната плодна жетва, вреди! Оваа табела прикажува нутритивна споредба помеѓу краставиците и другите зеленчуци како домати, пиперки, моркови и грашок.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.