61+ идеи за заден двор за буџет

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Се чувствувате малку исплашено кога ќе направите нешто убаво од вашиот наведнат двор? Не паничете! Ги имаме сите најдобри идеи за уредување на косина градина со буџет!

Некои од најубавите и најкреативните идеи за градина што сум ги сретнал биле на косината земја. Имањето дополнителна висина и различни нивоа ви дава многу повеќе простор за создавање интригантни карактеристики во вашиот двор.

Значи, без разлика дали сакате да ја подобрите падината на дворот - или ако барате забавен проект на отворено, тогаш ќе ви се допаднат овие идеи за уредување на пејсажи.

Да погледнеме некои од најдобрите задни идеи

назад. Патека од камени плочи за закосени дворовиГо сакам овој легендарен наклон двор од блогот на Green Thumb Blonde. Додадената цветна градина изгледа мирно, спокојно и совршено го користи недвижниот имот. Камените скали исто така изгледаат шармантно.

Ова камено скалило би било одлична карактеристика во секој наклонет двор. Камените плочи може да бидат релативно евтини, или можеби ќе имате некои лежечки околу вашата земја.

2. Лесно подигнати градинарски кревети за спуштено земјиште

Подигната зеленчукова градина на падина од Deeply Southern Home

Сакам подигнати градинарски кревети затоа што е полесно да се менаџирате со непријателските плевели! Дури и ако никнат неколку плевели - доволно е едноставно да ги забележите кога се внатре во вашата подигната градина.

Градење на подигнати кревети на падина е генијално користење на просторот и користењетоЗемјата на чудата Преку Бобвила

49. Уметнички дела на ридот

Од Gro Outdoor

50. Изградете палуба

Преку Hometalk

51. Стабилизирајте го вашиот наклон со палети

Со Good Life Permaculture

52. Градини со пергола

By Living Hillside

53. Пилешко кокошарник на падина

Од Барбара Плезант

54. Градина на ридот Horse Trough

By Rain Barrel Garden

55. Научете како да пејзажирате стрмна падина на пермакултурен начин

Со пермакултурата Good Life

56. Неверојатен дизајн на градина со наклон

Слика по Cultivery

57. Добро прекријте го

Со Да, разговарам со растенијата

58. Потпорен ѕид со плектрантус

Од домородниот градинар

59. Наклон без косење со диви треви

Од домородниот градинар

60. Користете ги растенијата за покривање на земјата за да го задржите наклонот

Од домородниот градинар

61. Направете го тоа без одржување со Helichrysum и Gazania

By The Indigenous Gardener

ЧПП за наведнат двор и ридско уредување

Додавањето цементни скали или бетонска патека е еден од најдобрите начини за надградба на вашата косина градина. Ако немате најзначаен буџет за уредување, тогаш има и други алтернативи. Без грижи!

Потрошивме многу време во истражување на најдобрите идеи за уредување на коси дворови.

Исто така, имаме многу искуство да си ги извалкаме рацете - и со задоволство ги споделуваме нашите најдобри увиди во дворот.

Ајде да започнеме!

Дали е лошода имаш косен двор?

Воопшто не! Косините дворови можеби бараат повеќе напор во уредувањето, но имате многу повеќе креативни можности кога градинарите на рид.

Една работа што треба да ја имате во предвид со косиниот двор е местото каде што тече водата. Ако земјата е спуштена надолу кон вашата куќа, може да завршите со поплавен дом! Сепак, правилната дренажа треба да го реши овој проблем.

Како да направам мојата косина градина да изгледа убаво?

На повеќето добри работи им треба време и напор, а тоа вклучува правење на вашата косина градина убава! Започнете малку со фокусирање на само една област наместо да започнете со масивен и застрашувачки проект за уредување.

Најбрзиот начин да додадете одреден интерес и карактеристики на косината градина е да поставите карпести (или камени) скали и да додадете низа цветни растенија или грмушки покрај нив. Додајте соларни светла и воила - имате карактеристика на градина со наклон!

Што можам да посадам во падината на мојот двор?

Кога садите на падина, имајте предвид дека задржувањето на водата и почвата може да се разликува од вашата порамна земја! Косината почва може побрзо да се исуши, а хранливите материи може да истечат од почвата.

Побарајте растенија со здрав корен систем што ќе ги закотви во земјата. Силните корени ќе им помогнат да се задржат при обилни врнежи и ќе ја намалат ерозијата на почвата.

Повеќегодишните растенија работат подобро од едногодишните на косината земја, бидејќи ќе обезбедат почвапокриваат цела година. Мои омилени би биле јадливите повеќегодишни растенија, како што се глобус артишок, засадени со билки и помали овошни грмушки.

Како ја спречувате ерозијата на наклонет двор?

Постојат два начини да се спречи ерозија на наклонет двор, или со стратешко садење или со природна метода на уредување на областа. Корените на дрвјата, грмушките и растенијата ќе се држат на почвата, па дури и ќе го подобрат квалитетот на нечистотијата со текот на времето.

Ако имате сериозен проблем со ерозија, тогаш можеби ќе треба да и дадете рака на природата. Користете потпори направени од дрво, тула или карпа за да ја задржите почвата, особено во области со високо ниво на истекување на вода.

Која е најдобрата подлога за рид?

Ако барате почва за падини, побарајте ниско-растечки растенија кои брзо се шират. Идеално, не сакате да го косите или да го отсечете ридот повеќе отколку што е потребно, така што растенијата што не се одржуваат добро функционираат овде.

За брзо покривање на голо тло на падина, расфрлајте семе од растенија кои брзо се шират како детелина или сенф. Може да размислите и за сеење мешавина од диви цвеќиња за да привлечете корисни опрашувачи во вашата градина.

Исто така види: 17 забавни факти што не сте ги знаеле за козите Овие величествени отскочни камења се еден од најдобрите начини што ги најдов за веднаш да ја надградам падината на вашиот двор. Одлично за карпести градини или едноставни пешачки патеки!

Кои се вашите омилени косиИдеи за дизајн на заден двор?

Секогаш се обидуваме да најдеме идеи за ридови со наклон од домашните домаќини ширум светот!

Ако имате некои идеи за наклонет рид што сè уште не сме ги смислиле - ве молиме споделете!

Исто така - кажете ни кои идеи за ридови се вашите омилени? Дали нешто ви го привлекува вниманието?

Ви благодариме повторно за читањето!

Ве молиме имајте убав ден!

Отскочна штица за желка Гарденска желка скалило - леано железо! $26,14

Сакате отскочна штица со извонреден изглед со тони личност за вашиот наклонет двор? Ми се допаѓаат деталите за овие желки!

Овие отскочни камења од леано железо се тешки и се долги приближно 13 инчи, широки 9 инчи и 1/2 инчи дебели.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 04:15 GMT помалку градежни материјали – особено во споредба со нивна изградба на рамно земјиште.

3. Карактеристика за вода со нагорнина на дворот

Проверете ја оваа гранична-генијална функција за наклон на дворот од Pilgrim and Pie. Никогаш не сум видел покреативна употреба на канти за полевање. Или падина од двор!

Најдоброто нешто во тоа што имаш косина градина во дворот е тоа што водата тече надолу! Надолнината елиминира одредено триење кога се создава одлична карактеристика за подобрена вода, како што е овој иновативен дизајн на канта за наводнување.

4. Претворете ја вашата падина во игралиште

Image By Ashville Playgrounds

Замислете колку ќе се забавуваат децата во оваа косина-градина-претворена-засолниште за играње! Инсталирањето игралиште е одлична употреба на природниот наклон на вашиот двор.

5. Палубата за седење во косиот двор

By Pretty Pink Patch на Instagram

Немојте да мислите дека не можете да имате рамна површина за седење надвор само затоа што живеете на падина! Дрвената палуба е брз и ефтин начин да се создаде рамна површина за седење за наведнат двор.

6. Претворете ја вашата падина во плажа

Слика од зајдисонце

Ова е прекрасна идеја за вашиот наклонет двор! Ако сакате да одите на плажа, ќе ви се допадне оваа идеја. Па така и вашите миленици!

Креаторот, Бад Стаки, ја изгради оваа плажа од 100 квадратни метри за помалку од 200 долари, за два дена!

7. A Waterfall Cascading Down the Slope

Упатство и слики од Hometalk

Ќе бидете целосно опседнати со оваа идеја. Без разлика дали отсекогаш сте сакале водопад (јас, јас!) или никогаш порано не сте размислувале за тоа - ова целото упатство со фотографии ќе ве возбуди околу идејата!

Овој водопад каскадира по долга падина и завршува во езерце коии. И најдоброто нешто? Упатството ви покажува како точно да го направите тоа сами, во вашиот сопствен двор!

8. Направете сами овој потпорен ѕид од карпи

Слика и туторијал во Hometalk

Ова е целосен туторијал, со слики, упатства и видео! Научете како да изградите потпорен ѕид како овој во вашиот сопствен двор.

Исто така е ултра евтино за сам да се направи!

9. Тераси за коси дворови

By Reverie Interior Design на Instagram

Донесете медитеранска атмосфера во вашиот двор со неколку едноставни тераси. Растенијата како рузмарин и лаванда ќе напредуваат во овие карпести услови и ќе донесат боја и мирис во вашите надворешни области.

10. Буџетска патека за наведнат двор

Еве одличен пример на лабави камени (чакал) скали за да се приспособат на нагорна падина. Прочитајте повеќе за тоа како да изградите скали на рид од блогот Scrappy Geek!

Ставувањето на некои едноставни дрвени потпори е брз и лесен начин да се изградат чекори во падина. Можете или да ги наполните чекорите со чакал или да користите површинска почва за поевтина опција.

11. Патека за цвеќиња во градина

Крај фарма со бело цвеќе

Создадете спектакуларна точкаод интерес со прекрасна цветна патека низ вашиот наведнат двор со ова упатство од White Flower Farm.

12. Додајте простор за седење на камена клупа со огнена јама

Слика и од Irytek102 на Reddit - погледнете ја целосната фотогалерија овде.

Каков неверојатен начин да го искористите вашиот наклонет двор! Не е тешко да се замислите многу прекрасни ноќи под ѕвездите, лежење со семејството и пријателите, огништето што крцка пред вас…

Одлична идеја!

13. Издлаби рустикален камен чекори надвор од ридот со Flagstone

Слика и целосен туторијал од Jaime Haney

Jaime Haney ги наведува сите чекори до вашиот сопствен сет на скали од камени камени на својот блог, со многу фотографии за да ви покаже како да го направите тоа. Овие камени скали прекрасно се вклопуваат во природниот пејзаж и би направиле неверојатен додаток на секој наклонет двор!

14. Користете палети за да создадете градини на падина

Идејна фотографија за градината на палети во Hometalk

Џулија не ја сакаше нејзината косина градина… Беше тешко да се коси и потешко да се одржува убаво. Таа наиде на идејата да користи палети како градини.

Јулија сè уште не е готова. Таа планира да додаде повеќе палети и отскочни камења - потоа можеби да додаде зеленчук следната година.

Фантастична, буџетска идеја!

15. Буџетско езерце за наведнат двор

Користењето на косината земја за создавање езерце ви дава многу повеќе простор за креативност, додавајќи водопади ипотоци што течат низ вашиот двор!

16. Контролирај го истекувањето со каменот

Од Дениз на Hometalk

Погледнете како Дениз го контролира истекувањето на водата во нејзината косина градина!

Нејзе ѝ требаше убава идеја за да помогне во контролата на протокот на обилните, ерозивни дождови во Арканзас. Идејата погоре е една од нејзините патеки за надолнини што се вртат низ различни релаксирачки билки.

17. Зголемете го вашиот простор со подигнати кревети

Од DIY Design Fanatic

Овие подигнати градини, изградени од Пем во нејзината градина во Каролина, се одличен начин да го зголемите употребливиот простор на падина!

Погледнете како таа го правела тоа на нејзиниот блог.

18. Изградете маса за пикник што е секогаш на ниво

Слика од Hometalk

Еве едноставен хак за да изградите пикник маса за вашиот наклонет двор! Можете лесно да го направите ова со едноставни држачи за полица и маса.

19. Изградете градина во сенка на падина

Засенчете ја градината на падина. Слика од Hometalk.

Ова е прекрасна идеја за буџетска градина во сенка во вашиот наклонет двор. Засади хоста, насликани папрати, корални ѕвона, разновидната скала на Јаков и Астилба за природен пристап кој работи со природата.

20. Алтернативи за тревник со ниско одржување

Детелината е една од најпотценетите покривни култури за вашиот дом. Проверете го водичот од Treehugger за повеќе совети за поставување на детелина - и зошто детелината понекогаш е подобра од тревникот со трева!

Големиот проблем со косините тревници е како да ги косите!Заобиколете го овој проблем со засадување алтернативен тревник со низок раст, како детелина или мајчина душица. Можете да купите семе од бела детелина со врвен квалитет, одгледувано во Орегон на Амазон!

21. Заштитен простор за седење за наведнат двор

Ако не се противите на ѕидање, тогаш ова заштитно седење од SecretGardenOfMine што го одзема здивот е едно од нашите омилени. Изгледа пријатно - и приватно!

Ова заштитено место за седење би било одлично за сите со мал буџет, сè додека не се плашите од малку напорна работа! Ако немате тули при рака, можете да го направите потпорниот ѕид од рекултивирано дрво.

22. Карпеста градина со наклон во двор

By Happy Haute Home

Еве уште една брилијантна идеја за уредување на коси градини. Ги обожавам карпите – се чувствувам како да додаваат огромна количина на личност на косиниот двор!

Карпите се одличен начин да се додаде структура и да се спречи ерозијата во косината градина. Пресадувањето на вашите карпи со миризливи билки и цвеќиња ќе донесе мирис и боја во вашиот двор.

23. Евтината Woodland Trail

By marieanned1 преку Instagram

Дрвјата се одличен начин да се задржи почвата и да се спречи ерозијата на косината земја. Шумската патека може да биде многу евтина за засадување, особено ако имате извор на дрвја како врба за да земете сечи.

24. Детско игралиште за коси земја

By garykidson преку Instagram

Уште една голема предностна косината земја е тоа што можете да бидете креативни со просторот за игра на детето. Подолг наклон е еднаков на подолг тобоган, совршен за повеќечасовна забава на отворено!

25. Засолниште за пожарна јама

Од гранче маслиново

Ми се допаѓа како огништето лежи во падина! Мислам дека ова ја зголемува приватноста на каминот и исто така прави забавата да се чувствува поексклузивна. Прекрасно!

Изградбата на јама за пожар во заштитен простор на вашата косина земја е паметен начин да спречите чад да дува насекаде на вашиот следен BBQ.

Исто така види: Максимизирање на вашиот наведнат двор: 15 идеи за потпорни ѕидови за секој буџет!

26. Резервоарски базен вграден во падината

Слика и дизајн од Cuckoo4Design

Ја сакам креативноста на овој наклонет пејзаж! Кој друг сака да оди на капка? Да се ​​има ридест двор никогаш не било толку релаксирачко - и освежувачко!

Немојте да мислите дека не можете да го имате луксузот во животот само затоа што сте со мал буџет!

Овој извонреден базен вграден во накосен двор потекнува од резервоар за залихи. Можеби ќе можете да земете половно резервоар за многу малку пари, па дури и за размена или замена!

27. Создадете прекрасна градина за потпорни ѕидови

Создадете двојна градина со потпорни ѕидови на различни висини, надополнети со прекрасни, бујни растенија кои каскадираат преку рабовите. (Видете ја нашата објава за највпечатливите каскадни растенија за потпорни ѕидови!)

Можев да се видам себеси како ја грабнав утринската чашка и шетам низ овој мирен пејзаж!

28. Наклон одЦвеќиња

Целосно пополнете ја вашата падина со прекрасни цветни растенија за ѕид од цвеќиња. Додадете миризливи цветни растенија за да го направите уште повпечатлив!

29. Поканувачка патека до падината

Слика од Рефлексии на двор

Ова е многу импресивна идеја за дизајн за наклонети дворови! Патеката со тревникот, низ камените потпорни ѕидови, изгледа неверојатно привлечно - само сакам да прескокнам таму! Додајте простор за седење на врвот за врвна релаксација во дворот.

30. Користете ја природната падина како водопад

Направете вашиот коси двор да работи за вас и со природата со додавање на функција за водопад! Може да дојдат да ги посетат птиците и дивиот свет и ќе ви се допадне звукот на вода што тече во позадина.

31. Создадете класичен пејзаж со природен камен

Природниот камен и големите карпи ја создаваат оваа прекрасна уредена градина на падина. Додадете многу лазачки растенија за да го претворите во карпа на која ќе и позавидат соседите!

32. Користете централни парчиња за да го скршите наклонот

Раскинете ја падината со големи централни делови. Вклучете големи, природни карпи, саксии, грмушки и дрвја.

33. Карпести ѕидови за да го израмните теренот

Изградете потпорни ѕидови од карпи на различни висини за да одговараат на наклонот на вашиот двор. Зголемете го вашиот простор и во исто време создадете интересен центар.

34. Vertical Rockery

Креирајте вертикален потпорен ѕид за карписо големи карпи и растенија отпорни на суша, сукуленти и ползавци.

35. Сочен воден пејзаж

Одете од непроменет до фантастичен со оваа водна карактеристика, опкружена со сочни растенија.

36. Одете се со стил

Оваа косина градина е претворена во неверојатен ѕид на убавина отпорен на суша. Користете Yuccas или Pandanus дрвја за некои парчиња со вертикален интерес и многу растенија со обоени зеленило.

37. Потпорен ѕид околу куќата

Каква неверојатна идеја за дизајн! Овој проект ќе потрае прилично малку време, но резултатот дефинитивно вреди. Прекрасниот карпест ѕид додава прекрасна, гигантска подигната градина во вашиот двор и ја надополнува куќата.

Повеќе идеи за косиот двор со буџет

Посетете ги овие неверојатни фотографии од коси дворови и искористете ја инспирацијата за да ја претворите вашата сопствена падина во ремек-дело!

38. Giant Slip and Slide

Од Hometalk

39. Тераси ја вашата падина

Со Hometalk

40. Наредени камени ѕидови во градината сам на себе си

Од Hometalk

41. Изградете тврдина на падина

Крај игралиштата Ешвил

42. Терасовиден двор

Со свежа перспектива пејзажи

43. Cave With Slide

By Hometalk

44. Неверојатно спокојство на падина

Од рајот обновен

45. Скалила кон рајот

46. Слајд на ридот

Од Momtessorilife

47. Карпеста градина на падина

Виа Бобвила

48. Мајчин растение

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.