10+ смешно смешни имиња на растенија (и нивните значења!)

William Mason 18-08-2023
William Mason
Овој запис е дел 11 од 11 во серијата Смешни имиња

Роза. Виолетова. Дејзи. Лили. Јасмин. Астер.

Многу растенија - а особено оние со шармантни цвеќиња - имаат толку убави имиња што ги именуваме нашите деца по нив.

Всушност, имињата на растенијата и убавината се некако синоними. Нели?

Исто така види: Како да заработите за земјоделство од 5 хектари или помалку

Дури и ако не завршат на списокот со желби со имиња на бебиња, другите растенија кои не се цветаат имаат имиња со почит. Само запомнете – Глуварче , Даб или Јавор .

Дури и Мос има одредена елеганција во него - инаку, луѓето што го споделуваат своето презиме со овој мек, жив зелен сунѓер би се насобрале на терените за да го сменат!

Но, замислете ако вашето име беше Skunk Cabbage .

Или некое смешно, цутење во класа, би предизвикало некоја смешна класа во дрво<1 Дали е тоа?

Додека латинските имиња за растенијата се многу уредни - или дадени според ботаничките карактеристики на растението или во чест на некој колега научник, работите стануваат малку похаотични - и забавни - со вообичаените имиња на растенијата.

Повеќето растенија одамна ги добиле овие вообичаени имиња од обичните луѓе - како прекари за да ги идентификуваат. Некои беа дадени од ботаничари, исто така, за да им помогнат на ненаучните заедници да запомнат и препознаат еден вид.

Како и латинските имиња, многу прекари имаат врска со физичките карактеристики на растението. Но, прекарите на растенијата исто така се однесуваат на употребата на растението - реални или замислени. И некои имиња - па, некоисамо звучи лудо, а ние не знаеме како настанале!

Исто така види: 71+ смешни имиња на фарми што ќе ви дадат хектари стомак

Во овој момент, работите стануваат смешни и чудни - и тоа е она за што сме овде денес.

Кои се најсмешните имиња на растенијата?

Ајде да погледнеме некои од најзабавните имиња на растителниот свет. Некои се живописни. Некои се слатки, но погрешно поставени. Некои не потсетуваат на старите традиции - а други се едноставно чудни.

Исто така, ќе ја искористиме сета забава како изговор за да научиме нешто или две за овие прекрасни растителни суштества. цветното дренка, сфаќаш дека смешните имиња не се сè што ова цветно дрво оди само за себе!

Името на едно од највпечатливите мали дрвја за уредување на пејсажи во САД нема многу врска со убавината на неговото цутење (иако признава дека цвета - како 94 проценти од сите растенија).

Една теорија е дека потекнува од келтскиот збор за мала, зашилена алатка - dagge . Дрното има изразито тврдо и цврсто дрво, кое традиционално се користи во изработката на алатки.

Сепак, има продолжение на приказната. Луѓето порано ја вареле кората од дренка и ја користеле добиената течност за кучиња за капење за лечење краста . Сепак, нема докази дека третманот бил ефикасен.

Можеби веќе постоечкото име на дренот е погрешнолуѓе од старите! – „Не би го нарекле дренка за џабе... Нели?“

Buttercup (Ranunculus sp.)

Додека ви цветаат пупките на пупките, можеби ќе се насмеете поради името на цветот. Со овие живописни и атрактивни цветови – насмевката никогаш не била полесно!

Можеби најслаткото звучно име на оваа листа, матеницата, е одличен пример за тоа како погрешното толкување на реалноста може да именува растение!

Мерениците се цело семејство на растенија, а она што ги поврзува е тоа што се токсични и иритирачки при контакт доколку се оштетат.

Тоа се случува поради присуството на ранункулин . Сите растителни делови предизвикуваат меурчиња во устата на цицачите кога се џвакаат; ако се проголтаат, тие предизвикуваат значителни стомачни тегоби .

Она што е смешно за именување на растенијата Ranunculus „Мереници“ е фактот дека, и покрај нивната невкусност и општо избегнување од страна на сите животни што пасат, луѓето порано мислеа дека жолтите путерчиња му ја даваат бојата на путерот. диум албум ) Албумот Chenopodium расте агресивно и може да достигне до 10 стапки! Некои фармери берат и јадат албум Chenopodium. Други го мразат растението како плевел.

Овде е растение со две општо познати смешни имиња и поживописни помалку познати, како што се измет, сланина или свинска трева. Еден од најчестите плевели во умерениот свет некогаш бил редовен делна исхрана на луѓето и домашните животни.

Оттука потекнува прекарот „ Дебели Кокошка “ - растението наводно се користело за товење кокошки. Ова не е толку чудно - затоа што бројни семиња се полни со протеини.

А што е со Lambsquarters? Дозволете ми на момент да ја отфрлам првата очигледна претпоставка - дека растението некако се користело во касапењето јагнешко - нема докази за тоа (но кој знае).

Меѓутоа, според „Енциклопедија за американската храна и пијалоци“, името првпат се појавило во американскиот печат во 1804 година, изведено од „првиот квартал на англиски јазик, одржан во чест на англискиот фестивал, strong=""> “. 1>

Леплива Вили ( Галиум апарин )

Лепливото растение Вили изгледа чудно! Видете ги долгнавестите лисја? На крајот, апаринот Galium произведува ситни бели цветови. Но, треба внимателно да погледнете!

Уште еден распространет (и може да се јаде) плевел на нашата листа има едно од најглупавите имиња во растителниот свет.

Во ред, знам - Стики Вили е леплив. На листовите има многу ситни влакненца налик на кука и долго стебло што го прави да се држи до вашата облека како велкро.

Едно од неговите алтернативни имиња, catchweed , сосема добро го опишува чувството - кога ќе налетате на Стики Вили во градината или полето, се чувствувате како некое ливадско џуџе или елф да ве фатил за нога.

Значи,го добиваме делот Sticky . Но, за што се работи за Вили ? Не знаеме, а можеби и никогаш нема(y)!

Skunk Cabbage (Symplocarpus foetidus)

Skunk зелката има уникатен изглед. Забележете ги густите и месести виолетови лисја. Но - не се приближувајте премногу! Сканк зелката ужасно мириса. Пазете се!

Ниту сканк, ниту зелка, сканк зелката е најчудната билка на нашата листа. Од далеку! Кога се модринки, листовите испуштаат мирис - и погодувате - мирисаат на сканд!

Латинското име, исто така, не ја поштедило срамот на сканк зелката, бидејќи foetidus во превод значи „непријатен мирис“.

Исто така, смрдеата се ослободува кога растението цвета, што раскажува приказна за нејзината еволутивна улога.

Со оглед на тоа што цвета многу рано во пролетта, сканк зелката не се опрашува од пчели или пеперутки - туку од муви и други инсекти за кои е познато дека се привлечени од деликатеси како што се гнили трупови.

во калта на мочуриштето.

Да, добро сте го прочитале - расте надолу наместо нагоре.

Како тоа да не е доволно, генерира топлина за да се стопи од замрзнатата земја!

Повеќе смешни имиња на растенија

  • Sneezewort
  • Јазикот на свекрвата
  • Загатка со мајмундрво
  • Растението за бејзбол
  • Срамежлив вакеробин

Кое име на растение е најсмешно?

Никој не може да си го избере своето име, а ниту растенијата не можеа. И кај луѓето и кај растенијата, тоа може да даде хумористични резултати.

Можеме да се смееме или да се згрозиме; сепак, најважно е што го цениме целиот растителен свет за она што е - не за она што се нарекува.

Ви благодариме многу што прочитавте!

Кажете ни кои смешни имиња на растенија ви се допаѓаат најдобро?

Или – ако знаете за смешни имиња на растенија што ги пропуштивме, кажете ни!

Ви благодариме повторно.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.