Преглед на Ooni Fyra vs Ooni 3 – Како се споредува новата Ooni Fyra со Ooni 3?

William Mason 12-10-2023
William Mason

Новата пренослива печка за пица на дрва Ooni Fyra е тука! Ooni Fyra е наследник на Ooni 3, која е првата пренослива печка за пица во светот која се храни со дрвени пелети. Наскоро време да направиме преглед на рерната за пица Ooni Fyra!

Во моментот на пишување, Ooni 3 има 438 возбудливи критики на веб-страницата на Ooni - дали е можно да се подобри рерната за пица Ooni 3? Ајде да ги споредиме Ooni Fyra vs Ooni 3 и да дознаеме!

Оваа рецензија на Ooni Fyra првично беше објавена во април 2020 година и целосно беше обновена во јули 2021 година.

Веројатно не е изненадување што ги сакам печките за пица на Ooni, навистина е најдобро да се готви без напор! Совршената пица можете да ја готвите во вашиот двор, со минимални барања за простор

Еве ја новата печка за пица Fyra (патем ми го сакам тоа име!):

А еве ја и Ooni 3 рерната за пица:

Ooni 3 Pizza Ovens

Мојот омилен начин за споредување на нештата е со помош на помош на масата! Работите не се разликуваат во овој преглед на Ooni Fyra. Еве ја споредбената табела:

Прочитајте повеќе: Нова рерна Ooni Koda 16 наспроти Ooni Pro фурна за пица

Лесна споредбаНајдете ја вашата совршена Ooni рерна за пица!

Лесно дознајте која рерна за пица Ooni е најдобра за вас, со споредување на цената, големината на пицата, типот на гориво, тежината, потрошувачката на гориво, потрошувачката на гас и многу повеќе.

Споредете! Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоциРерната Fyra готви пици од 12 инчи. Ако барате поголеми пици, погледнете ги рерните од 16 инчи на Ooni, како што е Koda 16.

Сакам да ја ставам мојата рерна Ooni под покривка. Колкаво растојание ви треба над оџакот?

Ooni препорачува минимум 10 стапки (3 метри) растојание во висина над оџакот. Ова може да го отежне тајното готвење, па може да размислите за изградба или купување на посебна маса за рерна за пица за рерната за да можете наместо тоа да готвите на отворено. Помалите печки за пица се многу преносливи за да можете да ги преместите назад под покривка откако ќе се изладат.

Дали можете да користите било каков вид на пелети, како Траегер, во Ooni рерна за пица?

Да, можете да ги користите повеќето други видови пелети, но треба да бидете сигурни дека тие се 100% тврдо дрво. Исто така, најдобро е да ги чувате вашите пелети во херметички контејнер.

P.s. дали знаевте дека Оони го смени името од Uuni?

О, и ве молам, штом ќе ја добиете вашата рерна Fyra, известете ми како одите со новиот бункер и прозорецот за гледање! Дали мислите дека новата рерна Fyra е подобра од Ooni 3?

Прочитајте ги нашите најнови рецензии за рерната за пица!

 • Дали Ooni Karu 16 е најдобриот начин за готвење пици од 16 инчи? Или Ooni Karu 12 е подобар?
 • Ooni Karu Deep-Dive Review
 • 6-те најдобри плински печки за пица на отворено!
 • Blazing Hot Ooni Koda 16 vs Ooni Pro Споредба
 • Ултра во длабочината на Оони Кода
 • Ултра во длабочината на Ooni 1 на тебе.

  Разлики на Ooni Fyra против Ooni 3

  Има одредена конфузија на Facebook за тоа што точно се променило во Ooni Fyra. Не дека наскоро ќе имате многу избор, се чини дека Ooni 3 ќе биде исфрлен од употреба, за целосно да биде заменет со Fyra.

  Сега, кога првично ја ажурирав оваа статија, Ooni сè уште го испраќаше Ooni 3 и тие примаа однапред нарачки. Ја поставив изјавата: Дали тие ќе продолжат со производство на Ooni 3? Времето ќе покаже!

  Времето кажа и Ooni 3 никаде го нема на веб-страницата Ooni. Слободно може да се каже дека вашата единствена опција е сега Ooni Fyra, или еден од другите модели, се разбира.

  Ако веќе имате рерна за пица Ooni 3, можеби ќе сакате да знаете дали вреди да се надгради.

  Ова е нешто што го праша еден корисник на Фејсбук, а Оони одговори:

  Не се брза со надградба, иако, како што велите, нема проблеми со нашиот Ooni 3 - тоа е ѕвер!

  Значи, ако вашиот Ooni 3 е сè уште силен, јас не би го надградил само затоа што има нов модел на располагање. Го контактирав Оони за повеќе појаснување за тоа кои се точно разликите. Ги наведов и разликите што можев да ги најдам подолу.

  Ooni исто така одговори на моето барање, објаснувајќи дека:

  Ooni 3. Со други зборови, троши помалку пелети / поекономично е гориво.Fyra vs Ooni 3:

  • Речката за пица Ooni Fyra има нов прозорец за гледање за да можете да проверите дали има пици без да ја отворите вратата.
  • Речката Fyra има нов, повисок бункер . Некои луѓе спомнаа „тркање“ преку пелети, па Оони го реши тој проблем со повисок бункер. Материјалот се промени од брусен нерѓосувачки челик со изолација од керамички влакна (печка Ooni 3) во издржлива, изолирана, обложена со прашкаст обвивка од јаглероден челик (Ooni Fyraven o<3 компатибилност на Ooni Fyraven o<3 Ooni Fyra). . Горивачот на гас Оони го претвори вашиот Оони 3 (или кару рерна) во рерна за пица за гас за 90 американски долари, но Фира е посветена пелетна печка. Елета-само пица печка . Ooni одговори:

   Fyra е посветена печка за пелети, таа е дизајнирана и оптимизирана имајќи го предвид готвењето на пелети!

   И ова ја поттикна старата дискусија „во секој случај не треба да се готви на плин“…

   Секако, има нешто „вистинско“ во врска со готвењето на пица на дрва, но јас не сум фантастично. Убаво е да се има избор да се користи дрво или плин, па сигурен сум дека има луѓе на кои ќе им недостига оваа функција.

   Навистина ми се допаѓа прозорецот за гледање , но се прашувам дали сè уште можете да го прогледате по неколку готвење на пица. Мојата скара има капаксо проѕирно стакло, но по неколку скара, нема шанси да видам што се готви.

   Времето ќе покаже за ова, известете ми дали сте купиле Fyra за да можам да ги додадам вашите коментари на оваа рецензија на Ooni Fyra!

   Повисокиот бункер е одличен. Тој е двојно поголем од бункерот на Ooni 3 и Ooni „ја измени изведбата за да одговори на некои од проблемите што ги гледаа“. Се надевам дека ќе добијам некое појаснување за ова од Оони.

   Марио коментираше на ФБ дека изгледа како да ставиле нов кармин на истиот стар модел и дека тоа не е навистина чекор напред според него.

   Оони одговори:

   Жал ни е што се чувствувате така! Ја слушавме нашата заедница и вклучуваме некои големи промени за кои знаеме дека луѓето ги бараа, како што се продолжен бункер за пелети и дупка за гледање за да внимаваат на вашата пица од 60 секунди.

   Имам прилично едноставен заклучок.

   Лесна споредба Најдете ја вашата совршена печка за пица Ooni!

   Лесно дознајте која рерна за пица Ooni е најдобра за вас, со споредување на цената, големината на пицата, типот на гориво, тежината, потрошувачката на гориво, потрошувачката на гас и многу повеќе.

   Споредете! Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

   Ooni Fyra Извори на гориво

   Ooni Fyra е посветена печка на дрвени пелети . Работи само на пелети од тврдо дрво како гориво и не може да работи на гас или јаглен.

   Има некои предностисо пелети, сепак!

   Една кеса од 6,6 фунти ќе ви даде 2-3 часа време за готвење. Една таква торба е супер компактна и со малата тежина на Fyra е совршена за кампување.

   Значи, кога ќе го земете предвид тоа, една кесичка од 20 фунти Ooni Premium Hardwood Pellets (24,99 долари) ќе ви даде 8-12 часа време за готвење! //ooni.com/collections/oven-fuel/products/premium-wood-pellets-100-american-oak

   Сè додека го одржувате бункерот наполнет, вашата рерна ќе остане на постојано висока температура. Пелетите исто така многу лесно се палат и чисто согоруваат – помалку чистење потоа!

   Имате широк избор на дрвени пелети, од кои секоја додава различен вкус на чад на вашата храна.

   Што ако сакам да готвам пици на гас?

   Ако сакате надворешна печка за пица на гас, немате среќа со Fyra.

   Меѓутоа:

   Исто така види: 7 најдобра трева за сенка во Тексас + Совети за одгледување во засенчени места!
   • Можете да ги погледнете Ooni 3 рерната, кои ги конвертирате рерната Ooni 3 и горилникот на плин. може да се погледне и во рерната Ooni Pro, која е опција со повеќе гориво и исто така има горилник на гас достапен за готвење пица на гас. Тоа е 10 долари повеќе од она на Karu, но сепак вреди ако ја сакате разноврсноста.
   • И секако, мојата омилена, кода 16 печката за пица ви дава поголеми пици и стандардно се напојува на гас, како и рерната Ooni Koda 12 со стандардна големина. да се земевашата рерна за пица со вас, можеби се прашувате дали има капак или торба за носење за Ooni Fyra.

    Добри вести!

    Ooni Fyra 12 овде.

    Проверете го почетниот комплет за 345,99 долари (во моментот на пишување) и водоотпорната торба за носење од 39,9 до 200 $*<2. 7>отфрлени почетни пакети! Неееееее! Но да. повеќе не можам да ги најдам. Извинете!*

    Пакетот за печка за пица Fyra вклучува (или користен за вклучување):

    • Пренослива печка за пица на дрва на отворено Ooni Fyra
    • Ooni 12″ Pizza Peel
    • Ooni Fira 12″>
    • 10 кг кесичка со премиум дрвени пелети Ooni – 100% американски даб

   Навлака за носење Fyra

   За крај, сакав само да ја додадам оваа слика бидејќи ви ги прикажува различните модели на печки за пица, сите убаво наредени. пицата бара навистина висока топлина. Печките за пица на Ooni добиваат двојна температура од вашата нормална домашна рерна, и тие ја достигнуваат оваа температура многу побрзо од вашата стандардна рерна.

   Како што видовме погоре, на Ooni Fyra му требаат 15.

   Исто така е неверојатно брзо да се готви пица . Пица во неаполитански стил се готви за само 60 секунди ! Ќе потрае малку подолго колку повеќе додатоци ставате, но сепак многу побрзо од стандардната рерна.

   Оони печки за пицави дава можност да готвите одлични пици за многу помалку пари отколку да купувате рерна за пица на дрва со целосна големина, а многу од нивните печки може да се користат како фурни за пица на маса.

   Навистина е посебно да го кренете вашиот Ooni на средината на масата кога имате пријатели или правите забава за пица, дефинитивно е тоа што секој може да готви во центарот на вниманието. да чекате долго, можете да ги редите сите, да ја подготвите вашата кора и да ги запалите!

   Придобивките од Ooni Fyra Reven за пица

   • Ooni Fyra преку нивната веб-страница.
   • Речката за пица Fyra готви вкусна пица за само 60 секунди.
   • Се напојува со пелети од тврдо дрво кои помагаат да се задржи конзистентна температура и висока топлина. Тие исто така го намалија одржувањето на вашата рерна за пица.
   • Се загрева за само 15 минути – достигнувајќи температури до 950F (500C).
   • Големина на пица: Можете да зготвите пица од 12 инчи која е доволно голема за просечен човек. Ако ви требаат поголеми пици, ќе мора да погледнете во една од другите рерни за пица Ooni со поголема површина за готвење, како што е рерната Koda 16 која готви пици од 16 инчи.
   • Бункерот за гориво се напојува со гравитација и автоматски ги храни вашите сопствени пелети од тврдо дрво за без напор часови готвење.
   • Луд пренослив - земете го со себе за патување со багаж, кампување или во куќата на пријател - тоатежи само 22 килограми!

   Една последна работа.

   Оони навистина брзо снема рерна за пица. Токму сега, на крајот на јули 2021 година, кога ја ажурирав оваа статија, Fyra е достапна само со 1-2 недели доцнење.

   Меѓутоа, често, многу од печките за пица се нарачуваат само однапред. За да не пропуштите, или однапред нарачајте ја рерната за пица или претплатете се за да бидете известени кога ќе бидат достапни. <a title="Ooni Fyra" href=”//www.outdoorhappens.com/go/ooni-fyra/” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” data-lasso-id=”9053″>нарачајте ја вашата денес однапред !

   сакате да добиете многу пица или да добиете многу пица. разочара.

   Тоа е извонредно готвачко искуство, особено ако го споделите со пријателите на забава за пица! Обезбедете му посебен простор за готвење со масите на Оони, секој нека направи сопствено тесто за пица и нека испука неаполска пица или две!

   Ooni Fyra има неверојатно компактен дизајн, што значи дека можете да го однесете секој.

   Исто така види: Како да соберете цилантро без да го убиете растението - професионални совети за цилантро!

   ЧПП за пица Ooni Fyra

   Дали се добри рерните за пица Ooni?

   Ooni нуди и „Голема гаранција за пица“ - ако не сте целосно задоволни, тие ќе ви ја купат рерната назад во рок од 60 дена. 500C) за само 15 минути. Се готви неаполска пица за само 60 секунди!

   Можете ликористете дрво во Ooni Fyra?

   Не, не можете да користите дрво во Ooni Fyra. Печката Fyra е посветена печка на дрвени пелети. Не можете да готвите со дрва, јаглен или гас во оваа рерна. Можете да ги погледнете другите печки на Ooni, како што е Ooni Pro, која е печка со повеќе гориво.

   Дали можете да користите јаглен во Ooni Fyra?

   Не, не можете да користите јаглен во Ooni Fyra. Рерната Fyra е печка за пица само за пелети. Ако сакате да готвите пици со јаглен или гас, можете да ги погледнете другите печки за пица на Ooni, како што се Pro, Karu или Koda.

   Кој е подобар Ooni плин или дрво?

   И гасот и дрвото имаат предности и недостатоци. Многу луѓе веруваат дека пиците на дрва имаат подобар и поавтентични вкус од пиците варени на гас. Гасот е почист и полесен за чистење. Исто така е полесно да се справите со тоа, само вклучете го! Ако се двоумите, одете на рерна за пица со повеќе гориво како Ooni Pro за да имате можност да готвите на плин или на дрво. Можеби сакате да подготвувате пици на дрва кога сте дома, но користете гас за погодност кога сте надвор!

   Кој е најдобриот камен за пица за Ooni Fyra?

   Ooni Fyra всушност доаѓа со вклучена даска за печење од Cordierite кога ја купувате. Камењата за пица од кордиерит се еластични и ја задржуваат топлината за совршена основа за пица. Тие работат прекрасно и за леб!

   Која е големината на пицата што можам да ја зготвам во Fyra?

   The Ooni

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.