8 застрашувачки закуски со овошје и зеленчук за вашата остава или забава!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Ние ја сакаме есента, жетвата, есента - плус глупавите тикви кои одат заедно со овој период од годината!

И бидејќи Ноќта на вештерките 2021 година брзо се наближува - ги бараме најдобрите плашливи овошја и зеленчук за да ни помогнат да ја прославиме колекцијата <1'

We

1>најстрашното овошје и зеленчук ставено на едно место.

На кое било место!

Овие застрашувачки овошја и зеленчук се совршени за:

 • Декор на домот во текот на есента!
 • Разголемување на вашата кујна – одлична забава! забава!
 • Забавувајте се со тони со вашите деца!
 • Изненадувајте ги сите што ќе влезат во вашиот дом!
 • Креативно изразување во текот на маѓепсувачкиот час!
 • Прославување на Ноќта на вештерките!

Без разлика дали сакате креативен начин да ги искористите вашите гости во 2021 година за време на жетвата - или ако сакате жетва во 2021 година. n пица-забави – погледнете ги овие страшни овошја и зеленчук!

Топ 8 страшни овошја и зеленчук за вашата следна забава за Ноќта на вештерките!

Видете – и внимавајте!

Ова се најморничавите овошја и зеленчук што можевме да ги најдеме.

Продолжете со вашиот ризик! Ако сакате да создадете грмушки од зелено јаболко - можете да користите банани и боровинки како очи. Или, можете да користите бонбони наполитанки. Грицка путер од кикирики ги држи предметитеризикува да биде на нивната негативна страна!

Крвниот портокал

Крвните портокали се едно од ретките плашливи овошја на кои не им треба дополнителна возбуда – името е откачено – без фанфари или балиху!

Додека крвните портокали се солени и вкусни – тие звучат како нешто што би им понудило на гостите грофот Dracula! имаат смешно количество антиоксиданси - за да можат да помогнат во подмладување на вашите клетки. На крајот на краиштата, тие не се толку застрашувачки.

Finger Limes

Има нешто малку откачено во варовите со прсти. Можеби името изгледа како застрашувачка закана - но не сум сигурен!

Можеби е идејата дека тие не се тркалезни! Еден од откачените аспекти на варовите со прсти е тоа што тие не растат како обичните липи.

Наместо тоа, варовите со прсти растат во форма на прст. Тие не изгледаат како што треба!

Застрашувачки овошје и зеленчук – Кое е вашето омилено?

Една од единствените работи што ги сакам повеќе од градинарството со овошје и зеленчук – е Ноќта на вештерките!

Исто така види: Дали кокошките можат да јадат ананас? Што е со преостанатите кожи од ананас?

Затоа сакам да ја славам жетвата октомври со овие плашливи овошја, се надевам дека ми се забавувавте

овошјето или зеленчукот е вашиот омилен?

Исто така – ве молиме споделете каков вид на плашливи овошја и зеленчук служите за време на собирите на Ноќта на вештерките (и есенските празници)?

Сакаме да ги слушаме вашите мисли – и вашите морничави градинарски приказни за плашливото овошје и застрашувачкиот есенски зеленчук!

Ви благодариме многу што прочитавте.

Вие владеете!

И - среќна Ноќта на вештерките!

на место!

Кој друг сака да послужи вкусна, здрава закуска додека ги плаши вашите пријатели и семејството?

Овие застрашувачки зелени јаболка ќе го направат трикот - и тие се вкусни за јадење - па вреди да се потрудите за да ги подготвите.

Ветувам!

Најдобриот дел е што направете сè слично, ако веќе сакате да направите нешто слично. Рецепт за епско чудовиште од јаболка го најдов на Food Network. Овие се многу вкусни - и лесни за правење!

Зелено јаболко Ghoulie Состојки:

 • Парчиња зелени јаболка
 • Путер од кикирики
 • Парчиња јагода
 • Парчиња банана
 • Состојки на зелено јаболко. еластичност при изработката на забите на суштеството.

  Можете да користите јаболко дигалки, кикиритки, овес, семки од сончоглед - или која било житарка што ја имате што одговара на работата.

  Препорачувам да користите путер од кикирики за уста! Додава тони вкус и исто така го држи јагодниот јазик на суштеството на место.

  Како магија!

  # 2 – Тикви и Џек о фенери!

  Иако најдовме речиси дузина застрашувачки плодови во ова одбројување на тиквата за зеленчук – мислам дека е најзначајно! Печените семки од тиква се исто така вкусни - така што добиваат бонус поени.

  Тиквите сè уште се еден од најморничавите зеленчуци (тиквите) - и еден од најдобрите начини да се помогне да се прослави есента иНоќта на вештерките.

  Еве зошто!

  Jack o Lanterns се многу забавни за резба - а тиквите се една од најлесните тикви за одгледување. И – кога вашите тикви се подготвени за берба, Ноќта на вештерките обично е веднаш зад аголот.

  Разговарајте за совршениот тајминг!

  Можете да се опуштите, да ја прославите вашата сезона и да издлабите застрашувачки Џек о Лантерн што ќе ги заплаши вашите соседи – и сите што ќе се осмелат да поминете!

  (А серви s. Тие можат да ви помогнат да го извлечете максимумот од вашиот плашлив зеленчук!)

  Исто така види: Што да се засади во април за секоја растителна зона на USDA

  Jack o Lantern Состојки:

  • F грозно одгледана тиква
  • Кит за резба
  • Jack o Lantern матрици
  • Jack o Lantern матрици
  • >>>>>> храна за храна ! Кога ќе почнете да ја резбате и чистите вашата тиква - што и да правите, не фрлајте ги семките!

   Можете да ги печете семките од тиква во вашата рерна 15 минути на 300 степени целзиусови . Лесно зачинете ги семките од тиква со маслиново масло и сол.

   Уживајте во свежите семки од рерната додека го запалите вашиот Џек о Лантерн за епска вечер на веселба на Ноќта на вештерките!

   Додајте пиво со вкус на тиква за да добиете бонус поени.

   <1) resh Pumpkins – Купете свежи тикви за резба преку Интернет од Tractor Supply!

   # 3 – Mandarin Orange SpiderКаснувања!

   Овие застрашувачки пајаци од мандарина портокал се забавна уметност за храна за вашите деца - и тие исто така претставуваат одличен центар за вашата забава за Ноќта на вештерките. Наместо мандарина можете да користите и крвави портокали!

   Кој вели дека плашливото овошје и зеленчук треба да бидат нездрави? Не ние!

   Еве еден забавен начин да ги претворите вашите мандарини портокали во плашливо (и вкусно) задоволство што ќе го обожава целото ваше семејство.

   Овие каснувања од пајак од мандарински се совршени и за мали деца кои ја сакаат Ноќта на вештерките - но мразат да јадат овошје и зеленчук.

   (Тие се исто така одлични за мене! Состојки за каснување од пајак од мандарински портокал:

   • Една кесичка мандарини портокали
   • Или, можете да користите крвави портокали!
   • Бонбони очи нафора
   • Опција – пластични пајаци (за амбиент.)

   Се сеќавам кога бев младенец, користев Мандаринските портокали изгледаат едноставно - и веројатно се многу подобри за вас.

   Тие се исто така едно од најлесните застрашувачки плодови за подготовка ако барате забавен проект или начин да ги изненадите вашите колеги домаќини без многу врева.

   # 4 – Baked pearse надвор! Ако никогаш не сте пробале печена круша, исто така ве интересира! Додадете неколку цртички шлаг ако сакате да ги натерате вашите вкусови да танцуваат.

   Фановите на ужасот - соберете сенаоколу и уживајте во овие грозни животни!

   Овие страшни чудовишта од печени круши лесно се на врвот на агендата на плашливите овошја и зеленчуци како највознемирувачки плод на целата оваа листа!

   Тие, исто така, ги шокираат вашите колеги за време на овогодинешната забава за Ноќта на вештерките. Најдов и рецепт за духови од круши, кој е лесен за следење, совршен ако сакате да ја печете сопствената серија!

   Чудовишта од печени круши Состојки:

   • Четири свежи круши
   • Едно стапче цимет
   • Боровинки или капини (за очите би можел да постигнете сличен ефект ! јаболко со лушпа наместо круша. Но, мислам дека обликот на крушата речиси совршено наликува на дух или на дух.

    Исто така – овие круши се едни од најплашливите овошја на оваа листа. Совршено ако сте љубител на хорор.

    Храна за размислување!

    Резба на тикви – Купете свежи тикви преку Интернет од Амазон + Цела храна!

    # 5 – Духови од јагоди од чоколадо!

    Највкусното овошје на оваа листа се највкусните јагоди. Ги обожавам контрастните вкусови на чоколадо и јагоди - како чоколадо од Фромаж! Обидете се да не ги јадете сите ваши духови од јагоди во едно седење!

    Овие духови од јагоди се на врвот на листата како највкусното плашливо овошје – далеку. Сакам да ги изедам сите!

    Еденод единствените проблеми со создавањето на овие духови од јагоди е тоа што веројатно ќе ги проголтате сите пред да добиете можност да ги споделите со пријателите.

    Тоа е навистина штета бидејќи овие духови од јагоди изгледаат толку симпатично - ќе сакате да ги покажете. Затоа, направете дополнително!

    (Затоа секогаш препорачувам да ги правите во серии од две дузина . Имате многу пријатели? Подобро направете го три дузина !)

    Чоколадо јагода духови состојки:

    • Fresh колаен сос
    • Пенкала за бои за храна

   Ако барате инструкции кои ќе ви помогнат да ги направите овие застрашувачки плодови – најдов лесен рецепт за духови од јагоди од блогот Delish – не грижете се, лесно е да се следи!

   Ако не планирате да ги јадете вашите јагоди духови. фрижидерот - и тие исто така нудат одлично крцкање додека ги грицкате ако се разладени!

   (Исто така се вкусни и меки кога се јадат на собна температура. Но - претпочитам малку разладени.)

   # 6 - Цитрусни фенери за Ноќта на вештерките!

   Овие се застрашувачки насликани и брзи фаци. Лесно е да се украсуваат и друго плашливо овошје. Но, овие портокали изгледаат како ситни тикви и Џек о фенери - така што тие се совршени!

   Ги сакам овие преслатки (и застрашувачки!) мини цитруситиквите како брз и брз начин за украсување или трансформирање на речиси секој цитрус во тиква.

   Еве го најдобриот начин да ги изненадите вашите деца ако ги спакувате нивните училишни ручеци!

   Или, ако сакате да ја разубавите вашата трпезариска маса оваа Ноќ на вештерките - обидете се да соберете цела армија од овие фенери за Ноќта на вештерките:>

   • Една кесичка мандарини, портокали или црвени портокали
   • Означувач за храна
   • Матлици за Џек О Лантер

   Главната работа што ја сакам кај овие мини Џек о фенери е што се толку брзи и лесни за правење.

   Сепак, изгледаат прекрасно! (И, плашливо!)

   За кого и да ги направите - веројатно многу ќе го цени гестот.

   Избегнете го искушението да користите магичен маркер! Наместо тоа, секогаш користете маркери за боја за храна кога декорирате храна.

   # 7 – Морничав пипер Џек о фенери!

   Еве еден плашлив зеленчук што можете да го јадете откако ќе го декорирате! Обидете се да ги намачкате пиперките Jack o Lantern со маслиново масло и да ги фрлите во следната градинарска салата! Или, можете да се обидете да ги исечете тенко и да ги виткате во епски тост сендвич со мисирка, сирење, кељ и краставици.

   Сите сме виделе морничава тиква Џек о фенери и тиква Џек о фенери - но што е со бибер Џек о фенери?

   Претворањето на вашите пиперки во страшни лампиони со духови можеби е еден од најдобрите (и најуникатни ) начини за прославување на Ноќта на вештерките.

   Не, не.само ова е граничен генијален начин да ги изненадите вашите пријатели - но исто така е многу помалку застрашувачки отколку да резбате тиква.

   Пиперките се помали, полесни и поевтини од тиквите. (Значи, ако се збркате при резбањето – нема голема работа.)

   Морничави фенери од пиперки Состојки:

   • Неколку големи пиперки
   • Остар нож (внимавајте кога резбате!)
   • Jack o Lantern – матрицата за фенерче o<6 mayf you see your idea сфатете дека сте пропуштиле. Кој знаеше дека пиперките се толку застрашувачки?!

    Затоа го направивме следниот чекор и најдовме друга плашлива сорта пиперка - плашлива полнета пиперка!

    Овие се многу позначајни - и повкусни.

    (Тие се исто така поплашливи. Продолжете со претпазливост!)

    Spepper Stuffy1> Пиперките се мојот омилен начин да служам плашлив зеленчук за Ноќта на вештерките! Има бескрајни начини за зачинување на полнети пиперки - мелена мисирка, мелено говедско месо, мелено свинско месо или ориз и црн грав звучат совршено. (И сега гладувам!)

    Кога жителите на Нова Англија размислуваат за октомври и Ноќта на вештерките - тие мислат на тикви.

    Но - секогаш мислам на бугарските пиперки - особено за време на сите реликвии.

    Еве зошто!

    Повеќето култури умираат рано во Нова Англија. Обично, дојдете кон крајот на септември, остануваат само неколку зеленчуци.

    Пиперките имаат тенденција да растат лудо брзо еднашвремето се залади на крајот на сезоната. Тие го сакаат ладното време.

    Затоа завршувам со масивни корпи полнети со густи, дебели, сочни остатоци од пиперки.

    Но – што правите со пет, десет или дваесет килограми преостанати пиперки за време на жетвата од крајот на септември. Но – не било какви полнети пиперки. Застрашувачки полнети пиперки! Еве го најдобриот начин да ја прославите жетвата - и Ноќта на вештерките!

    Платени полнети пиперки Состојки:

    • Неколку големи пиперки
    • По ваш избор на полнење (мелено говедско месо, мелена мисирка, мелено пилешко месо, кромитче, олина<6,>Една од најдобрите работи за плашливите полнети пиперки е тоа што можете да ги наполните со сè што сакате!

     Еве совршен рецепт за полнети пиперки Jack o Lantern што го најдов на Food Network. За полнење на пиперките користат макарони и сирење. Вкусно!

     Еве уште еден рецепт за пиперки Jack o Lantern од Универзитетот во Аризона. Како полнење користат киноа, црн грав и пченка. Изгледаат толку добро!

     Устата ми се наводнува додека ја замислувам аромата од овие вкусно полнети пиперки.

     Никогаш не знаев дека плашливиот зеленчук има толку добар вкус!

     Страшното овошје и зеленчук – Почесни споменувања

     Овие овошја беа толку страшни за да ги спомнеме. не сакавме

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.