Дали кокошките можат да јадат Тимоти Хеј? Не… Еве зошто.

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Може ли кокошките да јадат сено на Тимотеј? Па, да, можат, но најдобро е ако не го сторат тоа. Сеното на Тимотеј може да предизвика импактирање на културите (повеќе за ова подоцна), како и другото сено со долго стебло. Моите кокошки сакаат да имаат вкусна луцерка за џвакање, особено во зима. Високо со протеини и полни со зелени листови, балата луцерка може да ги нахрани и забавува вашите кокошки.

Луцерка е еден од најдобрите начини да го зголемите внесот на протеини на вашето пилешко во слабите месеци без да го изложите на опасност од прекумерна потрошувачка. Исто така, помага да се доставуваат хранливите материи во форма која е лесна за нивниот метаболизам.

За жал, локалните резерви на луцерка пресушија оваа зима, оставајќи нас (и нашите кокошки) да бараме потенцијални алтернативи.

Тоа нè наведува да прашаме - дали кокошките можат да јадат сено на Тимотеј? Ако е така - дали ќе го јадат? Или – дали претпочитаат да јадат на свежа чинија со отрепки?

Продолжете да читате за да дознаете!

Може ли кокошките да јадат Тимоти Хеј?

Има многу малку храна достапна во сеното Тимотеј, а кокошките генерално нема да го јадат меѓу двете, освен ако не ги пронајдат слаткото и не го пронајдат. За разлика од луцерката, сеното Тимоти има многу ниско ниво на протеини , што го прави несоодветно за кокошки. Долгите стебла, исто така, може да предизвикаат импакција на културата .

Импакцијата на културите е непријатна. Тоа предизвикува блокада на културата и храната не може да помине низ хранопроводникот. Ако вашите кокошки сакаат да јадат сено (илидолга, цврста трева за таа работа), погрижете се да имате многу ронки на располагање за вашите девојки во секое време. Гризот може да помогне во мелењето на сеното за да не се блокира.

Исто така види: 9-те најдобри мелници за месо за 2023 година

Некои кокошки можеби нема да имаат никакви проблеми со јадењето сено. Сепак, за другите, тоа е штетно. Значи, ние не препорачуваме да го храните Тимоти со сено како храна за пилешко .

Не мислиме дека Тимоти сеното им е омилено на многу кокошки. Наместо тоа - кокошките сакаат да јадат многу свежи и вкусни задоволства! Повеќето чорби со задоволство гризат мешани зеленило, испукана пченка и зрна. Но – пилешките закуски треба да сочинуваат само до 10% од нивната исхрана! Погрижете се да го нахраните вашето стадо со соодветна храна за пилешко за нивната возраст, тежина и статус на несење јајца.

Какво сено можат да јадат кокошките?

Колку што е добро? Дури и луцерката може негативно да влијае на здравјето на вашето стадо. Додека кокошките можат да ги сварат семињата и лисјата, тие може да се борат со цврстите стебла.

Овие долги стебленца формираат топка во културата на пилешкото, предизвикувајќи блокада позната како импакција на културата. Нежното масирање на културата може да ја отстрани препреката ако ја фатите рано. Ако се прошири во провентрикулусот, може да биде фатално.

Кокошките кои се на диета со Тимотеј трева се изложени на уште поголем ризик од развој на импактирање на културите бидејќи може да биде уште потешко да се вари од луцерката. Понатаму, тие добиваат мала корист од тоа во однос на протеините и основните хранливи материи.

Што можат кокошкитеЈадете наместо Тимоти Хеј?

Можете да го замените сеното на Тимоти со било кој зеленчук од вашата градина - вклучувајќи зеленчук или плевел. Ја надополнувам исхраната на моето пилешко стадо со блек џек (Bidens pilosa), детелина и комфри, кои се богати со протеини и малку влакна. Моите кокошки исто така обожаваат стрела (Canna edulis) и лист банана.

Одгледувањето сточна храна за пилешко е фантастичен начин да се обезбеди зеленчук во текот на целата година (освен можеби во целосна зима). Јас ги одгледувам моите фуражни семиња во мрежести тунели за кокошките да не можат да ги јадат семките, ниту да ги изгребат сите садници на парчиња.

Поголемиот дел од нашиот остаток од зеленчук оди кај нашите свињи, но и кокошките подеднакво ќе имаат корист од тоа. Оштетениот зеленчук од вашата градина, остатоците од лушпи од зеленчук, кељот и спанаќот, сето тоа создава добро балансирана исхрана за вашите кокошки. Тие успеваат и со овошје, како што се јаболка, банани, гуави, грозје и дињи.

Речиси во секоја ситуација, дури и на кокошките од слободна храна им се потребни дополнителни протеини. Ако јадат многу овошје или зеленчук, ја разредуваат содржината на протеини во нивната исхрана. Фрлањето на вашите кокошки со грст сушени гроздови или црви помага да се одржи нивното здравје и да се оптимизира производството на јајца.

Од овие причини – препорачуваме да не го храните вашето пилешко премногу сено или трева. Ним им треба правилно избалансиран оброк – со многу протеини и витамини.

Кога нема многу свежи грмушки, инсекти и зеленчук, ниеПрепорачете да го нахраните вашето стадо со хранливо избалансирана храна за кокошки.

Можам ли да ги нахранам моите кокошки Тимотеј или луцерка со пелети?

Иако е сосема безбедно да се хранат кокошките со пелети од луцерка, никогаш не сум нашол дека моите се особено заинтересирани.

Тие среќно гребат и колваат бала луцерка, но не покажуваат никаков интерес за пелетите. Да го нахраните вашето пиле со топчиња од Тимотеј-трева нема да има повеќе добро од тревата Тимотеј.

Тоа, сепак, не важи за сите кокошки, а бројни сопственици на кокошки во дворот се колнат во вредноста на топчињата од луцерка, особено во зима.

(Нашето стадо претпочита да јаде сочни отрепки, испукана пченка и сточна храна!)

Погледнете го ова видео во кое одговарате дали кокошките можат или не да јадат Тимоти Хеј - или трева. Изгледа дека ја сакаат тревата. Прво! Но – со поблиска проверка, може да се види дека кокошките само бараат во тревата. Тие бараат храна - или бараат скакулци, грмушки, бубачки, муви, црви и која било друга бубачка што ползи.

Дали кокошките можат да го јадат Тимоти Хеј ЧПП

Знаеме дека кокошките сакаат да бараат сточна храна, слободно да се хранат и да грицкаат најлуди работи!

Неколку од нашите најдобри пријатели дома секогаш прашуваат за Тимоти Хеј.

Можат ли кокошките да го јадат Тимоти Хеј? Или не?

Подолу одговараме на некои од најчестите прашања за Тимоти Хеј и кокошките.

Кој тип на сено е најдобар за кокошки?

Единствениот вид сено погоден закокошки е луцерка. Луцерка, строго кажано, воопшто не е сено. Луцерката расте слично на тревите, но всушност е мешункаст зеленчук. Висока содржина на протеини, луцерката содржи калциум и азот и е многу сварлива за кокошките.

Вашите кокошки може да грицкаат и грицкаат разни сено или трева кога бараат храна. Но - тие нема да јадат толку многу освен ако не гладуваат. Откривме дека кокошките повеќе сакаат храна богата со протеини отколку сено.

Можам ли да го користам Тимоти Хеј како ѓубре за кокошарник?

Сеното на Тимоти не е нашиот прв избор во кокошарник за легло, и претпочитаме да користиме струготини од бор, слама или лушпи од ориз. Сметаме дека струготини од бор функционираат одлично. Откривме и дека многу сено од амбар не е многу впивачко. (Но, читаме и од доверлив извор дека сеното и сламата се безбедни за постелнина од живина, па затоа треба да бидат безбедни за употреба ако ништо друго.)

Сушените весници можат да работат и како ѓубре за пилешко. (Од блогот за проширување на кокошарник на Универзитетот во Мејн.) Исто така, прочитавме дека канап од бали од сено може да предизвика потенцијално влијание на пилешките култури. Импакцијата на пилешките култури е уште една причина да се избегне користењето на сеното како пилешко ѓубре!

(Ние сме и параноични за проблемите со влагата во кокошарниците. Ако некогаш користите сено во дворот, погрижете се да се исуши 100% пред употреба!)

Дали Тимоти Хеј е во ред како постелнина за пилешко.<80> Нашиот избор не е прв?<80> Ве советуваме да не користите сено за постелнина во вашиот кокошарник.Дел од тревното сено е премногу зелено за постелнина и обезбедува идеално живеалиште за мувла и други микроорганизми да напредуваат. Покрај сувите струготини од бор, мислиме дека големите струготини од смрека прават одлична постелнина за пилешко, бидејќи не е токсично, впива и (најчесто) нема ситни честички што би можеле да ги изедат кокошките!

Забележавме дека струготини од смрека или бор, исто така, нудат одлична арома - и помагаат да се освежи кокошарникот. Кокошарникот останува двојно свеж ако често ја менувате постелнината!

Со што не треба да ги храните кокошките?

Никогаш не ги хранете вашите кокошки со мувлосана храна или со било што богата со масти или сол. Некои храни кои се потенцијално токсични за кокошките го вклучуваат следново:

1. Авокадо

2. Чоколадо

3. Суров компир

4. Неварен грав

Ако сакате да дознаете повеќе за хранењето на вашите кокошки, погледнете ги другите написи во нашата серија „Може ли да јадат кокошките“.

Погледнете го ова преслатко пиленце во кокошарник! Повеќето кокошки сакаат да ги гнездат своите јајца во дебел куп сено. Но, не мислиме дека ова пиленце е гладно за некој Тимоти Хеј во моментов. Или – луцерка или! Мислам дека се обидува да го најде остатокот од стадото! (Или – можеби некои свежи грмушки.)

Продолжете да читате!

Заклучок

Може ли кокошките да го јадат Тимоти Хеј? Можеби - но веројатно нема да им се допадне толку многу!

Нема ситуација во која сеното е корисно за кокошките. Како добиточна храна, му недостасува доволнопротеин, и како форма на постелнина, тој е премногу склон кон мувла. Единствената супстанција слична на сено што ја откривме на која се развиваат кокошките е луцерка. Тоа е нашата омилена мешунка за кокошарници и кокошарници!

Доколку тоа не е достапно, да им дадете на вашите кокошки низа свежо овошје и зеленчук, заедно со дневен протеински поттик од мрсули или црви, е најдобриот начин да ги одржите здрави и продуктивни.

Исто така види: Најдобар преглед за рамни скари (9-те најдобри скари од 2023 година)

Исто така – секогаш ве советуваме да побарате доверлив семеен ветеринар за да ви го предложи најдобриот начин да го нахраните вашето стадо. Сите стада се различни - а различните кокошки доаѓаат во различни големини. (Тие имаат различни нутриционистички барања - особено во зима, кога лежат, се распаѓаат итн.)

Исто така – известете ни за вашето искуство со одгледување кокошки?

Дали вашите кокошки некогаш јадат Тимоти Хеј? Или – дали би сакале да бараат живи инсекти?

Би сакале да слушнеме за вашето искуство!

И – повторно ви благодариме за читањето.

Имајте убав ден!

Дали барате вкусно пилешко задоволство освен Тимоти Хеј или луцерка? Сметаме дека најдобрите закуски за пилешко се свежи и органски закуски – како семки од сончоглед, испукана пченка, зеленчук, овошје и сочни гроздови со големи маснотии! Повеќето кокошки сакаат инсекти и претпочитаат да ги јадат наместо Тимоти Хеј. Ако видите кокошки јадат Тимоти Хеј - кажете ни!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.