10 најдобри зеленчуци за Алберта

William Mason 12-10-2023
William Mason
тоа е добар знак.

Што прво треба да посадам во мојата градина?

Времето во рана пролет може да биде непредвидливо. Имајќи го ова на ум, прво засадувам култури отпорни на мраз. Натаму? Не морам да се грижам за ненадеен пад на температурата што ќе ја оштети мојата градина.

Еве неколку култури толерантни на мраз. Кељ, зелена салата, ротквица, спанаќ, грашок и сенф.

Тестирањето исто така помага. Некои сорти може да работат подобро во вашиот двор од другите. Запомнете дека височината исто така игра улога. Внимавајте на вашата прецизна зона на растење!

Кој е најлесниот зеленчук за одгледување во вашата градина?

Не можам а да не сакам кељ. Кељот најдобро расте со вода, но ќе толерира и суша и топлина. Неочекуваните мразови го прават посладок. Листовите се робусни и ќе се спротивстават на слаб снег и град без многу врева. Салатата и микрозелените се исто така совршени за кратки сезони. Сквошот е исто така одличен и брзо созрева.

Исто така види: Како да заработите за земјоделство од 5 хектари или помалку

Најдобри семиња од зеленчук за Алберта и други краткосезонски климатски услови

Цената на свежиот зеленчук вртоглаво порасна во последните неколку години!

Значи - времето за започнување градина е токму сега. Никогаш не било подобро.

Ја составивме оваа листа на најдобри семиња за Алберта за да ви помогнеме да ги нахраните вас и вашето семејство.

Се надеваме дека овие семиња ќе ви служат добро вам и на вашиот дом.

Ви посакуваме среќа!

 1. Глечер Буш семиња од доматиглечерски домати за ладно време и кратки сезони! Растенијата на домати во глечер растат до околу три метри и не им пречат ладните температури. Тие се чувствителни на мраз - но толерантни на студ. Тие созреваат приближно 55 дена по трансплантацијата. Тие произведуваат црвени, убаво заоблени (и вкусни) плодови од околу два и пол инчи. Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

 2. Семе од швајцарска блитва на Apple Blossomсендвичи и салата од зелена салата. Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

 3. Baby Bok Choy Seedsсезоната на растење. Исто така - растенијата произведуваат доволно количество храна - доволно за да ја наполните вашата корпа за зеленчук. Тие одат долг пат и во кујната. Обидете се да ги исечете и да ги покриете со сирење од моцарела, малку маслиново масло и сос од свежи тестенини. Се пече во рерна 25 минути. Едно од најдобрите растенија за исхрана! Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

 4. Семиња од цреша бел ротквицаДобијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

 5. Семиња од зелена салата Симпсон со црно семе

  Зимите на Алберта можеби се доволно сурови за да ви ги замрзнат трепките! Но, во текот на летото, внимателните градинари сè уште можат да одгледуваат награден двор што го одзема здивот достоен за фалење. Ќе ви покажеме како.

  Да разговараме за тоа што треба и што не треба за градинарството во студена клима и некои од најдобрите зеленчуци што може да се одгледуваат во Алберта.

  Звучи како забавно?

  Да започнеме!

  Климата на Алберта

  Разбирањето на вашата клима е од витално значење. Животот во преријата доаѓа со неверојатни зајдисонца, неверојатен студ и ветрови со силни ветрови. Кога ја дизајнирате вашата градина, изберете места што ќе бидат заштитени од најсилните врнежи. Вашите растенија ќе ви се заблагодарат!

  Ако сте личност со бројки, Калгари е во зона 4а, а Едмонтон е 3б. Интересно е што овие бројки беа приспособени во 2016 година за да се земат предвид зголемените годишни температури поради климатските промени.

  Алберта е воодушевувачка канадска провинција со опсег на зони на растење. Бидејќи има опсег на височини, растечките зони на Алберта се движат од 1a до 4b. Побарајте ладни и зимски сорти за најдобри можни приноси.

  Распоред за садење Алберта

  Сезоната на растење на Алберта е релативно кратка, 115 дена. Повеќето градинарски работи се одвиваат помеѓу мај и септември.

  Општо земено, културите за студена сезона може да се засадат во мај. Многу градинари користат мај долг викенд (ден на Викторија) како водич. За земјоделските култури во топла сезона, почекајте до јуни, кога постои можност за мразградинарство без престан – и имајте неколку кратки сезонски одгледувачи во нашиот тим кои секогаш со задоволство помагаат.

  Ви благодариме уште еднаш за читањето.

  И – имајте одличен ден!

  помина и ноќите се потопли.

  Времето во Алберта може да биде жестоко, што го отежнува да се знае кога е безбедно да се пресадат посеви со мраз во земјата. Ако пристигне несоодветно задоцнет мраз, не паничете - одете во плакарот за постелнина. Постелнина распослана над нежни садници ќе спречи оштетување од мраз.

  Најдобриот зеленчук за одгледување во Алберта

  Еве некои од најдобрите зеленчуци за одгледување во Алберта. Повеќето од овие зеленчуци можат да се справат со малку студено време и брзо созреваат.

  1. Грав
  2. Цвекло
  3. Моркови
  4. Лук
  5. Кале
  6. Марула
  7. Грашок
  8. >

  Да ги анализираме и нашите 10 омилени култури за Алберта подетално.

  Исто така види: 19 жолти цветни грмушки за бујни градини и декор во двор

  1. Грав

  Ние го сакаме црн грав! Тие имаат тони влакна, а исто така се одлични за готвење. Обидете се да ги додадете во свежа градинарска салата, мисирка или супа. Напишавме и епски водич за одгледување црн грав. Тие се лесни за одгледување - и не им пречи умерено ладно време.

  Секогаш сум изненаден од тоа колку брзо овој моќен зеленчук ја надраснува својата пергола и почнува сам да ја истражува градината. Гравот доаѓа во неверојатна разновидност, па дури и мал дел од стебленца грав може да произведе повеќе грав отколку што вашето семејство сака да јаде. Директно сее семето во јуни кога почвата е топла.

  2. Цвекло

  Цвеклото е еден од нашите омилени здрави зеленчуци за кои е забавнорасте! Совршени се за градините во Алберта бидејќи сакаат да растат кога надвор е ладно. И тие мразат летно време!

  Цвеклото е двојно пријатно бидејќи корените и врвовите можат да се изедат. Цвеклото ќе толерира малку мраз, што ги прави одлична култура за рана пролет и есен. Сее цвекло на почетокот на мај за жетва во јули.

  3. Моркови

  Морковите се една од најпотценетите култури. Не само што можете да ги користите преостанатите моркови за вкусна торта од моркови - туку и морковите лесно растат откако ќе ги посеете. Ако им дадете мека почва - тие се без стрес. И лесно!

  Трикот за одгледување моркови е да ги натерате да 'ртат. Морковите го одземаат своето слатко време - до 21 ден! Искористете го ова како можност да негувате трпение.

  Штом семето ќе никне, тие постојано ќе поминуваат низ што и да ви фрли мајката природа. Некои години дури берев моркови со прашина од снег на земја. Директно сее семе во јуни.

  4. Лук

  Лукот може да помогне да се задржат вампирите подалеку - а исто така може да помогне да ги зачините вашите омилени јадења со месо и градинарски зеленчук. Ние исто така сакаме да додаваме свеж лук во сос за шпагети и ферментирани домати. И најдобро е за ароматизирање на месото.

  Засадете лук на есен пред да замрзне земјата. Кога конечно ќе дојде пролетта, вашиот лук ќе биде една од првите култури што ќе никне стебленца. Лукот со тврд врат најдобро расте вопостудени клими. Совршено е за канадскиот градинар. Не заборавајте да ги отсечете пејзажите во лето за да поттикнете масовен раст на светилките. Пејсажите прават убиствено песто!

  5. Кале

  Калето е една од нашите омилени суперхрана. Идеален е за сезоната на растење во Албертан! Семињата 'ртат во почвата на ниско ниво од 40 степени целзиусови. Совршено! Кога е подготвена вашата прва жетва на кељ? Препорачуваме да ја испечете вашата свежа серија чипс од кељ. Калето, исто така, има вкусен вкус кога ќе се запржи со малку путер - со малку морска сол.

  Калето е суперхрана на повеќе начини. Да, тој е преполн со витамини, минерали и антиоксиданси, но исто така славно простува. Оваа издржлива зелена ќе преживее мраз, снег и суша. Засадете кељ во рана пролет и берете преку лето и есен.

  6. Марула

  Сакате повеќе вкусен зеленчук? Не можете да го победите додавањето зелена салата во вашата зеленчукова градина. Иако зелената салата не е единствената јадлива зелена што можете да ја одгледувате - таа е една од најлесните. И најбрзо! Совршена е за Алберта бидејќи зелената салата сака температури кои се движат од 60 до 65 степени целзиусови.

  Марулата расте брзо и ужива брзо време, што ја прави совршена култура за рана пролет и есен. Засади густо за бебешки зеленило или обезбеди повеќе простор за растење на глави со целосна големина. Ако ве интересира одгледувањето храна во текот на зимските месеци, бебешката зелена салата добро ќе се вклопи во границите на ладна рамка.

  7. Грашок

  Грашокот е вкусен и прави вкусна солена супа. Тие се исто така совршени за ладна растечка клима. Тие претпочитаат температури од околу 60 до 75 степени целзиусови, така што студените северни региони (обично) не се проблем. Тие се познати по тоа што се справуваат со лесни мразови - и не им пречи да влегуваат во земјата веднаш откако почвата ќе се одмрзне во пролет.

  За мене грашокот е вкусот на пролетта. Во зависност од вашата желба, може да се одгледува снег, грашок или гранатиран грашок. Виолетовите сорти на мешунки како шеќерната магнолија се блескав додаток во градината. Засадете грашок на почетокот на мај, а потоа започнете да собирате мешунки неколку недели подоцна. (Тие брзо созреваат - обично во рок од три недели.)

  8. Ротквица

  Ртквицата сака да расте на ладно време, а исто така е една од најпотценетите култури за лесен принос. Пробајте да печете ротквици и да ги додадете како додаток на пире од компири и павлака. Или – исецкајте го со свеж градинарски зеленчук и направете ја најдобрата салата во годината.

  Ако сте некој што ужива во малку удар, силно предлагам да одгледувате ротквици. Тие брзо се развиваат на ладно време и заземаат толку малку простор. Ги користам меѓу редови со друг зеленчук. Засади во рана пролет.

  9. Сквош

  Сквошот созрева доволно брзо за клими со најкраток раст! Имате и многу мешавини од сквош за да размислите за сеење. Сквошот со шпагети е еден од нашите омилени. Имаме и пет тиквичкисорти што ги сакаме. Се обложуваме дека не сте виделе некои од овие - и лесно се одгледуваат!

  Летните тикви, како што се pattypans и тиквички, се развиваат побрзо од повеќето сорти на сквош. Нивната стапка на брзо растење ги прави идеални за пократки сезони на растење. Сквошот е побожен обожавател на сонцето, па затоа сакате да им дадете многу топло време и директна сончева светлина. Засадете на крајот на пролетта кога почвата е топла.

  Ако изберете да одгледувате зимски тикви како путер или желад, најдобро е да ги започнете семето во затворен простор неколку недели пред последниот датум на мраз. Започнувањето во затворен простор ќе им даде поголема веројатност да достигнат зрелост.

  10. Домати

  Ние сакаме да одгледуваме домати! Додадете парче во следниот чизбургер на скара или исечкајте ги и фрлете ги во следната градинарска салата. Исто така, препорачуваме да имате при рака многу тестенини кога ќе биде готова вашата прва жетва на домати. За дополнителен кредит? Во смесата додадете неколку ситни билки со бели цветови како босилек или лук.

  Што е градина без домашни домати? Но – доматите го сакаат жешко, па затоа може да биде тешко да се созреат доматите во ладни клими. Црешовите домати и сортите што рано созреваат побрзо созреваат.

  Како општо правило, доматите од детерминиран тип се подобри за постудени клими бидејќи растението нема да ја фокусира енергијата на истиснување на зеленилото по одреден момент во развојот.

  План за пресадување на четиринеделни садници во градинатаоткако ќе помине ризикот од мраз.

  Начини да ги максимизирате вашите жетви

  Бидејќи времето е од суштинско значење, размислете за спроведување на неколку од овие стратегии за да ја максимизирате вашата жетва.

  Меѓусебно одгледување

  Искористете го просторот помеѓу редовите и посејте помали зеленчуци за кои не е потребен многу простор. Ротквиците, бебешката зелена салата и кромидот можат да бидат добри полнила за редици.

  Изберете сорти што рано созреваат

  Како што сугерира името, некои сорти стратешки се одгледуваат за брзо созревање. Ви благодариме, наука! Во нашата статија за најдобар зеленчук за одгледување во Онтарио, вклучуваме листа на рано созревачки сорти на обичен зеленчук. Проверете го за повеќе информации!

  Трансплантација

  Започнете ја вашата градина со помош на трансплантации. Одгледувајте сами во затворени простории или посетете го вашиот локален градинарски центар.

  Да ја продолжите сезоната на растење

  Во текот на пролетта и есента? Ве охрабрувам да размислувате како крадец и да украдете малку дополнително време за растење. Начините за продолжување на сезоната на растење го вклучуваат следново.

  Студени рамки

  Совршени за одржување на мал кревет со зелена салата жив во текот на зимата. Ладните рамки се често (прилично) рестриктивни во однос на висината, па затоа се најдобри за зеленчук со низок раст. Постојат многу умни дизајни за ладни рамки сам за себе кои користат стари прозорци или проѕирен покрив на двор.

  Cloches

  Идеален ако треба да чувате само неколку нежни садници заштитени. Имам користенопроѕирни бокали со млеко од 4 литри со отсечени дно како клош. Сè додека не се разнесуваат, тие работат одлично.

  Пловечки капаци за редови

  Пловечки капаци за редови се еден од најприфатливите методи за заштита на значителна квадратура од оштетување од мраз. Ја сакам пловечката обвивка од редот бидејќи дождот и ветерот минуваат низ него. Исто така користев пловечки корици за да ги одвратам штетниците.

  Куќи со обрачи

  Куќата со обрачи е едноставна структура направена од рамка со обрач и пластична обвивка. Некои од најдобрите дизајни што сум ги видел користат ПВЦ цевки свиткани врз материјали за рамка поставени во земја. Пластичната обвивка може да се купи на ролна.

  Оранжерии

  Најскапата опција. Но, тоа е и најдобро. Оранжериите нема ни приближно толку веројатност да се урнат под снежно оптоварување, а тие можат да бидат и до 15 степени Целзиусови (30 степени целзиусови) потопли отколку надвор.

  ЧПП за градинарство на Алберта

  Знаеме дека градинарството во Алберта предизвикува уникатни предизвици.

  Но, не помагаме да ги собереме градинарските прашања

  >

  Се надеваме дека овие ЧПП за градинарството во Алберта ќе ви помогнат!

  Кои се најбрзорастечките зеленчуци?

  Грашокот, зелената салата, ротквицата, гравот и тиквичките се едни од најбрзорастечките зеленчуци. Вашето основно ограничување е вашата кратка сезона на растење. Затоа - барајте овошје и зеленчук што брзо созреваат. Ако се развијат за помалку од 60 дена -

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.