Како да ги одржувате црвите живи и здрави - Водич за подигање на црви и црви

William Mason 07-02-2024
William Mason

Содржина

Веројатно сте слушнале дека дождовните црви (ноќни црви) и црвените црви се волшебници на почвата, способни да ја збогатат почвата и да создадат екстра квалитетен компост, соодветно.

Меѓутоа, веројатно сте се запрашале и како да ги одржувате црвите во живот .

Тоа е особено точно ако не успеавте и веќе сте пробале> Во оваа статија ќе ги научите одговорите на следниве прашања:

 • Како да ги одржувате црвите во живот?
 • Која е разликата помеѓу ноќниот борец и црвениот шега, и кој црв што прави? започнете го нашето патување, ползи вака, те молам - и не занемарувај да ги отвориш и препорачаните врски!

  Која е разликата помеѓу земјените црви и вртежните црви?

  И покрај тоа што изгледаат слично и се филогенетски братучеди , ноќните црви и црвените братучеди. мрдачите имаат различни потреби , па за да им дадеме најдобри шанси да преживеат и да напредуваат, мораме да ги разгледаме одделно.

  Што треба да преживеат црвите?

  Една од главните работи што им треба на сите црви за да преживеат е нивното преферирано живеалиште! Длабоката, темна почва им нуди на црвите сèим треба за опстанок - вклучувајќи топлина, темнина, влага, кислород, заштита од предатори и многу органски материјал за јадење! Штом ќе го извадите црвот од неговото преферирано живеалиште, неговите шанси за преживување брзо паѓаат.

  Како и сите други суштества, за да преживеат и да напредуваат, на црвите им е потребна храна, вода (влага) и засолниште (покривка). Сепак, како што беше кажано претходно, специфичните потреби на двата вида варираат.

  Што треба да преживеат црвите со црви?

  Тие имаат тенденција да се собираат околу изворите на храна, и иако не се социјални, не им пречи меѓусебното друштво. Поминувањето време на површината значи дека тие се прилагодуваат на потоплиот температурен опсег.

  Сите овие карактеристики ги прават идеални за контејнери со вермикомпост.

  Накратко, на црвените мрдачи им треба одредено засолниште во форма на површинска покривка или прекривка, храна и подлога - специјална постелнина која е делумно распарчена хартија, дел од лиење од црви или хумус.

  Whats лерите речиси секогаш се чуваат во затворен систем - градинарски кревет, или почесто, корпа за вермикомпост.

  Можете да најдете детални упатства за тоа како да направите корпа за црви на веб-страницата на EPA .

  Исто така види: 15+ плевел со сини цветови

  Алтернативно, можете да размислите за купувањеза готови вермикомпостери – дизајните се многу!

  Што им е потребно на земјените црви за да преживеат?

  Една од најлошите работи за дождовните црви е кога ќе се насукаат на тврда површина за време на сончев летен ден. На земјените црви им е потребна длабока, темна, ненарушена почва за да го достигнат својот најдобар потенцијал. Кога се изложени на топли, суви површини, топлината и недостатокот на влага може да доведат до смрт на црвот - брзо! Ноќните ловци се исто така лесен плен на птиците кога ќе се откопаат. Птиците сакаат да јадат дождовни црви и ноќни боцки, речиси исто како и пастрмката, лососот или басовите со голема устата!

  За разлика од мрдачите, ноќните ролери се закопачи и ќе се закопаат неколку метри во земјата.

  Исто така види: 275+ слатки и смешни имиња на крави од Мудона до Доналд Рамп

  Една од причините зошто ноќните ловци се копаат е тоа што се обидуваат да избегаат од површинската топлина. Ноќните ловци претпочитаат поладна клима од мрдачите.

  Како тоа да не е доволно, ноќните борци се исто така осамени, па затоа бараат многу повеќе простор од дружељубивите шетачи.

  Кога се разгледува сè, не е тешко да се заклучи дека дождовните црви не се баш најдобро во затворени канти. Тие можат да преживеат и да ја вршат својата работа во корпа за компост некое време, но е предизвик да се постави колонија која во одреден момент нема да изумре!

  Накратко, дождовните црви најдобро преживуваат во природно чувана градина со здрава, сунѓереста почва.

  Да ги чувате и одгледувате во контејнер е приказназа друга статија.

  Добрата вест е дека отворените купишта компост природно ќе бидат домаќини на дождовни црви. Тие дождовни црви ќе се впуштат горе во купот компост од градината долу, проветрувајќи го и збогатувајќи го вашиот компост на патот.

  Купиштата од компост можат да бидат домаќини и на дождовни црви и на црвени мрдачи!

  Што да се хранат црвите за да се одржат во живот

  До овој момент, веројатно претпоставувате дека нутритивните потреби на двата вида црви се разликуваат исто така.

  Вашата претпоставка е точна!

  Иако, разликата не е толку драстична. Теоретски, ноќните мрдачи можат да изедат сè што можат да изедат мрдачите - иако ќе го џвакаат со многу побавно темпо .

  Што да се хранат црвените мрдачи?

  Сакам да кажам дека црвените мрдачи се црви од компостот - а ноќните мрдачи се градинарски црви. Еве зошто! Црвените мрдачи сакаат да пијат органска материја и кујнски отпад што инаку би ги исфрлиле! Без разлика дали имате старо овошје, кесички чај, житарки, исечоци од двор или расипани зеленчуци - црвените лулашки можат да го претворат тоа ѓубре во градинарско злато - тие сакаат да гризат органска материја. Ако додадете систем за компостирање на вашиот дом, воведете некои црвени вртежи во вашиот арсенал!

  И покрај идејата дека можете да ставите речиси секоја растителна материја во корпа за компост, реалноста е малку поинаква, особено ако имате корпа за компост со црви.

  Иако не знаеме дали имаат пупки за вкус, сигурно едека црвените мрдачи имаат свои преференции за храна; некои видови храна може да им наштетат или дури и да ги убијат, па затоа мора да бидете внимателни.

  Да започнеме со што да не додаваме во корпата за компост со црви:

  • Месо, јајца или млечни производи
  • Која било маснотија или храна заситена со масти
  • Било какви цитрусни овошја, цитрусни овошја и нив
  • Кромид и лушпи од кромид
  • Измет од домашни миленици
  • Израчја од градина преполни со пестициди

Знам дека „никогаш не вели никогаш“ е популарна работа да се каже, но ве молам, никогаш не додавајте месо или млечни производи во вашиот вермикомпост!

За разлика од отрепките, црвите не можат да се справат со млечни производи и месо. И не само што храната од животинско потекло ќе мириса, туку ќе поттикне бактерии кои можат целосно да ја уништат вашата колонија на црви!

Сега, преминете на вкусните работи. Еве неколку прехранбени производи што вашите црви веројатно ќе ги ценат!

Преглед на храната што ја сакаат црвите и работите што не треба да ги храните со црвите. Добрата храна за да ги нахраните вашите црви вклучува зеленчук, овошје, гарнитури од дворот и остатоци од хартија. Не ги хранете вашите црви со животински измет, јајца, месо, масти или агруми.

Што да додадете во корпата за компост со црви?

 • Зеленчук (лушпите од морков се чини дека се омилени)
 • Овошни лушпи
 • Потрошен билен чај
 • Сквош
 • Краставици
 • <<65>мелено картонче, лушпа од морков
 • картони
 • Исто така, можете да додадете храна од житарки како што се овесна каша, пченкарно брашно, леб и обични тестенини.Сепак, не сум љубител на додавање многу од овие работи во корпата бидејќи лесно мувлосува - особено лебот!

  Меѓутоа, ако вашите црви сакаат храна од житарки и се многубројни, тие можат да работат со неа умерено и функционираат одлично попрскани како додаток . Сепак, претпочитам да ја оставам храната базирана на житарки на црви.

  Изборот на вистинските состојки за компост за додавање е малку обиди и грешки. Ако видите дека црвите оставиле одреден предмет по неколку дена, а остатокот го изеле, тоа значи дека не ја сакаат таа храна. Можеби ќе сакате да го избегнете следниот пат.

  Ако ги чувате црвите во корпа, погрижете се да ги покриете нивните оброци со постелнина или хартиена и картонска покривка за да се минимизираат мирисите и да се избегне привлекување инсекти како муви и оси или животни како што се глувците.

  Добрата вест е дека кога мрдаат со пола тежина, црвите имаат половина од нивната храна>

  Повеќе совети за хранење Worm Pro:

  • Исечете ги вашите остатоци или исецкајте ги на мали парчиња. На тој начин, гарантирате дека вашите црви можат ефикасно да ги обработуваат остатоците од компостот.
  • Повеќето црви сакаат да бидат оставени сами колку што е можно повеќе. Идеално е да ги храните еднаш неделно со остатоците од храната што сте ги собрале во тој период.

  Како да ги нахраните ноќните борци?

  Земјените црви се најдобри пријатели на градинарите и домаќините кои сакаатгазирана почва богата со хранливи материи! Ноќните роботи сакаат да копаат длабоко во вашата градина - и ги голтаат лисјата што се распаѓаат и органската материја - оставајќи зад себе одлеаноци од црви што ги сака вашата градинарска почва! Ноќните ролери делуваат и како минијатурни копачи - нивните подземни тунели во градината го олеснуваат пристапот на кислородот и влагата до почвата на вашата градина. Зборувајте за корисна фарма!

  Во градинарски амбиент, ако ја одржувате вашата почва здрава, прекриена со зелена или кафеава прекривка и редовно ја менувате со компост, ноќните ролки во вашата градинарска почва ќе имаат многу за јадење.

  Оставањето на есенските лисја на земја, исто така, ќе им помогне на ноќните борци да имаат стабилно снабдување со храна за време на постудените месеци.

  Ако сè уште сте љубопитни или сакате да експериментирате со чување и одгледување ноќни ролки на ограничен начин, знајте дека фармерите на црви често ги хранат со пилешко месо или пилешко со вода. врвот на супстратот за црви.

  Како да ги одржите црвите во живот? – Уште еден совет!

  Најважната порака за носење е дека одржувањето живи црви и нивното користење во градината и вашиот компост не е толку голема работа!

  Морате да ги земете предвид индивидуалните потреби на секој тип на црви и да следите неколку критични принципи наведени погоре.

  На вашите градинарски растенија им посакувам многу домашни одлеаноци од црви богати со хранливи материи!

  Ви благодариме зачитање!

  Ако имате прашања за како да ги одржувате црвите во живот – ве молиме кажете ни во коментарите подолу!

  Ви благодариме повторно.

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.