Како да направите супер едноставен сапун за лој

William Mason 12-10-2023
William Mason

Моите сапуни обично користат рецепт за лој (говедска маст). Ние сами одгледуваме говедско говедско месо и не ми се допаѓа да трошам ништо, внесете го стекот & засилувач; пити за бубрези и црн дроб, па со текот на времето развив одлична формула за сапун од лој!

Не добивам многу време во текот на неделата, па затоа правењето сапун, за мене, треба да биде брзо и ефикасно. Нема мали серии, но килограми во исто време, и треба да го наведам во трага (трага = кога сапунот ќе се згусне, дополнително објаснување подолу) што е можно побрзо за да можам да го земам и да го оставам да се излечи.

За да направите сапун за лој, можете да користите лој, кокосово масло, маслиново масло, рицинусово масло, некои мириси, и

Ова можеби не е најдекоративниот сапун, но е исклучително практичен! Можете да изматите 12 парчиња сапун, по 130 грама, за 30 минути . Тоа вклучува добивање (и наоѓање – секогаш проблем во мојата куќа) на состојките! Значи, ајде да навлеземе во тоа!

Користење на лој како состојка за сапун и алтернативи за лој

Ќе ви требаат неколку масла за да го направите овој рецепт за сапун од говедско месо. Сепак, основната состојка е убава, густа маст за да го одржите вашиот сапун во форма на шипки.

Ако сакате да научите како да правите лој, можеби ќе сакате да ја прочитате мојата друга статија, Разликите: Лој против Сало наспроти Шмалц против Сует и како да ги користите. Сепак, ако имате говедско маснотии за работа, можеби ова упатство ќе ви биде корисно засега.

Ако виечаша за мешање и станица за создавање сапун без неред за часови забава.

Амазон

Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

20.07.2023 05:40 часот по Гринич
 • Комплет за правење сапун Pifito со 3 lbs Soap Butaar Melt and Pour 10 Мика бои, мувла и инструкции
 • 33,99 $

  Не сте сигурни која база за рачен сапун или боја да купите? Комплетот за правење сапун Pifito е совршено решение! Ќе добиете неколку избрани од секоја за да се обидете, за да можете да одредите што сакате најдобро! Исто така, не содржи какви било синтетики, хемикалии, детергенти и средства за пена.

  Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 05:40 часот по Гринич
 • Калапи за сапун со дрвени кесички , и брановиден од нерѓосувачки челик & засилувач; Straight Slicer
 • $39,99

  Дали сте подготвени да се посветите на правење сапун и сакате секој пат да имате совршена лента? Овој калап со кутија за сечење бамбус, силиконски калап од 44 oz, кутија за држење на сапун од бор, директно сечење од нерѓосувачки и брановиден сечач од нерѓосувачки е совршен додаток на вашата кутија со алатки за правење сапун! Совршено работи со топење и истурање, ладен процес и сапуни со топла обработка.

  Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 05:40 GMT
 • СапунКомплет за изработка за возрасни, со есенцијални масла, калап за силиконски сапун, суви цветови, 2 lbs. Основа за сапун од шеа путер, 4 бои, 9 етикети
 • 43,99 $

  Овој луксузен комплет за правење сапун со топење и истурање е одличен за да започнете и да ја научите уметноста на правење сапун. Направете околу 8 луксузни домашни сапуни со целосно природни состојки! Тоа е одлично за почетници & засилувач; експерти, а состојките се 100% безбедни, органски, вегански, & засилувач; Премиум Квалитет!

  Амазон

  Можеме да заработиме провизија доколку купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 05:40 часот по Гринич

  Завршни мисли

  Се надевам дека овој рецепт за сапун од лој сам ќе ви послужи исто како што ме послужи мене! Сапунот за говедско лој е супер лесен за правење, брз за обработка и штедлив; плус, тоа е одлична употреба на материјали.

  Ако го пробате овој сапун или имате совети за правење сапун да споделите, оставете ги во коментари. Ние сакаме да учиме од сите вас!

  Ви благодариме што читавте и се надевам дека ќе имате прекрасен ден!

  Повеќе читање за правење сапун и инг:

  немате гарнитури од говедско месо за работа, можете или да купите лој или да користите замена.

  Лајот и свинската маст прават прекрасен тврд сапун. Плус, тие се одржливи, практични и смирувачки состојки. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа зошто лојот е одлична основа за сапун, можеби ќе ви биде интересно ова видео:

  Меѓутоа, путерот од шеа или какао би бил соодветен како замена. Додадете малку пчелин восок ако не користите лој за да го зацврстите сапунот уште малку. Не сакаме да биде густо во моментот кога ќе се навлажни!

  Брз, лесен рецепт за сапун со говедско лој за правење направка

  Состојки

  Пресметки од Soapcalc.net за 30 минутен сапун

  За да го направите овој рецепт за сапун, ќе сакате да имате убав мирис на масло од благ мирис.

  Еве ја смесата што ја усовршив со текот на времето:

  • Говедски лој: 45%
  • Кокосово масло: 25%
  • Маслиново масло (маслиново масло): 20%
  • Рицинус: 10%
  • <1г. гр, рузмарин 2 гр)

  Состојките можете да ги набавите од Амазон (врски погоре) или од Starwest Botanicals.

  Исто така види: 11 билки со бели цветови толку убави, што ќе сакате да ги искинете!

  Јас користам soapcalc.net за сите мои пресметки за сапунот, а ова го пуштам преку калкулаторот со 1000 гр масла, 5% супермасти, завршува со овој рецепт. 12>

 • Кокосово масло: 250 gr
 • Маслиново масло (Pomace): 200 гр
 • Рицинус: 100 гр
 • Вода: 380gr
 • Лива (NaOH): 142,14 gr
 • Мирис/етерично масло: 31 гр
 • Алатки што ви се потребни

  Моите големи ваги со нестопен лој

  Овој рецепт за сапун веќе бара многу алатки, но од вас веројатно се потребни неколку алатки. Еве го резимето:

  • Пирекс бокали или чаши за мерење. Користам 500 ml и 2 литри.
  • Пластичен сад за луга. Користам стара шолја што повеќе не ми треба. Чувајте ја оваа чаша само за луга!
  • Вага. Имам една голема и една многу точна, мала. Големата е за масла и масти, додека малата е за луга, есенцијални масла итн.
  • Микробранова печка. Може да поминете без микробранова печка, но потоа ќе треба да поставите двоен котел, со што овој рецепт за сапун за лој ќе потрае подолго.
  • Изматете или со лажица (не'рѓосувачки). Нерѓосувачките прибори се многу полесни за чистење од дрвените, а нерѓосувачкиот челик е безбеден за употреба со луга.
  • Блендер за лепење. Стапчето за блендер ќе го направи процесот на мешање супер брз и едноставен, но ако имате доволно време на вашите раце, секогаш можете да користите жица за матење и малку маст за лактите.
  • Термометар. Термометрите за бонбони се најдобри затоа што се лесни за чистење, но не заборавајте да добиете точен.
  • Малап. Порано користев пластичен сад. Било кој пластичен сад, речиси. Сега станувам пофенси со силиконски калап што прави совршено обликувани сапуни. И двете се сосема во ред. Виесамо треба да го исечете сапунот за да го обликувате пред сапунот да стане тврд како камен кога користите пластичен сад. Ми се допаѓа силиконскиот калап бидејќи можам брзо да ги извадам сапуните, дури и откако ќе ги оставам со недели.
  • Ќебиња/крпи за изолација. Еден од овие денови, ќе направам пријатна, удобна вреќа за спиење. Дотогаш користам крпи за раце или стари платнени пелени што може да се перат.

  30-минутен сапун со говедско лој Инструкции за рецепт: чекор-по-чекор

  Моите мали ваги со луга
  1. Измерете ја водата во бокал Pyrex (мојот е 500 ml, но><1 би било подобро да биде поголемо). устика и може да ја изгори кожата. Ако сакате, носете ракавици и заштитна опрема. Не ја допирајте и не ја ставајте на кожата.
  2. Додадете ја лугата во водата (не обратно!) и измешајте да се раствори. Смесата ќе се загрее и ќе испушта пареа. Не дишете го чадот и погрижете се да сте во добро газиран простор или надвор.
  3. Додајте го лојот во голем бокал Pyrex (2-литри или поголем) додека лугата се лади.
  4. Стопете го лојот во микробранова печка. Внимавајте да го фатите бокалот - можеби е жешко.
  5. Штом лојот е прилично добро стопен, додадете ги другите масла - кокосово, маслиново и рицинусово масло. Понекогаш кокосовото масло може да бидесолидна на ладно време или рано наутро. Ако е во тегла со широка уста или слично, тоа не е проблем. Само извадете го до правилното мерење. Може да биде тешко да се излезе ако е во шише. Јас обично го ставам малку во микробранова печка за да се втечнува или го ставам во бања со топла вода.
  6. Дајте ги маслата уште еднаш во микробранова печка додека не се стопат сите. Промешајте да се соединат сите.
  7. Проверете ја температурата на лугата и температурата на маслото . Откако и двете се на иста температура, можете да ги измешате. Ако маслата се оладат побрзо од лугата, почекајте додека лугата не се загрее на околу 140 F (60 C) и нежно повторно загрејте ги маслата додека не се исто така на 140 F (60 C).
  8. Сијте ја смесата од лугата и водата во маслата и измешајте или измешајте! Во оваа фаза, го воведувам мојот блендер за стапчиња. 5-минутно експлозија со блендерот за стапчиња го добива сапунот за трага. „Трага“ е кога вашата мешавина од масло и луга ќе се згусне. Ќе видите трага или трага кога ќе го повлечете блендерот или лажицата низ смесата. Наместо да бидете целосно течни со мазна површина, сега ќе видите линии низ вашиот сапун.
  9. Откако ќе дојдете до трага, додадете ги есенцијалните масла и промешајте . Сапунот брзо ќе се згусне, затоа треба да го направите ова брзо.
  10. Веднаш внесете ја смесата во вашиот калап . Ако користите силиконски калап, ставете го на даска за сечкање. Ова му дава малку ригидност и ви овозможувада го тресне за да се ослободи од воздухот. Тоа прави прекрасен сапун со мазен врв, рамен.
  11. Покријте го сапунот со пластична фолија. Потоа, завиткајте го целиот дел во убаво топло ќебе за да спречите да се олади премногу брзо, што резултира со пукнатини, итн.
  12. Оставете го сапунот да се излечи најмалку две недели, па и вие така! Сакам да ги оставам моите да лечат што подолго, но најчесто ги користам после еден месец. Сепак, колку подолго, толку подобро!
  13. Фрлете ги сите ваши алатки и бокали во кофа со оцет и вода. Оцетот ја неутрализира лугата. Истото за вас - ако сакате да добиете малку на вашата кожа, исплакнете со оцет наместо со вода.

  Забелешки за рецептот за сапун за екстра лој

  Ах, воила!

  Пред затворањето, треба да знаете некои посебни размислувања, особено ако ова е ваш прв пат да правите сапун.

  Да знаете кога вашиот сапун е со вистинската конзистентност, што е безбедно, а што не и како да се грижите за сапунот по истурање, може да го направи процесот многу едноставен.

  Трага и како да ја идентификувате

  Фотографијата подолу покажува добра, густа трага. Видете ги линиите во смесата? Тоа е како мешавина за мафини или пејзаж отколку рамно езеро. Тоа е она кон што се стремите. Мешам додека не добијам густа трага. Може да го соберете со помалку трага од фотографијата, но убава густа трага го забрзува процесот на стврднување.

  Исто така види: 19 Преносливи идеи за засолниште за кози за да направите сами или да купите Имаме трага! И уште трага!

  Забелешки за безбедност заРабота со луга

  Чистење со оцет (неутрализирајте ја високата pH вредност на лугата)

  Многу внимателно измерете ги сите ваши состојки, особено лугата. Бидете внимателни со лугата; не дишете ги испарувањата, проверете дали вашиот работен простор е добро проветрен (пред прозорец или надвор) и не допирајте ја лугата или ставајте ја на вашата кожа.

  Откако ќе завршите со процесот на правење сапун, користете оцет за да ја неутрализирате лугата пред да исчистите било што.

  Совети за стврднување

  Покријте ги сапуните со фолија за храна Одржувајте ги топли и пријатни

  Покријте го сапунот откако ќе го истурите. Со тоа ќе им помогнете на решетките да бидат убави, мазни и рамномерни.

  Загревањето на свежо истурените сапуни ќе обезбеди и полека ладење, помагајќи им да се „постават“ и да се стврднат во цврста лента.

  Колку подолго го оставате сапунот да се лекува, толку тој станува подобар. Како што спомнав, мојата лечи само околу еден месец, но чекањето подолго ќе ви даде поцврст сапун со богата пена.

  Наоѓање материјали за правење сапун

  Можете да ја набавите и целата ваша опрема за производство на сапун во комплет. Некои од нив ќе се стопат & засилувач; истурете, што е одлично за правење со деца, а некои се целосно од нула. Погледнете неколку бестселери:

  1. DIY Melt & Комплет за правење сапун со шеа путер, вклучува основа за сапун од шеа путер, стаклена мерна чаша, течни бои, правоаголен сет калапи за сапун
  2. Барате продуктивен начин да го поминетевреме? Овој комплет за правење сапун сам има се што ви треба. Вклучува 3,3 фунти база на сапун од шеа путер, правоаголен сет за калапи, стаклена мерна чаша од 500 ml, брановидна од нерѓосувачки челик и засилувач; директно стругање, сушени цветови и мириси. Најдобриот дел е што калапот и мерната чаша ќе ви траат многу години, па затоа е одлична инвестиција.

   Amazon

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  3. 15 g/торба природни сушени цветови за правење сапун
  4. $14,99

   Овој сет вклучува 100% природни сушени цветови за мешање во вашите сапуни. Вклучува крин, хризантеми, маточина, роза, лаванда, албизија, календула, гомфрена, рузмарин, розела, снежна хризантема, јасмин, заборавете на мене и семе од Лотос. Тие додаваат прекрасен мирис и текстура на кој било сапун.

   Амазон

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

   20.07.2023 05:35 часот по Гринич
  5. Комплет за правење сапун ALEXESСо 1,1 lb глицерин база на сапун
  6. $29. од база на глицерин сапун, мика во прав, мирисни масла, силиконски и пластични калапи, мерна чаша, материјали за украсување и детален прирачник за корисникот. Тоа е совршен комплет за почеток и можете да продолжите да ги користите калапите и мирисите за други сапуни додека учите нови трикови.

   Amazon

   Можеме да заработиме провизија ако купите, на брдополнителни трошоци за вас.

   20.07.2023 05:39 часот по Гринич
  7. Комплет за правење сапун Aoibrloy со основа за сапун од шеа путер
  8. 36,99 $ 34,99 $

   Од почеток до крај, нема потреба да купувате додатоци. Вклучува 1,1 фунти. Основа за сапун од шеа путер, мерна чаша за правење сапун од 1 парче, мешалка, билки, три уникатни калапи за правење сапун, пигменти, есенцијални масла, филм што се собира на топлина и детален вовед.

   Amazon

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 1> DIY се топи & засилувач; Комплет за правење сапун со шеа путер, вклучува основа за сапун од шеа путер, чаша за мерење стакло, течна боја 59,99 $

   Сè што ви треба за да создадете сопствен домашен сапун е во ова пакување. Пакетот вклучува база од 2 килограми шеа путер, 2 силиконски квадратни контејнери, 6 мирисни масла, 6 течни бои, чаша за мерење стакло, силиконски стапче за мешање, 2 суви цветови, 12 домашни облоги, лента за етикети и многу детален вовед.

   Амазон ќе ви чини дополнително

   2023 05:39 часот по Гринич

  9. Комплет за занаетчиство за правење сапун сам за деца
  10. 34,99 $ 24,99 $

   Овој комплет за сапун доаѓа со 15 калапи во забавна форма и совршени упатства за деца кои се лесни за следење, така што е. Доаѓа со 30 претходно исечени сапун блокови, 5 различни мириси, 5 бои, стапчиња за мешање, а

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.