Колку чинат патките за купување и подигање на вашиот дом

William Mason 12-10-2023
William Mason

Дали сте се запрашале колку чини една патка? И колку чини да се одгледува патка или многу патки на вашата фарма или дом?

Вие не сте сами!

Со континуираната глобална промена кон поодржлив, здрав живот, се повеќе и повеќе домаќини размислуваат да одгледуваат патки како домашни миленици - или за нивните меки пердуви или нивните нежни пердуви. )

Во секој случај, ако имате дополнителен простор, секогаш е пријатно искуство да одгледувате патки. Тие се издржливи животни кои бараат малку одржување. Плус, тие се изненадувачки достапни.

Исто така види: Како да заштедите семки од тиква за садење

Предупредување за спојлер: Можете да купите Ранер патка за помалку од 10 долари, пекиншка патка за помалку од 15 долари и патка кајуга за помалку од 25 долари. Сепак, за доброто на патката, размислете да купите најмалку две патки.

Ниту една патка не сака да биде сама. А многу осамена патка може да се скрши!

Во ред, ајде да влеземе во тоа. Ајде да ги земеме предвид еднократните и повторливи трошоци за поседување на овие вешти и секогаш возбудливи водни птици.

Едно е сигурно: ова ќе биде ДЕЛО!

Одиме!

Колку чини патката?

Колку чини патката? А колку чини бебе патка?

Добри вести. Патките се изненадувачки евтини!

Можете да најдете патки за продажба во многу продавници за миленичиња и фарми, од одгледувачи на патки, па дури и од фармер на патки на некои пазари за овци и кози.

Постојатподлабок базен ако е во рамките на буџетот. Патките сигурно сакаат да пливаат, без оглед на цената на водата!

Овде ќе видите некои од нашите омилени месни патки (Пекин) како се разладуваат во жешкиот летен ден. На патките им треба свежа и чиста вода за пиење - во секое време! Но, спротивно на популарното верување, на патките не им треба луксузен базен, езерце или водно тело за пливање. Значи, ако немате огромно езерце, не грижете се. Тоа рече - никогаш не заборавајте дека патките се водни птици. Иако не им треба езерце за да преживеат, тие сакаат да играат и да пливаат во вода. Ние, исто така, веруваме дека достапноста на вода помага да се подобри нивното ментално здравје и благосостојба. Така, секогаш можете да се занесете и да ги наградите патките од дворот со базен за бебиња во дворот за да ги прскате, освежите и исчистите нивните пердуви. (Ако нудите базен - чувајте го чист! Патките брзо ја загадуваат водата. Не сакате да пливаат во гнасно мочуриште. Секојдневно освежувајте го базенот со патки за да ги спречите патките да пијат расипана вода.)

Заклучок - Колку чини патката чини

трошокот за повторно купување и покривање на еднократни трошоци. Тоа не е многу скап потфат, особено ако се земе предвид дека патките се опуштени, вешти животни кои обезбедуваат постојано дружење. (Да не ги спомнуваме нивните вкусни и вредни јајца !)

Веројатно ќе уживате во години без мака радост ако на вашите патки им обезбедите безбедност, залихи со храна, вода,и грижа. Ако се потрудите и ги купите најдобрите достапни залихи за патки, како што е кутија за одгледување 2-во-1, можете да одгледувате две патки во одличен стил за помалку од 500 долари првично. Очекувајте месечни трошоци од околу 50 долари. И некои изненадувачки трошоци овде-онде. (Итни случаи и несреќи се случуваат на домот. Буџет за нив!)

Се разбира, ако планирате да одгледувате повеќе од неколку патки, можете линеарно да ги пресметате трошоците. Повеќе патки чинат поскапо.

Па, пред да ве оставам денес, би сакале ли супер-смешна шега со патки?

Јас го знаев тоа!

Во ред, еве го:

Каков тип на ТВ емисии најмногу ги сакаат патките?

Исто така види: 11 прекрасни црно-бели раси овци

ПАТКА-УМЕНТАРИ! Неоспорно сум смешен!

Повторно ви благодариме што прочитавте.

И ако имате повеќе прашања во врска со трошоците за собирање патки - слободно прашајте!

Имајте убав ден.

барем неколку десетици раси припитомени патки. Повеќето од нив чинат помалку од 20 долари по птица.

Воопшто не е лоша зделка!

Но, не предлагам да купите индивидуално пајче. На сите им требаат пријатели.

Значи, слободно може да се каже дека можете да купите две патки, да речеме женка и мажјак, за 60 долари или помалку (најверојатно помалку). Постојат бројни раси на патки. Можеби ќе го најдете следново.

  • Патка Пибоди
  • Патче страчка
  • Патче од патка
  • Патче харлекин
  • Патче Блу Ранер

Штом ќе видите колку се слатки, можеби ќе сакате да купите повеќе патки отколку да купите цела серија<1 внесувајќи ги. Тие имаат неколку скриени трошоци!

Затоа, треба да ги разгледаме еднократните и повторливи трошоци за одгледување патки на вашата фарма или дом.

И без грижи. Воопшто не е многу скапо!

Колку чинат патките за купување? Цената е изненадувачки прифатлива! Најдовме пајчиња бебиња со најниска цена од околу 7 долари за секое во нашата локална набавка на трактор. Нивните најевтини патки биле Пекин, Каки Кембел и малите патки Руан. Мало јато од 10 бебиња пајчиња беше 70 долари за просечна цена од приближно 7 долари по бебе патка. Но, не сите патки во дворот чинат исто! Патките Cayuga и Buff Orpington чинат малку повеќе од другите, околу 8 долари по бебе патка. Темните патки од Кембел беа најскапи. Тие чинат приближно 12 долари побебе патка! (Сè уште ја сметаме цената за лудо ниска, имајќи предвид дека десетина јајца може да чинат од 8 до 10 долари.)

Колку чинат патките за чување?

Постојат првични и повторливи трошоци поврзани со купување и одгледување патки. Се разбира, прво треба да ги купите патките. Но, тогаш, мора да им обезбедите се што им е потребно за да останат безбедни и здрави. Размислете за домување, храна, вода, ветеринарна нега и гостопримлива средина. И, се разбира, многу љубов!

Прво да ги погледнеме поблиску еднократните трошоци.

Еднократни трошоци за одгледување патки

Еднократните трошоци за одгледување патки ги вклучуваат трошоците за хранење патки и пајки, водоводи, домување и засилувач; постелнина, кутија за размножување и кутии за гнездење. Ова се неопходните работи што им се потребни на патките за да живеат и функционираат нормално.

Кутија за одгледување патки

Кутијата за одгледување патки со плоча за одгледување е топло куќиште за малолетни птици. На младите пајчиња им треба пристап до одгледувач за да бидат топли и пријатни додека го развиваат целото перје. Основен генератор за употреба во умерени клими чини околу 100 американски долари за да го составите сами, а тоа е едноставна работа.

Ако живеете во постудена клима, достапни се одгледувачи 2-во-1 кои обезбедуваат греење и ладење. Тие одржуваат константна температура како природната телесна температура на патката. Особено ако ви треба дополнителен извор на топлина, изградбата на еден од овие одгледувачи ќе чини до 300 долари, па затоа е добро што се самоеднократни трошоци.

Килачи и полевачи

Патките сакаат храна и вода исто како и ние! Значи, треба да купите контејнери за храна, хранилки и вода за брадавици или повеќе за да ги задоволите вашите потреби, во зависност од бројот на патки што ги одгледувате. Исто така, можеби ќе ви треба загреан водовод ако живеете во постудена клима.

Постојат различни видови на хранење патки. Можете да земете стандарден хранилник без важничене за околу 35 долари, а има многу опции за водопоила за приближно иста цена. Фенси хранител за патки ќе чини околу 50 долари ако сакате на вашите патки да им го дадете врвниот луксуз!

Многу домаќини се шокирани кога дознаа дека патките сакаат да бараат храна и пасење. Исто како овците, кравите и козите! (Па, тие не јадат ни приближно толку трева како козите. Но, сепак сакаат да пасат.) Сепак, поентата останува дека ако вашиот дом нуди свежа сточна храна од зелена трева, тоа може да помогне да се минимизираат трошоците за храна со протеини од патки. (Исто така, прочитавме одлична статија со наслов „Управување со мали стадо живина“ на веб-локацијата за проширување на Државниот универзитет во Ново Мексико. Еден од нашите омилени јадења е да очекуваме од вашите бебиња патки да почнат да јадат големи количини трева кога ќе наполнат околу четири до шест недели. et една патка штосака нечисти куќички за патки направени од картонски кутии!

Добро воспитаните возрасни патки заслужуваат соодветно засолниште за патки. Овозможете му на вашиот дом сув и безбеден со многу подови, постелнина, гаража, влезна или излезна врата и соодветна вентилација. Многу е достапно на интернет за просечна цена од околу 200 долари, или можете да изградите своја за поевтино.

Исто така, има и еден тон опционална опрема за подигање патки. Размислете за евтини топлински плочи, евтина топлинска светлина, евтини топлински светилки, основен бојлер и друга опрема за слатка вода за да ги задоволите уникатните потреби на вашата патка.

Трошоците за купување и одгледување патки на мал двор веројатно се пониски отколку што мислите. Патките не бараат фенси кокошарник како другите живина во дворот. Од Центарот за дијагностика за здравјето на животните читаме дека отворена барака, ограда за живина или бункер за добиточна храна се соодветни засолништа за патки. (Исклучок е одгледувачот на патки - кој на бебињата им е потребен за развој во текот на првите неколку недели.) Патките се исто така примерни хранителки - што може да помогне да се намалат трошоците за храна за поставување патки на слободен опсег. Патките дури и се согласуваат со друга живина во дворот - како што е потврдено од нашата прекрасна фотографија од дворот погоре. (Оваа патка дури и се лади покрај жив зајак! Понекогаш тие можат да бидат социјални животни.)

Кути за гнездење

Кути за гнездење обезбедуваат засолниште и безбедност за женските патки кои инкубираат јајца. (Нема ништо како добро,удобна кутија за гнездење за да го поминете денот по загревањето и чувањето на ембрионските јајца цело утро!) Можете да купите кутија за гнездење безбедна за предатори за околу 40 долари.

Можеби ќе ви треба и инкубатор ако имате значителни патки, особено кога ќе дојде сезоната на парење. Исто така, многу сопственици на патки сакаат да имаат при рака машина за сушење постелнина затоа што ниту една патка што се почитува себеси не сака влажна постелнина!

Повторливи трошоци за одгледување патки

Повторливите трошоци за одгледување патки се донекаде минимални - и ние ќе ги надминеме ставка по ставка за момент.

треба многу од луѓето. Ним им треба топол дом, храна, вода и простор за вежбање. И тие веројатно нема да ви предизвикаат никакви проблеми. (Покрај повременото ѕвонење, веројатно поради некои необјасниви поплаки од патки кои се случуваат повремено.)

Почетната цена и месечно трошоците за одгледување патки се помали отколку кај повеќето други животни, вклучувајќи кокошки, кози, свињи и крави. Не можете да погрешите со одгледувањето на прекрасни патки, но ќе им требаат некои предмети кои се повторуваат, од кои првата е, верувале или не, пелени за патки!

Пелени за патки

Некои домаќини навистина одгледуваат патки во затворен простор. Во такви случаи, пелените од патки се мудра инвестиција. Можете да купите пелени од патки преку Интернет. Или можете да заштедите пари со тоа што ќе направите сами. Има многу одводичи на интернет за тоа како да го направите тоа. Се разбира, можете да ја негирате потребата за пелени од патки со подигање на вашите патки надвор, каде што и онака долгорочно би биле посреќни.

Иднините одгледувачи на патки мора да ги земат предвид трошоците за постелнината за патки кога ги пресметуваат трошоците за купување и одгледување патки. Ние сакаме патки. Но, ние исто така признаваме дека патките се неуредни алкохоличари, јадења и придружници на фармите. Тоа значи дека мора да ја менувате и освежувате нивната постелнина на секои неколку дена. Запомнете дека, за разлика од кокошките, патките никогаш не легнуваат кога спијат. Тоа значи дека патките ги расипуваат местата за гнездење (постелнина) многу побрзо од малите пилиња и кокошки. Секојдневно проверувајте ги нивните материјали за постелнина и проверете дали изгледа замрсено, влажно или расипано. Отстранете го влажното, старо ѓубре и заменете го со свежа слама или струготини од бор секогаш кога е потребно. Видовме и граничен генијален совет за одгледување патки од Одделот за сточарство на Универзитетот во Висконсин. Тие советуваат да се постави жичана решетка под водителка за патки. Таа жичана решетка помага областа да биде многу помалку неуредна - а патките да се исушат. Совршено е.

Трошоци за чување бебиња за патки

Ако сте сопственик на патничка патка и планирате да ве нема на долга магија, можеби ќе треба да платите за чувар на патки да дојде и да се грижи за вашите пријатели со пердуви додека сте отсутни. Патка чуварите обично завршуваат како доверливи пријатели или членови на семејството. Значи, цената е релевантна овде. не треба да бидемногу за овој тип на грижа за патки, иако! (Доколку имате пријателски сосед, понудете им бесплатни јајца од патки, свеж градинарски зеленчук или вашите најдобри билки!)

Трошоци за хранење

Дивите патки во природата уживаат да консумираат сочни инсекти, мекотели, водоземци, трева, семиња, ракови, мали риби, риби. Значи, ако некогаш наидете на некој од овие вкусни извори на храна, ве молиме донесете малку дома за Дејзи и Дафи!

Сепак, патките миленичиња можат да живеат доста убаво, јадејќи трева, храна за пилешко, храна за патки, овошје и зеленчук, сончоглед и други семки, па дури и храна за мачки и кучиња од хранител на патки. Повеќето раси на патки, исто така, уживаат во црви од брашно, испукана пченка, варен ориз, птичји семиња и разни видови житарки.

Популарната храна за патки достапна на продавниците за добиточна храна најверојатно ќе чини до 40 долари месечно - во зависност од големината на стадото. Цената зависи од брендот што ќе го изберете и од расата патка што ја храните. Плус, се подразбира дека десет патки чинат многу повеќе за негување од една патка.

Време е за ручек. Омилено време од денот на нашата патка! Не потсетува на критичен совет при пресметување на трошоците за купување и одгледување патки. Не обидувајте се да заштедите пари користејќи стара храна за пајчиња! Читаме од NC State Poultry Extension дека патките се уникатно подложни на токсини од мувла. Тоа значи дека е важно да ја чувате храната за патки на чисто и суво место. Тоа значи и дека старата патка се хранитреба да се отфрли. И ние обично советуваме да не купувате премногу храна за патки на големо, бидејќи одгледувачите на патки секогаш треба да ја користат храната за патки додека да истече. (Секогаш двапати проверувајте ја храната за патки за да се уверите дека нема мувла.)

Трошоци за ветеринар

На патките не им требаат ветеринари многу често. Патките миленичиња кои се добро згрижени ретко се разболуваат или бараат ветеринарна нега. Многу ветеринари не нудат услуги за водни птици како патки. Меѓутоа, ако треба да ја проверите вашата патка од ветеринар и можете да најдете некој што ќе го направи тоа, очекувајте да платите околу 40 долари или нешто повеќе, можеби и помалку.

Прочитајте повеќе!

  • 15 ретки раси на патки што ќе ве натераат да се зачудите!
  • The Complete Beginner's Duck Guide to Rabbed! Имиња! Симпатично и смешно, ќе бидеш лут! [Pun]
  • 5 DIY идеи за пенкало за патки + корисни совети за тоа како да го изградите најдоброто пенкало!
  • Можете ли да имате патка како домашно милениче? 7 добрите и лошите страни!

Трошоци за вода

Патките имаат потреба од пристап до вода за пиење и пливање, а чистата вода не е бесплатна. Покрај цената на водата, ќе треба да ја земете предвид и електричната енергија потребна за управување со водата, што не е многу. Проверете ги локалните стапки на вода за да дознаете повеќе за цената на водата каде што живеете.

Обезбедете им постојан пристап до вода на вашите патки за вежбање и забава. Можете да ги купите вашите патки базен од 10 литри, поголем базен за деца или можеби дури и

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.