Најдобра линија за тример за тримери за жици

William Mason 12-10-2023
William Mason

Сакате да се справите со оние досадни треви и треви што се водат во вашиот двор? Закопчајте ги безбедносните појаси, бидејќи јас сум тука да ви кажам сè за најдобрите линии за тример за жици за вашиот што јаде трева.

Но, со толку многу различни видови на линии за тример достапни на пазарот, како да знаете која да ја изберете? Па, јас се задолжив да ја најдам најдобрата линија за тример за вашите потреби за кастрење.

Од искривен најлон до кополимер, ги тестирав и ги проценив најпопуларните линии за тример на пазарот за да ви помогнам да ја пронајдете совршеното одговарање за вашата жици за жици r. Без разлика дали сте секојдневен ловец на трева или професионалец за уредување, имам нешто за вас.

Затоа, седнете, опуштете се и дозволете ми да ве одведам на патување низ светот на линијата за тример за да го најдам најдобриот за вашиот јадеч на трева.

Ќе разгледам различни фактори, вклучувајќи ја издржливоста, леснотијата на користење, нивото на бучава и моќта на сечење, за да одредам кои линии за тример вредат за вашите тешко заработени пари. Па дури и ќе наведам неколку совети и трикови за избор на големина и облик на жици на крајот.

Значи, без понатамошно одложување, еве ја најдобрата линија за тример за тримери за жици.

Нашата најдобра линија за тример за жици

Пред да влеземе во сите детали, еве брз преглед на линиите за тример за жици што ги тестирав и рангирав за овој преглед:

 1. Oregon 22-895 Magnum Gatorline Trimmer Line
 2. $52,63 $35.Сепак, кога плаќате толку малку за толку линија, кому му е грижа ?

  Позитивни

  • Може да се користи со тримери со макари со автоматско напојување.
  • Компатибилен со цел куп различни тримери за жици од палетата на Black+Decker.
  • Се продава во повеќе пакувања со големи количини со попуст во споредба со купување директно од официјалниот бренд.
  • Користењето калем за автоматско напојување со тример што го поддржува значи дека не ризикувате да ја оштетите главата на електричниот алат.

  Недостатоци

  • Малку на малата страна за да одговара за поголеми дворови.
  • Можни проблеми со контролата на квалитетот - некои од калеми ми се отплеткуваа кога ги отпакував, иако не секој пат.
  • Има забележлива разлика во издржливоста и долговечноста помеѓу оригиналните калеми Black+Decker и овие.
  Најдобар автоматско напојување евентронски тример за калем за замена на жици 13,99 $ 12,59 $

  Компатибилен со Black+Decker тримери (8-линиска макара + 1 капа +1 пружина)

  Мерач: 0,065-инчи Информации Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 15:50 по Гринич

  6. Најтивко: LoNoiz .130-инчна комерцијална линија за спирален пресврт на тример

  Господ знае како, но овој производител успеа да создаде дизајн кој произведува помалку шум од другите типови линии за тример. Ова е одличновести ако сакате да удрите во дворот пред вашите соседи да бидат будни во недела наутро.

  Оваа линија користи дизајн со тежок извртување, каде што повеќе влакна се обвиткуваат едни околу други за да создадат цврста линија. Резултатот е нешто што ќе пробие низ плевелите како да не се ништо, додека е доволно силно да се спротивстави на тие огради и карпи во вашата градина. Не ме сфаќајте погрешно, цврстината на линијата значи дека можете да ја користите и надвор од градината за комерцијална употреба.

  Исто така види: Најдобра крава за млеко - 7-те најдобри млечни раси на крави за вашиот дом

  Како што споменав со друга линија за тример погоре, оваа е исто така отпорна на заварување и врзување . Нема да се стопи под топлината што се создава од триење и не треба да се врзува, што значи повеќе време за средување и помалку време пцуење кон вашиот тример.

  Што се однесува до негативностите, нема да одговара на секој тример, затоа направете го вашето истражување прво. И иако е доволно пристојно за индустриска употреба, има уште посилни линии достапни за секојдневна комерцијална употреба. Исто така, ќе треба да копате малку подлабоко за ова во споредба со поевтините, потенки линии за тример.

  Позитивни

  • Произведува помалку шум од повеќето други дизајни.
  • Дизајнот со тешки вртења нуди некои од најтешките отпори на кршење.
  • Материјалот не се врзува лесно и е отпорен на заварување. .
  • Поскапо оддруги опции - на пример, ќе добиете 9 евентроник калеми (горе) за околу една третина од цената на 1 од нив.
  • Многу подебела од вашата просечна линија за тример, затоа бидете сигурни дека одговара на вашата алатка пред да ја извршите.
  Најтивкиот LoNoiz .130-инчен комерцијален степен на спирален вртежен тример линија 48,95 $ Мерач: 0,130-инчен Облик: Twisted Износ: може да заработите повеќе 4 фунти за да купите или да добиете повеќе 4 фунти за да купите . 21.07.2023 03:50 часот по Гринич

  Како да откриете која линија на тример за жици е соодветна за вас

  Прво, вашиот тример за жици не ја користи вашата секојдневна, практична врвка што може да ја земете во стационарна продавница. Наместо тоа, користи линија со монофиламент што се врти со големи брзини за да се пресече низ сечилата од тревата и плевелот, при што центрифугалната сила ја одржува линијата вкочанета.

  Сакаш да кажеш дека има различни форми на жици?

  Апсолутно!

  Избор на вистинската форма

  Линијата за тример доаѓа во различни форми и дијаметри кои зависат од големината на задачата што се прави. Видот што ви треба ќе зависи од големината на вашиот двор и дебелината на тревата што треба да се исече.

  Кој знаеше дека изборот на парче врвка може да биде толку сложен? Па, да го олесниме малку. Еве ги најчестите стилови и форми на линијата за тример и за што е најдобро секој од нив:

  Линија за тример со тркалезни жици

  Тркалезна линија за тример, која по форма е слична на обичната жичка, е индустриски стандард. Соодветен е за повеќето тримери за жици и лесно ќе сече низ тревата и малите плевели. Помалку лесно се крши и може да се спротивстави на случајно шлакање од бетон овде-онде.

  Исто така види: Како да се размножуваат растителни сечи во компири, мед и цимет

  Овој тип на цилиндрична линија за тример е веројатно она што сте го пробале најмногу во минатото. Доволно е издржлив и одлично сече низ плевелот и тревата.

  Повеќестрана линија за тример

  Ако се запознаете со повеќестрана линија за тример , ќе видите дека неговата форма обично е слична на квадрат, петаголник или шестоаголник. Тие ќе ви дадат почист рез, но ако контактирате со цврст камен или ограда со ланец, подгответе се да ја замените вашата макара многу побрзо, бидејќи ќе се исецка веднаш.

  Линија за тример со назабени жици

  Потоа имате назабена линија за тример , која е идеална за дворови задушени со плевел. Забите работат како кујнски нож, што го прави идеален за согорување преку плевел со брзина. За комерцијални цели, ова е веројатно твојата линија, иако тоа е и линијата што сакате да ја држите што подалеку од вашето месо.

  Значи, ако имате крупни, дрвенести плевели или обраснат тревник за справување, најдобрата опција е линијата за тример со назабени жици.

  Избор на линија за тример за жици со најдобра големина

  Слично како формата, линијата за тример за жици доаѓа и во различни тежини и дијаметри. Поголемите дијаметри се најдобри за тревниците каде што е потребна поголема моќ за сечење, но тримерите за жици се разликуваат во дијаметрите што можат да ги поддржат.

  Додека обликот е важен, големината е подеднакво важна.

  Значи, еве како да откриете со која големина линијата за тример за жици ќе биде најдобра за вас:

  • Ако ги средувате предните и задните тревници со многу малку плевел, можете да се извлечете со дијаметар од 0,065 до 0,080 . Ова се најчестите големини за евтини до средни линии за жици за резиденцијални жици.
  • Но, ако вашиот тревник има подобри денови, најдобро би било да се придвижите до линијата за тример со жици со дијаметар од 0,085 до 0,10 инчи.
  • За сè како индустриско уредување, ќе сакате да ги извадите големите пиштоли. Во тој случај, одете на комерцијална линија за тример со дијаметар над 0,110 инчи.

  Значи, која линија за тример е најдобра? Најдов корисен клип на YouTube што прилично добро ги илустрира разликите за вас, само во случај да не сте сигурни:

  Нашата најдобра линија за тример за жици

  За мене, изборот за најдобра линија за тример за жици едноставно мораше да биде Oregon 22-895 Magnum Gnum G. Ги проверуваше сите мои кутии за да се добие чист рез, да се погодни за лесна, средна или тешка работа, како и за чиста сила. Таа висока јачинајадрото само се смее пред препреките како мечување и алпинеуми.

  Дали се согласувате? Дали имате омилена линија за тример за жици што мислите дека требаше да ја вклучиме? Би сакале да слушнеме за тоа во коментарите подолу!

  Ви благодариме за читањето и имајте прекрасен ден!

  Повеќе читање:

  Мерач: 0,095-инчи (исто така достапен во 0,08 инчи) Облик: Квадрат Количина: 3 фунти или 685 стапки Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без 1 1/2 дополнителен трошок за вас. 0>

 3. Desert Extrusion Cyclone Commercial Trimmer Line 0,065
 4. $15,95 Мерач: 0,065 Облик: Twisted Количина: 9,1 ft / 30000000 :55 часот по Гринич
 5. Arnold Maxi-Edge .08-инчи x 280-foot Комерцијална класа за тример линија
 6. $19.81 $11.66 Мерач: 0.080-инчен £ или 280 стапки Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 03:45 часот по Гринич
 7. Maxpower Premium Twisted Trimmer Line .080-инчи <10G10> <10G10> $ -инчен Облик: Извртена Количина: 280 стапки Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 03:50 часот по Гринич
 8. Евентроник $95. 0>

  Компатибилен со Black+Decker стринг тримери (8-линиска макара + 1 капа + 1 пружина)

  Мерач: 0,065-инчен Облик: Круг Количина: 240 стапки Добијте повеќе информации 2 1/2 може да заработите 7 провизија. 15:50 по Гринич
 9. LoNoiz .130-инчен комерцијален степен на спирална стримерна линија
 10. $48,95 Мерач: 0,130 инчи Облик: Twisted Износ може да заработиме повеќе: 5 lbet или 4 може да заработиме купување, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 03:50 часот по Гринич

Прегледи на линијата за тример

Сакате сите детали? Па, тука се добрите, лошите страни и карактеристиките на сите линии за тример за жици што ги тестирав:

1. Најдобра линија за тример .095: Орегон 22-895 Magnum Gatorline тример линија.095 инчи

Ми се допадна што оваа линија има надворешна обвивка отпорна на заварување , бидејќи заварувањето може брзо да ја уништи линијата за тример со послаб квалитет. При толку големи брзини, вашата линија е склона кон загревање, а кога ќе стане премногу жешко, линијата може да се стопи и да се спои.

Тоа не е целосно непоправливо, но сигурно ќе го стави противпожарното црево на вашите планови да го поминете денот во градинарство. Ова е голем дел од тоа зошто Орегон 22-895 е мојата најдобра линија за тример за жици 095 .

Вградено внатре во таа обвивка е цврсто внатрешно јадро кое нема брзо да се истроши. Понекогаш, мислев дека може да биде малку премногу тешко - повеќе за тоа во еден момент - но тоа значи дека добивате повеќе за вашите пари. Исто така, со тоа што е линија во форма на квадрат , ќе добиете почиста завршница на тревата кога ќе завршите, иако други облици се достапни во истиот бренд.

Иако добивате помала линија во овој калем отколку кај конкурентските брендови, тоа оди многу подалеку. Едно нешто што вреди да се спомене е дека треба да избегнувате премногу блиску до мали украси како колци околу цветниот кревет. Оваа линија не се пробива лесно, така што има потенцијал да го оттргне влогот директно од земјата и да го користи како оружје со голема брзина.

Позитивни

 • Специјализираниот надворешен слој спречува заварувањето да ги уништи вашите планови.
 • Освен тревата, оваа линија лесно може да се справи со плевелот и помалите гранки, дури и со оние со поцврсти стебла или стебла слични на дрво.
 • Јадро со висока јачина поминува низ центарот, намалувајќи ја брзината на кршење и кршење, овозможувајќи ви да одите подолго.
 • Оваа линија е во форма на квадрат и како што ќе се сеќавате од горенаведеното, тоа значи почист рез.

Недостатоци

 • Доаѓа со помалку стапки линија за тример од вашиот типичен калем во овој опсег на цени.
 • Ќе ја соголи кората директно од стеблото на дрвото или кожата од вашите глуждови, затоа газете внимателно.
 • Зголемената сила против кршење значи дека може да ги обвиткува и вшмукува малите предмети како оружје.
 • Понекогаш дури и заштитното сечило се бори со јачината на оваа линија и можеби ќе треба да користите секачи на линии.
Најдобра линија за тример од 0,095 инчи Орегон 22-895 Magnum Gatorline 52,63 $ 35,79 $ Мерач:0,095-инчи (достапен и во 0,08 инчи) Облик:Квадрат Количина:3 фунти или 685 стапки Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 15:45 GMT

2. Најдобра комерцијална: Пустинска екструзија циклон .065 Комерцијална линија за тример

Циклон е уште една линија за тример со извиткана жичка која е најдобра за тешко сечење. Тој е супер силен и супер остар, затоа внимавајте каде го насочувате!

Ако редовно користите линија за тример со жици од 0,065 инчи, знаете дека честопати едноставно не се задржува премногу долго. Но, оваа линија навистина ги зазема работите, давајќи ви голема издржливост и покрај тенкоста на жицата.

Исто така е од комерцијална класа, а можете да ја набавите и оваа линија за тример во различни дебелини, што е одлична вест со оглед на неговата сила.

Позитивни

 • Многу издржливи
 • Произведено во САД
 • Доѓа во дијаметри од 0,065 инчи, 0,08 инчи и 0,095 инчи за да можете да го добиете совршеното совпаѓање
 • Доволно цврсто за комерцијални апликации и многу тешки за реални апликации. .
 • Линијата може да се залепи за себе, но брзото прскање машинско масло или WD40 веднаш ќе го реши проблемот.
Desert Extrusion Cyclone Commercial Trimmer Line 0,065 $15,95 Мерач:0,065 Облик:Twisted Количина:9,1 вол или 300 вол или 300 стапки најдобро15:55 по Гринич

3. Најдобра линија за тример од 0,08 инчи: Arnold Maxi-Edge .08-инчна комерцијална линија за тример

Најдоброто нешто во врска со оваа линија за тример 0,80 е тоа што е погодна за вашиот двор, но е доволно тешка за задачи од комерцијална класа. Значи, ако сте пејзажист кој не се заморува да гледа на отворено дури и по долг ден на работа, тогаш можете да убиете две птици со еден камен користејќи ја оваа низа.

Би предложил да ја избегнувате оваа линија за тревниците кои се помалку изградени и полни со остатоци, како камења или гранки. Повеќестраните линии се наменети да бидат поотпорни на кршење , но сфатив дека оваа линија се дели на тврди предмети исто толку лесно како и заоблените линии што ги пробав. Ќе добиете почист рез, но не штедете на вашата линија да трае подолго.

Исто така, повеќестраните линии можат да бидат склони кон врзување , што во суштина е онаа супер досадна работа што им се случува на вашите слушалки на Apple секогаш кога ќе ги ставите во џеб. Не сакате да поминете цела вечност разврзувајќи ја линијата кога сте на половина пат за средување на тревникот. Тоа не значи дека не треба да купувате повеќестрани, но тоа е ризик со одредени калеми.

Не дозволувајте овие недостатоци да ве оддалечат, бидејќи ова ме освои за второто место во мојата потрага по најдобрата линија за тример . Навистина ми се допадна како доаѓа со секач , бидејќи заштитното сечило на некои тримери може да стане досадно и премногу слабо за сечењениз поостри линии со текот на времето. Тоа е секако ризик овде, бидејќи оваа комерцијална линија за тример може да преземе удари од оградата со синџир и да излезе во борба.

Позитивни

 • Пакетот вклучува секач за линии за средување на вашата линија.
 • Создава целокупна почиста завршница од кружните линии за тример.
 • Неговата цврстина е погодна за задачи од комерцијална класа, како и за вашиот двор.
 • Комерцијална оценка значи дека може да се спротивстави на злоупотреба од карпи, огради со ланци и други тешки пречки.

Конс

 • Не можев навистина да почувствувам разлика во долговечноста во споредба со тркалезната линија.
 • Доволно е тешко да ги изџвакате сите дрвени столбови за ограда што се осмелуваат да застанат на патот на вашиот тример.
 • Повеќестраните линии за тример може да бидат склони кон врзување. Тоа не ми се случи, но имајте го ова на ум.
Најдобра 0,08 инчи Arnold Maxi-Edge .08-инчи x 280-foot Комерцијална линија за тример 19,81 $ 11,66 $ Мерач:0,080-инчен Облик:<3-точка ѕвезда:<3-точка 7-8> <2-> 0 ft Добијте повеќе информации Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 03:45 по GMT

4. Најсилна линија: Maxpower 338813 Premium Twisted Trimmer Line .080-инчи

Линијата на Maxpower е направена од кополимерни смоли од комерцијална класа. Што значи тоа?

Па, прво да се осврнеме на здодевните работи; кополимер е акомбинација на повеќе од еден вид мономер. Поедноставно кажано, комбинира повеќе видови полимери за да ја зголеми својата јачина . Или уште поедноставно, нема лесно да се скрши.

Освен силата, која беше мојата главна причина за избор на оваа линија, таа е и речиси болно обоена оптичка жолта боја> Исто така, се вели дека е до 50% потивок од некои други линии за тример, и да бидеме фер, не произведуваше премногу шум кога го пробав.

Нема многу што да се каже во однос на негативните, освен тоа што е поскапо од слични производи, иако добивате неверојатни 280 стапки од нештата. Исто така, ако имате намера да се справите со некој добро воспоставен плевел или комерцијална работа, ќе сакате да погледнете на друго место, така што тоа не е навистина приспособливо.

Добрите

 • 280 стапки линија значи дека нема да снемате наскоро.
 • Оптичката жолта боја лесно се истакнува наспроти вашиот зелен тревник.
 • Ветува до 50% намалување на шумот во споредба со слични линии.
 • Извитканиот дизајн нуди почисто сечење и се претвора во помалку вибрации во вашата алатка.

Кондосите

 • Малку поскапи од слични типови на линии за тример со извртени жици.
 • Дијаметарот од 0,080 не е навистина погодендо потешки видови на работа.
Најсилна Maxpower Premium Twisted Trimmer Line .080-инчи $16,53 Мерач: 0,08-инчен Облик: Twisted Износ: 280 стапки Може да заработиме повеќе за да купиме без дополнителни информации. 21.07.2023 15:50 по Гринич

5. Најдобар автоматско напојување: Eventronic Line Trimmer Spool

Ова е една од моите линии за тример кога треба да ја заменам макарата на мојот Black+Decker тример за автоматско напојување. Тоа е безжична електрична алатка која е подобро прилагодена на помали површини, така што имам втор тример за потешки задачи. Но, убавината на нив е што доаѓаат во големи пакети со вредност за парите додека работат со тримери со водечки брендови> Ако имате помал тример за скромно отсекување и посилен за отчукување на тврдиот плевел, тогаш е погодно да ги имате наоколу. И, бидејќи тие поддржуваат системи за автоматско напојување, нема да има удирање со главата на земја за да се прехрани линијата.

Веројатно вреди да се спомене дека, како и кај повеќето работи, ќе ја забележите разликата помеѓу вистинската работа и имитација на попуст. Ќе ја заврши работата по намалена цена, но може да видите шкртаници како што е повремената лошо намотана макара или вашата линија да не трае толку долго.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.