Mantis XP Tiller ExtraWide 4Cycle vs 2Cycle 7920: Што е најдобро за вашата градина?

William Mason 12-10-2023
William Mason

Поминувате премногу време копајќи ја земјата со лопата? Еден ден, сфатив дека губењето време и труд само со лопата и мистрија нема смисла. Кога ја проширувате вашата градина, можете да си го олесните животот со одлична фарма. Еден од најдобрите брендови за одгледување градина е Mantis, па денес, ајде да ги споредиме Mantix XP Extra Wide со Mantis 7920.

Mantis XP Tiller Extra Wide 4-Cycle vs Mantis 2-Cycle 7920

Квалитет на градење

Квалитет на градење Квалитет на градење има моќен мотор со 4 циклуси кој се поставува директно над гуми за идеално обработување и копање. Она што е интересно за овој дизајн е тоа што брзините се позиционирани да генерираат повеќе енергија во инаку лесен уред.

Тежи 34 фунти - прилично лесен според стандардите на пилотите. Не сакате да носите супер тешка опрема низ вашиот двор. Од моето искуство, не е добро за колената и грбот!

Поради својот моќен мотор на Хонда, Mantis XP Tiller се справува со проекти што би било тешко да се завршат со минимални алатки за копање. Заоблените обвивки на овој уред ќе се спуштат на добар 10 инчи во земјата . Овој пилинг исто така работи како тример за плевел, прецизно сечење околу вашите скапоцени растенија и култури.

Заклучокот е дека оваа машина може да ја пресече најгрубата и најкомпактираната нечистотија што може да се замисли.

Се прашувам даливидови на работни места што сакате да ги извршувате во вашиот двор.

Какво беше вашето искуство со обработување? Дали имате свои совети за тоа како да се справите со боцкачот на богомолка? Известете ни со споделување на вашите совети во коментарите подолу.

да се добие култиватор или копач? Нашата статија, Cultivator vs Tiller, ќе ви помогне! Mantis 7990 Tiller/Cultivator
  • Моќна Honda со 4 циклуси (само гас, не е потребна мешавина на гориво) Мотор од 35 кубици ги врти шините двапати...
  • 5 години <1 потрошувачи во текот на целиот животен век<1. тежи само 34 килограми
  • Гласот контролиран со прсти за бесконечна контрола на брзината и леснотија на ракување
  • Уникатните, заоблени шипки може да се користат за смалување на длабочина од 10 инчи. Или, едноставно свртете ги...
Amazon Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Квалитет на градба Mantis 2-Cycle 7920

Зборувајќи за лесни уреди кои се лесни за носење, Mantis 2-Cycle 7920 Tiller е уште една одлична опција. Тежи 20 фунти - уште полесен за пилот. Овој пилот речиси ќе се чувствува лесен како пердув!

Може да работите практично во простор со секаква големина поради компактната големина на оваа машина. Ова вклучува области блиску до ѕидови и огради.

Различните рачки го прават овој бокал сигурен за носење. Прво, има вградена рачка за носење, а потоа има рачки на преклопување кои ви помагаат да складирате и транспортирате до вашата градина. Држачите се меки и разгорени, што ви дава удобно чувство кога трескате.

Schiller Grounds Care 7920 Mantis 2-Cycle Tiller Cultivator 405,62 $
  • Доаѓа со практична рачка за носење
  • Целата единица тежи само 20 килограми
  • Рачките се преклопуваат за лесно складирање
  • 2-годишна ограничена гаранција
Може да заработиме провизија без дополнителни трошоци за купување, Amazon. 20.07.2023 07:15 часот по Гринич

Научете како да изградите сосема нова градина со нашиот детален водич „Како да започнете градина со зеленчук од нула“!

Доверливост и критики

Еве едно важно прашање кое треба да се постави за двете градини. Можеш ли да им веруваш на овие фармери да работат? Да можеа лозарите да зборуваат, ќе ви кажат да . Сепак, тие се само апарати. Поголемиот дел од прегледите од оние кои ги купиле овие ролери се блескави и позитивни.

Осврти на Mantis XP Extra Wide Tiller

Некои осврти велат дека Mantis XP работи добро во тешка глинена почва и дека е добра алатка за мали градини.

Една рецензија го нарече овој земјоделец работен коњ и дека тој никогаш нема да биде без него. Mantis XP Tiller е пофален за неговата разноврсност, а во коментарите се наведува и колку е лесно да се стартува моторот со 4 циклуси на Honda.

Осврти за Mantis 2-Cycle 7920

Во меѓувреме, многу критики тврдат дека бокалот Mantis 2-Cycle 7920 далеку ги надминал очекувањата . Се вели дека 7920 е многу лесен за составување. Можете да го поставите овој пилот во рок од 10 минути.

ГенералотКонсензус на критики е дека ова е одлична мала машина што е лесна за носење. Служи како легитимна алтернатива на поголемите, потешки копани.

Во една рецензија е наведено дека овој земјоделец ископал области полни со стари мртви грасрут за помалку од 4 часа. Друга рецензија ја нарече оваа пилана извонредна , истакнувајќи дека копа во земјата подлабоко и побрзо од другите копачки што биле користени.

Испорака и гаранција

Испораката на која било машина не треба да биде проблем. Некои од најдобрите прегледи наведуваат дека распоредот за испорака за овие мотофрези се добри. Постои опција за испорака во ист ден за бокалот 7920 со 2 циклуси. Зарем не е погодно да се добие нешто што го плаќате молскавично?

Очекувајте да добиете голема квадратна кутија од 41 фунта ако го добиете Mantis XP Tiller. Ако не ви пречат дополнителни ставки заедно со XP-толката во кутијата, треба да бидете возбудени!

Mantis има солидна гарантна политика за нивните ролери, без разлика дали случајно ќе ги скршите или ако ви се скршат. И XP и 2-Cycle 7920 носачот гарантираат 2 до 5-годишни ограничени гаранции приложени кон нив.

Mantis ги продолжува овие гаранции од 2 години на 5 години, во зависност од материјалните дефекти и за кои цели ја користите вашата машина, станбена или комерцијална. Ова значи дека ви се дава мир на умот кога ги користите овие фризери. Едно правилоГлавната работа за алатите за градинарство е дека ако некој алат е направен да биде слаб, нема да има гаранција од 5 години!

Погрижете се да ја проверите страницата за гаранција на Mantis за ажурирани информации и да ги проверите сите информации пред да ја купите вашата нова градинарска машина.

Цени на машината за обложување

Mantis XP Tiller обично чини околу 390 долари на Амазон, додека пилерот со 2 циклуси 7920 чини околу 30 долари. Ова не е голем јаз меѓу цените. За жал, Mantis XP Extra Wide пилерот во моментов не е достапен, затоа внесете ја вашата е-пошта за да добиете ажурирање за тоа кога е достапно или погледнете ја палетата на копчиња на Earthquake. Тие се копани со исклучителен квалитет што ќе ви заштедат многу време и напор.

И Mantis XP и 2-Cycle 7920 носачот ги нудат речиси истите точни квалитети и карактеристики. Тоа може да биде едноставно како и бројот на заоблени шипки на дното на овие носачи што може да ја направи разликата за вас. Дали сакате да обработите големо парче нечистотија за вашата градина? Или ја одржувате обработената лепенка мала?

Водич за купувачи на Mantis Tillers

Како да се користи Mantis Tiller

Би можел да ви го дадам моето толкување на прирачникот за сопственикот на Mantis Tillers, но тоа би било досадно. Начинот на употреба на бокал за боречка молскавица е исто како и употребата на пилинг направен од други брендови.

За почеток, додека притискате на чкрапалото за гас за да се подигне земјата, држете го цврстиотзафат на рачките . Откако ќе се ослободи чкрапалото за гас, прскалките може да се издигнат. Потребна е и цврста основа и рамнотежа. Ракувајте со вашиот пилот во област без пречки што може да ве попречат. Не би сакал да се сопнувам преку играчките што им припаѓаат на моите мачки во штала додека учам!

Иако ова можеби на почетокот звучи глупо, всушност има смисла. Мора да се однесувате кон вашиот бокал Mantis како правосмукалка, користејќи лесни движења за нишање над тревникот. Кога ја обработувате земјата, секогаш прво влечете ја вашата болна наназад, а потоа одете напред.

Ако сакате да копате длабоко во вашиот двор, полека движете го вашиот бокал за богомолка напред-назад над истата област повеќе пати. Ако сакате само плитко обработување, префрлете ги копчињата во положба за одгледување и брзо лулајте напред-назад.

Ако налетате на плевел и корени кои тешко се отстрануваат, не грижете се! Биди стрплив! Доволно нишајте го вашиот пилот над тие области за да може да ги исецкаат плевелите и корените.

Исто така види: Колку време е потребно за да растат доматите? Водич за одгледување и берба домати

Како да започнете боцкалка за богомолка

Многу е лесно да се стартува ладно болна мантис за прв пат. Тоа е речиси како возење велосипед!

На една од рачките за гас се наоѓа прекинувачот старт-стоп. Притиснете на симболот „I“ на овој прекинувач, што укажува на тоа дека бокалот е во почетната позиција. Придушувањето на моторот се затвора со извлекување на копчето за придушување. Сијалицата за прајмер се притиска 6 пати до овасијалицата се полни со гас. Откако целосно ќе се наполни, сијалицата се притиска уште 2 пати.

Фатете го стартот за влечење и извлечете го кабелот. Стартерната пружина на моторот за боење Mantis е местото каде што се складира енергијата. Потребно е само едноставно повлекување на влечење за да се складира оваа енергија.

Откако ќе работи моторот, пригушувачот се отвора со притискање на копчето за пригушување назад. Ако моторот на вашата машина е веќе топол, следете ја истата постапка за стартување. Пригушницата ќе остане затворена, а сијалицата за прајмер не треба да се притиска во овој случај.

Секогаш палете го моторот внимателно и бидете внимателни кога возите наназад или ја влечете болната кон себе. Обработувањето е нежен процес. Не сакате да присилувате да се случи нешто необично кога правите основна градинарска лепенка.

Исто така види: Овен против коза - Дали знаете како да ја разликувате?

Прегледи за споредба на Mantis Tiller

Преглед: Mantis XP Tiller

Нема да се борите да го поставите Mantis XP Tiller за работа. Една од причините за ова е затоа што му треба само гас за неговиот мотор. Тоа значи дека не е потребна мешавина на гориво . Дали некој од вас навистина уживал да експериментира со бројни мешавини на гориво? Можеби слушам штурци како чврчореат на тој.

Воспоставената бусен и набиената нечистотија лесно се сечат со заоблените шипки на оваа машина. Мантис XP екстра широката газа работи подеднакво добро поради неговата црвена опремапренос сет. Вртејќи ги шипките до 240 вртежи во минута, овој сет му овозможува на бокалот да работи со моќност и ефикасност. Запчаникот за црви е едноставен механизам за да откриете дали сте тип кој може да ги поправи оштетените делови.

Уникатен основен производ на повеќето бокалници Mantis, преклопните рачки на XP-толката ви даваат многу опции за складирање и транспорт на оваа практична алатка. Рачките на рачката се обликувани за да ги утешат вашите зглобови, така што нема да се тресете кога сечете на тврди површини.

Преглед: Mantis 2-Cycle 7920 Tiller

Mantis 2-Cycle 7920 е изграден да работи без разлика во каква состојба е вашиот двор.

Со тежина од само 20 килограми, ова е полесна опција за вашите потреби за обработување. Ако имате какви било физички ограничувања или се борите да носите потешка опрема наоколу, оваа машина ви дава уште помала мака од XP-толката.

Кога станува збор за градинарски алатки, сите знаеме дека поголемото не е секогаш подобро. Мала, компактна и лесна, оваа машина ја врши работата што ја сакате. Тврдата почва и глината немаат шанса штом ќе се вкопа овој одгледувач! Можеме да ја наречеме оваа алатка „Малиот земјоделец што можеше“, и тој прекар ќе се залепи.

Моторот со 2 циклуси е позициониран директно над рабовите на бокалот за најдобри можни перформанси на обработување и меко, удобно чувство нарачките ви го даваат многу потребното олеснување.

Која градинарска фарма е подобра?

На крајот на денот, нема погрешен одговор на прашањето кој од овие копачки е подобар. Секој лозар исполнува различни групи на потреби за многу различни луѓе. Зависи од тоа колку е голем или мал вашиот проект за обработување за вашата градина.

Од моето искуство со обработување, би сакал нешто што ќе сече и на меки и на тврди површини без никакви проблеми. Ако можам да создадам градинарска лепенка која е долга и широка најмалку 4 стапки, добро сум да одам.

Колачот што ќе биде прв овде е Mantis XP пилерот . Тој е 14 килограми потежок од бокалот 7920 со 2 циклуси, но таа дополнителна тежина нема да ви го скрши грбот.

Дополнително широкото поставување на 4-цикличното поставување на шините прави разлика во брзото создавање градинарски лепенка. Можете да копате длабоко до 10 инчи во земјата. Моделот Mantis XP ви дава слобода да работите во речиси секаков вид простор, без разлика дали е исполнет со винова лоза и грмушки или земјата е тврда и сува.

Која болна машина ќе ја изберете?

И екстра широката болна машина Mantis XP и 7920 носачот со 2 циклуси имаат свои предности. Ако сакате да обработите повеќе редови за вашата градинарска лепенка, можете лесно да одите со бокалот Mantis XP. Ако имате за цел да имате само поединечни ленти од нечистотија исечени за неколку растенија, подобро ќе ви одговара пилерот со 2 циклуси 7920. Сè се сведува на што

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.