Што е временска коза и 10 причини зошто ќе посакате една

William Mason 15-08-2023
William Mason

Значи, што е временската коза? Метеоролошката коза е кур или свиткување што е кастрирано или, отворено кажано, му биле отстранети тестисите. Иако можеби звучи како нешто повеќе од украс во градината, одговорот на тоа што е временска коза е дека е одличен додаток на секој дом.

Што е временска коза и како е различно од долар?

Најзабележителна разлика е мирисот! Некастрираната коза, која се размножува, има силен мошусен мирис што на повеќето луѓе им е непријатен. Доаѓа од нивните мирисни жлезди и нивната урина, кои уживаат да ги прскаат насекаде, особено кога вашите се во еструсот.

Иако времето на коза не може точно да мириса на рози, тој нема да мириса ниту на урина.

Бидејќи откриваме „што е временска коза“ - еве неколку други разлики помеѓу метеоролошката коза и доларот!

1. Wethers се помалку агресивни

Парите добиваат хормонални вредности и, како што сите знаеме, тоа може да игра хаос со нивното однесување (мислете на тинејџерско момче опкружено со слабо облечени женки). Некои може да станат агресивни кон вашите работи, додека други може да ги измачуваат своите сопственици со нивното асоцијално однесување.

Временските кози, од друга страна, обично се прилично опуштени животни кои се „слатки и мирни во споредба со парите“.

Исто така види: Водич на Homesteader за одгледување потполошки - јајца, одгледување и повеќе!

2. Нема повеќе анксиозност од разделување

Парите треба да се чуваат одвоени од нештата, освен ако не се размножуваат и, дури и тогаш,интеракциите треба да се контролираат и следат. И покрај тоа што на секој долар му треба сопствена „човечка пештера“ или посебно оградено куќиште, метеоролошката коза може да остане кај вас во текот на целата година.

Тонто долари во пештерата на неговиот човек

3. Времето живее подолго

Избегнувањето на видовите на репродукција функционира во корист на времето на козата, и додека доларите и доларите обично живеат меѓу 9 или 12 години, временската коза може да живее и до 16 години!

Со други зборови, метеоролошката коза ќе издржи двојно повеќе од вашата просечна косилка!

Придобивките од поседувањето на метеоролошка коза

Можеби изгледа бесмислено да поседувате коза која не може ниту да се размножува, ниту да произведува млеко или месо, но избришаната коза има многу изненадувачки придобивки, вклучувајќи:

4. Мерач на временска прогноза: Дали е вашето куче подготвено за одгледување?

Иако не е способна да се размножува, временската коза не го знае ова и ќе качи женка на жештина исто толку ентузијастички како што тоа ќе го направи доларот. Ако срната се согласи да му дозволи да го направи делото, тоа значи дека таа е во „стоечка топлина“ толку подготвена да ја стави вашата избрана пари.

5. Забавно да се биде околу – без оглед на времето

Зборувајќи од искуство, мојот долар и јас имаме здраво ниво на почит еден кон друг додека моето време, Облак, и јас можеме да се гушкаме, играме, па дури и да се шегуваме заедно (иако не долго, бидејќи сум значително постар од него).

Дружење со Cloud the weather goat

6. ШтоДали е временска коза - Времето е тивко и не се одржува

Дали и парите можат да бидат многу гласни, особено за време на периодот на размножување. Временската коза е обично многу потивка - тој едноставно нема толку многу да вика.

Со оглед на тоа што не доживуваат флуктуирачки хормони, тежините и ставовите на ведерите се генерално конзистентни во текот на целата година, додека на срна, на пример, може да и треба дополнителна храна кога е бремена или да стане темпераментна кога е во топлина.

7. Поминете пари и заштедете пари на времето

Додека чистокрвните нигериски џуџести срни или пари ќе ви вратат помеѓу 500 и 650 долари, можете да земете метеоролошки дете за околу 100 долари, што ги прави многу попристапни.

Мора да се признае, можете да купите евтина косилка за трева за помалку од 100 долари, но веројатно нема да трае 16 години!

8. Тренирајте на вистинскиот пат со времето

Многу е полесно да тренирате метеорска коза отколку пари, а многу домаќини ги обучуваат своите ведери да бидат водачи на стадото.

Тој ќе ги изнесе на пасиштето наутро, а потоа ќе ги врати сите назад во нивното заградено место на крајот од денот. Некои ведери дури ќе ја преземат улогата на миротворец на стадото, расфрлајќи расправии и штитејќи ги малите.

9. Совршено време за галење

Сакате да ја однесете вашата коза на локалниот пазар на фармери или да ја внесете во шоуто на Американското друштво за кози? Земете време! Додека срна можестанете под стрес, што негативно влијае на нејзината продуктивност, времето е совршена коза за извлекување.

Временските кози се исто така идеални за фарми за галење, прават одлични семејни миленичиња и се одлични додатоци на сите програми за информирање на заедницата. Има многу 4-H проекти кои вклучуваат временски кози, вклучително и некои кои ги учат учесниците како да тренираат коза за ревијалниот прстен и како да тренираат метеоролошка коза како глутница.

Галакси за гушкање – младо време

10. Коза што се пакува за сите временски услови

Благодарение на нивната поголема големина и поцврстата диспозиција, временските кози се користат како столни животни ширум светот. Многумина ги придружуваат своите човечки пријатели на планинарење, носејќи залихи до 12 милји на ден.

Тие се изненадувачки силни и можат да носат пакет што тежи до 25% од сопствената телесна тежина - за просечно време на бурската коза, тоа е околу 17 килограми, за возрасен алпски, скоро 20 килограми!

Иако пигмејските кози и нивните џуџести братучеди не се идеални за пакување, поради нивната минијатурна големина, тие се исто толку добри во влечење количка како и секоја друга раса на кози.

Повторно, атмосферите најчесто се користат за овие цели бидејќи се лесни за тренирање и поприродно лојални на нивните човечки придружници отколку што прави и пари.

Исто така види: Кои билки да се засадат заедно за да растат најдобро

Што е временската коза - Помини го Бак, времето е поблагородно

Банкот е грст и, во многу случаи, само смрдлива катастрофачекајќи да скокне огради и да импрегнира доверчив прави (или тоа е само мое?).

Времето, од друга страна, е задоволство да се има наоколу. Пријателски, без мирис и лесен за тренирање, времето може да го одржува вашиот тревник за косење, распоредот за одгледување кози на место и не е противник да ви даде добра гушкање од време на време.

Се надеваме дека одговоривме на вашето прашање „што е временска коза“ - кажете ни подолу!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.