Најдобар електричен тример за жива ограда под 50 долари

William Mason 13-10-2023
William Mason

Содржина

Тримерите за жива ограда се совршена алатка за совршена жива ограда. Без разлика дали претпочитате уредна ограда како игла (прилично израмнета) жива ограда или повеќе „во стил на џунгла“ како мене, најдобриот електричен тример за жива ограда го олеснува тоа.

Квалитетот не секогаш чини цело богатство, но може да биде незгодно да се открие кој тример за жива ограда е квалитетен, а кој кошмар. Повеќе уживам да удрам во градината со тримерите за жива ограда (секаторите се надвор од вратата!), па затоа го истражував најдобриот електричен тример за жива ограда под 50 години за вас.

Не сакате да читате? Еве го нашиот победник - каква зделка! И погледнете го нашиот #2 исто така – квалитетен тример за жива ограда под 30 долари – хаааат!

Greenworks 4-Амперски 22-инчен кабелски тример за жива ограда, 2200102 $49,99 $45,45
 • 4 ампер мотор за оптимално извршување на работата и ефикасно извршување на работата>2bla" Капацитет за сечење 11>9/16" совршен за грмушки и грмушки
 • Лесен и компактен дизајн за лесно ракување
 • Погодно заклучување на кабелот за да се спречи случајно исклучување
 • Напон:120v
Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:20 часот по Гринич

Оваа статија е целосно ажурирана во февруари 2021 година.

[lwptoc]

Нашиот најдобар електричен тример за жива ограда Топ 5

 1. Greenworks 22-инчен 4 акумулатор со жици со двојна жила ="" p="" детални,="" дизајн,="" е="" за="" и="" инчи,="" капацитетот="" кога="" комбинираат="" лесни="" од="" по="" постигнување="" рабови.="" се="" сечење="" со="" совршен="" тенки="" тој="" тример="" уредни="">

  Во однос на работата, има едно рачно безбедносно чкрапало за исклучување на моторот, додека рачката со D-фат на предната страна го олеснува средувањето на горниот дел или страните на вашите жива ограда.

  Нема брава за чкрапалото за ваша безбедност, така што ќе треба да ја држите притисната додека сечете. Идеално, би сакал да видам вклучување на ротирачка рачка за поголема леснотија на користење кога ќе стигнете до овие области, но лесно можете да се справите без неа.

  Севкупно, WG212 е добар пример за тоа зошто не мора секогаш да посегнувате по големо име како што е Black+Decker за да ја завршите работата.

  Добрите страни на Worx електричниот тример за жива ограда под 50 години

  • Бидејќи моторот е поставен зад рачката , вашите раце се заморуваат побавно отколку кај моторите поставени напред.
  • тенкиот профил на тримерот го олеснува навигацијата во мали и тесни простори.
  • Овој модел страда од практично нула вибрации од моторот или сечилата, што го олеснува ракувањето.
  • Потребен е продолжен кабел, што го намалува ризикот случајно да го пресечете кабелот за напојување - верувајте ми, јас сум бил таму.

  Лошите страни на Worx електричниот тример за жива ограда под 50 години

  • Како буџетска хеџтримерите одат, ова не е најлесното, доаѓа со 6,6 фунти.
  • На WG212 му недостига ротациона рачка што ќе ја видите кај конкурентските модели со слична цена, иако тенкиот дизајн помага донекаде да се олесни ова.
  • Нема брава за задржување на активирањето притиснато; некои луѓе се грижат за ова, но лично, мислам дека вреди дополнителна безбедност.
  • Иако користењето продолжен кабел може да биде корисно, ќе треба да посегнете во вашиот паричник за да го купите посебно.
  WORX WG212 3,8 ампер 20" Електричен тример за жива ограда
  • 3,8 ампер електричен
  • 3/4-инчен дијаметар на сечење и сечила со двојно дејство
  • 20-инчен шипка за сечење и 3/4-инчен заштитна шипка за сечење и 3/4-инчен безбедносен дизајн за заштита <9C за заштита
  Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  4. BLACK+DECKER BEHT150 Hedge Trimmer

  Black+Decker BEHT150 се напојува со . .6 фунти , тоа е две третини од тежината на еден од најтешките тримери што сум го вклучил на оваа листа, што го прави погоден за долги сесии што ги достигнуваат досадните врвови и страните на високите жива ограда.

  Само имајте на ум дека сечилата се прилично кратки и 17 инчи се помали од просечното .побарајте ги гранките со највисок дострел на друго место.

  Прекинувачот за стартување се активира со притисок без механизам за заклучување, така што не можете да го ослободите чкрапалото и да продолжите со кроењето.

  Наместо држач за кабел, има жлеб за задржување на кабелот под задната рачка и чкрапалото за да се спречи случајно исклучување. Потесен е отколку што би сакал, иако тоа значи многу сигурно вклопување штом кабелот е поставен. Исто така, се наоѓа многу блиску до активирањето, така што не е невозможно да ги фатите прстите на кабелот со јамка.

  Една од моите омилени функции е безбедносниот прекинувач , кој се ресетира секој пат кога ракувате со тримерот. За повторно да го исклучите моторот, прво треба да го притиснете безбедносниот прекинувач, пред да го повлечете чкрапалото. Би било неверојатно тешко да се активираат сечилата случајно во кое било сценарио, што значително ја намалува можноста да го пресечете кабелот.

  Добрите страни на Black+Decker Најдобар електричен тример за жива ограда

  • Поддржан со стандардна гаранција на Black+Decker која трае 2 години .
  • Има дополнителна безбедносна мерка во форма на механизам за стартување со два прекинувачи.
  • Пократките сечила значат по лесна и лесно маневрирана алатка, така што вашите раце нема да се заморат толку брзо.
  • Сечилата се изработени од стврднат челик, за кој се вели дека ги намалува вибрациите низ рачката до 40%.

  Конс наBlack+Decker Најдобар електричен тример за жива ограда

  • Заклучувањето на кабелот е прилично тесно и може тешко да се работи кога се обидувате да го вметнете кабелот внатре.
  • Со 17-инчни сечила со двојно дејство, овој тример за жива ограда ги има најкратките сечила од 5-те тримери што ги вклучив со голема разлика.
  • Изборот на дизајнот за напредната рачка е непарен; наместо заоблена рачка, има T рачка поставена на предната страна , за која сметам дека е потешко да се зафати безбедно.
  BLACK+DECKER Електричен тример за жива ограда, 17-инчен (BEHT150) 76,87 $ 37,41 $
  • Електричниот тример за рабови се одликува со 17-инчен стврднат челичен нож со двојна акција за намалена...
  • затегнување на моторот до 3,5 mm, затегнување до 3,2 мм компактен дизајн на тримерите за растенија е лесен за употреба со помал замор
  • Задржувањето на кабелот спречува случајно исклучување. Сечење потези/Min-3800
  • Вградена Т-рачка и чкрапало со целосна должина за контрола додека сечете
  Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 05:20 часот по Гринич

  5. Scotts HT10020S 20-инчен 3,2-амперски електричен тример за жива ограда

  Исто така види: 21 земјени идеи за покривање на цевка од бунар - нема повеќе грозни бунари!

  Искрено, единствениот главен проблем што го имав со овој тример беше одлуката на производителот да користи копче за држење напред наместо да користи кружна рачка како и секој друг тример. Иако оваа алаткатежи само 4,8 фунти , потешко е – и се осмелувам да кажам, помалку безбедно – да се маневрира, бидејќи едноставно не можете да го добиете истиот вид на држење со полни раце.

  Бидејќи нема продолжен кабел вклучен надвор од кутијата, ќе мора да потрошите уште неколку долари за да го набавите сами. Имајте ја на ум големината на вашата градина кога ја земате, бидејќи можам да потврдам дека бев фатен во минатото со краток кабел за напојување што нема да стигне до задните жива ограда.

  Откако ќе го приклучите, има држач за кабел под задната рачка, што ве спречува случајно да го извадите приклучокот од штекерот.

  Што се однесува до моќта на сечење, HT10020S користи двојно дејство 20-инчно сечило направено од стврднат челик, што ја намалува можноста за рѓосување. Неговиот капацитет за сечење е 5/8-инчи, со 3.400 удари во минута. Или поедноставно кажано, моќен е >

  Добрите страни на Scotts Corded Electric Hedge Trimmer

  • Ова беше најлесниот електричен тример за жива ограда под 50 што можев да го најдам, без жртвување на функционалноста или квалитетот.
  • Стандардно има голема 3-годишна гаранција . Според моето искуство, ако буџетските тримери се случуване успеваат, тогаш обично пропаѓаат рано.
  • Вклучува лесен покрив за сечилото за складирање, но погрижете се да ги исчистите и исушите вашите ножеви бидејќи капакот нема да спречи 'рѓа ако има влага.
  • Можете да го прикачите вашиот продолжен кабел на кука во дланката за да ја намалите можноста за случајно исклучување или сопнување.

  Недостатоци на електричниот тример за жива ограда Scotts Corded

  • Можете да најдете многу тримери за жива ограда под 50 долари кои имаат сечила од 22 инчи , додека овој модел доаѓа само со сечила со двојна акција од 20 инчи.
  • Слично како Black+Decker тримерот за жива ограда, напредната рачка е T рачка , за која сметам дека е помалку сигурно држење.
  • Ќе мора да го купите вашиот сопствен продолжен кабел , сепак, овој тример за жива ограда е една од најевтините алатки со врвен квалитет што можевме да ги најдеме.
  Scotts Outdoor Power Tools HT10020S 20-инчен 3,2-амперски жичен електричен тример за жива ограда, сив 44,99 $ 39,81 $
  • Моќен електричен тример за трева што се напојува со електричен тример за трева од 3,2 мм и електричен мотор за 3,2 мм<3-Амп. издржливо челично сечило со двојно дејство што ви дава 5/8"...
  • Тример за жива ограда со жици што ви дава 3400 удари во минута; Удобна целосна должина...
  • Електрична клипна жива ограда со вградена кука за задржување на кабелот за маневрирање и лесно...
  Амазон Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителницена за вас. 20.07.2023 03:25 по GMT

  Нашиот најдобар електричен тример за жива ограда под 50 години

  Кога станува збор за избор на победник, круната не е големата марка Black+Decker.

  Не можев да ја превидам чистата погодност на Greenworks 22-инчниот тример за жива ограда со неговите ротирачки рачки, карактеристика што им недостигаше на повеќето други тримери. Сепак, сè уште ги има сите опционални ѕвона и свирки, како автоматско исклучување и функција за задржување на кабелот.

  Најважните работи за мене при изборот на ваков електричен алат се ефикасноста, безбедноста и маневрирањето, а паметниот дизајн на Greenworks гарантира дека нема да се уморите брзо, додека сечилата од 22 инчи и моторот од 4 засилувачи значат дека можете да прекривате низ жива ограда како нож преку путер.

  Електричен тример за жива ограда HJ22HTE 22″ 3,5 ампер
 2. WORX WG212 3,8 ампер 20 инчи Електричен тример
 3. BLACK+DECKER BEHT150 тример за жива ограда
 4. Scotts Outdoor Power Tools-A20S1. dge Trimmer
Амазонски производ

Видови тримери за жива ограда

Тримерите за жива ограда доаѓаат во 3 главни типа, вклучувајќи:

 • типот жичен што ќе го разгледаме овде,
 • дизел или бензин мотори со дизел или бензин типични, без струја, без струја.

Секој тример за жива ограда има свои предности и недостатоци.

 • Моделите со погон на гориво се побучни, но помоќни.
 • Тримерите што се напојуваат со батерии се попогодни за маневрирање, но бараат полнење.

Но, она што е заедничко за секој тип на тример е практично кога ќе го споредите со рачно управуван пар рачни ножици. Не само што е побрзо да користите тримери за жива ограда, туку и ќе добиете многу поуреден и конзистентен финиш на вашите жива ограда отколку ножиците.

По години навлегување во грмушки со секачи и други рачни алатки (и разочаран од резултатите), конечно се префрлив на електрични тримери за жива ограда и никогаш не се свртив назад. Не сакав да трошам премногу, па го барав најдобриот електричен тример за жива ограда под 50 години.

Не сакав да се занимавам со гориво или со постојаната потреба да надополнувам батерии, па избравтример за жива ограда со кабел.

Совети пред да започнете со вашиот тример за жива ограда

На новозасадените жива ограда им треба редовно отсекување за да се утврди формата во која ќе растат, иако ќе им треба редовно одржување доживотно.

Иако може да изгледа едноставно како палење на моторот и напад на грмушките, тие треба да наведнат внатре кон врвот за да се уверат дека долните лисја добиваат доволно сончева светлина. ... Сè уште ќе изгледа одлично и, претпоставувам, вашите растенија повторно ќе пораснат ако не сте го сфатиле правилно.

Исто така, земете го предвид и времето од годината; птиците што гнездат се вообичаени во раните пролетни месеци.

Кога ќе завршите, можете едноставно да ги кренете гранките од жива ограда, но многу е полесно да поставите церада на земја за да заштедите време. Исто така, ќе сакате да ги подмачкате сечилата на тримерот со лубрикант со масло за прскање пред да го вклучите моторот.

И не заборавајте да ги исчистите сечилата штом ќе завршите (или барем редовно, знам како оди), бидејќи остатоците ќе имаат тенденција да се залепат на лубрикантот и може да ги затнат механизмите.

Маневрирање и ракување со вашиот тример за жива ограда

Кога избирате тример за жива ограда, маневрирањето треба да биде во првите редовина твојот ум.

Запомнете што реков за жива ограда што се криви навнатре кон врвот; нема да стоите во мирување додека сечете во една насока. Ќе ви треба алатка која лесно може да се извртува и врти без да ви се напрегаат рацете или грбот и да ја загрозат безбедноста.

Постојат неколку карактеристики кои влијаат на маневрирањето на тримерот за жива ограда.

Исто така види: Најдобар електричен тример за жива ограда под 50 долари
 1. Прво, позиционирањето на моторот може да влијае на распределбата на тежината. Колку поназад е поставен моторот, толку поблиску до вашата централна маса ќе биде тежината, што ќе го олесни ракувањето.
 2. Второ, должината на сечилата исто така може да влијае на распределбата на тежината, иако е премногу кратка и ќе имате помал дофат кога станува збор за средување.
 3. Конечно, специјализираните функции , како што се ротирачките рачки на тримерот Greenworks, може да го олеснат средувањето на горниот дел од вашите жива ограда.

Најдов корисно видео на YouTube што дава неколку совети и илустрира како да ракувате со вашата алатка околу жива ограда - погледнете го подолу.

Чувајте се себеси безбедни додека сечете жива ограда

Можеби постои искушение да барате модел со заклучување на чкрапалото , што го одржува моторот да работи дури и ако го отпуштите прекинувачот.

Секако, тоа е погодно, но исто така го зголемува ризикот од повреда доколку се сопнете или паднете и ги отпуштите рачките.

Од лично искуство,има прилики кога автоматското исклучување е благослов, но никогаш не сум се нашол себеси како копнеам за блокирање на чкрапалото. Запомнете, ако треба да стигнете доволно далеку за да не можете да го притиснете активирањето, не треба да го правите тоа.

Исто така, би препорачал да земете цврст пар заштитни очила, како и штитници за уши. Иако секој добар тример ќе вклучи заштитник зад сечилата за да спречи чипсот да лета назад кон вас, тоа не е непогрешливо и можам да ви кажам дека да имате струготини од дрво во очите не е убаво искуство.

Во меѓувреме, заштитниците за уши ќе се погрижат вашиот слух да не е оштетен - иако сте побезбедни со електричен мотор со ниска засилување. Вообичаено, дизел моторите се тие што произведуваат најголема бучава.

Нашиот најдобар електричен тример за жива ограда под 50 Топ 5

1. Greenworks 22-инчен тример за жива ограда со двоен акционен кабел

Greenworks 22-инчен тример за жива ограда располага со челично сечило со двојно дејство . Ова значи дека има заби кои се протегаат надолу од двете страни на функционалното сечило, што помага да се стабилизира тримерот и да се намалат вибрациите низ рачката.

перспекс екранот што е поставен одзади спречува чиповите да ви летаат назад во лицето, иако јас лично би препорачал пар заштитни очила од искуство. Секундарната функција е како штитник за вашите прсти да не се изложени на ризик од лизгање восечила.

Неговиот моќен мотор 4 засилувачи може да се справи со жива ограда и други зеленило, а исто така треба лесно да ги соборува малите гранки од дрвјата. Сечилото од 22 инчи не е премногу незгодно и ветува капацитет за сечење од 5/8-инчи, иако ако издвоите уште неколку долари за поновиот модел, тоа се зголемува на 9/16-инчи.

Во овој модел нема вградено чкрапало брава , што значи дека ќе треба да ја држите притисната рачката за држење за да работите со тримерот. Иако ова може да изгледа како недостаток, можам да се сетам на барем една прилика кога автоматското исклучување ми спаси патување до собата за итни случаи.

Има и брава за кабел вградена во шасијата, што е одличен начин да го спречите исклучувањето на приклучокот кога премногу го извлекувате кабелот за напојување.

Добрите страни на Greenworks Најдобар тример за жива ограда со жици

 • Благодарение на комбинацијата на помошна рачка во 3 позиции и ротирачка задна рачка, нема да морате да го искривувате телото за да стигнете до врвот на вашите жива ограда.
 • Можеби копнеете по блокирање на чкрапалото за да го одржува моторот во работа, но отсуството на брава може да помогне да се намалат сериозните повреди ако се сопнете или се лизнете.
 • Моторот со 4 засилувачи е доволно моќен за да се справи со дебели грмушки, па дури и со некои мали гранки од дрвја.

Лошите страни на Greenworks Corded Hedge Trimmer

 • Иако е доволно лесен за да се користи долго време во градината, ова е втор најтежок тример што го вклучивме на нашата листа (со 5,7 фунти).
 • Се одликува со кабел за напојување со два крака, додека многу надворешни приклучоци за струја користат тристрани врски, па можеби ќе ви треба адаптер.
 • Greenworks рекламира дека тримерот има капацитет за сечење од 5/8 инчи, иако во прирачникот што е надвор од кутијата стои дека е само 3/8-инчи.
 • Веројатно ќе ви треба нешто помоќно за да преземете поголеми работи, како што е сечењето густи гранки од дрвја.
Greenworks 4-амперски 22-инчен жичен тример за жива ограда, 2200102 49,99 $45,45 $
 • 4 ампер мотор за да ја завршите работата ефикасно
 • 22" челично сечило со двојна акција за оптимални перформанси и совршен капацитет за сечење <96 тесен и компактен дизајн за лесно ракување
 • Погодно заклучување на кабелот за спречување случајно исклучување
 • Напон:120v
Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:20 часот по Гринич

2. Sun Joe HJ22HTE 22″ Електричен тример за жива ограда од 3,5 ампери

Sun Joe има голема безбедност, па затоа овој тример е опремен со 3 различни механизми за да ве држи во едно парче.

Има заштитна заштита за спречување на вашите раце да се лизгаат блиску до сечилата, како и безбедносен прекинувач со две раце за да се спречи ненамерно палење. Трето, има сечилокапакот вклучен како стандард.

Благодарение на сечилата со двојна акција од 22 инчи што се протегаат по должината на двете страни, ефикасноста на сечењето е многу подобра отколку што би ја добиле со едно сечило.

За жал, жирито не знае дали сечилата се вистински од нерѓосувачки челик како што се рекламира или дали се железни како што сугерира кутијата.

Се чини дека мислењата се спротивставени и нема потврда директно од Сан Џо. Железните сечила секако би рѓосале ако се навлажни, затоа погрижете се да се грижите за нив кога ќе завршите со употреба, но тоа не треба да биде доволно за да ве одврати од тоа што е одличен буџетски тример за жива ограда.

Веројатно една од неговите најголеми продажни точки е неговата тежина. Со само 5 килограми , ќе се заморите многу побавно кога се справувате со поголемите жива ограда или грмушки во вашата градина. И благодарение на целосната предна рачка која се обвиткува, тежината е рамномерно распределена за да можете да ги постигнете оние детални рабови што отсекогаш сте ги посакувале.

Добрите страни на Sun Joe Electric Hedge Trimmer

 • ETL одобрени , што значи дека е целосно тестиран за усогласеност со северноамериканските безбедносни стандарди.
 • Има вградено безбедносно активирање со две раце за да ве спречи случајно да го стартувате моторот во опасна положба.
 • Кабелот за напојување има механизам за ослободување од напрегањето така што нема случајно да го извадите од штекерот.

Лошите страни на Sun JoeЕлектричен тример за жива ограда

 • Рекламираните сечила од нерѓосувачки челик се наведени како железни на кутијата, што предизвикува одредена конфузија - најдобро е да ги одржувате суви без разлика.
 • Со мотор од 3,5 ампери под хаубата, тој е послаб од некои конкурентни тримери по слична цена
 • Ова се одликува со рачка за обвиткување, но нема ротирачка функционалност од другите како тримерот Greenworks.
Sun Joe HJ22HTE-PRO 20-инчен 3,8 амперски електричен тример за жива ограда, зелена 51,51 $
 • Sun Joe HJ22HTE-PRO 20-инчен 3,8 ампер Електричен тример за жива ограда, Зелен квалитет и градинарски производ<8A и градинарски производ
 • 90 12> Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 12:34 GMT

  3. WORX WG212 3,8 амперски 20-инчен електричен тример за жива ограда

  Worx WG212 се напојува со мотор со 3,8 засилувачи кој речиси не произведува вибрации додека работи. Целата работа на нозете е направена со 20-инчен сечило со капацитет за сечење од 3/4 инчи.

  Како и повеќето модели, постои јасна заштитна заштита која помага да ги спречите вашите раце да ги допираат сечилата, како и да ги спречите парчињата да се вратат во вашето лице.

  Со 6,6 фунти , WG212 доаѓа во приближно среден опсег за тримери за жива ограда во оваа ценовна група.

  И покрај просечната тежина, телото и рачката

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.