Колку време е потребно за да се одгледува ананас? + Фази на одгледување ананас!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Одгледувањето тропски растенија како ананас е многу поедноставно отколку што многумина сфаќаат! Ананасот е забавен, лесен за одгледување и за разлика од кое било друго плодно растение во вашата градина. Но, колку време е потребно за да се одгледува ананас, точно? А која е најдобрата техника за супериорна жетва на овошје?

Ако планирате да одгледувате ананас, трпението е името на играта - може да бидат потребни три години или повеќе за растението ананас да произведе плод. Меѓутоа, штом ќе добиете неколку здрави растенија ананас, можно е да се берат овошје секоја година.

За да разбереме повеќе за тоа колку време е потребно за одгледување на ананас, треба да дознаеме повеќе за тоа како растат и даваат плод овие необични растенија.

Кои се фазите на растење на ананасот? Некои бромелијади можат да живеат на дрвја и да преживеат со собирање на дождовница, додека други ја апсорбираат водата од воздухот.

Ананасите растат на грмушки растенија со долги лисја како мечеви. Растението произведува централно стебло од центарот на овие листови, на кое се формира плодот од ананас.

Но, како да се добие растение ананас на прво место? Па, необичното нешто кај растенијата од ананас е тоа што ретко се случува да се одгледуваат од семе. Наместо тоа, тие се полесно да растат со размножување на исечоци земени од различни делови наво замок со доволно простор за внатрешна мини-шума од растенија од ананас! Во тој случај – ние сме љубоморни. Ве молиме поканете не!)

Второ, растенијата од ананас се приспособени да растат во тропска клима со неверојатно влажни временски услови. Тие најмногу ја добиваат влагата од воздухот и нема да уживаат во посувите услови на вашиот дом.

Ананасот се прекрасни растенија на отворено или затворено кои бараат строг распоред за наводнување и многу време доколку сакате да собирате слатки плодови. Домаќините на топло време можат да произведат вкусен зрел ананас преку растенијата ананас на отворено. Сепак, растенијата од ананас ги мразат ниските температури и нема да ги толерираат! Од таа причина, ги советуваме нашите пријатели на студено време да одгледуваат ананас во затворен простор. За среќа, прочитавме од Универзитетот во Флорида Екстензија дека растенијата од ананас растат прекрасно во контејнери од три до седум литри - кои се вклопуваат на вашиот омилен прозорец или работна површина без мака.

Колку вода му треба на растението ананас?

Растенијата ананас припаѓаат на фасцинантно растително семејство кое може да добие влага од воздухот. Така, иако тие ќе црпат малку вода преку нивните корени, тие исто така имаат корист од животот во топли, влажни услови.

Кога ги наводнувате растенијата од ананас, погрижете се да внесете малку вода на површините на листовите. Може да забележите дека водата тече по лисјата и базените на растениетодното - ова е добро! Овој ефект на здружување имитира како растенијата од ананас собираат вода во тропските предели, а вашето растение постепено ќе ја апсорбира оваа влага.

Ананасот сака силна индиректна сончева светлина, влажна органска материја и многу топла вода. Ананасот исто така има плиток коренов систем, затоа одржувајте ја почвата влажна. Но, не дозволувајте да се натопи - или ќе се соочите со гниење на коренот на ананас. Цветовите на растението се убави впечатливи виолетови или црвени кога конечно ќе се појават. (Тие вредат напорот. И почекајте!)

Како да знам кога да го одберам мојот ананас?

На плодовите од ананасот им треба толку долго да растат и созреат. Може да биде тешко да се одлучи кога се подготвени да изберат! Идеално време е кога овошјето се променило од зелено во жолто, но пред да стане портокалово. Побарајте зрело овошје кое е златно-жолто насекаде, без да остане зелено.

Г. Талон секогаш е среќен да позира со вкусно овошје!

Заклучок

Многу ви благодариме што го прочитавте нашиот водич кој објаснува колку време е потребно за одгледување ананас.

Научивме дека ананасот не е за нетрпеливиот градинар.

На растенијата од ананас им треба време да растат, да развијат цвеќе и овошје и да созреат. Процесот трае со години!

Сепак, сигурни сме дека ананасот создава елегантни растенија во саксии и може да преживее и во затворен простор.

Се надеваме дека нашиот водич за одгледување ананас ви даде соодветни одговори. И инспирација!

И ако имате дополнително ананас-растечките прашања? Слободно прашајте!

Голем дел од животот го поминуваме надвор во нашата градина. И ние сме среќни што можеме да разговараме со истомисленици од градинарството.

Ви благодариме уште еднаш за читањето.

Имајте убав ден!

мајка растение: Сакате да го вежбате вашето трпение за градинарство? Обидете се да одгледувате ананас! Циклусот на одгледување плодови на ананас не започнува додека растението ананас не произведе некаде од седумдесет до осумдесет лисја - по што ќе произведе цвеќе. По цветањето, растението ананас може да даде плод. Сепак, прочитавме од неколку доверливи извори дека на овошјето од ананас му требаат околу шест до седум дополнителни месеци за да созрее. (Целиот циклус на растението и плодот на ананас трае до три години, во зависност од сортата, климата и грижата.)

Моцки од ананас

Ако имате здраво растение ананас, тоа ќе произведе ситни бебешки растенија кои растат помеѓу зрелите лисја од ананас - тие се нарекуваат цицачи или младенчиња. Ако внимателно се отстранат од мајчиното растение, тие среќно повторно ќе се вкоренат и ќе прераснат во растение ананас со целосна големина.

Сипчињата од ананас

Сипчињата од ананас се исто така младенчиња од ананас. Но, тие растат надвор од основата на плодот од ананас. Секое ливче од ананас ќе прерасне во ново растение ако внимателно се отстрани и засади.

Круни од ананас

Сакам да размножувам ананас од круни! Тоа е речиси непогрешлив начин да се одгледува ново растение ананас бесплатно.

Размножувањето на ананас од круната е методот со кој повеќето луѓе се запознаени - ако ја исечете круната од плодот од ананас, тој ќе прерасне во сосема ново растение ананас!

Значи, ако стесреќно, можете да засадите една круна од ананас, која ќе понуди вкусно овошје од ананас, плус неколку пијавки и лизгалки за да го зголемите вашето семејство на растенија од ананас. Не е лошо за нешто што обично го фрламе на купот компост!

Забелешка на уредникот

Преферирам да ја извртувам , наместо да ја исечам круната од ананасот. Врвовите ги отсекувавме во расадникот. Сепак, по многу експериментирање, имавме многу подобри резултати извртувајќи го наместо тоа. Потоа, ги отсекуваме повеќето од долните лисја пред садењето - или во контејнер или директно во земјата.

Ако претходно не сте одгледувале ананас од круна, повелете! Тоа е неверојатно едноставно, а домашните ананаси се вкусни. И тоа е и домашно растение со прекрасен изглед!

Исто така види: Како да одгледувате боровинки за обилна и вкусна жетва на овошје

Дали ананасот сади овошје само еднаш?

Ананасот сади плод само еднаш, а секое растение ќе даде само еден ананас. Растението расте централно стебло, на кое се формира и зрее плодот. Истото растение може да произведе друг ананас на цицање во листовите на мајчиното растение.

Ананасот долу е таков ананас - ова можеби технички не е „истото“ растение, но за сите намери и цели, тоа е.

Колку време е потребно за да се одгледува ананас? Изненадувачки долго време! Универзитетот во Флорида забележува дека садењето на ананас до берба трае некаде помеѓу 18 и 36 месеци. Читаме и за Тексас цитрус иСуптропски плодови за кои на плодовите од ананас им се потребни приближно шест месеци да созреат по цветањето. (Значи – на растението ананас најпрво му требаат многу месеци вегетативен раст и цветање. Потоа, потребни се шест дополнителни месеци за да се развие плодот од ананас. На градинарите на ананас им е потребно трпение!)

Бидејќи здравото растение ќе порасне до околу 5 стапки, мора да одвоите прилично малку простор за одгледување ако сакате редовно снабдување со ананас! Сепак, бербата на само еден ананас годишно исто така се чувствува како вистинско уживање, па не грижете се ако немате простор за многу растенија ананас.

Што се случува со растенијата ананас по бербата?

Откако растение ананас ќе произведе само еден плод, може да биде лесно! Кога плодот ќе се собере, мајчиното растение природно ќе изумре, откривајќи кластер од ситни нови растенија во основата или цицачи од центарот на растението.

Ако овие младенчиња беа оставени како што беа околу првобитното растение, тие би прераснале во растенија од ананас, но би биле премногу преполни за да дадат плодови со добра големина. Поради оваа причина, тие често се делат и се пресадуваат подалеку за да им дадат простор да напредуваат.

Колку време е потребно за да се одгледува ананас?

Значи, сега сфативме како растат ананасот, колку време трае овој процес?растение ананас. Ако се отстранат од родителското растение во прифатлив временски рок, цицачите или лизгачите можат да дадат цвеќе по една година, кои се развиваат во едно овошје во следните шест месеци.

На растенијата што се одгледуваат од круната им треба подолго време за да достигнат зрелост. И можеби нема да цветаат додека не наполнат 20 месеци. Имајте на ум дека треба да почекате уште шест месеци за да зрее овошјето - тоа се повеќе од две години за да добиете само еден ананас!

Но, со соодветни услови за одгледување и соодветен простор, одгледувањето на вашиот свеж ананас вреди време и труд! Плодовите ќе бидат посвежи и послатки од се што ќе купите од самопослуга, плус вашето зрело растение веќе ќе почнало да ја одгледува следната генерација на растенија за вас.

Како да одгледувате ананас од нивните врвови

Најлесен начин да започнете е со размножување на растение од ново овошје од ананас купено во продавница - особено ако растете кај вас. Радоста на овој метод е што можете да го јадете и овошјето – дефинитивно победничка ситуација!

Чекор 1. Исечете го или извртете го горниот дел од ананасот

Исечете го целиот лиснат дел (розета) од врвот на ананасот со остар нож. Оставете околу 1 инч овошје прикачено на розетата. Друг метод е да се извртува круната. Цврсто фатете го овошјето од ананас во едната рака. Фатете го зеленилото во основата во другата рака. Извртувајте цврсто, а врвот ќетргнете со закачено овошје. Остатокот од овошјето може да се јаде.

Чекор 2. Исечете ја розетата

Ако го користите методот на сечење, користете остар нож за внимателно да го исечете овошното месо подалеку од основата на розетата. Сечењето ќе го открие тврдото централно јадро.

Чекор 3. Отстранете ги надворешните листови

Внимателно излупете ги или исечете ги најоддалечените зелени листови од розетата, откривајќи го стеблото одоздола. Корените на вашето ново растение ананас ќе растат од овој дел од стеблото. Исечете го долниот бел дел од стеблото, оставајќи го само листоносниот дел.

Чекор 4. Засадете го стеблото

Засадете го подготвеното стебло од ананас во саксија со квалитетна почва за саксии. Погрижете се цврсто да ја притиснете површината на почвата околу стеблото.

Чекор 5. Почекајте!

Чувајте го растението ананас на топло место - сончевиот прозорец може да работи добро или загреан размножувач ако го имате. Во потоплите клими, можно е да се размножуваат растенијата од ананас во стаклена градина или политунел. Во тропските предели ги засадуваме директно во градината!

Тие сакаат да имаат многу светлина и да избегнуваат секаде со ниски ноќни температури.

Треба да видите нови лисја како растат во центарот на розетата по само една или две недели. Откако растението ќе има многу добро воспоставен нов раст, може да се стави во поголем сад или да се премести на постојано место во добро исцеденопочва.

Одгледување ананас дома – внатре или на отворено

Растењето ананас е за разлика од многу други овошја и зеленчуци во вашата градина.

Значи, споделуваме некои од нашите најдобри совети за одгледување и размножување на ананас за да ви помогнеме!

Можете ли да пораснете повеќе од еден ананас? , можете да добиете четири здрави растенија ананас од една круна! Тоа бара внимателно и прецизно сечење. Но, можете да очекувате извонредни резултати ако се направи правилно.

За да продолжите, подгответе ја круната, како што е опишано погоре, исечете го месото од стеблото и извадете ги надворешните листови.

Земете долг остар нож и внимателно пресечете ја лиснатата круна на половина, делејќи ги стеблото и листовите вертикално. Секоја половина може повторно да се преполови, давајќи ви четири идентични четвртини од круната на ананасот.

Кога се сади во компост со добар квалитет, на секој дел треба да дојде до развој на коренот, што ќе ви даде четири нови растенија ананас.

Прочитајте повеќе!

  • Растење целер во контејнери! да го добиете најдобриот принос + совети за одгледување!
  • 20 овошни дрвја што растат во сенка! Тие ќе ве изненадат!
  • 10 вкусни совети за одгледување чери домати во саксии
  • Како да одгледувате растенија во стаклени саксии во 8 лесни чекори!

Колку долго му е потребно на ананасот да расте од сечење?

расте ананас од сечење зависи од тоа од каде потекнува сечењето на растението. Повеќето градинари го започнуваат своето патување за одгледување ананас со одгледување на растение ананас од круната, или розета, на овошјето.

Иако ова е едноставен начин да започнете со одгледување ананас, тоа не е најбрзиот метод на одгледување ананас. Може да бидат потребни две до три години за ананас израснат од круна да даде плод!

Побрз начин за одгледување ананас е да се земат исечоци - или со помош на цицалчиња, бебешки растенија што растат меѓу лисјата или лизгачи, кои се мали растенија ананас што се појавуваат во основата на плодот.

Доколку стекнете плод во рок од 1 месец, тие ќе дадат плод во рок од 1 месец, ако ја исецкате. Со оглед на тоа што секое растение може да произведе неколку пијавки или слатки, може да откриете дека локалните одгледувачи на ананас со задоволство го продаваат или го споделуваат својот вишок со вас.

Лесно е да се одгледуваат растенија ананас од сечи ананас во самопослуга. Единствениот проблем е што производството на сочно овошје од ананас од сечење може да трае со години! Очекувајте да почекате повеќе од една година за да се развијат вашите први цветови од ананас. (Не се обесхрабрувајте! Одгледувањето растенија ананас во затворен простор е забавен проект - дури и ако е потребно долго време.)

Дали на растенијата ананас им треба целосно сонце?

Растенијата од ананас се растенија кои сакаат топлина - нивната идеална клима е во тропските предели, со топло време и влажност во текот на целата година. Не сакаат екстремнитемператури и може да изумре ако се изложени на екстремен студ.

Сепак, тоа не мора да значи дека им треба целосно сонце. Идеалната позиција за садење за растенијата од ананас ќе зависи од тоа каде живеете и вашата локална клима. Колку што растенијата од ананас не го сакаат студот, тие не се големи љубители на директна топлина и може да се изгорат ако се остават на полно сонце на топол ден.

Значи, ако вашата клима е блага наместо топла, вашите растенија ананас ќе уживаат да живеат под директна сончева светлина. Но, ако вашите временски услови понекогаш знаат да бидат премногу топли за удобност, подобро би било да им дадете малку сенка.

На растенијата од ананас им е потребна заштита од постудените клими со пониски зимски и ноќни температури. Растението ананас во саксии може безбедно да се пресели во политунел, стаклена градина или конзерваториум во текот на зимата. Оние кои се засадени во земјата надвор може да имаат корист од слојот на руно за време на немилосрдното студено време.

Можете ли да засадите ананас во затворен простор?

Ако размножувате растенија од ананас од сечи, најдоброто место за нивно започнување е внатре. Но, дали можат трајно да останат во затворени простории?

Исто така види: Дали испуканата пченка е добра за кокошки и производство на јајца?

Постојат две причини зошто можеби не е добра идеја да се засади ананас во затворен простор. Прво, овие можат да бидат значително големи растенија - зеленилото на здраво растение ананас може да достигне височина до 5 стапки! Подобро е да го одгледувате вашето растение ананас на друго место. (освен ако не живеете

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.