Најдобар швајцарски армиски нож за преживување, EDC и кампување

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Барањето на најдобриот швајцарски армиски нож за преживување, EDC и кампување стана потешко од кога било! Секојдневна употреба, преживување, лов, кампување, рачна работа… Сите овие активности зависат од различни групи алатки. И различен швајцарски армиски нож!

Затоа го направив овој список на швајцарската армија за да ви помогнам да го добиете совршениот џебен нож за вашите потреби.

Нашиот омилен нож денес е Victorinox Swiss Army Fieldmaster . Тоа не е најблескавиот нож таму, но е добро заоблен повеќе алат со пинцети, шрафцигер, отворач за шишиња, бришач, дури и стриптизери за жица. Секојдневен нож за носење со кој треба да се гордееме.

Најдобар швајцарски армиски нож за опстанок, EDC и кампување Топ 7

 1. Victorinox Fieldmaster (севкупно најдобар швајцарски армиски нож за преживување и EDC)
 2. <83> најдобро за кампување)
 3. Victorinox Classic SD (Најдобар буџетски швајцарски армиски нож)
 4. Victorinox Swiss Army Huntsman (втор избор за преживување)
 5. Victorinox Tinker (Најдобар буџет EDC)
 6. <88>Hiickgeed Crimson
  (најевтин, но гломазен)

Тоа е нашиот најдобар швајцарски армиски ножеви топ 7!

Најдобро за преживување и EDCВикторинокс Swiss Army Fieldmaster џебен нож со повеќе алатки 52,00 $ 45,54 $Земи го на Amazon 21/07/2023 04:35 GMTНајразновиден Armoxissyшуми.

пинцетите можеби изгледаат бескорисни, но тие се ништо друго освен. Извадив толку многу крлежи и цепнатинки со овие лоши момчиња, што не е ни смешно.

препарувачот е веројатно една од најмалку разбраните алатки на овој швајцарски армиски нож Victorinox. Некои луѓе сè уште го нарекуваат „ шило “, но во основа е иста работа. Секако, можете да го користите за дупчење на кожни ремени и платно или за дупчење низ дрво. Но, дополнителната дупка всушност служи како игла за шиење.

Никогаш не сум ја користел за шиење толку многу, искрено. Но, ми помогна неколку пати повторно да го видам патентот на мојот ранец. Значи, убаво е да се има малку.

Во крајна линија, Victorinox Huntsman е класичен швајцарски армиски нож - алатка за преживување достојна за неговото име! Сè што кажав за Victorinox Fieldmaster важи и овде. Уште еден од одличните модели за купување во оваа рецензија.

Позитивни:
 • Традиционална SAK рамка
 • 15 различни алатки вклучувајќи пинцети и чепкалка за заби
 • Дополнителен отвор за игла за шиење
 • Алатки од не'рѓосувачки челик + ABS/целидор скали за секој ден и компактни ваги за секој ден
Недостатоци:
 • Повеќенаменската кука тешко се отвора
 • Никогаш не сум видел голема корист од тоа да имаш шраф
Amazon

Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

19.07.2023 06:40pm GMT
 • Викторинокс Swiss Army Hiker џебен нож со повеќе алатки

 • $38,00 $24,99

  The Victorinox Hiker е уште еден член на семејството „планинарски нож со среден џеб“, и примарно дизајниран за <2 Трекинг ентузијасти .

  Јас го нарекувам „Тинкер со дополнителна пила“. Освен малата пила, ова парче со врвен квалитет е идентично со Victorinox Tinker. Како и да е, агресивното сечило за пила со двојни забни назабени рабови е задолжително на отворено.

  Можете да исечете гранки за да го држите шаторот, да направите уредно стапче за пешачење, да изградите засолниште во стискање... Именете го. Можеби нема да го користите секој пат, но ќе ви биде мило што го имате на оние пешачки патувања „ден што е погрешен“.

  Спротивно на популарното верување, јас никогаш не сум ја користел пилата за огревно дрво. Обично можам да ги скршам гранките што ми требаат со рака. И ако не можам, веројатно и онака не се доволно суви.

  Пилата е сместена во дополнителен слој. Значи, Victorinox Hiker има 3 слоја алатки, додека Victorinox Tinker има само 2. Само малку храна за размислување во врска со потенок профил и неговиот ефект врз севкупната способност за носење.

  Во крајна линија, нема да правите тешко одржување на патеката со Victorinox Swiss Army Tinker. Но, ќе ги исполните сите ваши основни потреби за планинарење, а потоа и некои!

  Позитивни:
  • Најдобра алатка за џебен нож за планинари
  • Традиционална рамка SAK
  • 13алатки од не'рѓосувачки челик
  • Висока разновидност
  • Издржлива конструкција
  Кондости:
  • Не е погодна за поголеми тешки задачи
  Земете ја на Амазон

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  ><3 <1 MT202 SwitchEdge 14 Tools во еден црн џебен нож$14,95

  Џебниот нож Switchedge Crimson е прифатлива алтернатива со пристоен квалитет на ножевите од брендот Victorinox. Постигнува добра рамнотежа помеѓу извонредната изработка и добрата корист.

  Овој швајцарски џебен нож има 14 алати од нерѓосувачки челик спакувани во текстурирана алуминиумска рамка. Секоја алатка се отвора без пречка и останува цврсто заклучена на своето место. Парчето е долго 3'5" и тежи околу 4 oz.

  Малку е на пообемна страна, иако (со 4 ​​слоја) затоа не би го препорачал како еден од вашите EDC ножеви. Сепак, тој треба да биде совршен придружник за лов и риболов .

  Исто така види: 7+ грмушки со црвени лисја цела година (+ Нашиот водич за листопадни грмушки од црвени листови!)

  Комплетот со алатки вклучува големо сечило, ножици, отворач за конзерви, пила за дрва, отворач за шишиња, скали за риби, отстранувач на дупчиња, јамка за конец, шрафцигер Филипс, шрафцигер, шрафцигер, повторен дел од прстенот/ шраф и турпија/чистач за нокти, ми се допаѓа тоа што го гледам. Тоа е повеќе од доволна корисност за да ја оправда својата ниска цена.

  Значи, ако барате еден од оние придружни ножеви за лов и риболов поволни,Switchedge Crimson е алатката за вас.

  Позитивни:
  • Буџет прифатливи во споредба со швајцарските армиски ножеви Victorinox.
  • 14 алати од не'рѓосувачки челик
  • Текстуризирана алуминиумска рамка
  • Издржлива конструкција
  • Висока разноврсност
  • S. iss Army pocket knives go
  Земете го на Амазон

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  19.07.2023 08:19 часот по Гринич

  Најдобар швајцарски армиски ножеви 11

  Најдобар швајцарски армиски ножеви 11, 2013, 2009, 2011, 2008 година , и ги има сите соодветни алатки, се за вистинска цена .

  Сакам парче со вистинска големина за да можам да го фрлам во џеб и да заборавам дека е таму додека не ми треба. Но, кога ќе го направам тоа, сакам да можам да ја завршам работата.

  И сакам да биде што е можно поевтино.

  Не барам многу кога ги избирам моите EDC ножеви. Сакам да отворам картонска кутија, да пресечам кабел, да направам брза поправка, да одземам жица… Или само да го пресечам појасот во итен случај.

  Затоа претпочитам ножеви со помалку алатки. Едноставно затоа што не треба да очекувате многу од вашиот EDC.

  Имајќи го сето тоа на ум, мојот најдобар швајцарски армиски нож за EDC секогаш ќе биде Victorinox Fieldmaster . Но, јас сум малцинство за ова. Луѓето (и многу други рецензии за ножеви) генерално одат на Victorinox Tinker , што е исто така неверојатно парче.

  Гледамод каде доаѓаат, тоа едноставно не е моја лична желба.

  Кој е најдобриот швајцарски армиски нож за кампување

  Колекцијата швајцарски армиски ножеви на Викторинокс во BladeHQ

  Прегледите за ножеви за кампување се попребирлива категорија од EDC. , дупчат дупка низ парче дрво, запали оган... Редовни работи за кампување. Мојата опрема треба да може да се справи со сето тоа, за вистинската цена.

  Овде, дозволувам малку поголема тежина и обем бидејќи не зборуваме само за сценарио за преживување.

  Како што веќе спомнав, кога станува збор за класични швајцарски армиски ножеви за секоја активност на отворено, мојот омилен е ArmieldyFinox. Ако сакате да отворите шише вино, можете да одите кај Ловецот , за дополнителната шрафче.

  Тука навистина нема ограничување, освен вашите лични потреби и имагинација. Теоретски, можете дури и да носите Victorinox SwissChamp , ако навистина сакате да претерате.

  Кампувањето е генерално активност што простува повеќе од реалните ситуации за преживување. Значи, можете да дивеете со вашите ножеви колку што сакате.

  Кој е најдобриот швајцарски армиски нож за опстанок

  Преживувањето е убедливо најпребирливата категорија на ножеви и јас не би направил никакви компромиси овде!

  Една од најзлобните работи овде е тоа што впечатливорамнотежа помеѓу тежината и корисноста. Не сакате вашиот швајцарски армиски нож да ве успори. Но, пропуштањето на клучен алат предизвикува катастрофа.

  Покрај редовните работи на отворено, вашите ножеви треба да се справуваат и со потенцијални рани, дупнатини, рани... Отвор за игла за шиење, добар пар ножици, пинцети, доверливо сечило… Сето ова е МОРА ДА СЕ ИМАМ НЕГО ЗАДОЛЖУВАМ од тоа што си ја отсеков големата гранка.

  Сечилото на мојот сигурен Victorinox Fieldmaster го направи тоа за неколку секунди. Никогаш не сфаќате колку се важни сечилото, ножиците и иглата за шиење сè додека не се соочите со таква ситуација.

  Кога станува збор за преживување, вашиот швајцарски армиски нож НЕ МОЖЕ ДА ВИ ИСПОЛНЕ!

  Затоа Victorinox Swiss Army Fieldmaster kvival myniwfe Victorinox Huntsman е одлична алтернатива.

  Исто така види: Како да се подготвите за прасиња за породување

  Не постои нешто како најдобар швајцарски армиски нож...

  Не постои такво нешто како најдобар швајцарски армиски нож. Постојат само најдобри модели на ножеви за одредени активности.

  Во оваа листа на ножеви на швајцарската армија, наведов што да барате врз основа на вашите лични потреби и преференции. Јас опфатени EDC, лов & засилувач; риболов, преживување, планинарење, кампување, прва помош…

  Сè што треба да направите е да ги идентификувате вашите потреби и да го следите овој водич додека не ги исполните.

  Ако оваа листа ви помогна да ги најдете вашите потребисовршена алатка, кажете ни во коментарите подолу. Исто така, слободно споделете какви било корисни совети и искуства со нашата заедница за домови.

  Џепен нож со повеќе алатки SwissChamp, 91 mm, 114,00 $ 71,00 $ Земи го на Amazon 20.07.2023 03:30 часот по Гринич Најдобар буџет EDC Victorinox Swiss Army Tinker Multi-Tofe $3> Земи го на Амазон 21.07.2023 07:40 по Гринич Најдобар буџет Викторинокс швајцарски армиски класичен џебен нож 21,69 долари Земи го на Амазон 20.07.2023 07:35 детален преглед на секоја од 07:35 ч. пропушти го прекрасното видео подолу од Sak Collector, експерт за швајцарски армиски ножеви на Викторинокс!

  Најдобар швајцарски армиски нож Детални прегледи

  1. Викторинокс Swiss Army Fieldmaster Multi-Tool Pocket Knife

   <290w0> $4 iss Army Fieldmaster е првенствено дизајниран како мулти-алатка за надворешна употреба, вклучително кампување, градинарство, планинарење, риболов, чамци... Ова го прави совршен придружник во секаков тип на сценарија за преживување .

   Доаѓа со 15 големи и мали алатки од нерѓосувачки челик со знак Victory VictorScale<0inox> wiss Army Fieldmaster припаѓа на семејството „средни џебни ножеви“. Долг е 3,6 инчи и тежи само 3,53 oz. Можете да го фрлите во вашиот џеб или торбичка и да заборавите дека е таму додека не ви треба. Одличен нож за секојдневна употреба.

   Вагата содржи пластична чепкалка за заби и практични пинцети . Во средината, имаме Филипс шрафцигер и повеќенаменска кука .

   Кадката може да направи се, од носење сноп до затегнување на врзување. Но, тешко е да се отвори, освен ако немате долги нокти. Погрижете се да размислите за ова, особено ако сакате нешто што се отвора со едната рака.

   Исто така има и наострен препарувач , кој го користев за дупчење дрво и кожа со НУЛА проблеми.

   Горниот дел на овој нож има шрафцигер со рамна глава / отворец за шишиња и шишиња 80° позиции. На дното се наоѓа отварач за конзерви со заострен раб на длето и помал рамен шрафцигер .

   Друга одлична секојдневна карактеристика е пар висококвалитетни, супер-остри ножици кои се доволно големи за надворешна употреба, а не само за сечење нокти. Недостигот на ножици е причината зошто никогаш не го купив моделот на швајцарската армија Фармер. Ножиците навистина ни доаѓаат!

   Малиот алатка за пила доаѓа со исклучително агресивни заби. Нема да паднете ниту едно дрво со него, но ќе пробива низ гранки и ќе прави засеци на дрво како да нема утре.

   Конечно, продолжувајќи со сите неверојатни различни функции на овој нож на Викторинокс, имаме пар на злобно остри сечила со обични рабови (мали и главни). Последен пат ги користев за бришење дрвени колци во шумата, и тие работеа како шарм.

   Не ми се допаѓаат „зафатените“ швајцарски армиски ножеви кои ми наплаќааткуп функции што никогаш нема да ги користам. Затоа, ножот Victorinox Fieldmaster секогаш ќе биде мојот омилен секојдневно носење и преживување.

   Тоа е нож кој е достапен, разноврсен, ги има сите вистински висококвалитетни алатки. Тоа е одличен нож за купување затоа што не само што ги има сите повеќенаменски алатки што ви се потребни, туку може да потрае и голем број злоупотреби.

   Позитивни:
   • Традиционална рамка DAK
   • 15 функции и различни алатки
   • Дополнителен отвор за игла за шиење> ight
   • Разновидна и компактна големина
   Недостатоци:
   • Повеќенаменската кука е тешко да се отвори, особено со една рака.
   Земи ја на Amazon

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

   07/21/2018 <1ox> Џепен нож со повеќе алатки Army SwissChamp, 91 mm
  2. $114,00 $71,00

   Swiss Champ е швајцарски армиски нож со извиткување до 11. Има СЕ, а потоа малку! Дури и хемиско пенкало !

   Тоа е 7-слоен џебен нож со чудовиште со 33 различни алатки. Долг е 3,6 инчи, висок 1,3 инчи и тежи 6,5 oz. Шампионот е убедливо најразновидниот најдобар швајцарски армиски нож таму. Толку е добро, се наоѓа во Топ 5 најдобри швајцарски армиски ножеви на BladeHQ (не пропуштајте го нивното прекрасно видео подолу!)

   Секако, кога ќе спакувате толку многу работи во еден синглнож, има тенденција да биде на пообемна страна. Затоа, не би го препорачал Swiss Champ како ваш секојдневен џепен нож за носење по избор.

   Кога станува збор за алатки и функции, имаме големо/мало сечило , отворник , отварач за конзерви со мал рамен шрафцигер рамен шрафцигер со отварач 3> и стриптизер за жица , препарувач , чепкалка за заби , пинцета , ножици , повеќенаменски кука , привезок за клучеви , дрво пила , метал <3, метал , риба фин шрафцигер , длето , клешта со секач за жица и крипер , шрафцигер Филипс , лупа , топче под притисок пенкало , пенкало , мини, без челик , мини челик. Дечко, тоа ли беше залак или што?! Нема да ви недостига опрема со овој нож.

   Лупата можеби изгледа бескорисна, но тоа е божји дар кога се користи со пинцети. Исто така, може да предизвика пожар веднаш.

   Клештите се споредливи со оние што се наоѓаат на Leatherman Squirt. Не се премногу тешки, но тие ќе ја завршат работата. Ножиците се слични на оние на Leatherman Surge, но многу поостри и поотпорни на 'рѓа.

   Никогаш не го користев линијарот затоа што јас сум повеќе човек за преживување, но дефинитивно е корисен за мали работи низ куќата.

   Швајцарскиот шампион е вашиот најдобар нож на Викторинокс.и затоа има место на мојата листа на најдобри швајцарски армиски ножеви. Тоа е најпривлечното парче таму што ќе проџвака сè што ќе му фрлите. И во релативно мало пакување.

   Позитивни:
   • Традиционална рамка SAK
   • 33 алати од не'рѓосувачки челик
   • Врвен квалитет
   • Исклучително разноврсна
   • Издржлива конструкција
   • Идеална за секоја задача
   <3 од оваа марка <3 од оваа марка Скапо за купување Земете го на Амазон

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

   20.07.2023 03:30 часот по Гринич
  3. Викторинокс Swiss Army Tinker Multi-Tool Pocket Knife <3 <3 $1 <1 $10> 0> Victorinox Tinker е еден од најпопуларните најдобри швајцарски армиски ножеви таму. Луѓето често го користат како свој нож за EDC и генерално им се допаѓа рамнотежата помеѓу неговиот комплет алатки и способноста за носење.

   Долг е 3,6 инчи и тежи 2,2 oz. Неговиот комплет алат содржи 12 парчиња од нерѓосувачки челик , вклучително и голем/мал нерѓосувачки челик ножје , шрафцигер Phillips , отварач за конзерви со мал рамен шрафцигер , отварач за шишиња со голем шраф; стриптизер за жица , препарувач , пинцета , чепкалка за заби и пристен за клучеви .

   Алатите се спакувани во 2 слоја, што му дава потенок изглед. Вагите се стандардниABS/cellidor.

   Лично, ми се допаѓаат моите секојдневни ножеви за носење малку повеќе „голи коски“. Затоа Fieldmaster ми е омилен. Меѓутоа, ако ви треба малку поголема разновидност, Tinker е совршениот EDC нож за купување.

   Позитивни:
   • Еден од најпопуларните модели на ножеви Victorinox EDC
   • Традиционална рамка SAK
   • 12 алати од не'рѓосувачки челик
   • Висока разновидност
   • Издржлива конструкција
   Недостатоци: <18 Можеме да бидеме потешки:
    Amazon не е погодна за поголеми

  4. заработете провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 07:40 часот по Гринич
  5. Викторинокс Swiss Army Swiss Army Classic SD Pocket Knife

  6. $21,69

   Швајцарски армиски ножеви. Тоа е совршено парче за вашите секојдневни потреби, што се однесува до мулти-алатки, и една од моите омилени алатки за EDC.

   Секако, ќе имате тешко време со него во сценарио за преживување или изработка на грмушки во опсегот Брукс на Алјаска. Сепак, овој нож треба да биде повеќе од доволен за просечен мајстор, велосипедист или градинар.

   Victorinox Classic SD е постер за супер-разноврсни алатки за EDC прстени .

   Тој е неверојатно компактен - долг е 2,3" и тежи само 0,7 oz. Тоа е тежина од 3 четвртини и никел. Тоа е смешно! Дефинитивно еден од покомпактните ножеви во овапреглед.

   Доаѓа со 7 алати од не'рѓосувачки челик и функции - сите го имаат познатиот механизам за прицврстување на Victorinox. Алатките вклучуваат главно сечило , тура за нокти со 2,4 mm рамна глава шрафцигер , ножици , чепкалка за заби и пинцета . Овој модел располага и со приклучок за дополнителна удобност.

   Ножиците може да се користат за многу фино средување, но очигледно не се идеални за сечење во големи размери.

   Самото сечило е прилично скромно и совршено за помали секојдневни задачи. Сечење патенти и картон, отварање плик... Сечилото многу лесно се наострува и прилично убаво го држи раб. Само не очекувајте ја моќта на сечење на огромен џек нож и ќе бидете во ред.

   Victorinox Classic SD жртвува малку разновидност за помала тежина и подобра способност за носење. Не е толку маѓепсан како неговите големи браќа, но е незаменлив за EDC.

   Исто така е најевтиното парче за купување од купот во оваа рецензија и доаѓа во повеќе обрасци на бои отколку што можам да избројам.

   Профи:
   • Позитивни:
    • Традиционална алатка за челик лесен
    • Издржлива конструкција
    • Сечилото многу лесно се остри
    Недостатоци:
    • Не е најдобриот швајцарски армиски нож за тешки задачи
    • Многу скромно сечило, една од повеќе алатки за помали задачи.
    Може да го добиеме на Amazon.
   заработете провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 07:35 часот по Гринич
  7. Викторинокс Swiss Army Huntsman Pocket Knife (црвено)

  8. $52,00 $33,09 е екстремно на Викторинокс Филдмастер. Што објаснува зошто го ставив овој џебен нож толку високо на мојата најдобра рецензија за швајцарски армиски нож.

   Го има истиот сет на алати и функции од не'рѓосувачки челик, но го заменува шрафцигерот Филипс со шрафче . Лично, никогаш не видов голема корист од тоа да имаш шраф во сценарио за преживување. Секако, може да ги одврзе тешките јазли, но еден куп други алатки го можат тоа. Иако, ако земете шише вино со вас, ова е ножот за да бидете сигурни дека го имате со вас!

   Швајцарскиот армиски нож Victorinox Fieldmaster доаѓа само во црвена боја, додека Huntsman има повеќе опции за бои. Мојата омилена е обична зелена камо, но и проѕирниот сафир изгледа прекрасно.

   Бидејќи ги поседувам двата ножа, имам една прекрасна работа што направив со отворот за чепкалка за заби . Можете да нарачате тенок Ferro Rod и да ја замените втората чепкалка за заби . Способноста за палење пожар додава многу поголема разновидност на вашата опрема за преживување. Тоа го прави еден од најдобрите швајцарски армиски ножеви за цената.

   Јас само го користам задниот дел од дрвото сечилото за пила за да создадам искра и ме извлече од некои прилично тесни метеж во

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.