7+ грмушки со црвени лисја цела година (+ Нашиот водич за листопадни грмушки од црвени листови!)

William Mason 12-10-2023
William Mason

Доколку сакате да додадете вистинска гардероба во вашата градина, зимзелените грмушки со црвени лисја цела година ќе ви помогнат. Без разлика дали барате нешто што може да издржи пониски температури или само впечатлива боја на бои, може да биде незгодно да знаете кои грмушки да ги засадите.

Значи - ајде да истражиме некои од најдобрите зимзелени грмушки со црвени лисја што нема да избледат пред да добиете можност да уживате во нив. Ќе разговараме и за неколку највозбудливи листопадни грмушки со црвени лисја за дел од годината. Се надеваме дека ќе најдете еден (или неколку) во кои уживате.

Добро звучи?

Тогаш да започнеме!

7+ зимзелени грмушки со црвеникави лисја цела година!

Дали некогаш сте излегле да шетате и сте забележале грмушка со црвени лисја - дури и во зима? Можеби сте го виделе во вашата градина или во паркот. Стоите таму, воодушевени од нејзината убавина, но не можете а да не се запрашате за каков вид на грмушка се работи. Па, ако тоа е вашето искуство, тогаш не грижете се. Ве опфативме.

Еве неколку прекрасни зимзелени грмушки со црвеникави лисја кои изгледаат спектакуларно во секоја градина, патека или преден двор.

(И може да препознаете неколку од нив како стари или нови омилени.)

Ајде да погледнеме поблиску!

HeucheraНе ги занемарувајте повеќегодишните грмушки Heuchera ако сакате црвени лисја цела година. Еве зошто! Откривме дека некои сорти Heuchera (какотоа. Претпочита влажна, но добро исцедена почва и може да толерира целосно сонце и делумна сенка. Нејзиното светло црвено зеленило прекрасно се комбинира со својата уникатна форма и текстура, што го прави привлечен додаток на секој дизајн на пејзаж.

8. Smokebush Velveteeny или Royal Purple

Го сакаме Smokebush Royal Purple! Тоа е листопадна грмушкасо прекрасни цветови со изглед на лаванда во текот на поголемиот дел од пролетта и летото. Royal Purple Smokebush, исто така, прикажува неверојатни бои на зеленило во текот на есента со впечатливи црвени или бургунди лисја. (Есенските лисја може да изгледаат и портокалово до жолто.)

Друг избор за оние кои бараат црвеникави лисја е Smokebush „Velveteeny“ или „Royal Purple“. Претпочита целосно сонце, но ќе толерира некоја сенка, особено за време на жешките лета. Smokebushes се познати по нивното живописно виолетово зеленило, кое станува црвено во есенските месеци кога температурите почнуваат да опаѓаат.

9. Јапонски јавор Inaba Shidare

Inaba Shidare е една од нашите омилени листопаднијапонски сорти на јавор! Совршено е ако сакате црвени лисја во текот на целата година, бидејќи има впечатливи црвени лисја во текот на летната и есенската сезона. Тоа е исто така компактна грмушка или дрво и достигнува само околу десет метри височина. (Тие се исто така бавни одгледувачи и може да откриете дека се поскапи за купување од другите грмушкиоваа листа.)

Ова украсно дрво има длабоко исечено црвено-виолетово зеленило што прави неверојатен приказ во текот на годината. Расте бавно, достигнува 8-12 стапки висок и 8-10 стапки широк, а најдобро е на целосно сонце или делумна сенка со влажна почва.

10. Ninebark Tiny Wine

Ninebark Tiny Wine е прекрасна листопадна жива грмушка, гранична култура или градинарска сорта со длабоко виолетови до кафеави лисја. Расте висока и широка само три до четири стапки - така што е совршен како жива ограда или градинарска гранична култура.

Оваа листопадна сорта достигнува само 4 стапки висока и 4 стапки широка, но има огромно влијание благодарение на нејзините длабоки бордо-канелени лисја кои се издвојуваат од другите растенија во градината. Претпочита целосно сонце, но може да толерира сенка. Сака и добро исцедена почва.

11. Растение со црна тантела

Тука ги гледате темноцрвените лисја на растението црна чипка бозел. Тоа е темнолисна листопадна грмушкакоја достигнува околу шест до осум метри висока. Нема да дава светло црвени лисја цела година, но покажува прекрасен интерес во текот на неколку сезони. Во лето, растенијата од црна чипка бозел произведуваат прекрасни розови цветови и темноцрвено овошје што дивиот свет сака да го јаде.

Ако барате привлечна грмушка која дава сезонски интерес, ова е онаа за вас! Дантелно зеленило излегува светло црвено во пролет пред да стане темно виолетова во лето и црвено вопадне. Достигнува 6-8 стапки висок и 5-7 стапки широк. Претпочита полно сонце пред делумна сенка и влажна почва.

12. Вино & засилувач; Roses Weigela

Овде гледате прекрасен примерок за градини со црвени лисја. Виното & засилувач; Рози Вајгела! Тоа е листопадна грмушкакоја достигнува околу четири до пет метри висока. Вино & засилувач; Грмушките од рози, исто така, растат розови цветови со одличен изглед и лисја кои изгледаат темно бургундско до виолетово.

Оваа популарна цветна грмушка произведува светло розови цветови против длабоко виолетово зеленило од доцна пролет до лето. Расте висок 3-5 стапки и широк 3-4 стапки и сака целосно сонце или делумна сенка со добро исцедена почва.

13. Dart’s Gold Ninebark

Dart’s Gold Ninebark е листопадна грмушка, за разлика од повеќето други. Листовите почнуваат жолти во лето. Потоа, нивните лисја се претвораат во јасно зелено варово кон крајот на летото. На есен, тие почнуваат да бледнеат и повторно се претвораат во темно портокалова до жолта боја! Признаваме дека Dart’s Gold Ninebark го нема најдобриот случај за вклучување во оваа листа на грмушки со црвени лисја. Сепак, може да го најдете нивното светло и шарено портокалово есенско зеленило совршено за секој дом, градина или двор. (Нивните лисја веројатно стануваат портокалови до црвеникави наесен.) Не ги намалувајте!

Друга зимзелена опција со црвеникави лисја е оваа компактна и популарна сорта која расте само 2–3 стапки висока и 2–3 ft ширина, што ја прави идеална за мали градини каде што просторот е ограничен.Златното зеленило станува бакарно црвено на ладно време, па затоа е одличен избор за зимски интерес. Ужива со полно сонце или светла сенка со добро исцедена почва.

14. Purple Leaf Sand Cherry

Purple Leaf Sand Cherry е една од нашите омилени листопадни грмушки за екрани за приватност, градинарски акценти и куќиште за градинарски птици! Таа произведува розови цветови со елегантен изглед во пролетта со темни кафеави лисја во поголемиот дел од летото. За жал, од неколку сигурни извори прочитавме дека виолетовата песочна цреша може да биде краткотрајна билка бидејќи привлекува лиснати, јапонски бубачки, вошки, гасеници и други непријатни растителни штетници.

Purple Leaf Sand Cherry може да биде онаа за вас доколку сакате нешто поуникатно. Оваа мала листопадна грмушка има пурпурно-црвено зеленило и произведува црвени цреши за јадење во лето. Лесно се одгледува и достигнува само околу 5 стапки висок и 4 стапки широк во зрелоста. Засадете го на целосно сонце за најдобри резултати.

15. Сатерленд златен бозел

Сатерленд златниот бозел е листопадна грмушкакоја ги нема најистакнатите црвени лисја на оваа листа. Сепак, го вклучивме затоа што нивните лисја може да изгледаат бронзени, златни или црвеникави како што излегуваат во пролет. Бронзената нијанса е краткотрајна, бидејќи зеленилото станува варово-зелено во текот на летото. Може да забележите и дека листовите од Сатерленд злато изгледаат како папрат, силно исечени или засечени. (Ние, исто такасакајте ги светлите тегет бои на пупките на листовите!)

„Sutherland Gold“ Бозелот е уште една шарена опција со своите светло жолто-зелени листови обоени во црвена и бургундска боја за време на сезоната на растење. Оваа брзорастечка грмушка е толерантна на влажни почви и сушни услови, што го прави совршен за многу градинари. Созрева на 6-8 стапки и може доста убаво да се справи со условите на целосно сонце или делумна сенка.

Исто така види: Како да се изгради лесно засолниште за колиба за свињи

16. Penstemon Onyx and Pearls

Onyx and Pearls (Beardtongue) е прекрасна повеќегодишна грмушкасо темно зелено зеленило и светло розови цветови. Оникс и бисери се однесуваат на темното зеленило на растението (оникс) и светлосните цветови (бисери). Привлекува и пчели и колибри, па затоа советуваме да го одгледувате без разлика дали сакате црвени лисја или не!

Оваа зимзелена под-грмушка има прекрасно темно виолетово зеленило и бели цветови во пролет. Идеално е ако барате издржливо растение кое може да се справи со целосно сонце или делумна сенка. Penstemon „Onyx and Pearls“ најдобро се одгледува во зоните на цврстина на USDA 5-9 и треба да се одгледува во добро исцедена почва која е малку кисела или неутрална. Расте до 2 стапки висок и 2 стапки широк, што го прави совршен за мали градини.

17. Panicle Hydrangea – Quick Fire

Признаваме дека Panicle Hydrangeas не се баш црвени. Сепак, тие се изобилни дрвенести грмушки со прекрасни розови цветови. Тие се познати по тоа што остануваат активни во текот на целото лето. Ние исто така прочитавмеда не ги исечете вашите пупки од паника премногу строго до крајот на зимата. Ако не сте подготвени да одгледувате црвени цветови на хидронсија, размислете за другите сорти на паника, како што се ванила јагода или инвинсибел руби. И двајцата растат прекрасни црвени цветови.

Со своите впечатливи розови цути на темноцрвените стебла, оваа листопадна грмушка сигурно ќе биде приказ во секоја градина. Panicle Hydrangea „Quick Fire“ претпочита целосно сонце или делумна сенка, затоа погрижете се да биде засадена некаде каде што има многу сончева светлина во текот на денот (USDA Hardiness Zones 3-8).

Оваа грмушка расте до 8 стапки со подеднакво ширење, затоа погрижете се да имате доволно простор пред садењето! Што се однесува до типот на почвата, ѝ требаат влажни, но добро исцедени услови - премногу вода ќе предизвика гниење на коренот.

18. Little Miss Maiden Grass

Little Miss Maiden Grass е една од многуте сорти Maiden Gras со прекрасно црвеникаво зеленило на есен. Постојат различни сорти Maiden Grass, а ние најдовме извори кои ги наведуваат до 20. Maiden Grass е исто така познато листопадно повеќегодишно растение кое се враќа секоја година.

Оваа трева има нежни розови цветни шилци кои стануваат длабоко црвени на есен кога температурите почнуваат да се ладат (Зони на цврстина на USDA 5-9). Засадете ја оваа трева во делумна сенка или целосно сонце на добро исцедена почва. Сака многу влага во текот на летото, но не му треба многу ѓубриво во текот на остатокот од годината.

19. ВиолетоваБука

Виолетова бука е елегантно, но моќно листопадно дрвокое може да достигне висина до 80 стапки. Листовите се обично прекрасна лаванда до кафеава боја со примеси од темно портокалова до светло црвена наесен.

Ова дрво има големо сјајно виолетово зеленило, кое се претвора во длабоко црвено во текот на есента пред да падне за зимата (USDA Hardiness Zones 5-10). Засадете го ова дрво некаде сончево, каде што ќе добива најмалку шест часа директна сончева светлина дневно. Потребни ѝ се влажни, но добро исцедени почви. Затоа, погрижете се да додадете многу компост кога садите!

Завршни мисли

Без разлика во каква клима живеете или стил на градина што го претпочитате, има многу опции за додавање на црвена боја во текот на целата година!

Од Barberry Bush до јапонски јавор, овие неверојатни сорти на други минимални грмушки кои го одземаат здивот, нудат контраст на други минимални грмушки за одржување! И одгледувањето на многу од овие грмушки е изненадувачки лесно.

Но, кои грмушки со црвени лисја цела година ви се омилени? Или можеби сме заборавиле да го додадеме вашето омилено дрво или грмушка со црвени лисја?

Кажете ни!

Исто така види: 17 забавни факти што не сте ги знаеле за козите

И ви благодариме повторно за читањето.

Имајте убав ден!

Southern Comfort Coral Bells) се зимзелени во топла клима. Исто така, прочитавме дека постојат стотици сорти Heuchera - со прекрасни нови сорти кои се измислуваат годишно. Значи, без разлика дали сакате кафеави, бордо, виолетови или портокалови лисја, се обложуваме дека постои сорта Хеучера која може да помогне. Некои лисја од растението Хеучера може постепено да ја менуваат бојата како што стареат.

Овие зимзелени повеќегодишни растенија се добро познати по нивното прекрасно зеленило, кое се движи од длабоко виолетова до светло-црвена до жолто-златни тонови. Heucheras лесно се одгледуваат и бараат минимално одржување. Но, погрижете се да бидат засадени во богата почва со добра дренажа и многу сончева светлина или светла сенка.

Тие можат да толерираат студени зими сè додека се заштитени од оштетување од мраз, па затоа се одлични за постудени клими (USDA Hardiness Zones 4-10). Heucheras обично растат помеѓу 12 инчи и 18 инчи високи, иако некои поголеми сорти можат да достигнат височина до 3 стапки!

2. Цвет на реси

Сакате црвени лисја цела година? Започнете овде! Тоа е една од единствените вистински зимзелени грмушкишто можевме да ги најдеме со темноцрвени до кафеави лисја. Кинескиот ресички цвет! Кинескиот ресички цвет расте нови лисја во пролетта со рубин црвена шема. Листовите на крајот добиваат многу потемна бургундска боја во текот на есента. Некои сорти Fringe Flower имаат светло-црвена боја - како што е Ever Red (Chang Nian Hong) или Red Diamond (Шанг-Црвено).

Ако барате нешто различно, размислете за оваа уникатна зимзелена грмушка која произведува каскадни кластери од миризливи жолти цветови од почетокот на летото до есента наспроти драматичното бронзено, маслинесто зелено или бургундско зеленило. Достигнува 6 стапки висок и 8 стапки широк кога е зрел, претпочитајќи целосно сонце или светла сенка со влажна почва.

3. Црвен врв Photinia

Црвен врв Photinia е уште една воодушевувачка зимзелена грмушкасо одлично црвено зеленило. Додека Црвениот врв Фотинија е зимзелен, листовите не остануваат црвени бесконечно. Наместо тоа, новите лисја се појавуваат светло црвени. Но, црвените лисја стануваат зелени по неколку недели до еден месец. Добрата вест е дека црвените пупки често се видливи во текот на годината. Конзистентното црвено зеленило и заработува на Red Tip Photinia место на нашата листа, бидејќи дава прекрасно црвено зеленило и светли бои во текот на сезоните.

Црвен врв Photinia е зимзелена грмушка со сјајно црвено, неверојатно зеленило што може да се исече во жива ограда или да се остави сама за неформален изглед. Расте шокантно брзо! Совршено е ако барате нешто што нема да биде потребно вечно да се пополни. Оваа грмушка сака целосно сонце, но добро се чувствува во делумна сенка.

4. Бургундија Loropetalum

Еве уште една сорта Fringe Flower. Бургундија Лоропеталум е една од нашите омилени зимзелени грмушкисо црвени лисја цела година! Овде гледате кинеско рабно цвеќе со до-зеленило од црвено до виолетово кое созрева во длабока бордо-зелена нијанса. Како еден од ретките вистински зимзелени растенија кои чуваат црвени лисја цела година, мислиме дека Бургундија Лоропеталум заслужува прво место на нашата листа.

Овој излог има брилијантни розови цветови против богатото бургундско зеленило од доцна пролет до лето пред да добие длабока боја на махагони во зима! Оваа издржлива грмушка може да достигне до 10 стапки висина до 10 стапки ширина. Можете исто така да го исечете назад доколку е потребно. Погрижете се да добива многу сончева светлина во текот на денот со влажни, но добро исцедени почви за оптимален раст.

5. Смути со бобинки Coral Bells

Еве една од нашите омилени зимзеленисорти Heuchera со виолетови, лаванда или бургунди лисја. Тоа е смути од Бери! Совршено е за шарени зимски градини или домаќини кои растат во ладна клима. Смути со бобинки има и бели цветови во текот на пролетта и летото. (И да. Опрашувачите ги сакаат!)

Ова зимзелено повеќегодишно зеленило има светло-црвено зеленило кое додава бранови на боја во текот на целата година! Ова растение сака целосно сонце или делумна сенка (USDA Hardiness Zones 4-9) и бара влажна, но добро исцедена почва. Достигнува висок до 1 стапа со подеднакво ширење - одлично за оние со ограничен простор.

6. Fairy Wing

Да додадеме уште една широколисна зимзелена земјена покривкасо црвени листови кои траат. Дали ние? Тоа е самовилско крило! Винг самовила се нарекува иЕпимедиум и постојат најмалку 70 сорти! Некои од сортите Epimedium што ги видовме имаат црвени, канелени, бакарни или зелени лисја. Тие се исто така познати по тоа што толерираат засенчени услови за одгледување - што ги прави совршени за падини, патеки, градини и шарени интереси околу вашиот дом.

Оваа зимзелена грмушка произведува светло сјајни зелени лисја кои стануваат црвени кога температурите ќе се оладат (USDA Hardiness Zones 6-10). Најдобро е да се одгледува на полно сонце со влажни, но добро исцедени почви - премногу влага може да доведе до гниење на корените.

7. Хибискус со црвен лист

Првите работи што ги забележавме кај хибискусот со црвен лист се прекрасните стебла и листови од темно кафеава боја. Читаме дека црвениот лист хибискус е растение со фотопериод. Со други зборови - цвета кога деновите стануваат пократки. Тие произведуваат цвеќиња со прекрасен изглед во ноември и декември - што ги прави едни од нашите омилени грмушки за студено време со црвени лисја. (Треба да забележиме дека хибискусот со црвен лист, иако технички е повеќегодишен, исто така е чувствителен на студ и може да не преживее ниски температури.)

Оваа неверојатна грмушка може да се пофали со прекрасно темно магента цвета опкружено со светло црвено зеленило цело лето (USDA Hardiness Zones 9-18). Ajuga Black Scallop Black Scallop Ajuga е одлична полузимзелена повеќегодишна земја покритие со впечатливо темно кафено или бордо до виолетово зеленило. Познато е компактен и експонатипрекрасни виолетови цветови во текот на пролетта кои прекрасно се контрастираат со темноцрвеното зеленило. Беспрекорно е како ниско лазење на земја ако сакате црвени лисја цела година. (Исто така, прочитавме дека пчелите и колибрите ги сакаат грмушките од Ајуга. Совршено!)

Оваа зимзелена повеќегодишна е совршена за додавање текстура во вашата градина, бидејќи нејзиното темно зелено зеленило се испреплетува со гребени рабови со длабоко виолетово-црвено. Расте до 6 инчи висок и 12 инчи широк и претпочита влажна почва и делумна сенка.

Прочитај повеќе!

  • 21 зачудувачки дрвја со виолетови цвеќиња, лисја и бобинки!
  • Можам ли да ги фрлам шипките на соседот наназад во The Tree-andscaarding0? 15 растенија што ќе напредуваат!
  • Дали можете повторно да засадите новогодишна елка? Да! Следете ги овие совети за растење!
  • 12 најдобри дрвја до линијата на патеката! Шарени дрвја за приватност!

Повеќе 20 листопадни грмушки со прекрасно црвено зеленило, бобинки и цвеќиња!

Не можевме да најдеме многу грмушки со постојани црвени лисја или цвеќиња цела година. Само неколку се квалификуваат! Но – сакаме да прикажеме низа црвени, бордо и тегет лисја и цути со различно време на расцутување.

На тој начин – можете да уживате во црвени цветови и црвени лисја цела година во текот на целата година!

Добро звучи?

Тогаш еве ја нашата листа на црвенило- И почнуваме со еден од нашите омилени на сите времиња!

1. Јапонски берберис

јапонскиДрвјата од берберис се листопадни и имаат величествени црвени или виолетови лисја наесен и светло-црвени плодови со елегантен изглед во текот на летото и зимата. Тоа е популарна пејзажна грмушка бидејќи изгледа убаво и лесно се управува. За жал, јапонската берберис има донекаде негативна репутација меѓу некои градинари за хостирање крлежи и инвазивна.

Оваа листопадна грмушка расте до 3 стапки висока и широка и напредува во области со полно сонце. Има мали боцки на стеблата и црвено зеленило во текот на целата година, што го прави привлечно растение за акцент за секоја градина. Јапонската берберис е издржлива во зоните на USDA 4-8 и претпочита влажна, но добро исцедена почва.

2. Smokebush

Smokebush е прекрасна листопадна грмушка совршена за патеки, градини со опрашувачи или цветни градини. Има прекрасен розово-црвен цветен цвет во текот на пролетта и летото, а потоа завршува со величествено зеленило од виолетова до црвено на есен. Може да забележите и дека вашата димна грмушка добива впечатлива боја на огнени лисја во текот на есента. Глетка која вреди да се види!

Оваа листопадна грмушка расте до 12 стапки висока и 10 стапки широка со заоблена форма. Листовите се длабоко виолетови или црвени кога првпат се појавуваат во пролет, стануваат бронзени или жолти во текот на летото пред да исчезнат во виолетови или црвени (повторно) на есен. Smokebush е издржлив во USDA зоните 4-9 и претпочита влажна, добро исцедена, малку кисела почвауслови.

4. Spiraea Double Play Big Bang

Double Play Big Bang е уште една прекрасна листопадна грмушка со темно портокалово, жолто или црвено зеленило. Арборетумот JC Raulston на Универзитетот Северна Каролина ги има нашите омилени фотографии од Double Play Big Bang. Проверете ги темно портокаловите до црвени бои! Листовите обично потемнуваат, а розовите цветови цветаат до крајот на летото.

Оваа листопадна грмушка расте до 4 стапки висока и широка со исправена форма. Има светло зимзелено зеленило кое на есен станува портокалово-црвено, а потоа бели цветови од доцна пролет до почетокот на летото. Spiraea Double Play Big Bang е издржлив во USDA зоните 5-8 и претпочита влажни, добро исцедени услови на почва.

5. Diabolo Ninebark

Diabolo ninebark е средна големина листопадна грмушка од околу десет стапки на десет стапки со прекрасно црвено-виолетово зеленило во поголемиот дел од сезоната. Diabolo ninebark, исто така, има ефектно црвено овошје кое трае добро до доцна есен. Ги сакаме различните нијанси на магента, розова, црвена и тегет.

Оваа листопадна грмушка расте до 6 стапки висока и 8 стапки широка со исправена форма. Има сјајно темно зелено зеленило во текот на сезоната на растење кое на есен добива црвеникаво виолетова боја. Ние исто така ги обожаваме белите цветови од доцна пролет до средината на летото. Diabolo Ninebark е издржлив во USDA зоните 3-7. Може да толерира широк спектар на услови, под услов да расте во добро дренажна почва.

6. Крејп МиртлЦрн дијамант

Крејп мирта (црн дијамант) е еден од нашите омилени листопадни сорти за уредување, жива ограда, предни дворови или градини. Тие имаат неверојатни црвени до розови цветови во лето и зеленило од портокалово до црвено во текот на есента. Крејп мирта е исто така идеална пејзажна грмушка бидејќи е лесна за одгледување, а некои сорти (како Чироки и Акома) достигнуваат висина од само десет метри.

Оваа листопадна грмушка расте до 10 стапки висока и 8 стапки широка со заоблена форма. Има светло зелено зеленило во текот на сезоната на растење што добива неверојатна портокалово-црвена нијанса во есен и бели цветови од доцна пролет до почетокот на летото. Црниот дијамант Crape Myrtle е издржлив во зоните 6-10 на USDA и претпочита влажни, но добро исцедени услови на почва.

7. Јапонски Maple Bloodgood

Јапонски Maple Bloodgood е прекрасна листопадна грмушка со неверојатно длабоко црвени лисја во текот на летото. Тоа е една од нашите препорачани грмушки ако сакате црвени лисја цела година, бидејќи нуди прекрасни црвени нијанси за време на топлото време кога многу други листопадни грмушки стануваат црвени само во текот на есента и зимата. За жал, јапонскиот Maple Bloodgood може да добие бронзена боја и да го изгуби својот темноцрвен сјај во текот на есента.

Друга популарна опција е јапонскиот Maple Bloodgood. Ова мало дрво најдобро расте во зоните 5-8, со височина од 10-15 стапки и ширина од 8-20 стапки, во зависност од тоа како ќе режете

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.