Како брзо да ја направите тревата зелена!

William Mason 12-10-2023
William Mason
железо(како оваа), што и помага на тревата да развие богата, длабоко зелена боја. Железото е суштинска хранлива материја за здрав раст на растенијата. Но, може да биде токсичен во високи концентрации.

Како и со азот, мора внимателно да ги следите упатствата на етикетата на производот за да избегнете оштетување на тревникот.

Нашиот омилен план за игра со зелена трева е исто така најлесен за спроведување. Зборуваме за тестирање на вашата почва! Откако ги проучувавме најдобрите методи за тестирање на почвата на тревникот, научивме од експерименталната станица Рутгерс Њу Џерси дека тестирањето на почвата на тревникот функционира совршено на есен. Тие, исто така, љубезно ги потсетуваат домаќините да не тестираат откако ќе стават ѓубриво или вар. Се чини очигледно - но тоа е вообичаена грешка што видовме дека се случува!Мешавина од трева за градители на трева

Како брзо да ја направите тревата зелена! Никој не сака кафеав, нечист тревник. Постигнувањето и одржувањето на здрав зелен тревник може да биде незгодно, но со вистински совети и трикови? Тоа е изводливо!

Па – што треба да направите ако вашата трева или тревник не се зелени колку што сакате?

Еве четири лесни начини да ја направите тревата брзо да зелени за да можете да имате совршен двор за кратко време.

(Без повторно да го засадите целиот двор – или да се потпрете на градинарски моди кои не функционираат!)

Како да ја направите тревата брзо зелена

Постојат неколку работи за брзо зазеленување на тревата. Нашите омилени совети вклучуваат тестирање на почвата , ѓубрење и отстранување на плевелот . Редовното наводнување и проветрувањето , како и засејувањето кога закрпите почнуваат да изгледаат жолти или голи, се исто така ефективни стратегии доколку сакате да знаете како да ја направите тревата брзо зелена.

Подолу, детално ќе ги разгледаме овие идеи. На тој начин, точно знаете како - и кога - да го зазелените тој кафеав тревник.

Нема кратенка за брзо одгледување зелена трева. Потребно е свежо семе од трева, правилно тестирање на почвата и обилно наводнување. Ние, исто така, сфаќаме дека овие денови, сушите се вообичаени насекаде низ САД. Сувото време прави хаос на вашата трева! Генетиката исто така игра улога во одгледувањето зелена трева. Ние, исто така, проучувавме водич од блогот за продолжување на државата Оклахома кој упатува на нивната неуморна посветеност на развојоттревна трева безброј децении! Тие постојано имаат за цел да создадат тревна трева отпорна на ладно која расте бујна, убава и зелена без многу вода.

1. Проветрувајте го тревникот на секои неколку години

Аерацијата вклучува пробивање на почвата со мали дупки за да се подобри циркулацијата на воздухот и дренажата. Овој процес е исклучително витален во областите со набиена почва. Со текот на времето, тежината на сообраќајот може да предизвика градинарската почва да стане густо набиена, што го отежнува пристапот на водата и хранливите материи до основата.

Исто така види: 20 најдобри зимски панталони за работа на отворено

Аерирањето на тревникот помага да се ублажи овој проблем, дозволувајќи им на корените да дишат и промовирајќи поздрав и позелен тревник. Покрај тоа, аерацијата исто така може да помогне да се намали таложењето на слама и да се подобри задржувањето на влагата. За најдобри резултати, проветрувајте го тревникот на секои две до три години.

Можете да купите аератори за тревник кои ќе ви помогнат брзо да ја завршите работата. Постојат рачни верзии, како и типови за влечење како овој подолу.

2. Ослободете се од остатоците од тревникот

Еден од најдобрите начини да ја направите тревата зелена е да се ослободите од сите остатоци што потенцијално лежат на површината. Во остатоците од дворот спаѓаат лисја, гранчиња, па дури и отпад од домашни миленици. Отпадоците можат да ја блокираат сончевата светлина и да спречат водата и хранливите материи да стигнат до базата.

3. Држете ги миленичињата и децата надвор од тревникот

Обидете се да ги држите миленичињата и децата надвор од тревникот колку што е можно повеќе. Кучињата и другите животни можат да го набиатпочва , што го отежнува преземањето на грасрут. Слично на тоа, децата што трчаат и играат на тревата исто така можат да ги оштетат ножевите и да спречат нов раст. Со сведување на сообраќајот на минимум, ќе биде полесно да се постигне зелен тревник.

(Исто така – не ги дискриминираме децата! Ви препорачуваме да ги оставите сите патници и пријатели од домот надвор од вашиот тревник за да избегнете набивање.)

Додека истражувавме како брзо да ја претворите тревата зелена, наидовме на одличната зелена трева на Универзитетот FAQ од Универзитетот FAQ од Њу Шемшир. Тие открија дека на вашиот тревник му треба само околу еден сантиметар вода неделно. И - ако прекумерно ја наводнувате тревата, таа исфрла многу хранливи материи подалеку од зоната на коренот. Не е добра зделка за зелена и здрава трева!

4. Отстранете ги плевелите

Конечно, друга стратегија за правење зелена трева е да се отстранат сите постоечки плевел. Плевелите се натпреваруваат со тревата за ресурси како вода и сончева светлина. Како резултат на тоа, тие можат брзо да заземат тревник ако не се контролираат. Со редовно влечење на плевелот, ќе биде полесно да се одржи здрав раст на тревата.

Прочитајте повеќе!

  • Најдоброто семе од трева за глинена почва
  • Како да го отстраните плевелот од тревникот
  • Обратен двор Лесно чистење! Најдобри електрични рабови за тревник за уреден и уреден тревник

5. Дали треба да ставам шеќер на мојот тревник?

Шеќерот често се користи како брзо решениеза кафеави и мачни тревници. Теоријата е дека шеќерот ќе помогне тревата да стане зелена со тоа што обезбедува енергетски поттик . Шеќерот има корист од вашата растечка трева. Но, од витално значење е да се користи умерено.

Шеќерот е форма на јаглерод, а премногу јаглерод може да доведе до таложење на слама и да поттикне болест. Покрај тоа, шеќерот може да привлече штетници како мравките. Ако одлучите да користите шеќер на тревникот, внимателно следете ги упатствата. И користете ја само препорачаната количина!

Малку шеќер може многу да помогне, а премногу може да направи повеќе штета отколку корист.

Сличен природен извор на храна е меласата. Меласата помага во стимулирање на микробната популација во вашата почва. Тоа е одличен, природен поттик за сите видови растенија, култури и вашиот тревник.

6. Што можам да испрскам на мојата трева за да ја направам позелена?

Неколку производи на пазарот тврдат дека ја прават вашата трева позелена, но не сите се ефективни. Пред да прскате хемикалии на вашиот тревник, од витално значење е да разберете што содржат и како функционираат.

Најчестата активна состојка во овие производи е азот. Азот е витална хранлива материја за раст на растенијата. Кога се нанесува на тревата, азотот помага да се стимулира фотосинтезата, што резултира со подлабока зелена боја.

Сепак, премногу азот може да го оштети вашиот тревник, па затоа е од клучно значење внимателно да ги следите упатствата на етикетата на производот.

Друга вообичаена состојка во производите за зазеленување енајдобро, треба да се храни со стабилна исхрана со хранливи материи. Иако постојат многу различни видови ѓубрива на пазарот, не сите се создаваат еднакви.

На пример, хемиските ѓубрива обезбедуваат брз поттик за раст. Но, тие исто така можат да ја оштетат животната средина и да им наштетат на корисните инсекти. Од друга страна, органските ѓубрива полека ослободуваат хранливи материи и се многу побезбедни за животната средина.

До Земјата има голем опсег на органски ѓубрива, вклучувајќи го и она под кое е совршено за позелен тревник:

8. Дали честото косење ја згуснува тревата?

Повеќето луѓе веруваат дека косењето трева помага да се згусне тревата, но ова е мит. Пречестото косење на тревникот може да ја разреди тревата и да ја направи подложна на оштетување . Зошто се случува тоа? Бидејќи кратките сечила од тревата се помалку способни да фотосинтетизираат од подолгите.

Како резултат на тоа, тие произведуваат помалку храна за растението, поради што таа станува послаба со текот на времето. Покрај тоа, честото косење може исто така да го оштети грасрутот, што го отежнува растението да ги навлегува водата и хранливите материи.

Од овие причини, препорачуваме косење кога е потребно и избегнување прекратко сечење на тревата.

Грабите се уште една причина зошто тревникот може да изгледа страшно, кафеаво и да изумира. Ако вашата трева има неколку мртви точки или ќелави точки - тогаш грмушките може да бидат виновни. За среќа, читаме од Државната екстензија на Мичигенуслуга дека здравите тревници лесно можат да бидат домаќини на пет грмушки на квадратен метар тревна трева без да се покаже видлива штета. Ако вашата наезда на грмушки далеку ја надминува таа бројка, препорачуваме да пробате корисни нематоди за да помогнат природно да се справите со вашата наезда на крупни жлезди.

9. Кога треба да нанесам сол од Епсом на мојот тревник?

Нанесувањето сол од Епсом на вашиот тревник е одличен начин да му дадете поттик на магнезиум. Магнезиумот е суштинска хранлива материја за здрав раст на растенијата и може брзо да се исцрпи со обилни дождови или долготрајна суша.

Како резултат на тоа, нанесувањето на Epsom сол на вашиот тревник може да помогне да се осигурате дека тревата ќе остане зелена и здрава.

Но, кога е најдобро време да додадете Epsom сол?

Раната пролет генерално е најдобро време да нанесете сол Epsom на вашиот тревник. Додавањето во текот на пролетта ќе му даде шанса на магнезиумот да се акумулира во почвата пред тревата да заживее во потопло време.

Меѓутоа, можете да нанесете и сол Epsom на есен. Додавањето Epsom сол на есен помага да се надополни изгубениот магнезиум во текот на сезоната на растење. Во кое време од годината ќе одберете да нанесете сол Epsom, внимателно следете ги упатствата на производителот за да избегнете оштетување на тревникот!

Како да ја направите тревата зелена – Најчесто поставувани прашања

Студиравме од најдобрите извори што можевме да ги најдеме на тема зелена трева. Ние, исто така, сакаме да ги споделиме нашите сознанија подолу по градинарството долги години. Се надевамеовие одговори ви помагаат. И вашиот тревник!

Зошто мојата трева не е зелена?

Ако се прашувате зошто вашата трева не изгледа зелена и бујна како што би сакале, може да има неколку причини. Прво, погледнете каков вид на трева имате. Некои видови трева не произведуваат толку многу хлорофил. Хлорофилот им дава зелена боја на растенијата. Количината на сончева светлина што ја добива вашата трева, исто така, може да влијае на нејзината боја.

Ако вашиот тревник е на засенчено место - на тревата веројатно нема соодветна сончева светлина за да произведе хлорофил. Типот на почвата исто така може да биде фактор - ако вашата почва е премногу песочна или на база на глина, можеби нема да задржи доволно влага за да ја одржува тревата здрава и зелена.

Се разбира, една од најчестите причини за пожолтување на тревата се лошите навики за наводнување. На тревата и треба еден до два инчи вода неделно за да остане здрава, па ако не и давате доволно вода, најверојатно ќе пожолти.

Премногу наводнување исто така може да биде проблем! Прекумерното наводнување на тревата може да доведе до гниење на коренот што ќе предизвика тревата да пожолте и да умре.

Колку брзо тревата ќе позелени?

Може да бидат потребни од неколку дена до неколку недели за да позелени тревата. Стапката на позеленување зависи од видот на тревата, времето од годината и климата, тревите од топлата сезона како Бермуди и Свети Августин ќе позеленат побрзо од тревите во студената сезона како што се власатка и 'рж.

Покрај тоа, тревата обично ќе расте побрзо вопролет и есен кога температурите се поумерени отколку во летните жештини или студените зимски услови.

На крај, областите со многу сончева светлина и постојана влага ќе растат побрзо од местата со засенчени и посуви места.

Дали наводнувањето на тревата ја прави повисока?

Честа заблуда е дека со наводнување на тревата ќе стане повисока. Иако ова може да биде случај во некои случаи, на корените на тревата им е потребна хидратација за да растат подлабоко. Подлабоките корени водат до поздрав и посилен тревник во целина. Еден од најдобрите начини да се поттикне значителен раст на коренот е да ја наводнувате тревата длабоко и поретко.

Исто така види: Што можат да јадат кокошките? Крајна листа на 134 намирници кои кокошките можат и не смеат да ги јадат!

Длабокото наводнување овозможува водата да навлезе во корените, промовирајќи силен и здрав раст. Тревата наводнувана почесто, но плитко ќе развие плитки корени, што ја прави поподложна на суша и топлотен стрес.

Затоа, ако сакате зелен и здрав тревник, наводнувајте ја длабоко. И ретко! Вашата трева ќе ви се заблагодари за тоа!

Заклучок

Примената на овие совети ќе ви помогне да ја направите вашата трева брзо зелена. Ако ги следите овие едноставни чекори, можете да го постигнете бујниот, здрав тревник каков што отсекогаш сте посакувале. Не заборавајте да ни кажете како оди!

Исто така – ако имате повеќе совети кои ќе ви помогнат да ги направите тревниците позелени побрзо? Ве молиме споделете ги со нас!

Ви благодариме што прочитавте.

И имајте убав ден!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.