14 убави идеи за садење буриња за виски

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

својства на задржување на водата - кога дрвото е влажно, се шири и формира цврста заптивка што нема да дозволи вода да помине. Тесните пломби овозможуваат виното и вискито да се складираат во буриња без да протекува!

Ако користите буре со виски како жардињер, не е неопходно надворешноста да се хидроизолира. Но – можете да користите конзерванс за дрво за да му помогнете да трае подолго. Или облога за заштита на дрвото од вишокот на влага.

Дали бурињата виски можат да гнијат?

Тврдото дрво што се користи за правење буриња за виски е релативно отпорно на гниење. Треба да трае многу години. Сепак, овој процес може да се забрза ако се користат како жардинери, бидејќи дрвото обично се соочува со екстремни температури, како и повисоки нивоа на влага.

Проверете ги овие идеи за садење буриња за виски! Садовите за буриња со виски се забавен и лесен начин за создавање на боја и зеленило околу вашиот двор. И дом!

Без разлика дали барате брзо решение за да создадете инстант жардинери или имате многу стари буриња наоколу подготвени за пренамена, имаме неколку неверојатни идеи за садење буриња за виски во кои нема да верувате.

Пред да ги споделиме најдобрите жардинери за виски што ги најдовме, ајде да разговараме за тоа како да ги најдовме најдобрите жардинери за буриња за виски, ајде да разговараме за тоа како да ги наместите. И - кои опции најдобро ги сакаме.

звучи добро?>

 • Експлозија на дафодил
 • истури цветно барел од јужниот двор
 • розови и виолетови лалиња во барел
 • Прекрасни цвеќиња на Импатиенс
 • Ултра боја ултра боја
 • Сокулентен исполнет засадувач од сукахолична мајка
 • јагода од јагода од јагода од градината на Лора
 • Виски барел засадува идеи за засенчени градини
  • барел диви животни езерцето од градинарството за градинарство за животински свет
  • Буре жардињер?

   Во самата основа на вашиот жардињер за буре, добра идеја е да поставите ткаенина за задржување на почвата за да спречите миење на почвата низ дренажните дупки. Ткаенината за задржување на почвата ќе и овозможи на водата слободно да излегува - без да ја изгуби целата ваша бујна почва за саксии.

   Еве прекрасен кревет од буре со вино со прекрасни хеучери. Тие додаваат прекрасни есенски бои. Забележете како горниот дел од бурето со вино не изгледа водонепропустлив. Но - дното на бурето се чини дека е потесно. Видовме многу буриња со вино се шират кога се изложени на вода со текот на времето. Секогаш советуваме да креирате мали одводни дупки во вашата автентична садна за садење буре за виски! Во спротивно - вашите растенија може да се натопат - дури и ако бурето со виски е длабоко многу метри!

   Колку траат жардинери во буре?

   Ако се негуваат правилно и се заштитени од екстремни временски услови и влага, садот за буре може да трае две до дваесет години . Оригинално буре со виски ќе биде направено од тврдо дрво како даб. (Американскиот бел даб е веројатно најпопуларниот.)

   Како да направите бурињата со виски да траат подолго?

   Одличен начин да ги направите садниците за буриња со виски да траат подолго е да ги подигнете од земја со помош на плочници. Подигнувањето на садот за виски од земја помага основата на садот да се исуши помеѓу наводнувањето, спречувајќи го дрвото да гние.

   Како го водоотпорувате бурето за виски?

   Барелот со виски има добри резултатисоздадете совршено живеалиште за термити. Тие го сакаат влажното дрво и темните услови. И тие брзо можат да предизвикаат влошување на садот за садење виски. Ако живеете во област позната по термити, препорачливо е да не ставате дрвени жардинери во близина на вашиот дом.

   Што можете да садите во сад за садење виски?

   Имате бескрајни опции. Садовите за буриња со виски не се само за цвеќиња! Можете да одгледувате билки, меко овошје, зеленчук и мали дрвца во сад за садење буре со виски.

   Кои цвеќиња се добри кај жардинери?

   Најдобрите цвеќиња за жардинери се едногодишните, бидејќи тие може да се заменат секоја година. Поправањето на садот за садење буре со виски секоја година ви овозможува да замените дел од почвата во пролетта, подготвена за следното прикажување на цветни растенија.

   Кои растенија се добри за садници на полно сонце?

   Растенијата што живеат на полно сонце треба да бидат толерантни на суша, бидејќи садниците ќе се исушат многу побрзо од цветните леи. Обожавам да користам медитерански билки во жардинери за буре со виски, како што се рузмарин, жалфија, лаванда и мајчина душица.

   Какви цвеќиња се враќаат секоја година?

   Цвеќето што се враќаат секоја година се нарекуваат повеќегодишни. Постојат (речиси) бескрајни видови на повеќегодишни цвеќиња кои одговараат на сите различни климатски услови и услови на растење.

   Кои се најдобрите цветни повеќегодишни растенија за саксии?

   Моите омилени цветни повеќегодишни растенија за саксии се оние со компактен, грмушкиизглед. Повеќето од нив имаат тенденција да имаат изобилство на цвеќиња во текот на неколку месеци. Добрите опции вклучуваат полигала, лаватера, hydrangea и penstemon.

   Како се грижите за садење буре со виски?

   Вашите растенија во вашиот сад за садење буре со виски ќе бараат редовно наводнување низ посувите, потопли месеци од годината. Врвната облога од прекривка може да биде корисна за да помогне во задржувањето на водата. Треба да ги отстраните сите едногодишни растенија во текот на зимата и да ги исечете повеќегодишните растенија, подготвени за цветен приказ следното лето.

   Заклучок

   Жардисувачите во буриња со виски се еден од најдобрите начини да го облечете вашиот двор.

   И - можете да ги наполните со бескрајна низа цвеќиња, зеленчук и билки. Зошто да немате неколку жардинери за буре со виски?

   На тој начин – можете да одгледувате многу цвеќиња, билки и грицки за себе и за вашите пријатели. И тогаш изборот што да се засади внатре не е толку тешко!

   Што е со вас?

   Кои жардинери за буриња виски звучат (и изгледаат) најдобро?

   Би сакале да ги слушнеме вашите размислувања!

   Благодарам многу што читавте.

   Исто така види: Колку често да се полеваат билките внатре, на отворено и во саксии?

   И – имајте одличен ден!

   HaxMan
 • Идеи за садење зеленчук во буре со виски
  • Засадување зеленчук во градина од Sagebrook Farms
  • Barrel Planter Herb Garden од Cedar Grove Lodge
 • Whiskey Barrel Planter Planter Use a BarrelWhis<5 3>Дали треба да обложите сад за садење буриња за виски?
 • Дали треба да дупчам дупки во жардинери за буре за виски?
 • Што ставате во долниот дел од садот за садење буре?
 • Колку долго траат садниците во буре? Дали сте водоотпорни буриња со виски?
 • Дали бурињата со виски можат да изгниеат?
 • Дали термитите како буриња со вино?
 • Што можете да садите во садот за садење буре со виски?
 • Какви цвеќиња се добри во садници? Враќајте се секоја година?
 • Кои се најдобрите цветни повеќегодишни растенија за саксии?
 • Како се грижите за садење на виски во буре? ер. Можете исто така да видите цвеќиња од агератум кои растат покрај градината со буре со виски.

  Што да се засади во жардинери за буриња за виски? Може да се разгалите за избор! Можете да одите на живописни запрскани летни бои или да се одлучите за прекрасна низа одрастенија со матична тема .

 • Идеи за вашиот садар за виски во буриња

  • Шарени цвеќиња
  • Главни растенија
  • Билки
  • Јагоди
  • Домати
  • <-коли годишно цветови и пиперки
  • <-кога сакате. Или ако вашата жардинери ќе стане сезонски приказ. Одлуката за идеална употреба на вашиот сад за садење буре за виски, исто така, ќе се поврзе со вашата локална клима. Ако изберете повеќегодишни растенија, ќе треба да се погрижите да преживеат студено зимско време и топли, суви лета.
  Ние ја сакаме оваа идеја за бочно буре со вино! Тоа е уникатен пресврт на садот за садење буре со вино. Сметаме дека одгледувањето на вашите цвеќиња на таков начин ќе понуди предности во однос на идејата за вертикална садење виски. Прво - има тони недвижен имот. На овој начин можете да одгледувате многу растенија! Ние, исто така, мислиме дека жардинери во буре со вино се совршени за одгледување солени билки. Прочитавме една статија каде што авторот има одлична среќа одгледувајќи мајчина душица во буриња со виски. Сметаме дека бурињата со виски би можеле да бидат домаќини на неверојатна разновидност на други билки. Вкусни градинарски подароци за секого!

  Или можеби сакате вашиот сад за садење буре за виски да биде продуктивен? Како и убава? Нема причина зошто не можете да го наполните со билки, овошни грмушки или дури и зеленчук.

  Додавањето цвеќиња (или билки и зеленчук) во садниците за буре со виски може да биде одличен начин да внесете боја и интерес во вашиот двор. И можепослужете ги подготвените состојки за берба веднаш до вратата од вашата кујна.

  Идеи за цветови за садење буриња со виски

  Цветовите се прекрасен начин да внесете боја во вашиот живот! И тие привлекуваат корисни инсекти за да го опрашуваат вашиот сакан зеленчук. Ако сте сопственик на дом, лесно е да се закачите на продуктивните работи во животот, но секогаш има време да засадите и неколку цвеќиња!

  Затоа – баравме да ги најдеме најдобрите идеи за садење буре за виски. Со многу цвеќиња!

  Најдовме совршени за сите клими. И сите стилови.

  Еве ги нашите омилени.

  Рустикално буре со невен и придружници

  Ова прекрасно рустикално буре се наоѓа во складиштето на Стариот воз во Ливингстон, Монтана. Каков прекрасно добредојде! Направете слична изјава со ваша експлозија на бои - и не заборавајте ги невените!

  Есенска шема за садење контејнери во боја од North Coast Gardening

  Боите избувнаа од овој сад за садење буре со виски како ливада полна со цвеќиња! Ја сакаме шилестата трева акцентирана со прекрасните пастелно-портокалови Импатиенс. Кредитот оди на North Coast Gardening за прекрасна идеја за садење буре за виски.

  Прекрасната комбинација на црвена, портокалова и виолетова нуди живописен и привлечен приказ!

  Повеќебоен летен цветен дисплеј од Gilded Bloom

  Еве една неверојатна идеја за садење буре со вино од блогот Golded Bloom. Ја сакаме широката разновидност набоите спакувани во толку мало пакување. Проверете го нивниот блог за повеќе идеи за садење цвеќиња!

  Овој сад за садење буре со вино добива бонус поени за најразлични бои. И ние ги сакаме сите текстури исцедени во бурето со вино!

  Нарциси експлозија

  Создадете експлозија на бои во вашиот сад за садење буриња со годишни светилки како овие прекрасни нарциси!

  Ислеано цветно буре од Southern Patio

  Тоа е прелиен дизајн со многу прекривка. И шарени цвеќиња! Проверете го блогот на Southern Patio за одличен туторијал за садење буре со истурено виски. Имаат многу фотографии. И инструкции!

  Ми се допаѓа оваа чудна идеја за садење буре за виски, која има бонус што исто така е полесна за одржување.

  Розови и виолетови лалиња во буре

  Го сакам овој сад за садење буре за виски со розови и виолетови лалиња и бели нарциси!

  Прекрасните цвеќиња на Импатиенс

  Идеите за садење виски не се вашата единствена опција. Автентичните дабови буриња вино прават одлични жардинери за буриња! Ако вашиот двор има лоша земја - без грижи. Можете да го зголемите вашиот сад за садење буре за виски со многу свеж градинарски компост. Оваа жардинар за вино се наполни со прекрасни црвени цветови на Импатиенс. Импатиенс е совршен за додавање жива низа бои во вашиот двор. Тие не се само црвени! Импатиенсцвеќињата се разнобојни! Можете да ги најдете во лаванда сина, виолетова, портокалова, бела и розова боја.

  Ултра боја

  Неверојатно шарена идеја за садење буре со виски! Особено ми се допаѓа идејата да се засадат некои каскадни растенија по должината на границите за да се прелеат по страните.

  Идеи за садење буриња за виски за целосно сонце

  На полно сонце - ќе треба да користите растенија кои се справуваат со помали количини вода. И екстремна топлина! Еве некои од моите омилени избори. Совршени се ако вашето буре со виски седи на место задушено со топла сончева светлина.

  Сокулен садење од Succaholic Mum

  Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

  Објава споделена од Jeni (@succuholic.mom)

  Не добивате многу повеќе летно ниско одржување, а со минимална топла вода може да се преживее. Ги сакам контрастните бои и текстурите што се постигнуваат со различни сочни растенија.

  Strawberry Barrel Planter од Laura’s Garden

  Погледнете ја оваа објава на Instagram

  Објава споделена од 𝑳𝒂𝒖𝒓𝒂’𝒔 𝑮𝒂>Многу луѓе се борат да одгледуваат јагоди. Но, ставањето во буре на полно сонце е сигурен начин да се добие изобилен род.

  Идеите за садење буриња за виски за засенчени градини

  Сојните градинарски места може да бидат незгодни, но користењето на жардинери ви дава многу повеќе опции за тоа како најдобро да го осветлите мрачниот агол. назасенчено место во вашата градина со трансформирање на вашето буре во ова преслатко езерце. Вашиот локален див свет ќе ви се заблагодари за тоа!

  Засадување на виски во буриња со самовилни светла од HaxMan

  Го сакам овој креативен начин да внесам светлина во вашата градина! Засенченото место може да се трансформира во блескава шумичка со паметна употреба на жардинери за буре и бајковити светла.

  Идеи за садење зеленчук во буре со виски

  Ми се допаѓа идејата дека садот за садење во буре со виски може да биде продуктивен. И убава! Многу брзорастечки култури ќе растат добро во контејнери со повеќегодишни растенија и тревки.

  Исто така види: CountyLine најавите Сплитер Преглед

  Hergetable Garden Planter by Sagebrook Farms

  Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

  Објава споделена од Sagebrook Farms (@sagebrookfarms)

  Ова буре спакувано со џем е одличен пример за тоа како еден среќен асортиман на зеленчук може да расте<1pierly5> b Garden by Cedar Grove Lodge Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

  Објава споделена од 🌲Cedar Grove Lodge🌲 (@cedargrovelodge)

  Толку е погодно да ги имате кујнските билки што е можно поблиску до вашата куќа, а садот за садење билки од буре покрај вашата врата прави навистина убава карактеристика50Breel9>

  ви ја наполнивме главата со инспирација со некои фантастични идеи за садење буре со виски, ајде да погледнеме во практичноста на создавање на прекрасен цветен приказ!

  Што користите за да наполните буре со вискиСадник?

  Вашиот сад за садење во буре со виски може да се наполни со вистинската комбинација на медиум за растење и други подлоги за да ги одржувате вашите растенија хранети, а почвата влажна, а сепак добро исцедена.

  Во самата основа на садот за садење буре со виски, започнете со слој од мали камења или големи камчиња. Не мора нужно да излезете и да купите нешто за оваа намена, бидејќи можете да користите какви било камења низ дворот. Целта на овој слој е да го помогне одводнувањето, бидејќи почвата на дното наскоро ќе се набие и ќе ја задржи водата.

  Следно, наполнете ја бурето со добар квалитетен медиум за одгледување на врвот на дренажниот слој. Не паѓајте во искушение да користите неквалитетна горната почва, бидејќи растенијата наскоро ќе ги потрошат сите достапни хранливи материи и нема да успеат да напредуваат. Најдобрата опција е почва за саксии. Почвата за саксии добро ќе ја задржи влагата и ќе им понуди на вашите растенија многумесечни хранливи материи.

  Врвен совет – многу почва за саксии може да стане скапа, затоа прво додадете слој од мали трупци или гранчиња! Гранчињата и трупците постепено ќе се распаѓаат, обезбедувајќи хранливи материи со бавно ослободување за вашите растенија.

  Други опционални додатоци што треба да ги додадете во садот за садење буре со виски се гранули за задржување вода и ѓубрива со бавно ослободување. Вашиот сад за садење буре со виски ќе се справи добро без нив, но нивното користење ќе им даде дополнителен поттик на вашите растенија!

  Можете да размислите и за поставување слој од кора од кора околу вашите растенија за да делува како прекривка. Чипс од кораможе да биде неизмерно корисно ако живеете во топла клима склона кон суша.

  Дали треба да обложите сад за садење виски? Но, со тоа ќе се подобри задржувањето на водата во саксијата и ќе се зголеми долговечноста на садот. Ако користите постава, не заборавајте да направите дренажни дупки на дното.

  Добар квалитет на буре со виски природно ќе се прошири кога дрвото е влажно, помагајќи да се задржи во вода. Сепак, одржувањето постојан контакт со влажна почва ќе ја зголеми брзината со која дрвото почнува да гние.

  Ги сакаме овие идеи за буре со виски за доволно простор во почвата. И епска убавина во дворот! Овде гледате прекрасна идеја за садење буре со виски со далии и петунии. Зголемените цветови и шарените цвеќиња ја сакаат директната сончева светлина. Тие додаваат моментална привлечност на секој надворешен простор. Вискито и автентичните дабови буриња вино додаваат рустикален шарм со кој пластичните или глинените садови не можат да одговараат.

  Дали треба да дупчам дупки во жардинери за буриња за виски?

  Ако вашиот сад за садење буре за виски веќе нема дренажни дупки, ќе треба да издупчите некои. Дренажните дупки се од витално значење за да се дозволи вишокот на вода да се исцеди. Без ова, премногу вода може да се акумулира во основата на садот, предизвикувајќи таа да се натопува. Растенијата не сакаат да ги имаат своите корени во премногу вода и нема да успеат да напредуваат, па дури и да умрат.

  Што ставате на дното на

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.