10 најдобри кози за почетници

William Mason 25-08-2023
William Mason
Овој запис е дел 4 од 11 во серијата Raising Meat on the Овој запис е дел 2 од 12 во серијата Производство на млечни производи на

Дали сте земјоделец-почетник што ги бара најдобрите кози за да го започне вашиот дом? Имате среќа! Ќе ги претставиме најдобрите кози за почетници.

Значи, без дополнително одложување, да започнеме!

Кои се најдобрите кози за почетници?

 1. Нубиски кози
 2. Пигмејски кози
 3. Нигериски џуџести кози
 4. Кози Ламанча
 5. Алпски кози
 6. Алпски кози
 7. Алпски кози
 8. Алпски кози
 9. Алпски кози
 10. >>
 11. Оберхасли
 12. Тогенбург

Едни од најдобрите кози за почетници се нубиските и пигмејските кози. Други добри избори вклучуваат нигериски џуџести кози, LaManchas, Alpines, Saanens, Boers и Kikos. Ќе сакате да изберете коза врз основа на нејзината цврстина. Исто така – земете ја примарната цел за одгледување кози, како месо или млечни производи.

Ќе сакате да размислите и дали планирате да ја одгледувате вашата коза како домашно милениче или строго ќе се одгледува за производство. Имајќи го тоа на ум, продолжете да читате за да дознаете некои од најдобрите кози за почетници.

Пигмејските кози се преслатки! Сметаме дека тие се веројатно најдобрите кози за почетници во целина. Ќе забележите дека овие кози не се нишаат со огромен раст. Машките и женските пигмејски кози тежат само до 70 килограми. Но, тие имаат одлични личности - и ние им гарантираме на сите што ги посетуваатубавите суштества е донекаде нејасно! Најраниот пример на нигериски џуџести кози во Америка беше околу 1918 година. Она што го знаеме всушност - е дека нигериските џуџести кози прават одлични кози за почетници. И тие се исто така забавни да се имаат наоколу!

Заклучок

Ако размислувате да набавите кози или ако штотуку сте ги донеле дома вашите први деца, има неколку работи што треба да ги земете предвид. Советите што ги споделивме во оваа објава треба да ви помогнат да започнете да ги одржувате вашите кози здрави и задоволни.

Што е со вас?

Кои кози за почетници ви се омилени?

Или – можеби на нашата листа недостасува вашата омилена коза?

Кажете ни!

Исто така види: 32 Идеи за базен за резервоари во дворот – нема базен? Нема проблем!

И – многу ви благодариме за читањето.

Имајте убав ден!

вашиот дом или фарма ќе сака да ги гали. Тие се толку шармантни! (Исто така, мислиме дека ова се козите кои најверојатно ќе живеат во Хобитон!) Ве молиме претплатете се на нашиот канал - искрено ја цениме вашата поддршка!

Која е најпријателската раса на кози?

Иако сите кози се познати по своите пријателски настроени, некои раси се познати по нивната приврзана природа.

Пигмејската коза е една таква раса. По потекло од Африка, овие ситни кози обично се високи не повеќе од два метри до рамо. Пигмејските кози се социјални животни кои уживаат да бидат покрај луѓе и други кози. Тие се исто така многу љубопитни и разиграни, што ги прави популарен избор како домашни миленици.

Друга раса на коза позната по својата пријателска личност е нигериската џуџеста коза . Како што сугерира името, овие кози потекнуваат од Нигерија, каде што ги добиле како млечни животни. Сепак, тие станаа познати како домашни миленици поради нивната мала големина и нежната природа.

Нигериските џуџести кози се исто така познати по нивната огромна интелигенција, што ги прави лесни за тренирање.

Без разлика дали барате домашно милениче или животно од фарма, која било од овие пријателски раси на кози ќе биде одличен додаток на вашето семејство.

Овој импресивен примерок од коза е исто така меѓу нашите омилени кози за почетници. Алпската коза! Моќните алпски кози првично потекнуваат од француските Алпи. Ако сакате многу свежо козјо млеко, Алпинесе одлични. Неговите се многу поголеми од пигмејските кози - и се познати по производството на илјадници фунти вкусно козјо млеко годишно. Подгответе ги домашните колачиња!

Која е најтврдата раса на кози?

Од сите раси на кози, алпската е најтврда.

По потекло од планинските региони на Европа, Алпскиот е добро прилагоден на студеното време и грубиот терен. Тие се познати и по нивното високо производство на млеко, а нивното млеко е богато со маснотии и протеини.

Алпските кози доаѓаат во различни бои! Но, сите тие имаат исправени уши и долги, закривени рогови.

Друга издржлива раса на кози е Бурот . Бурите потекнуваат од Јужна Африка. Боерските кози се отпорни на многу болести кои ги погодуваат другите раси на кози и имаат репутација на одлични производители на месо. Како и Алпите, тие имаат исправени уши и долги рогови. Но, тие се обично црвени или кафеави со бели ознаки.

Алпинот и Бурот се добри избори за сопствениците кои бараат тврда раса на коза.

Прочитај повеќе – Колку често треба да ја молзиш својата коза? Толку!

Која е најлесната коза за грижа и одгледување?

Постојат многу различни видови на кози, секоја со свои уникатни потреби. Сепак, некои раси на кози се полесни за грижа од другите.

На пример, нигериската џуџеста коза е мала раса позната по тоа што е леснада се справи. Тие се исто така релативно ниски за одржување и можат добро да се придржуваат на диета со сено и пасишта.

Пигмејските козите се уште еден популарен избор за почетници, бидејќи тие се типично многу пријателски расположени и лесно обучени.

Козите LaMancha прават одлични кози за почетници. Ќе забележите дека тие покажуваат ситни уши и кратки носови. Но, тие сè уште се симпатични - особено децата! Јарците ЛаМанча исто така имаат пријателски карактер и прават совршени миленичиња. Козите LaMancha имаат и други придобивки! Прочитавме како едно мало стадо на кози ЛаМанча му обезбедило на едно семејство од Канзас повеќе млеко отколку што можело да испие. Така, семејството отвори продавница за козјо млеко! Мислевме дека е уредно како козите ЛаМанча му помогнаа на семејството да започне бизнис. Од нула! Кој знаеше?

Најдобри млечни кози за почетници

Постојат многу различни видови на млечни кози, но не сите од нив се добро прилагодени за почетници. Некои кози се потешки за грижа од другите, а некои произведуваат помалку млеко.

Некои од најдобрите млечни кози за почетници вклучуваат Алпски , ЛаМанча , Нубиан , Оберхасли , Саанен и Тогенбург .

Овие раси се релативно лесни за грижа и произведуваат добра количина млеко. Покрај тоа, тие се типично послушни и пријателски расположени, што ги прави лесни за ракување.

Оваа млада коза Тогенбург е прекрасно млечно животно и една од нашите омилени најдобри млечни кози започетници. Тие потекнуваат од Швајцарија во долината Тогенбург. Исто така, читаме дека козите Тогенбург се најстарата позната млечна раса на кози. Друга фасцинантна нијанса за козите Тогенбург е тоа што иако тие се познати по вкусното (и обилно) козјо млеко - содржината на маснотии во нивното млеко е само околу 3,3%. Тоа е значително пониско од другите раси на кози на оваа листа. (Повеќето содржат маснотии од козјо млеко во опсег од три до четири проценти. Но – Тогенбург е на долниот дел. Сигурно.)

Каков вид коза е најдобар за домашно милениче?

Има многу кози од кои можете да изберете ако размислувате да направите домашно милениче.

Некои популарни раси вклучуваат Алпски , Саанен и Оберхасли . Сите овие раси се одлични миленичиња, но има некои работи што треба да ги имате на ум кога донесувате одлука.

Алпините се познати по нивните пријателски склоности и излегувачката личност. Тие се исто така релативно лесни за грижа и бараат минимално дотерување. Сепак, тие можат да бидат изненадувачки необични и можеби не се најдобриот избор ако имате мали деца или други домашни миленици во домот.

Saanens се познати по тоа што се мирни и нежни , што ги прави идеални доколку барате опуштено милениче. Тие се исто така лесни за грижа и имаат минимални потреби за негување. Сепак, тие можат да бидат склони кон дебелина. Од витално значење е внимателно да се следи нивната исхрана.

Оберхаслис се уште еден одличен избор за домашно милениче коза. Тие се познати по тоа што се нежни и интелигентни и прават привлечни животни придружници. Тие бараат повеќе негување од некои други раси, но генерално се ниско-одржливи.

Без разлика која раса ќе ја изберете, козите се одлични домашни миленици и можат да обезбедат долгогодишно дружење.

Исто така види: 17 најдобри сорти краставици кои најлесно се одгледуваат

Најдобри кози од месо за почетници

Месните кози можат да бидат одличен додаток на која било фарма или фарма, обезбедувајќи вкусно, хранливо и вкусно месо за вашиот дом. Но, ако сте нови во одгледувањето кози, можеби се прашувате која раса е најдобра за вас.

Една од најпопуларните најдобри кози со месо за почетници е козата Boer . По потекло од Јужна Африка, буровите кози се добро прилагодени на топла, сува клима. Тие се исто така познати по нивните брзи стапки на раст и високи нивоа на мускулна маса . Како резултат на тоа, тие често се користат за вкрстување за да се добие потомство со супериорен квалитет на месо.

Друга добра месна коза за почетници е козата Kiko . Овие кози се релативно живи и бараат малку во начинот на специјална грижа или установи. Тие, исто така, напредуваат само на пасишта, што ги прави поприфатлива опција.

На крајот на краиштата, најдоброто месо од коза за вас зависи од вашите околности. Сепак, козите Бур и Кико се одличен избор за оние кои штотуку започнале во индустријата.

Бурите се најдоброто месокози за почетници ако сакате повеќе месо на вашата фарма! Овие кози се масивни во споредба со другите кози - а парите тежат до 300 килограми! Овие прекрасни суштества јадат еден тон - така што ќе ви треба многу сено за кози при рака. Исто така, читаме дека додека буровите кози (оригинално) доаѓаат од Јужна Африка - буровите кози во САД дошле од Нов Зеланд во средината на 1990-тите.

Што да знаете пред да добиете кози

Постои причина зошто козите се нарекуваат нови кучиња. Тие се неверојатно разноврсни суштества кои можат да се користат за многу намени - од обезбедување млеко и сирење до четка за чистење и плевел. Ако размислувате да набавите кози, има некои работи што прво треба да ги знаете.

Дали е подобро да земете машко или женско коза?

При изборот на коза, треба да се земат предвид неколку фактори. Едно од витално значење е дали да се земе машко или женско коза.

И двата пола имаат свои добрите и лошите страни. Машките кози, или долари, генерално се поголеми од женките и можеби се подобри во чистењето на четката. Машките кози, исто така, може да станат по агресивни и понекогаш се со помала веројатност да се однесуваат околу децата. Женските кози, или произведуваат вкусно млеко . И – генерално се полесни за ракување.

Сепак, женските кози (не) можат да бидат повеќе склони кон здравствени проблеми како што се инфекции на матката .

На крајот, најдобрата одлука зависи од индивидуалната ситуација и од тоа како вашиот домнајмногу може да имаат корист од козите.

Дали козите се скапи за чување?

Не е тајна дека козите можат да бидат скапи животни за чување. Тие бараат грижа и внимание, а нивните диететски потреби не се секогаш лесно да се задоволат.

Меѓутоа, постојат начини да се надоместат трошоците за сопственост на коза. Еден начин е да се купат кози кои се веќе добро социјализирани и имаат корист од здравата исхрана. Друг начин да заштедите пари за одгледување кози е да набавите некои од потребните материјали на големо.

Конечно, од витално значење е да се запамети дека козите можат да бидат вредни и вредни животни! Одгледувањето кози значи дека ќе имате многу млеко, месо и растителни влакна. Кога ќе се земат предвид сите фактори, поседувањето кози може да биде значително наградувачко искуство. И финансиски и емотивно!

Колку простор ви е потребен за 2 кози?

На две кози им треба многу простор. Ним им треба простор за движење, истражување и игра. Добро правило е дека секоја коза има потреба од најмалку 10 квадратни метри простор. Значи, ако имате две кози, треба да имате најмалку 20 квадратни метри простор за тие да талкаат.

Сепак, имајте на ум дека ова е само минимум. Козите се активни суштества! И тие ќе бидат многу посреќни со повеќе простор. Ако е можно, дајте им пасиште или голем двор за истражување. На тој начин - вашите кози можат да истражуваат, да бараат храна и да останат среќни. И здрави!

Со колку кози треба да започне почетник за мали?

Кога се во прашање козите,повеќе не е секогаш подобро. Всушност, за земјоделец-почетник, често е најдобро да започне со мало стадо.

Сепак, козите се општествени суштества и најдобро прават кога имаат придружници. Малото стадо кози, исто така, му овозможува на фармерот да ги запознае личностите и необичностите на секоја коза!

Дополнително, помалото стадо е помалку веројатно да го совлада земјоделецот почетник во однос на времето и напорот потребни за грижа и управување.

Се разбира, идеалниот број на кози зависи од големината на фармата и расположливите ресурси. На крајот на краиштата, најдобриот број на кози за почетници е кој и да е број што ќе му овозможи на фармерот да обезбеди најдобра можна грижа за животните.

Кои се најдобрите кози за почетници?

Две од нашите омилени раси на кози за почетници се нубиските и пигмејските кози. Други добри избори се нигериските џуџести кози, LaManchas, Alpines, Saanens, Boers и Kikos. Совршената раса на коза за вас зависи од неколку фактори, како што се цврстината, дали ја одгледувате вашата коза како домашно милениче, за месо или млеко и дали планирате да го одгледувате вашето стадо.

Не дозволувајте оваа млада (и симпатична) нигериска џуџеста коза да ве измами. Овие кози се поцврсти отколку што мислите! Тие се исто така познати по производството на вкусно млеко. Содржината на масти во нигериското џуџе млеко е висока - околу 6,1%. Исто така, читаме од Северноамериканското здружение на нигериски џуџиња дека потеклото на овие

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.