Најдобар преглед на пропан вок горилник – Топ 5 за 2023 година

William Mason 25-08-2023
William Mason

Содржина

Ако ја сакате вашата азиска храна, тогаш најдобриот горилник за пропан вок може целосно да го трансформира вашето искуство со готвење на отворено.

Претворете го вашиот двор во азиски ресторан и донесете пропан вок горилник на отворено или уживајте во кампување со храна со квалитет на ресторан, зготвена токму пред вас. Пламениците од пропан вок се исто така совршен начин за минимизирање на нередот предизвикан од готвењето на висока топлина, кое има тенденција да исфрла многу чад и масло наоколу.

Најдобар пропан вок горилник Топ 5

 1. Пренослив горилник од пропан вок 24WC King Kooker. 54.000 BTU од еден горилник од леано железо со сертификат CSA, заштитна заштита од ветер и вграден термометар за длабоко пржење.
 2. GasOne пренослив пропан 200.000-BTU горилник. Не е специфичен вок режач, но многу топлина на 200000 BTU. Цврста рамка и издржливото црево со плетенка од челик.
 3. Eastman Outdoors 37212 Гурмански Вок комплет режач. Вклучува се што ви треба за да започнете. Прилагодливи ногарки и реверзибилен врв за да можете да користите вок или стандарден тенџере.
 4. Bayou Classic SP10 пропан шпорет. Лесен за составување вок горилник, пареа, вриење, пржење или домашна подготовка. Многу грофтање на 57000 BTU со површина за готвење од 14 инчи.
 5. Пренослив кахуна режач за отворено Eastman. Овој пропан вок горилник има прилагодливи и отстранливи ногарки за складирање. Погоден за воки до 18 инчи и тенџериња до 36 кварти.

Како да се избере најдобриот горилник од пропан вок

вок режачна изработка, рамката е изградена од лим , која едноставно нема голема издржливост. Тоа е исто така двојно поскапо од некои од најдобрите буџетски горилници за пропан вок што ги најдов.

Добрите страни на Eastman Outdoors Wok Burner Kit

 • Приборот е обезбеден заедно со 22-инчен вок;
 • Нозете се продолжуваат, што е Божји дар за луѓето од мојата висина;
 • Плочата за скара може да се преврти за тенџериња со различни форми и големини.

Недостатоци на комплетот за горилници Eastman Outdoors Wok

 • Двојна цена на некои алтернативи;
 • Рамката од лим изгледа прилично тенка и слаба;
 • Ова е најтешкиот горилник што го вклучив во списокот. Режач : 4-инчниот горилник од лиен алуминиум произведува 59.000 BTU, брзо...
 • ПОВЕЌЕНАМЕНСКИ НАДВОРЕШЕН ШПОР: Нашиот разновиден пропан горилник е од суштинско значење за надворешни работи...
 • ТЕШКИ: Со висок 12,5 инчи>
 • БЕЗБЕДЕН И ФУНКЦИОНАЛЕН: однапред поставен регулатор од 10 psi со месинг контрола и долг 48 инчи...
Amazon Можеме да заработимепровизија доколку купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:55 часот по Гринич

Една карактеристика на пламениците што ја сметам за особено корисна е шофершајбната . Нема ништо подосадно од тоа да се обидете да го вклучите вашиот готвач, само ветрот да ви ги згасне плановите.

Се чини дека е превид на повеќето најдобри горилници за пропан вок, но Bayou Classic SP10 има еден. Секако, тоа е прилично мало и сè уште успева да пропушти малку да помине, но подобро е да имате шофершајбна отколку да немате.

Од кутијата, лесно е да се состави SP10 . Упатствата - неисправна точка за многу буџетски горилници во вок - се јасни и лесни за разбирање, така што можете да одите директно на готвењето.

Овој горилник може да вари и супа, супи, чорби, пиво или што било друго што сакате да готвите. Просторот за готвење може да собере или вок или тенџере со капацитет до околу 62 литри .

Мојот главен проблем овде е нешто што го спомнав неколку пати сега, а тоа е дека горилникот едноставно не е доволно висок за луѓе како мене. Стоејќи на 6-стапки 4-инчи, морам да го кренам мојот грб за правилно да пристапам до вокот; ако сте висок, би размислил да инвестирам во цврст држач кој го спречува пламенот за да го одморам ова.

Исто така види: Преглед Ooni Karu 16 vs Ooni Karu 12 - која е најдобрата домашна печка за пица во 2023 година?

Некои клиенти се пожалија и на чувствителноста на контролата на температурата .

Добрите страни на Bayou Classic SP10

 • Лесно се склопува со корисни упатства;
 • Може да се користи со залишни тенџериња до околу 36 кварти;
 • Гременикот има шофершајбна за заштита на пламенот од гаснење.

Лошите страни на Bayou Classic SP10 не се готват;
 • Некои клиенти сакаа да видат подолго пропанско црево;
 • Бројни коментари дека контролата на температурата може да биде подобра.
 • Пренослив кахуна вок горилник на Eastman Outdoors

  Преносен горилник Eastman Outdoors 90411 со XL тенџере и вок држачи со прилагодливи и отстранливи нозе 119,99 $ 109,82 $ -заштеда на револуционерниот пламеник, надминува...
 • ПРВА БЕЗБЕДНОСТ – Вклучува прилагодлив регулатор за пропан, одобрен од CSA и црево со пламеник...
 • ТЕШКИ – Се справува со Woks со дијаметар до 18” и тенџериња до 36 кварти. Издржлив вок...
 • ПРИСТАБЛИВ, ПРЕНОСНИК – Нозете лесно се приспособуваат од 18” за големи тенџериња и до 26”...
 • ЛЕСЕН ЗА КОРИСТЕЊЕ – Совршен за готвење во двор, кампување, багажник и повеќе, само прикачете...
 • Може да заработиме провизија без дополнителни трошоци за купување. 20.07.2023 06:55 по GMT

  Кахуна пропан вок горилникот е одличен за готвачи кои планираат да го чуваат својот пламеник во затворен простор во текот на зимата или да го однесат на кампот или плажата.

  Можете целосно да го откачитеногарки , што овозможува едноставно складирање или многу поголема удобност при транспортирање на горилникот. Тие се исто така прилагодливи, што е спасоносно ако сте високи.

  Прстенот на горилникот ќе поддржува воки со дијаметар до 18 инчи , а исто така ќе има простор за тенџериња со средна големина до 36 кварти . Вок од 18 инчи е вклучен во пакувањето, но како и кај секој нов вок од овој тип, ќе треба да ја изгорите пластичната обвивка пред да ја користите за прв пат.

  Температурата се прилагодува прилично лесно, иако не ми се допадна каде е поставен регулаторот за гас. Бидејќи е монтиран на челичното плетено црево во близина на приклучокот на резервоарот за пропан, ќе мора да ја напуштите станицата за готвење за да ја прилагодите температурата .

  Исто така, би сакал чувар од ветер; овој пламеник е особено подложен на силни налети на ветер . И, конечно, квалитетот на конструкцијата беше проблем за некои клиенти, бидејќи тенкиот лим лесно можеше да се издлаби и изгреба.

  Добрите страни на Eastman Kahuna Propane Wok горилникот

  • Нозете се прилагодливи од 18-инчи до 26-инчи;
  • Поддржува воки до 18-инчи во дијаметар и саксии до 36 кварти;
  • Нозете може целосно да се отстранат за преносливост и складирање.

  Недостатоци на Eastman Kahuna Propane Wok горилникот

  • Му недостасува заштита од ветер;
  • Регулаторот за гас може да бидепоставен на попогодно место;
  • Квалитетот на градбата може да биде подобар.

  Наоѓање на најдобриот горилник за пропан вок

  За да го изведам најдобриот горилник за пропан вок, го користев истиот пристап што секогаш го користам кога разработувам кој производ да го купам. Започнав со пребарување на интернет за што повеќе списоци „Најдобри од“ што можев да најдам. Ова ми даде добра идеја за најдобрите горилници за пропан вок по кои луѓето беснееја.

  Следно, ги собрав сите информации од овие рангирања и ги ставив во табела - која го вклучува името на производот, каде е оценет (обично од 1 до 5 или 1 до 10) и колку добро помина во прегледите на клиентите на сајтови како Amazon.

  Конечно, користев основна формула за да разберам колку пати секој горилник на пропан вок бил споменат во секое рангирање, како и комбинираниот резултат што го постигнал од сите рангирања заедно.

  Она што ми го даде ова е список на сите најдобри горилници за пропан вок. Потоа, тоа беше едноставно случај на нарачка на производите по (а) оние што се споменуваат најчесто и (б) оние што постигнале највисоки оценки (што значи дека тие често се појавувале на врвот на нивните соодветни листи), како и да испробам што повеќе модели што можам. Исходот е овој најдобар преглед на пропан вок режач

  Победник – Најдобар пропан вок горилник

  Иако не беше совршен, преносливиот пропан вок горилник King Kooker 24WC е достапен идизајнот има многу да се допадне, вклучувајќи го и вдлабнатиот прстен за горилникот за држење на работните места на место.

  Исто така види: Мала домашна машина за миење садови - Дали вредат овие мини машини за миење садови?

  54.000 BTU се повеќе од доволни за готвење со вок, иако сè уште има простор да користите други тенџериња ако имате повеќе од едно јадење на менито или сакате да експериментирате со други состојки.

  King Kooker 24WC 12" Пренослив надворешен шпорет од пропан со Wok, 18,5" L x 8" H x 18,5" Ш, црна $91,20 $77,63
  • Тип на спорт: Кампување & засилувач; Планинарење
  • Земја на потекло: Соединетите Американски Држави
  • Тежина на пакетот: 10 lbs
  • Тип на производ: отворено живеење
  • Пренослив надворешен шпорет од пропан со рамка од 24 инчи
  • Вадениот врвен прстен за безбедно поставување на 18% од Амазон, може да заработиме челик од 18% дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 06:55 часот по Гринич

   На кој горилник пропан вок ви се допаѓа изгледот? И, ако веќе користите, ве молиме споделете ги вашите искуства во коментарите подолу!

   не е за разлика од обичниот горилник на пропан, освен фактот дека посветените вок горилници имаат тенденција да имаат заоблен или вдлабнат горниот прстен што го спречува превртувањето на вашата вок.

   Тие се напојуваат со пропан кој испорачува голема количина на топлина на голема површина на вашата вок. Еве неколку работи што треба да ги земете предвид пред да го притиснете копчето за купување.

   Топлински потенцијал

   Оценката BTU, или Британската термална единица, на вашиот пропан вок горилник ќе ви каже колкав топлински потенцијал има.

   Поголемиот дел од воките функционираат најдобро на околу 55.000 ознаки , поради што ќе забележите дека посветените вок горилници - вклучувајќи ги и оние на оваа листа - имаат тенденција да работат околу тој опсег. Иако можеби ќе ви треба поголема или помала топлина за одредени јадења, ова е груб водич.

   Разликата има тенденција да биде во другите горилници кои не се специјално дизајнирани за работни места, како што се GasOne Portable 200.000 BTU шпоретот и Bayou Classic SP10. Овој модел GasOne го освои третото место на нашата листа на најдобри 300.000 BTU горилници за пропан, бидејќи е одличен сеопфатен горилник за употреба со други големи саксии.

   Џесика, сопственичка и главен готвач на The Forked Spoon, вели:

   Работите на отворено се одличен начин да уживате во готвењето на отворено, без да ја загревате куќата и да се справите со неуредното чистење на внатрешното водење. Кога купувате вок на отворено, побарајте најмалку 40.000 до 50.000 BTU и побарајте прегледи коипокажете дека производот има докажан долг животен век за да го максимизирате враќањето на инвестицијата - не се сите работи на отворено подеднакво дизајнирани!

   Безбедноста е уште една работа што треба да ја имате на ум со вок на отворено. Добро конструираниот држач за вок треба да биде исклучително цврст и широко поставен за да има помали шанси да се преврти.

   Сепак, имајте на ум дека ако користите сенаменски пламеник, веројатно е да му недостасува специфичен дизајн што помага да ја држите вашата вок на место - не испуштајте ја вашата вока додека готвите!

   Безбедност и совети за вок режач

   Ана Рајдер, пишувач на храна и развивач на рецепти на GarlicDelight .com, ги препорачува овие работи во врска со готвењето на вашиот вок режач

   • Погрижете се да има добра вентилација . Ова не треба да биде проблем кога готвите на отворено.
   • Сите состојки нека бидат подготвени и организирани. Ова се нарекува mise en place. Бидејќи готвите на највисока температура, не сакате да се буните со состојките кога пламеникот е вклучен. Храната треба да се исечка и веднаш да биде подготвена да се додаде во топла вок.
   • Избегнувајте да ставате нешто влажно во врелото масло . Ова значи исушете го зеленчукот ако го исплакнете во вода пред да го додадете во топла вока. На тој начин се избегнува распрснување на врелото масло на вашата облека и лице.

   Материјал

   Повеќето вок горилници се направени од нерѓосувачки челик, кој е високо-отпорен метал, дури и при екстремна топлина. Исто така, обично ќе најдете леано железо, особено во дизајнот на вашата вок.

   Воките обично се претреткувани со облога што треба да се изгори и да се зачини тавата пред да започнете со готвење. Најдов практичен водич на YouTube за зачинување на леано железо, кој треба да ви помогне да разберете што е зачинување и зошто е важно за тенџерињата и тавите од леано железо:

   Големина на најдобриот горилник од пропан вок

   Кога велам големина, не зборувам само за големината на тенџерето или вокот што може да ги поддржи; Зборувам и за висината, бидејќи краток пропан горилник може да го направи готвењето помалку пријатно ако не можете да стигнете до вок.

   Сакате минимум околу 12 инчи за безбедна работна висина од земјата , но некои единици се протегаат до 18 или 26 инчи.

   Што се однесува до просторот за готвење, сакате да ја погледнете минималната големина на тавата или вок што може да ги поддржи вашиот пропан горилник. Во повеќето случаи, наменските горилници за пропан вок доаѓаат со вок, но ако имате други вок или тенџериња што сакате да ги користите, проверете дали ќе одговараат.

   Прегледани најдобри горилници од пропан вок

   Преглед за пренослив горилник од пропан вок King Kooker 24WC

   Пренослив надворешен шпорет King Kooker 24WC 12" со Wok, 18,5" L x 8" H x 18,5" В. Тип на спорт: Кампување & засилувач; Пешачење
  • Земја на потекло: ОбединетиСостојба
  • Тежина на пакувањето: 10 lbs
  • Тип на производ: отворено живеење
  • Пренослив надворешен шпорет од пропан со рамка од 24 инчи
  • Вграден горен прстен за сигурно поставување на челичен вок од 18 инчи, ако не ја купите Amazon може да заработиме дополнителни трошоци 21.07.2023 06:55 часот по Гринич

   Режачникот King Kooker 24WC беше еден од ретките што видов дека се појавува на практично секоја листа на најдобри вок режач; исто така е многу добро прегледано на Амазон (скоро 400 оценки на 4,2/5), дури и со оглед на неколкуте споменати недостатоци.

   И се согласувам со тие неколку недостатоци: како висок човек, повеќе би сакал рамката да биде повисока . Уште повеќе, ја нема истата тежина како другите вок горилници, што значи дека може малку да се ниша кога ја фрлате содржината на тавата.

   Сепак, таа лесна рамка е она што го прави овој толку пренослив пропан вок режач. Не е најлесниот наоколу, но дефинитивно ќе можете да го носите со себе на патувања во кампување.

   Исто така е разумно евтин, обично доаѓа со под 100 $ . И што е најважно, го има вдлабнатиот горен прстен што го зацврстува вашиот вок на место и ве спречува да вечерате надвор од подот.

   Од кутијата, има рамка од 24 инчи што се спојува, иако инструкциите би можеле да бидат малку појасни.Ќе добиете излез од 54.000 BTU од единствениот горилник од леано железо со сертификат CSA, а вградени се и заштитна заштита од ветер и термометар за длабоко пржење за да ви го олеснат животот.

   Добрите страни на King Kooker Wok Burner

   • Една од најдобрите буџетски опции;
   • Високо пренослив и лесен, совршен за патувања во кампување;
   • Вдлабнатиот горен прстен го прицврстува вашиот вок на место додека готвите.

   Недостатоци на горилникот King Kooker Wok

   • Би сакал повисока рамка;
   • Стендот е малку слаб и се движи наоколу;
   • Некои клиенти рекоа дека инструкциите за склопување се лоши.

   GasOne Пренослив пропан 200.000-BTU Пропан Wok горилник

   GasOne 200, 000 BTU Квадратен тежок надворешен шпорет Пропан гасен шпорет со прилагодлив 0-20Psi; Челично плетено црево Совршено за домашно приготвување, мисиркино пржено, јаворов сируп подготовка 97,90 $ 87,90 $
   • Професионален избор: Ако сакате готвење на отворено, време е да го направите уште повеќе...
   • Изградено до последно: The Gas One е изградено до крај: The Gas One е изградена за супериорна контрола на пропан... горилниците за готвење на отворено доаѓаат со специјален...
   • Безбедноста е на прво место: Пропанскиот пламеник Gas One доаѓа со сите додатоци потребни за...
   • ЧЕЛИЧНО ПЛЕТЕНА ЦРЕВО: прилагодлив регулатор 0-20 psi со челично плетено цревовклучено за користење...
   • Широк опсег на употреба: Овој квадратен пренослив горилник е исклучително разновиден, пренослив и безбеден,...
   Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 08:55 часот по Гринич

   Веројатно ќе сакате вашето тенџере да биде најмалку 12 инчи во дијаметар ; нешто помалку, и ќе добиете многу помала ефикасност од вашето гориво и горилникот. Исто така, внимавајте на лабавото навојување кога го прикачувате цревото на пламеникот. Еден клиент откри дека останува делумно видлив откако ќе се навртува. ниту една боја не може да издржи 200.000 BTU, така што ќе мора да живеете со боја која клокоти при првата употреба .

   Ова е еден од двата многу сакани горилници од GasOne, овој е единечен, а другиот двоен горилник.

   Со излезна моќност до 200000 BTU , горилникот е монтиран на рамка која е една од најцврстите што сум ги користела и е завршен со подеднакво издржливо челично плетено црево. Иако не е направен специјално за воки, тој е разноврсен и може да се користи за широк спектар на саксии.

   За овој пропан вок режач, ќе сакате да користите огромен вок ; идеално, треба да биде минимум 12-инчи во дијаметар. Употребата на помали воки нема да ви ја даде истата стабилност кога готвите.

   Склопувањето треба да биде разумно едноставно, иако некои клиенти коментираа за квалитетот на инструкциите.

   Единствениот друг недостаток што вреди да се спомене е тоа што ќе сакате да го запалите будењето со слој масло првиот пат околу ; ова ќе помогне да се изгори вишокот боја од рамката и да се зачини вашата вок подготвена за готвење (видете го видеото погоре)

   Добрите страни на пропанскиот горилник GasOne

   • Рамката е робусна и проучувана, поддржувајќи ги најголемите тенџериња и тави;
   • Прилагодлив регулатор е вграден во цревото за пропан;
   • Цревото од пропан е изработено од цврст челик со плетенка, кој нема да се искине.

   Недостатоци на GasOne пропанскиот горилник

   • Не работи добро со мали тенџериња и тави;
   • Изработката на овој модел е малку полоша од единицата со двоен горилник GasOne;
   • Се прашувам зошто производителот го насликал овој модел, бидејќи се лушпи и се лупи при првата употреба.

   Eastman Outdoors 37212 Gourmet Wok Burner Kit Review

   Eastman Outdoors 37212 Outdoor Gourmet 22 Inch Carbon Steel Wok Kit,Black & Челик 261,99 $
   • Голем пропан горилник Kahuna со прилагодливи ногарки со регулатор на пропан гас и црево.
   • 22-инчен длабок сад од јаглероден челик со вок лажица и шпатула од не'рѓосувачки челик
   • 12-инчен AccuZone пропански термометар за одржување на температура 88 -Ф,810-3250-W, Еванстон. Упатство за употреба и вок како да ЦД
   Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 04:10 часот по Гринич

   Овој вок комплет на Истман е многу сличен на друг горилник што тие го произведуваат, што се најде на 5-то место на оваа листа на најдобри горилници за пропан вок.

   Една од одличните работи за овој модел е тоа што не ви треба ништо друго - тој навистина е цел комплет . Во кутијата е вклучен вок од 22 инчи, плус два прибор за готвење.

   Сепак, ќе сакате да користите некои тешки хемикалии, фластер или четка за чистење тава за да ја отстраните заштитната обвивка од вашата вок пред да започнете со готвење.

   Со повеќе од 6 стапки висок, овој вок горилник всушност беше совршена висина за мене. нозете се прилагодливи , нешто што не е вообичаено со овие помали, преносливи горилници, па можев да ги прилагодам на идеална висина што ми го спаси грбот многу од тага.

   Можете исто така да ја превртите решетката за готвење на врвот на горилникот , што е корисно за подмачкување на вокот за лонец, на пример.

   Моите главни поплаки се околу употребените материјали и тежината на моделот. Сакам да ја имам опцијата да ги земам со себе моите шпорети на отворено кога одам на кампување, но иако е сè уште доволно лесен за да биде пренослив, тој е најтешкиот горилник вклучен на списокот .

   Во смисла

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.