Колку често да се полеваат билките внатре, на отворено и во саксии?

William Mason 12-10-2023
William Mason
добри примери на билки кои сакаат сонце.

Меѓутоа, некои зелени лиснати билки уживаат во сончевата светлина, а сакаат и многу вода! Босилекот, цилинтрото и анасонот сакаат да имаат неколку часа силна сончева светлина секој ден и ќе напредуваат во топли и влажни услови.

Сè на сè, најдобриот совет што можам да ви дадам е да ги групирате вашите билки според тоа колку сонце и вода сакаат. рипнете во влажна почва.

Најдобри семиња од тревки за лесно наводнување

Знаеме дека наводнувањето на вашите билки предизвикува многу стрес - особено ако сте нов градинар!

Исто така, тешко е да знаете кои билки треба да се обидете да ги одгледувате прво. Може да има премногу опции.

Затоа, ги споделуваме најдобрите семки од тревки кои нема да ви направат премногу проблеми при наводнувањето.

Ги анализиравме некои од најдобрите збирки семиња за градини со тревки и најмногу ни се допаѓаат следните снопови од семки од тревки.

Се надеваме дека значително ќе и помогнат на вашата градина со тревки!><1<1ary> Пакување со семиња од билкиза внатрешно или надворешно одгледување . Идеален е за нови градини со билки и за напредни зелени палци.

Добијте повеќе информации

Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

07/20/2023 08:05 часот по Гринич
 • 300 семиња од копар за садење на отворено или внатрешноValley
 • $14,75 ($1.23 / Број)

  Овој пакет семе од миризливи билки содржи 3.450 семиња од билки ! Добивате 550 семки од италијански босилек, 200 семки од мајчина душица, 50 семки од рузмарин, 550 семки од италијански магдонос, 200 семки од власец, плус еден тон повеќе. Тоа е сè што ви треба за епска и богата градина со тревни билки. Семињата се од САД.

  Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 03:50 часот по Гринич
 • Колекција на глупави семиња од билки

  Градинарството со билки често е почетна точка за многу градинари кога некој ни подарува тенџере со босилек или млад кромид за прозорецот на нашата кујна. Но, ако сте нови во градинарството, може да биде тешко да откриете колку вода им е потребна на вашите билки.

  Ако ги над или подводите вашите билки, ризикувате целосно да ги убиете. Значи – ајде да да ги отстраниме претпоставките за наводнување на билки со нашиот дефинитивен водич!

  За да можете безбедно да ги наводнувате вашите билки и да добиете многу вкусна и вкусна жетва за вас и вашиот шкаф.

  Звучи добро?

  Добро звучи?

  Ајде да почнеме со вода од Хербс!<5 ед често , во зависност од видот на билката и условите на растење. Внатрешните билки одгледувани во мали контејнери на директна сончева светлина можеби ќе треба да се наводнуваат секој втор ден . Поголемите саксии со билки и сорти што растат на отворено ќе треба да се наводнуваат неделно на суво време.

  Многу повеќегодишни билки кои толерираат суша ретко бараат наводнување откако ќе се пресадат надвор. За подобрено задржување на водата во почвата, размислете за додавање прекривка во вашата градина со билки. Прекривката помага да се задржи влагата - што го прави одличен додаток за мачји, власец, оригано и тревни градини. Прекривката, исто така, помага да се задушат плевелите кои се натпреваруваат против вашите билки за вода.

  Дали билките треба да се наводнуваат секој ден?

  Треба да пиеме вода секој ден, така што нашите растенија се исти. нели? Па - не мора. Повеќето билки го прават тоаво ред штом ќе ги пресадите во почвата и ќе им дадете длабоко наводнување.

  По пресадувањето, има многу малку билки на кои им треба наводнување секој ден . Освен ако не живеете во неверојатно топла клима, или ако вашите билки се многу млади и не се добро воспоставени, малку е веројатно дека ќе им треба наводнување секој ден.

  Можам ли да ги наводнувам моите билки?

  Да ! Неверојатно е лесно да се преливаат билките. Леснотијата на прекумерно наводнување е честа причина зошто тие не успеваат. Прекумерното наводнување станува значаен проблем ако вашите билки се одгледуваат во контејнери без соодветна дренажа. За да се заштитите од ова, погрижете се вашите контејнери да имаат многу дренажни дупки на дното.

  Премногу наводнување е единствениот најголем грев во светот на малите тревни градини! Прекумерното наводнување на вашите билки доведува до венење на зеленилото, пожолтување на листовите и предвремено исчезнување на вашите билки. Погрижете се вашите билки да имаат соодветна дренажа. И – полевајте само кога почвата се суши!

  Колку треба да биде влажна почвата за билките?

  Можете да ја испитате вашата почва за саксии и да мислите дека површината се чувствува многу сува. Но, дали ова значи дека на вашите билки им треба вода?

  Најдобар начин да проверите е да ја изгребете површината и да ја прегледате горната сантиметар земја - дали чувствувате влага? Влажната почва ќе биде потемна и потешко ќе се протне со прстот. Сувата почва е полабава и поронлива.

  Ако забележите влага?Почвата во остатокот од контејнерот е исто така веројатно влажна. Но, ако горниот сантиметар од почвата е сува, вашите билки ќе имаат корист од лесното наводнување.

  Колку често треба да го наводнувам моето растение босилек и другите билки за затворен простор?

  Зависи. За да знаеме колку често да ги полеваме билките во затворен простор, треба да ја провериме големината на контејнерот и условите за растење.

  Растение босилек во мало саксија на прозорецот во кујната на директна сончева светлина брзо ќе се исуши и може да бара наводнување секој втор ден .

  Билките во поголеми контејнери или да се чуваат подалеку од директна сончева светлина На овие билки им треба само наводнување на секои три или четири дена . Како и секогаш - двапати проверете ја почвата со прстот. Наводнувајте ја билката само ако нечистотијата е сува.

  Колку често треба да ги полевам билките во саксии?

  Големината на вашите саксии и медиумот за растење ќе влијаат на тоа колку често ќе се полеваат билките во саксии. Голем сад овозможува да се воспостави повпечатлив корен систем, а исто така ќе држи повеќе вода. Малите саксии брзо ќе се исушат, особено ако се изложени на многу часови сончева светлина секој ден.

  Современите средства за одгледување понекогаш имаат напредни својства за задржување на водата. Медиумите за одгледување со специјализирано задржување на водата овозможуваат ослободување на водата полека во текот на неколку дена . Високото ниво на органска материја исто така ќе впие вода, одржувајќи ги вашите растенија хидрирани неколку дена.

  Како правило,водни билки во мали контејнери двапати неделно. Неделно можете да полевате поголеми саксии. Ако се надвор? Тогаш треба да наводнувате само ако нема врнежи.

  Колку често треба да наводнувам градина со билки на отворено?

  Одличното нешто за садење градина со тревки на отворено е тоа што корените имаат шанса да растат длабоко во почвата и да пристапат до вода, дури и кога површината е сува. Значи, во поладно време? На вашите билки на отворено не треба да им треба дополнителна вода .

  Ако имате суво време во лето, со многу часови сончева светлина, тогаш доброто натопување еднаш неделно ќе ги одржи вашите билки во добра состојба.

  Наводнувањето на тревките од градината на отворено во раните утрински часови додека воздухот е сè уште ладен е одлична идеја. На тој начин - водата навлегува длабоко во кореновиот систем на билката. Изгледа дека водата испарува многу побрзо под топлината на вжештеното сонце! Водата, исто така, може да се исуши пред да падне ноќ и да помогне да се спречи појавата на габи ако напоите рано.

  Колку често полевате одредени билки?

  Количината на вода што им е потребна на билките варира во зависност од видот. Некои напредуваат во суви услови, додека други сакаат да останат ладни. И влажно!

  Билките ги класифицираме според три нивоа на побарувачка на вода на следниов начин.

  Билки што ја сакаат водата

  Билките што ја сакаат влагата се оние кои брзо растат и имаат мек раст на листовите. Тие вклучуваат босилек , магдонос и цилантро .

  Билки со средна вода

  Билкиво оваа категорија расте бавно, но не се прилагодува добро на топлото време. Ориганот , ориганото , копарот и анасонот се сите билки со средна вода.

  Билки со ниска вода

  Тревни растенија на кои им е потребна најмала количина на вода приспособени да преживеат во топла медитеранска клима, како што се рузмарин

  и 4>На кои билки не им е потребна директна сончева светлина?

  Одлична идеја е да се засадат билки според нивните преференции во однос на сончевата светлина и наводнувањето. Можете да имате кревет од медитерански билки кои го обожаваат сонцето и кои бараат минимално внимание. А потоа, во засенчена област, можете да ги засадите оние што претпочитаат помалку сончева светлина и повеќе вода.

  Тоа е убавината на садењето билки - и зошто препорачуваме тревни градини за новите домаќини. Можете да најдете билка која одговара на вашиот пејзаж и достапност на вода, без разлика дали вашата градина добива осум часа сончева светлина или ако живеете во апсолутна сенка .

  Shade Loving Herbs

  Секоја билка што сака влажна почва ќе биде добро и во сенка. Најозлогласената билка што сака сенка е нането , која брзо ќе го заземе навлажнето засенчено катче! Други билки кои сакаат сенка се лукот , магдоносот и копарот .

  Исто така види: 5 Домашни рецепти за третмани со коњи за пребирливи јадења

  Билките што го сакаат сонцето

  Повеќето дрвенести повеќегодишни билки сакаат што повеќе часови сончева светлина и ќе напредуваат на сончево место во добро исцедена почва. Рузмарин , лаванда и мудрец сеИнформации

  Исто така види: 36 забавни и креативни идеи за резба на лице од тиква

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 02:30 часот по Гринич

  Заклучок

  Значи, дали сè уште го имате сфатено вашиот план за наводнување со билки? Наскоро ќе научите да разбирате на кои растенија им е потребна вода и кога!

  Не заборавајте да ги следите вашите билки барем секоја недела за да видите како изгледаат растенијата – и како се чувствува почвата. Боговите на жетвата на билките ќе наградуваат затоа што давате многу внимателна грижа. И вода!

  Ви благодариме за читањето.

  Имајте убав ден!

 • William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.