13 идеи за кокошки за печење во стил!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Ако сте нови во чување кокошки, може да ве изненади да знаете дека не сакаат да спијат на под. На кокошките им треба место за легнување, релаксација и безбедно ноќе! Место каде што можат да спијат без стрес и каде што предаторите или штетниците не можат да стигнат до нив.

Јас за кокошки се исто така едноставни и достапни за изградба - дури и ако имате големо стадо.

Не сте сигурни од каде да започнете? Тогаш, не грижи се - ве покриваме.

Ние ќе ги подготвиме најдобрите идеи за кокошки - вклучувајќи дизајни за кокошки што веројатно можете да ги направите користејќи ги залихите што веќе ги имате околу вашиот дом.

Вашиот костур од пилешко треба да се издигне од земјата, и треба да биде доволно цврст, без да се одморат кокошките со различна големина <1 . Кокошките може да се изберат за да одговараат на вашите преференции, типот на кокошки што ги имате и дизајнот на кокошарникот.

Ги препорачуваме следниве материјали за пржење:

 • Дрвја
 • Гранчиња
 • Скали
 • штици
 • Палети
 • Коњи
 • Палети
 • >
 • Градинарска пергола
 • Рамки за прозори од викендичка
 • Клупа

Кокошките се плен на животни и затоа постојано се свесни за заштита од други животни. Тие претпочитаат костур за печење што им дава предност во висина ако предаторите ја нападнат кокошарницата.

Исто така е посанитарна поставувањето на вашите кокошки на седалото) може да изгледа напорно. Но, треба да го правите тоа само три или четири ноќи и кокошките ќе почнат да ја сфаќаат идејата.

Можеби ќе најдете и дека некои се малку бавни! Ќе треба да ги ставите на костуми до една недела. Рачно!

Зошто моите кокошки пекаат во текот на денот?

Кокошките понекогаш печат во текот на денот. Тоа не покажува дека нешто не е во ред со кокошките. Кокошките кои сакаат да се одморат во текот на денот може да се чувствуваат побезбедно додека се одмараат на покачените места за печење.

Кокошките кои се распаѓаат може да се чувствуваат ранливи или дополнително уморни. Не е невообичаено живината да се расее во текот на денот. Исто така, дава одредено ослободување од сонцето, кое може да ја изгори секоја изложена кожа.

Внимавајте на кокошките кои речиси трајно никнуваат во текот на денот. Таа можеби доживува малтретирање од другите во стадото. Треба да внимателно да ја процените политиката на кокошката и можеби ќе треба да го преуредите вашето количество за да го спречите малтретирањето.

Зошто кокошките се креваат?

Кокошките никнуваат за заштита од предатори и штетници! Лисици, којоти, диви кучиња, ракуни и други предатори можат да ловат кокошки. Летањето високо во дрвјата е најдобра опција за здрав сон на кокошката.

Знаете, кокошките не се единствените птици што никнуваат. Сум видел дури и диви мисирки како легнуваат!

Бев шокиран првиот пат кога видов јато диви мисиркилетаат високо во дрвото за да можат да се кренат ноќе! На мое изненадување, мисирките летаа високо во дрвјата - многу повисоко отколку што мислев дека можат.

Забележав дека мисирките навидум никнуваат кога ќе се стемни. Можеби околу самрак. Мислам дека мисирките сфаќаат дека е лесно да се фатат кога ќе се стемни.

Од првата средба со диви мисирки, сум видел барем едно различно стадо мисирки како се крева високо во дрвјата.

Мисирките бараат доволно големо живеалиште за целото јато. (Тие сакаат цврсто групирани дрвја за печење - колку поголеми, толку подобро!)

Се сомневам дека вашите кокошки и кокошки сакаат да се пржат од истата причина. Тие знаат дека е премногу опасно да се одмори на подот. Во спротивно, целото стадо би било подложно на грабливи предатори!

Како да направите евтин живеалиште во стил на скали?

Ефтино живеалиште во стилот на скалата е лесно да се направи ако имате гранки од дрвја. Ако ги кроите дрвјата, чувајте ги вишокот гранки! Исушете ги и искористете ги за да направите скалило за вашите кокошки.

Исто така види: Добрите и лошите страни на Еџер против тример за вашиот тревник

Има неколку одлични идеи на Pinterest за евтино градење на кокошки.

Може ли да пренаменам скала за кокошка?

Да, можете да ја пренамените скалата за кокошка! Погрижете се да ја поставите скалата под агол за да спречите измет одозгора да паѓа врз главите на кокошките долу. Уверете се дека скалата е цврсто прицврстена. не дозволувајсе ниша или паѓа!

Украсете ја вашата скала со боја за чуден додаток на кокошарник. Можете исто така да ја инсталирате скалата хоризонтално. На тој начин, тоа е полица наместо под агол нагоре.

Избор на најдобра идеја за кокошки за печење без второ погодување!

Многу различни нови или користени материјали можат да работат кога се прават печења за кокошки. Може да изберете да го изградите вашето живеалиште или да пренамените некој артикл за да го користите како кокошка.

Најчестиот тип на живеалиште е легло во стил на скали. Некои сопственици на кокошки детално ги украсуваат своите кокошки!

Но, се додека тие се функционални, стадото со задоволство ќе ги користи украсите или играчките што ќе ги одлучите. Чистотата е клучна!

Ако имате повеќе нивоа, затетете ги за кокошките подолу да не бидат бомбардирани од изметот на кокошките погоре.

Запомнете, кокошките ги прават среќни, опуштени кокошки.

Рачно изработени кокошкиChicken Made во The St. 44,95 долари (44,95 долари / брои)

Вашите бурни петли се мрзи да користат слаба седала. Наместо тоа, набавете им ја оваа цврста седала од тврдо дрво! На вашите петли ќе им се допадне печењето на ова! Дебел е, тежок, робустен и доаѓа рачно изработен (со љубов) од САД.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако направитекупување, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 22:55 GMTбидејќи тие не седат во изметот од пилешко, бактериите и можните грини на земја. Иако има практична потреба од коцки, можете да ги дизајнирате и со пица.

Најдобри идеи за дизајн на пилешко месо

1. The Ladder or Shelving Style Roost

Еве повеќеслојна пилешка седала совршена ако имате значителен кокошарник со многу стадо другари. Има многу недвижен имот, така што вашите кокошки не треба да паничат или да се занимаваат со политика!

Дизајнот на скалилата има две странични потпори со потпори помеѓу, слично како што би изгледале скалата или комплетот полици. Дизајнот на скалилата е веројатно најчестиот тип на печење за кокошки.

Степените или потпорите може да се направат толку широки колку што е потребно за количината и расата на кокошките што ги чувате. Степените може да се влечкаат по висина, така што кокошките на долниот скалило не го избегнуваат изметот од кокошките погоре.

Еве одличен пример за основно легло во стилот на скалилата.

Цврст бар за кокошки за кокошкиДрвен штанд за печење за птици направен во САД! $17,95

Најдовме рачно изработен бар за печење совршен за вашите бебиња! Еве како можете да помогнете вашите пилиња да се чувствуваат безбедно додека се одмараат во нивниот кокошарник.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 05:00 часот по Гринич

Како да направите евтин простор во стилот на скалилата?

Можете да направите скалиламногу ефтино ако имате пристап до некои гранки дрвја! Ако ја сечете вашата градина и отсечете некои гранки од дрвја, чувајте ги, исушете ги и употребете ги за да направите легло за вашите кокошки.

Погледнете една од моите омилени штедливи пилешки скалила на Pinterest. Еве како можете да изградите кокошка по евтино!

Можам ли да пренаменам скала за кокошарник?

Пренамената на скалата како кокошарник дава забавно, чудно чувство на кокошарникот. Само погрижете се да го поставите под агол така што кокошките на долните скалила да не ја поминат цела ноќ избегнувајќи проектили.

Зацврстете ја скалата цврсто на ѕидот така што ако кокошките се вознемират и се размрдаат, да не ја поместат скалата.

Можете да ја обоите скалата во светли бои за да додадете интерес. Некои луѓе претпочитаат да ја монтираат скалата директно преку, така што ќе формира полица.

2. Што е дрвото што тера?

Го сакам овој природен пилешки костур! Тоа е една од наједноставните и најефикасните идеи за пилешко месо. Кокошките веднаш го ценат возвишеното сместување - и не губат време да се сместат на гранките на повеќе нивоа.

Печењето на дрвјата предизвикува интерес и природно чувство на земја или шума во кокошарникот. Идеално би требало да личат на дрво, а кокошките можат да никнуваат во гранките.

Наједноставниот начин да се направи дрво за печење е да се исече дрво (или дел) со закачени помали гранки воразумна хоризонтална положба.

Некои луѓе претпочитаат да користат природно растечко дрво и да го градат својот кокошарник околу него . Кокошките во овие кокошарници живеат природно и не се затворени ноќе. Постои ризик ако имате многу предатори, како што се бувови, во вашата област.

Можете да направите и дрво што никнува користејќи вештачка конструкција. дебела централна должина од дрво со потенки парчиња дрво прикачени хоризонтално може да ги формира гранките.

Ова вештачко дрво за печење не изгледа сосема природно, но ја врши работата доволно добро. За сопствениците на кокошки опседнати со симетрија, тоа би било пријатна алтернатива.

3. Душеци за печење: интересна алтернатива

Понекогаш, дебел слој слама работи како совршен душек за живина! Проверете едно од моите омилени кокошки што докажуваат дека не треба да се фенси! Вашите кокошки сакаат да седат и да се креваат - дури и ако ги немате најраскошните резерви.

Душеците за печење се состојат од подигната полица исполнета со песок. Над овој душек се наоѓа костур или неколку костуми.

Овој повеќеслоен пристап им овозможува на кокошките да изберат да седат на седалото додека душекот за печење или постелнината фаќа измет.

Кокошките можат да спијат и на подигнатиот душек - што можеби им се допаѓа поради дополнителната сигурност. (Кокошките сакаат да спијат од земја!)

4. АКлупата може да направи совршен простор

Еве динамично јато изгледа стилски и отмено како и секогаш на нивната клупа! Мислам дека сите кокошки не се толку среќни. Но, ако имате дополнителна клупа или парче мебел на отворено - вашите кокошки можеби ќе одобрат!

Користењето на стара клупа може да направи исклучителен простор за кокошките. Тие можат да се потпираат или на седиштето или на потпирачот за грб .

Ако сакате да поминувате време во релаксација во вашата куќа за пилешко, можете да ја користите клупата за седење додека таа служи како легло за кокошките навечер.

5. Дали кутиите за гнездење можат да послужат како живеалишта?

Проверете го овој луксузен хотел за кокошки! Се обложувам дека целата кокошарник ќе ја цени приватноста - а исто така и кревачите надвор од секоја кутија за гнездење.

Некои луѓе ги користат своите кутии за гнездење како места каде што кокошките се креваат. Критичниот елемент овде е да ги подигнете кутиите за гнездење за кокошките да искусат чувство на сигурност.

Некои чувари на пилешко сакаат да ги украсуваат своите кутии за гнездење за да го подобрат амбиентот на нивните куќички за пилешко.

Има некои недостатоци да им дозволите на кокошките да ги користат кутиите за гнездење. боцкави кутии. Ова присуство на пилешко ѓубриво може да влијае на квалитетот на јајцата поставени во кутиите.

6. Користење на палети или граѓа за создавање на кокошки

Пренаменета граѓа илидрвените палети ги прават најлесните костуми. Овие кохин кокошки изгледаат пријатно и безбедно додека се сместени во нивната штала во Северна Каролина. Ми се допаѓа како двете кокошки одозгора најдоа покачена област за печење!

Палети за да се направат одлични, лесно монтирани кутии. Тие можат да се закачат од покривот или да се потпираат на потпори или потпори прикачени на ѕидот на пилешката куќа. Празнините во палетите дозволуваат изметот од пилешко да падне до подот на кокошарникот.

Сопствениците на кокошки понекогаш поставуваат скала до палетите за кокошките да се искачат за да стигнат до палетите.

Кога користите палети за кокошки, треба внимателно да ги процените палетите. Понекогаш се користат палети со токсични материи, а тоа може да предизвика труење кај кокошките. Најдобро е да ги брусите половните палети или да користите нови палети.

7. Коњот за облека создава одлично количество

Коњ за облека, или пренослив решетка за сушење, лесно се купува од која било домашна продавница. Коњот за облека може да се удвои како подвижно кокошка.

Предноста на ова е што поместувањето на коњското коњче за облека овозможува полесно чистење на кокошарникот .

Погрижете се да го стабилизирате коњот за облека со некои тешки предмети на долниот дел - ако го направите тоа го отежнува навртот. Рачно изработено кокошко кокошка $20,95

Дали вашите кокошки заслужуваат забавна играчка која служи и какосовршено дружење за кокошки? Потоа погледнете ја оваа прекрасна лулашка за пилешко. Тој е рачно направен во САД и ќе го надополни секој кокошарник!

Добијте повеќе информации Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 22:29 GMT

8. Лавици за чевли како корења

Регалките за чевли доаѓаат во различни дизајни, а многу од нив би биле погодни како држачи за кокошки на кои може да се креваат ноќе. Изберете ја соодветната висина и поставете ги држачите за чевли на ѕидовите на кокошката.

9. Пренаменете ги фиоките или мебелот како кокошки

Овие бели кокошки среќно се креваат на рамна клупа. Мислам дека кокошките ја ценат широко отворената површина за да можат да се одморат лежерно и без напнатост! Изгледа удобно.

Можеби имате излитена комода која повеќе не е погодна за употреба во вашиот дом. Наместо да го исфрлате – можете да го користите за кокошки.

Отстранете го дното на фиоките, чувајќи ги задниот дел и страните непроменети.

Следно – поставете столбови што ги спојуваат страните на фиоките за да направите костуми. Извлечете ги фиоките во различни размери за да имате ефект на скалило за да можат кокошките да се издигнат!

10. Рамки за прозори од викендички како живеалишта

Отфрлените прозорски рамки од стакла за куќа се идеални за употреба како живеалишта. Наслонете ги прозорските рамки на ѕидот во кокошарникот.

Кокошките можат да никнуваат на која било висина што ќе ја изберат на рамката на прозорецот. Мојатаомилен аспект на користење на стари прозорски рамки е нивната тежина! Тешки се и мала е веројатноста дека ќе паднат ако птиците треперат.

(Се подразбира да се отстранат сите стакла, шајки или остри предмети од мебелот или граѓата што ја користите за вашето пилешко месо. Чувајте ги вашите кокошки безбедни! Двојна и тројна проверка на безбедноста.)

11. Користење на паднати гранки или трупци како кокошка!

Вашите кокошки и кокошки не се пребирливи! Понекогаш, едно импровизирано паднато дрво е сè што кокошката треба да се подигне од калта. Куќите на отворено, исто така, им помагаат на кокошките да ги држат нозете од ледената, снежната или студената земја.

Еве една од оригиналните идеи за пилешко месо. Од природата!

Имате ли соборени гранки или паднати екстремитети на вашиот дом?

Преместувањето на старите паднати гранки или трупци може да биде лесен и достапен начин да се изгради кокошка – без да ви треба луксузна опрема или алатки>Но, понекогаш природата функционира најдобро. И, доволно е лесно да се направи сè додека екстремитетите или гранките на дрвото се доволно лесни за да маневрираат околу вашиот кокошарник или штала.

12. Градинарски пергола може да стане кокошка за кокошка

Ако не сте мајстори и би сакале да купите гардероба што не е изградена, размислете да купите градинарски решетки од вашата локална продавница за „направи сами“ или градина.

Исто така види: Како да пастеризирате козјо млеко дома

Лесно е!

Наслонете гоградинарски пергола до ѕидот на кокошарникот за да се создадат различни висини на кои кокошките можат да се качат.

13. Дрвени шипки за печење

Еве еден паметен систем за шипки со шарки. Сигурен сум дека кокошките ќе го ценат целиот додаден недвижен имот!

Печењето шипки е еден од најефикасните начини да се изгради сигурна платформа за вашето стадо.

Единствената лоша страна е што изградбата на рачни шипки за печење може да бара некои столарски вештини - и алатките за оваа работа!

Од позитивната страна, ако имате резервна граѓа од граѓа, можете да заштедите малку прашина во домот.<1 s е тоа што можете да изградите повеќе слоеви на шипки. Можете да ја направите вашата област за печење толку голема или мала колку што сакате да управувате со вашето големо или мало стадо.

ЧПП за пилешко месо

Знаеме дека е многу работа да ги оживеете и релаксирате вашите кокошки!

Затоа со задоволство одговараме на некои од најчестите прашања за кокошките. ?

Понекогаш кокошките се одгледувале во кокошарник или мрестилиште каде што немало костуми за печење навечер. Тие не знаат како да се качат на кокошарник.

Еве како можете да ги научите кокошките да пржат. Влезете во кокошарникот додека кокошките се населуваат за ноќ. Потоа земете го секое пилешко и ставете го на седалото!

Овој метод (рачен

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.