Најдобриот водич за крави на мини Хајленд!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

минијатурни одгледувачи на Хајленд би можеле да ги најдеме по истражувањето.
 • Фарма Cyrus Ridge
 • Grass Puppies
 • Rolling 7 Mini Highlands
 • Rocking Ranch Miniature Cattle
 • Iowa Mini Highlands

Списокот погоре е само на површина. Се чини дека популарноста на минијатурните крави од Хајленд вртоглаво расте.

Очекуваме повеќе мини одгледувачи на крави да го продолжат трендот.

Водич за подигање минијатурен добиток

Кравите на Мини Хајленд се некои од нашите омилени придружници во домот! Кога повеќето луѓе мислат на крави од Хајленд, тие мислат на неуредните (и ѕверски) суштества кои често се користат како туристички атракции или се прикажуваат во реклами. Сепак, знаеме за една понова и помала верзија на оваа шкотска крава која добива на популарност - минијатурни говеда од Хајленд !

Како што сугерира нивното име, минијатурните крави од Хајленд се многу помали од нивните традиционални колеги. И тие прават одлични миленичиња или животни во дворот за малите домаќини.

Ние детално ќе ги анализираме овие прекрасни мини суштества од говеда!

Добро звучи?

Исто така види: Кокошки со афрос - 8 најкул раси на кокошки со гребен во светот

Ајде да продолжиме!

Крајниот водич за Mini Highland Cow

Ако размислувате да додадете мини Хајленд крава на вашата локација, прочитајте сè што ви треба за оваа фарма или бивша храна> Кравите Мини Хајленд потекнуваат од издржливата раса на говеда од шкотски Хајленд. Хајленд говедата е една од најстарите - ако не и најстарата раса на говеда наоколу. Првото стадо од Хајленд датира од 1884 година! Говедата во Хајленд се фаворизира меѓу селските сточари поради нивната репутација дека се прилагодливи, груби и лесни за одгледување.

Постојат ли Mini Highland крави? Или не?!

Многу сточари и фармери се колнат дека минијатурниот говеда од Хајленд не постои. Ќе одиме толку далеку што ќе кажеме има изобилство на конфузија во врска со Хајлендво пријатна рурална штала. Мислам дека е гладен! Или можеби, чека да се придружи на стадото и да бара некои вкусни фуражни култури! (Не сме виделе вака слатко животно од фармата откако напишавме за најдобрите овци со црни лица.)

На која возраст им растат роговите на кравите на Хајланд?

Додека машките и женските крави од Хајленд имаат рогови, нивните пупки од рогови не почнуваат да созреваат додека не станат полнолетни. Повеќето крави од Хајленд не почнуваат да ги растат своите рогови додека не наполнат меѓу една и две години.

Штом нивните рогови ќе почнат да растат, тие ќе продолжат да растат во текот на целиот живот на кравата - обично достигнувајќи целосна големина по околу пет години. Кравите на Хајленд можат да живеат до 15 или дури 20 години! Тоа значи дека нивните рогови можат да продолжат да растат во значителен дел од нивниот живот.

Еве уште едно преслатко теле од Хајленд! Мислиме дека само се разбуди за дремка. Сега сака појадок! За среќа - говедата од Хајленд не се претрупан јадења. Но – што јадат кравите? Па - Хајленд мините не се како другите крави. Обожаваат да жлезат со широк спектар на фуражни култури, освен тревата. (Исто така, мислиме дека ова мини теле од Хајленд наликува на Евок!)

Колку долго живее кравата на мини Хајленд? Сепак, некои мини Хајленд крави наводно живеат до 20 години, додека други може да живеат само десет години или помалку. Фактори кои влијаат на минијатурните крави од Хајлендживотниот век вклучува исхрана, генетика и животна средина.

На пример, кравите кои се добро нахранети и живеат во чиста и пространа средина веројатно ќе живеат подолго од оние што се запоставени или живеат во тесни услови.

(Бидејќи постојат многу мешавини на Хајленд - невозможно е да се каже колку долго ќе живее вашата. Земјиште Breeder Во САД?

Постојат две места за проверка.

Прво, посетете ја базата на податоци на IMCBSR Highland Breeder. Нивната веб-страница уредно наведува различни одгледувачи на Хајленд и нивните информации за контакт. Можете исто така да најдете други минијатурни раси на крави во нивната база на податоци за раси. Тие наведуваат прекрасни минијатурни раси како Хај Парк, Панда, Мини Појаси, Мини колачиња и повеќе.

Можете да најдете и неколку минијатурни одгледувачи на говеда на веб-страницата на Здружението Хајленд Кател и нивниот Директориум за одгледувачи на Хајленд. Сепак, имавме подобра среќа во пребарувањето на IMCBSR, бидејќи тие имаат многу повеќе наведени одгледувачи.

Колку чинат Mini Highland Cows?

Цената на минијатурните крави Хајленд варира. Големо време! Очекувајте да платите некаде од 3.000 до над 20.000 американски долари во 2023 година.

Исто така види: Зошто ми пуши сечилото за моторна пила?

Трошокот зависи од фактори како што се полот, должината на косата, бојата, големината и генетиката, како и од одгледувачот. На пример, теле обично е поевтино од возрасна крава. Слично на тоа, женска крава генерално ќе бидепоскапа од машка крава.

Има изненадувачки голема побарувачка за говеда од Хајленд. Од таа причина - цената можеби нема да се намали наскоро.

Дали минијатурните крави од Хајленд имаат булдог џуџестизам? (АКА Хондродисплазија или булдошки џуџест раст.)

Читавме фасцинантен документ од УЗ Дејвис за кравјото џуџе и кравите Декстер. Тоа сугерираше дека Декстерите, Декстерските крстови и минијатурните крави од Хајленд треба да се тестираат за џуџестизам.

Генерално, нивниот извештај сугерираше тестирање на следните раси за џуџестизам:

 • Декстер
 • Декстер крстови
 • Минијатурен шкотски Џерси<8Mi> li=""> li="">
  • Џуџетото це булдог е смртоносна болест, ги советуваме сите домаќини да го набават својот добиток од реномирани одгледувачи кои го почитуваат здравјето, одржливоста и интегритетот на нивното животно.

(Сметаме дека нема ништо лошо во мешањето на расите на кравите. Тоа е здраво, органско и природно. и други смртоносни аномалии!)

Која е разликата помеѓу микро, минијатурни, средна големина и стандардни крави?

Може да видите сточари и сточари како ги користат зборовите минијатурни и микро крави. Но, што точно значат овие термини?

Според IMCBSR, минијатурниот добитокграфиконот за големини и терминологијата треба да биде како што следува.

 • Говеда со стандардна големина = над 48 инчи
 • Говеда со средна големина = 42,25 инчи до 48 инчи
 • Минијатурни говеда = 36,35 инчи = 36,35 инчи = 36,35 инчи = 36,35 инчи = 36,35 инчи = 36,35 инчи = 36,35 инчи = 36,35 инчи = 36,35 инчи до 42-инчи до 42-инчи
 • 30 инчи возбудливо, и случајно, може да откриете дека полноправните крави од Хајленд спаѓаат во категоријата минијатурни или микро говеда бидејќи Википедија ја наведува висината на женските крави од Хајленд како некаде од 35 до 42 инчи.

  (Тоа е уште една причина има еден тон конфузија во врска со минијатурните Хајленд и релативно скратените> )

  Дали ви се допадна да го читате нашиот мини водич за говеда во Хајленд? Ве молиме споделете ја љубовта со вашите пријатели!

  Заклучок

  Минијатурните крави од Хајленд стануваат сè попопуларни на малите фарми и населбите низ целата земја. И ширум светот! Тие се разновидни животни кои можат да обезбедат млеко, месо или растителни влакна. И тие се одличен начин да ги научите децата за земјоделството и сточарството.

  Но - ако сте заинтересирани да додадете минијатурни говеда од Хајленд на вашата фарма, прво спроведете го вашето истражување! Погрижете се да имате доволно простор за да шетаат и да ги разгледате нивните потреби пред да донесете конечна одлука.

  Што е со тебе? Дали некогаш сте размислувале да одгледувате минијатурни говеда од Хајленд?

  Или – можеби има други минијатурни раси на говеда што ги сакате повеќе од Хајленд?

  Некаги знаеме вашите мисли!

  И - многу благодарам што прочитавте.

  Имајте одличен ден!

  Повеќе референци за говеда во Хајленд:

  • Откритие за раса на говеда во Хајленд
  • Шкотски говеда од Хајленд
  • Надвор од претепаниот пат на Југозападна Висока на Шкотска! 9>
  говеда и природата на минијатурните раси на крави.

  Да, за евиденција, ние веруваме дека постојат мини Хајленд крави ! И – ги поминавме последните неколку месеци истражувајќи ја валидноста на минијатурни говеда од Хајленд .

  Еве што најдовме.

  Според извештајот на факултетот за минијатурни говеда објавен преку Дигиталниот комонс на Универзитетот во Небраска Линколн, минијатурните Висорамнини постои во рамките на Интернационалното место и Регионот на минијатура BSR, основана во 1989 година.)

  Ние не го прифативме само нивниот збор за тоа. Сами ја проверивме Базата на податоци за Mini Cattle. Откривме дека на веб-локацијата IMCBSR се наведени многу реномирани одгледувачи на Хајленд – вклучувајќи ги рецензиите, нивните веб-локации и информациите за контакт на социјалните мрежи.

  (Некои одгледувачи продаваат висорамнини со целосна големина, а други се грижат за мешани минијатурни сорти.)

  Откривме многу реални (и здрави) примероци од Хајленд! (И секој примерок изгледа поубав од претходниот.)

  Најдовме реномирани одгледувачи на Хајленд и на други локации. Има мал број микро и минијатурни одгледувачи во официјалниот Директориум за одгледувачи на асоцијација Хајленд на говеда.

  По дополнително истражување, се чини дека многу независни сточари исто така одгледуваат и продаваат минијатурни говеда од Хајленд. Од 2023 година - тие се насекаде.

  Еве неколку од најдобро документиранитеКравите се лудо симпатични и неверојатно харди , многу домашни работи сега бараат минијатурни верзии- минијатурни висорамнини . . Во последниве години, кравите на мини Хајленд станаа сè попопуларни како домашни миленици и придружници во фармите поради нивната лесна природа и нежните навики.

  Колку се големи кравите Мини Хајленд? Тие се исто така релативно кратки, со типична висина на возрасен од 36 до 42 инчи ( 91 до 107 cm ). Биковите се генерално малку поголеми од кравите.

  Иако се многу помали од нивните братучеди со целосна големина, минијатурните говеда од Хајленд сè уште поседуваат многу слични карактеристични карактеристики, вклучувајќи долги закривени рогови, бушави палта и брановидни трепки. Минијатурните крави од Хајленд се одлични домашни миленици - делумно поради нивната послушна природа и компактна големина.

  Колку тежат говедата од Хајленд во споредба со мини говедата?

  Еве што може да очекувате да тежат вашиот возрасен, полноправен говеда од Хајленд.

  • Високи говеда>
  • Во целосна големинаВозрасни (женски) крави од Хајленд можат да тежат приближно 1.000 фунти.

  Исто така прочитавме фасцинантен извештај од Здружението Хајленд во кој се вели дека просечната родилна тежина на Хајленд е приближно шеесет и пет до седумдесет килограми.

  Но, што е со минијатурните говеда од Хајленд? Ваквите колеги, можете да очекувате една мини Хајленд крава да тежи некаде од 400 до 1.000 фунти во зависност од полот, големината и генетиката.

  Еве еден прекрасен примерок од крава од Хајленд! Овде ја гледате кравата како прелистува во поле. Хајленд кравите потекнуваат од грубите шкотски висорамнини. Тие се познати по тоа што поминуваат без најдобри услови за пасење. Како резултат на тоа - тие се одлични фураџии! Тие имаат репутација дека јадат други фуражни култури што повеќето други крави ги игнорираат. И ние ги сакаме нивните волнени палта!

  Која е разликата помеѓу Mini Highland Cattle и Full Bred Highland Cattle?

  Има толку многу конфузија во врска со говедата од Хајленд!

  Постојат две нијанси за крави од Хајленд што сите домаќини треба да ги знаат. Тие се како што следува.

  • Хајлендските крави се крави со средна големина од Шкотска . Тие се една од најстарите познати раси на говеда. Тие се познати по тоа што се стручни барачи на храна и преживуваат во сите временски услови - особено снегот. И тие имаат рогови, плус симпатична бушава коса.
  • МинијатуренКравите на Хајленд обично се однесуваат на крави од Хајленд помешани со помали раси на крави за да се создаде многу поситна верзија на кравата Хајленд со целосна големина.

  Полнорасните говеда од Хајленд се со неверојатно бушава коса и симпатични - особено телињата. Телињата изгледаат за разлика од многу други крави - тие изгледаат како Евоки!

  За да се зголеми конфузијата - многу фармери и сточари на крави сакаат да одгледуваат и продаваат мешани говеда од Хајленд и измислуваат дури и помали сорти на Хајленд !

  На пример - сме виделе <8British> крави од Хајленд: Бели крави

 • Крави Херефорд
 • Крави панда

Од таа причина - постојат многу преслатки минијатурни мешавини на Хајленд, и секоја има различна висина, тежина и големина. (И се согласуваме дека е збунувачки!)

Дали минијатурните крави на Хајленд се пријателски расположени?

Да. Апсолутно! Ако барате пријателско милениче, може да размислите за минијатурна крава Хајленд. Овие крави се познати по нивните слатки склоности и љубовта да бидат со луѓе. И изгледаат како џиновски плишани мечиња. Ултра нејасни мечиња!

Тие се значително љубопитни суштества, па често ќе ве следат наоколу и ќе се обидат да истражат сè што ќе им привлече око. Кравите од планинските предели се исто така релативно лесни за грижа и одгледување. Тие дури прават одлични косилки! Многу луѓе добиваат мини крави специјално за оваа намена.

Прочитај повеќе!

КакоМногу јаде мини-хајленд крава дневно?

Кравите обично јадат околу 2% од нивната телесна тежина дневно. Целосно израсната минијатурна крава Хајленд тежи приближно 500 до 1.000 фунти. Значи - очекувајте вашата мини Хајленд крава да јаде околу 10 до 20 килограми сено дневно. ( 500 фунти * .02 = 10 фунти .) или ( 1.000 фунти * .02 = 20 фунти .)

Овој број е само проценка! Вашата мини Хајленд крава сигурно може да јаде повеќе од 10 килограми дневно. Но, ќе бидеме изненадени ако вкупната количина надмине 30 килограми сено дневно.

Оваа количина може да изгледа како многу за толку мал човек! Но, тоа е многу помалку од она што го консумираат многу други видови говеда. На пример, говедата Ангус може да јаде до 35 килограми сено дневно. Слушнавме и за некои гладни крави од Холштајн кои јадат и до 50 килограми сено!

Се разбира, количината што една минијатурна крава Хајленд ја јаде ќе зависи и од фактори како што се возраста, тежината и нивото на активност. Помладите крави имаат тенденција да јадат повеќе од постарите крави, а на кравите што се користат за размножување или молзење им е потребна повеќе храна од оние што се чуваат како домашни миленици. Но - тие се популарни во различни делови на светот, вклучувајќи ги Австралија, Европа, САД и пошироко. Погледнете ја оваа преслатка Хајленд крава од Андерен, Холандија, како пример. Изгледа малата глутница пасела на обработливо земјиште. Но – им го привлече вниманието фотографот. За неколку моменти,барем! (Не можете долго да ја задржите кравата од Хајленд од нивниот ручек.)

Колку земја и треба на кравата на мини Хајленд? Повеќето сигурни извори за одгледување говеда се согласуваат дека ви требаат два хектари фуражна храна по крава. Но, мини Хајленд кравите се половина од големината на обичните говеда. Понекогаш, дури и помали!

Значи – еден акр по мини Хајленд крава треба да биде доволен – се додека имате пристојни фуражни култури. (Исто така, советуваме да ја надополнувате исхраната на вашиот мини говеда од Хајленд во текот на зимата!)

Хајландите се познати по нивната цврстина и способност да напредуваат во предизвикувачки услови. Тие се исто така релативно ниски за одржување, што ги прави добар избор за домаќините кои сакаат да одгледуваат добиток додека ја минимизираат гужвата. (Се разбира - одгледувањето крави е секогаш предизвик. Но, кравите на Хајленд се славно помалку претрупан од другите.)

Овие две говеда од Хајленд од Кармел-бај-д-сеа привремено ги заклучуваат роговите! Но, да не се грижите. Кравите на Хајленд не се тепаат - туку само грубо одгледуваат. Тие имаат репутација на послушни и пријателски расположени суштества. Поверојатно е да видите мини Хајленд како ги користи своите рогови за да ја исчисти сточната храна отколку да се тепа со своите другари од стадото. Веројатно ќе откриете дека мини кравите Хајленд се согласуваат без врева.

Може ли Mini Highland кравите да живеат сами?

Mini Highland кравите се социјални суштества кои уживаат водруштво на други минијатурни говеда! Кога ќе останат сами, тие можат да станат под стрес, па дури и депресивни. Изолирањето на мини Хајленд крави може да доведе и до здравствени проблеми како што се слаб апетит и губење на тежината.

Затоа, мини кравите Хајленд секогаш треба да имаат барем уште една мини Хајленд крава за дружење. Иако можат да се сложуваат со други животни, како што се овци или кози, мини кравите на Хајленд се најдобро кога се со стадо.

Колку брзо растат кравите на Хајленд?

Забележавме дека кравите на Хајленд бавно растат. Нивниот бавен раст значи дека им треба подолго време за да ја достигнат целосната големина од другите раси. Меѓутоа, откако ќе станат полнолетни, тие се поголеми од повеќето други раси на говеда.

Возрасните крави на Хајленд (не минијатурните верзии) обично тежат помеѓу 1.000 и 1.200 фунти. Просечниот бик може да тежи до 2.000 килограми. Додека точната стапка на раст варира во зависност од поединечната крава, повеќето крави од Хајленд ќе ја достигнат целосната големина на четири или пет години.

По тој момент, тие ќе продолжат да се дебелеат додека не го достигнат својот врв на возраст од околу седум или осум години. Благодарение на нивната бавна стапка на раст и големите апетити, кравите од Хајленд имаат репутација дека се многу ефикасни пасечи.

Еве уште една причина зошто ги сакаме сите говеда од Хајленд – и мешавините на Хајленд. Тие се толку слатки! Погледнете го ова преслатко теле Хајленд! Почива на дебел слој слама

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.