60-те најдобри камперски оган пеат долги песни - Kumbaya No More!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Најдобрите песни на камперски оган за долго пеење! Дали постои такво чувство како да се гушкате околу огнот со пријателите и семејството, да го слушате шушкањето на дрвото и да гледате како искри стрелаат кон ноќното небо?

Мислиме дека не!

Но, на крајот, ќе останете без заедничка носталгија и приказни за духови. Во тој момент, Гери ќе ја извади акустичната гитара што изгледа дека секогаш ја има. Потоа, тој ќе ги изговори следните зборови што ви предизвикуваат морници побрзо од која било урбана легенда.

… Како и да е, еве го Wonderwall!

Никој не го сака тоа, а Гери не може да ги слушне вашите офкања затоа што тој веќе премногу ентузијастички ги чука воведните акорди. Сакате да го избегнете ова сценарио за партиско убиство? Подобро е да имаш алтернативи за да му викаш на Гери пред тој да започне со своето десетминутно соло на гитара во слободен стил!

Собравме шеесет омилени песни за пеење на камперски оган за да размислите следниот пат кога трупците ќе рикаат. И најблиските се собраа наоколу. Не грижете се - Гери веќе ги знае акордите.

Modern Classics

Која е најдобрата песна за пеење на камперски оган што не е песна за акустична гитара? Проверете ги овие модерни класици! Тие се совршени без разлика дали се забавувате со формални пријатели или блиски членови на семејството. И нашата листа започнува со прекрасна песна за која се обложуваме дека вашите пријатели ќе сакаат да ја пеат. И - пред вашето следно доцна ноќно дружење, препорачуваме да ги четкате овие работиMy Sunshine“, Џими Дејвис.

Нема срам да ви признаеме како оваа. Оваа класика станува слатка ако Гери се сети на неговото укулеле наместо на неговата гитара.

19. „Кокос“, Хари Нилсон.

Иако насловот и изведувачот можеби звучат непознати, верувајте ни, ја знаете оваа песна. „Ти ја ставаш лиметата во кокосот...“ да, мислевме дека го знаеш тоа. Иако тоа не е нужно детска песна, дали знаете за дете кое исто така не ја сака?

Исто така види: 19 Супер забавни игри и активности во дворот за да направите сам за 50 долари или помалку

18. „Песна што ги напаѓа нервите на сите“, Шејмус Кенеди.

Не секоја песна го испорачува насловот, но оваа ги надоместува сите оние што не го прават тоа. Тоа е само една реплика - „Знам песна што на сите им паѓа на нервите, и вака оди“ - се повторува додека вашето трпение не го снема. (Ни треба околу пет пати.)

17. „John Jacob Jingleheimer Schmidt“, (Непознат автор).

За покласична доза на повторување, оваа го постигнува истиот ефект како „A Song That Gets On Everybody’s Nerves“, но со повеќе текстови.

16. Здраво Муда, Здраво Фадух (песна на кампот Гранада), Алан Шерман.

Иако ова шуплина датира од 1963 година, советниците од кампот го одржуваа својот дух силен. Ако вашите деца биле во камп, веројатно ги знаат зборовите.

15. „Херман црвот“, станицата за учење.

Забавниот дел од оваа песна е што необичната диета на Херман овозможува многу креативна импровизација и забавни можности.Дали Херман го изеде нокширот од портата? Да!

14. „На врвот на шпагети“, Том Глејзер.

Колку луѓе веќе ги знаат зборовите „На врвот на стариот чад“? Но, ние сигурно се сеќаваме на зборовите на сатиричната верзија. Замислете само ако Weird Al направи пародија на песна. И сите се сетија на тој наместо оригиналот!

13. „She'll Be Coming „Round the Mountain“, Карл Сандбург.

Не сум сигурен дали ја учиме оваа песна или сите сме родени знаејќи го текстот. Во секој случај, штом ќе започнете со овој, ќе добие импулс од шест бели коњи.

12. „Ging Gang Goolie“, Роберт Баден-Пауел (Веројатно).

Никој не е 100% уверен во потеклото на оваа глупава песна. Но, бидејќи тоа е толку традиционална извидничка мелодија, никој искрено не се борел со тврдењата на Баден-Пауел.

11. „Махна Махна“, Пјеро Умилијани (но популаризирана од Мапетите).

Ако ви се допаѓаат вашите глупости малку поактуелни, оваа е за вас. Одвоено од соло „Махна“ за време на мостот? Станува збор за најлесното пеење што го знаеме.

10. „Нема бубачки на мене“, Џери Гарсија.

Секое дете со соодветни хипи родители ќе има добро носена копија од Гарсија „93 не само за деца“ (на винил, се разбира). И ќе биде запознаен со оваа врвна песна.

9. „Запознав мечка“, Кери Морган.

Повикот и одговорот на овој го прави идеален за екипаж што не знае многу други камперски оганомилени.

8. „Одиме на лов на мечки“, традиционален.

Мечки? Зборувај за ѓаволот! Иако Мајкл Розен и Хелен Оксенбери создадоа прекрасна детска книга (можеби е и омилена пред спиење во вашиот дом), таа доаѓа од класична европска народна песна. Тоа е совршена песна за согорување на енергијата бидејќи деловите се одглумени, но интензивниот крај може да ги натера сите повторно да се ранат.

7. „Мравките одат на марширање“, Барни и засилувач; Пријатели.

Да, изворот на оваа детска класика на камперски оган е виолетовиот диносаурус што сите сакаа да го мразат. Но, не држете го против кутрите мравки. Тие само си ја вршат работата.

6. „Бум-чика-бум“, традиционален.

„Реков бум-чика-рока-чика-рока-чика-бум“. Забавата на оваа песна која одекнува со едноставни текстови е да се пее во сите различни стилови (и да се создаде свој).

5. „Големиот голем лос“, традиционален.

Уште една песна која одекнува, совршена за ситуации кога малкумина ги знаат зборовите на другите класици. Иако, секој го знае следниот.

4. Тематска песна за SpongeBob SquarePants.

Не е важно на која возраст сте. Дали знаете кој живее во ананас под морето? А да се надомести тоа е премногу кратко!

3. „Песната на камперскиот оган“ Сунѓерот Боб.

Ако сакате да отворите лименка со црви со темата Детски Боб, мора да ја одржувате атмосферата. И овој е прилагоден завашиот настан.

2. „Baby Shark“, Modern Traditional.

Во 2016 година, јужнокорејската компанија наречена Pinkfong ја објави својата насловна страница на овој логорски оган и таа сè уште го држи рекордот на YouTube со најмногу прегледи (над 10 милијарди). Така, можете да се обложите дека секое дете околу логорскиот оган го знае ова.

1. „Кумбаја“, Марвин В. Фреј.

Во ред, знаеме дека рековме точно во насловот, „Кумбаја нема повеќе“. Но, дали има страшно време да ги потсетиме децата да имаат сочувство за другите? Или возрасни, за таа работа?

Заклучок

Немојте да ве фаќа кратко кога Гери ќе ја извади својата гитара за оригиналното караоке - пее од камперски оган. Разгледајте ги стиховите на овие топ 60 мелодии за да му дозволите на дивиот свет да знае дека сте таму за добро време.

О, и не заборавајте да го проследите ова до вашите пријатели за да можат да ја избегнат изведбата на Гери на Wonderwall! Кажете ни го вашиот омилен камперски оган во делот за коментари.

Извори од камперски оган и инспирации за песни од камперски оган

  1. Брајан Хејнс – 55 најдобри песни на камперски оган досега: Пријателски водич за семејството. Ажурирано на 9 јуни 2022 година
  2. Џои – 55 најдобри песни на камперски оган што секој ќе ги сака. Пристапено на 13 септември 2022 година
  3. Најдобрите песни на камперски оган за секое патување на кампување. Пристапено на 15 септември 2022 година
  4. Џина Масаро – 21 класични и смешни песни од камперски оган за секое патување на кампување. 23 јуни 2022 година
  5. НПР – Народна алеја 100 најсуштински народни песни. 19 јуни 2009.
одлични техники на акустична гитара. Се обложуваме дека ќе ги направат вашите гитарски вештини за пеење на камперски огандесет пати попријатни!

Не сакате да ве фатат додека пее „Мајкл, веслај го бродот на брегот“ кога е време за „Мамбо # 5“. Па, можеби не „Мамбо # 5“, затоа што тој ушен црв ќе се држи со вас недела и пол. Но, не би било повредено да се запознаеме со стиховите на овие понови камперски оган кои пеат долги фејвови.

20. „Слатка куќа Алабама“, Линирд Скајнирд.

Повикај „Играј „Бесплатна птица“!“ сè што сакате, „Sweet Home Alabama“ е единствената мелодија на Skynyrd што Гери ја знае. И тоа е совршено. Во секој случај, оваа е подобра песна за камперски оган. Зачувајте „Free Bird“ за караоке ноќ; дека некој е повеќе соло.

19. „Со или без тебе“, U2.

Ако живеевте низ осумдесеттите, ќе ви требаа неколку децении за вашите уши да закрепнат од нападот на оваа песна. На секој чекор! Но, сега, тоа е добредојден и внимателен додаток на забавата.

18. „Ол-стар“, Smash Mouth.

„Некој еднаш ми кажа...“ дека само ова е потребно за да започне оваа песна. Сè што блеска е злато!

17. „Секогаш на мојот ум“, Елвис Присли.

Еве ја националната химна за Соединетите Американски Држави на жалење. Без разлика дали пееме во духот на оригиналот на Елвис или омотите на Вили Нелсон или Pet Shop Boys, сите знаеме доволно зборови за да се придружиме.

16. „Треба да знаеш“,Аланис Морисет.

Пеколот нема гнев како жена што ја презираат, како што вели изразот. Сметаме дека презирот има неколку подобри излези од оваа песна. Не ги знаеш зборовите? Само прашајте го секој кој некогаш бил фрлен.

15. „Под притисок“, Дејвид Боуви/Квин.

Сè што Гери треба да знае за оваа колаб класика од осумдесеттите е единствениот риф. Чекај, Гери не го знае тој риф? Тоа се само седум белешки, а три од нив се исти! Уф, те молам импровизирај, Гери. Овој прави одлична мелодија за акапела (се разбира, плус пукање) за секого: оние кои можат да ги постигнат врвовите на Фреди Меркјури и нашите пријатели кои можат да ги извлечат падовите на Боуви.

14. „Сите болат“, РЕМ.

Има еден гостин на работ од логорскиот оган на кој му е тешко. Ајде да им дадеме малку емпатија и шанса да ја испуштат со оваа супер релативна мелодија.

Исто така види: 9+ паметни начини да започнете со станбен дом денес

13. „Хотел Калифорнија“, Орлите.

Веќе практично можете да мирисате на колита. Чекај, можеби тоа сме ние - ќе одиме надолу.

12. „Чикен Фрид“, Зак Браун Бенд.

Дали не го сакате малку начинот на живот со пржено пилешко сега и тогаш? Оваа песна ги вклучува сите стандардни селски тропи: домашно пиво, фармерки, семејство, Мурика и скромен рурален начин на живот.

11. „Land Down Under“, Men at Work.

Можеби не знаете што значи „глупање“ (пукање) или каков вкус има сендвич со вегемит (сол на квадрат). Сепак, веројатно ги знаете зборовите зарефренот. Тоа го прави ова одлично пеење. Исто така – нашиот бестрашен лидер во Outdoor Happens (сериозно, таа плива со ајкули) живее во Оз и заслужува почит.

10. „Ослободете го падот“, Том Пети.

Таа е добра девојка и има пет работи што Том Пети вели дека ги сака. Се обложуваме дека веќе можете да наведете барем три од тие работи.

9. „Никогаш нема да се откажам“, Рик Астли.

Рик Рол којотите! Користете акустична или акапела обвивка на песната што сите ја научиле додека се шегуваат во последната деценија и пол. Сите ги знаеме зборовите!

8. „Don’t Stop Believin“, Патување.

Сакате да знаете како да киднапирате логор за пеење со само десет зборови? Започнете да пеете „Само девојче од мал град, живее во осамен свет…“ во вашето најдобро фалсето на Стив Пери. Секој автоматски ќе се приклучи - со или без водство на Гери за гитара.

7. „Bad Moon Rising“, Creedence Clearwater Revival.

Месечината штотуку го покажа своето сјајно лице. Дали овој удар на CCR може да биде повеќе навремен?

6. „Слатка Керолајн“, Нил Дајмонд.

Бам баа дааааа! Знаете дека сакате да го вклучите рефренот на овој додека не ве слушнат во следната област.

5. „Жолта подморница“, Битлси.

Која е подобра песна за да се изгради чувство за заедница од сите што живеат во тесни места? Бонус - пеењето како и Ринго не е тешка задача.

4. Нешто од Крозби, Стилс,Неш, а понекогаш и млад.

Никогаш нема да ги повторите нивните златни хармонии, но можете да фрлите стрела во нивниот каталог и да пеете заедно со речиси сè, без разлика дали тоа е „Учете ги вашите деца“, „Џуди сини очи“, „Нашата куќа“ или „Јужен крст“. (Да, се согласуваме: „Охајо“ може да ја затемни забавата.)

3. „Девојка со кафеави очи“, Ван Морисон.

Најдобриот дел од оваа класика е изведувањето на вашиот најдобар впечаток за ирската легенда додека пеете.

2. „Жолта“, Колдплеј.

„Погледни ги ѕвездите. Погледнете како тие блескаат за вас!“ Изгледа убаво на носот за една вечер во самрак, нели?

1. „Американска пита“, Дон Меклин.

Оваа песна е долга околу 73 минути. Нема многумина кои ги знаат сите зборови. Но, добијте група луѓе кои ги познаваат, и тоа е магично, трансформативно искуство.

Прочитајте повеќе!

  • 13 разиграни игри на камперски оган за возрасни, деца и цело семејство
  • Како да го чувате камперскиот оган запален цела ноќ [или јама за пожар!]
  • Најдоброто дрво водич за камперски оган! Даб против Хикори против Кедар и повеќе
  • Дали е легално да се живее во шатор на вашата земја? Или не?!

Тоа класично чувство од старата школа

Не заборавивме на децата! Децата сакаат класични песни на камперски оган исто како и возрасните. (Барем за неколку минути!) Значи – ние исто така се запрашавме, кои се најдобрите песни за пеење на камперски оган што не се кантри? Ќе започнеме со забавна песна што може да помогне да се откриекамперскиот дух. Прекрасна песна! Потоа ќе раскажеме цел живот летни кампови и забави за да размислиме за уште неколку омилени песни со забавни текстови на песни од камперски оган што децата (се надеваме) ќе ги сакаат исто како нас.

Сфаќаме. Можеби претпочитате вашето пеење да се натопи малку поназад во историјата. Во тој случај, имаме неколку препораки како да ве пренесеме до логорските огнови на вашата промашена младост.

Сите ги знаеме зборовите на повеќето од овие сакани народни песни. Или барем рефренот. Кому му е потребен притисокот да ги запомни сите зборовите? Направете сами додека пеете. Тоа е дел од забавата!

20. „The Times They Are A-Changin“, Боб Дилан.

Рековте ли дека Сту ја донесе својата хармоника на забавата? Па, сега треба да пееш некој Дилан.

19. „Жолта роза од Тексас“, Дон Џорџ.

Можеби никогаш не сте виделе жолта роза во дивината или дури не сте биле во Тексас. Но, големи се шансите дека сè уште сакаш да пееш на оваа. Тоа е највеселата песна досега за изгубената љубов.

18. „Freight Train“, Елизабет Котен.

Ако „Yellow Rose of Texas“ е највеселата песна за изгубената љубов, тогаш „Freight Train“ мора да биде највеселата за смртта. Она што е повпечатливо е што Елизабет ја имаше оваа перспектива кога имаше 11 години!

17. „Sundown“, Гордон Лајтфут.

Се што од музичкиот амбасадор на Канада е победа, но „Sundown“ изгледа прилагодено за овој момент.

16. „Куќата на изгрејсонцето“, Џорџија Тарнер и засилувач; Берт Мартин.

Можеби се сеќавате дека The Animals ја оддадоа оваа почит за тоа како да се биде лошо влијание никогаш не функционира како што се надевавме. Но, можете да го проследите наназад до Апалахија од 1930-тите, а мистериозното потекло на оваа предупредувачка приказна се навлегува понатаму во историјата.

15. „Day-O“, Хари Белафонте.

Музиката на Калипсо можеби е нешто што го поврзувате со летото, но ќе откриете дека е исто толку добро за пролет или есен (но никогаш зима). Ако некој има пар бонго во багажникот - и да се соочиме со тоа, нели сите ние? – Вие сте во бизнис.

14. „Мали кутии“, Малвина Рејнолдс.

Сигурно се сеќавате на ова, на отворањето на шоуто Weeds ? Го покриваа Елвис Костело, Реџина Спектор, Томоја Такаиши, па дури и Били Боб Торнтон во подоцнежните сезони. Сега ти е редот!

13. „Застанете покрај мене“, Бен Е. Кинг.

Не можеме да замислиме побрз начин да ја зацврстите вашата пријателска врска отколку да го пеете ова заедно со вашите најблиски другари. Да, дел од тоа чувство веројатно се должи на вклучените коктели. Но, останатото сте вие.

12. „(Седи на пристаништето на заливот“, Отис Рединг.

Напред, поврзете го, во стилот на Мајкл Болтон! Овде не донесуваме никакви пресуди.

11. „Waterboy“, Ејвори Робинсон.

Можете ли да постигнете ниски ноти како Пол Робесон? Оваа песна ќе го стави тоа на тест. Но, дури и ако не можете, којне сакаш да викаш „Waaaaaterbooooy“?

10. „Ресторанот на Алис“, Арло Гатри.

Многу го теравме Гери низ овој напис, и бидејќи има уште многу песни преостанати на нашата листа, веројатно ќе продолжиме да го правиме тоа. Но, има една работа што треба да ја кажеме за Гери. Тој ги знае сите зборови во ресторанот Алис. Тој дури изведува и прооден впечаток на Арло Гатри додека го работи наративниот дел!

9. „Ако имав чекан“, Пит Сигер.

Неколку зборови може да се менуваат од една строфа во друга (барем до крајот), така што секој може да го подигне текстот додека оди.

8. „Џон Хенри“, Гај Џонсон.

Еј, кога зборуваме за чекани, знаеш ли кој би можел да замавнува со челикот? Ол Џон Хенри, по еден во секоја рака.

7. „Pastures of Plenty“, Вуди Гатри.

Овој народен класик совршено одговара на вашиот камперски оган ако вашата екипа е составена од скитници и скитници.

6. "Саемот Скарборо", Симон & засилувач; Гарфункел.

Признајте! Оваа песна ви поминува низ глава секогаш кога ќе се упатите кон полицата за зачини. (Тоа се случува и со нас.) Зошто да не го зачините вашиот огнот со магдонос, жалфија, рузмарин и мајчина душица?

5. „Оваа земја е твоја земја“, Вуди Гатри.

Оваа едноставна мелодија што сите ја научивме во одделенска настава помага да не потсети дека сме граѓани на светот. Работи неверојатно добро ако не сте сосема сигурни на чиј имот ја одржувате вашата забава. (Лол.)

4. „Издувај гоМагичен змеј“, Петар, Павле & засилувач; Мери.

Сите знаеме за што е оваа песна. И тоа е она што го држи надвор од списокот на децата!

3. „Сина месечина од Кентаки“, Бил Монро.

Дали го гледавте филмот Авиони, возови и автомобили? Дали забележавте како единствениот момент кога двајцата главни ликови добро се забавуваа заедно беше кога ја пееја оваа песна? Тоа не беше грешка.

2. „Однесете ме дома селските патишта“, Џон Денвер.

Секако, Џон Денвер можеби беше кралот на мелосот и миленикот на АМ Голд, но не заборавајте дека овој авантурист го напушти нашиот свет пилотирајќи експериментален авион. (Сериозно, Google го.) Почитувај.

1. „Потпрете се на мене“, Бил Витерс.

„Потпрете се на мене кога не сте силни. И јас ќе бидам твој пријател. Ќе ти помогнам да продолжиш“. Нема подобро да пееш за платонска љубов со твоите пријатели. И прекрасен потсетник дека сите сме поврзани.

Омилени на децата

Нашите песни за пеење долго од камперски оган од старата школа содржат некои од нашите омилени песни за гитара на камперски оган за сите нивоа на вештини. Имаат и забавни текстови. Значи - не биди срамежлив. Подигнете малку пареа со нас додека пеете радосно музичко дело! (Немаме најдобри гласови за пеење. Но сепак се трудиме!)

Па - омилените може да биде малку истегнување. Но, децата најверојатно ќе ги знаат зборовите на овие класици и пеењето побрзо ќе ги истроши.

20. "Ти си

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.