6 Идеи за павилјони во двор и планови за сам

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Павилјоните во дворот се магични простори! Може да уживате во благи летни вечери со семејството и пријателите или во остри романтични вечери за состаноци, да пиете вино и да го гледате зајдисонцето.

Многу семејни венчавки и собири се одржаа во павилјон во дворот и тие додаваат елеганција и пријатност на секој амбиент. На тој начин, можете да планирате беспрекорно релаксирачко одморалиште во дворот - без да го напуштите вашиот дом!

Павилјоните во дворот исто така го подобруваат и го прошируваат вашиот надворешен простор за живеење. Еве шест идеи за да му дадете уникатна привлечност на вашиот павилјон на отворено. Можете да додадете:

 1. Обилни распореди за седење
 2. Кујнски простор
 3. Повеќе сенка
 4. Базен
 5. Хамаци со сезонски перничиња
 6. Ролетни за приватност и вообичаени ролетни за приватност Basic. Големината треба да го надополни просторот на вашиот двор. Можете рачно да изградите павилјон - или, можете да нарачате монтажен комплет.

  Исто така, има многу едноставни планови достапни на интернет кои можете да ги направите сами. Изборот на правилен стил на павилјон кој ќе одговара на вашиот двор и буџет може да биде предизвик.

  Ајде да се нурнеме многу подлабоко во павилјоните во дворот – вклучувајќи ги најдобрите идеи за двор и бесплатни планови за сам да се направи.

  Подготвен?сите материјали што ви се потребни?

  Ако е тоа така, постојат неколку производители на комплети за павилјони во дворот кои ви даваат сè што ви треба за да изградите павилјон. Вклучени се сите материјали!

  Можете или не може да заштедите пари на материјали за градење павилјон со комплет за сам на себе. Сепак, комплетот „Направи сами“ може да ви помогне да ја спасите фрустрацијата да ги откриете материјалите што ви се потребни.

  Еве некои од најпопуларните комплети за павилјони и белведер „Направи сами“ што можевме да ги најдеме.

  1. Достапен комплет за павилјони „Направи сам сам“

  Комплет за павилјони „Направи сам“ Павилјон со пергола на отворено вовлечен пурпурен лист со настрешница 409,99 долари

  Еве еден од најприфатливите комплети за павилјони „Направи сами“ што можевме да го најдеме - кој исто така има добри прегледи. Совршени за скара на отворено, забава, забави и релаксација!

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:45 часот по Гринич

  Ако сакате да го надградите вашиот трем или двор без да издвоите илјадници долари (или повеќе), тогаш еве еден од најпопуларните комплети за павилјони „направи сам“ за помалку од 1.000 долари.

  Прилагодливата покривка е многу мека. Совршено се потпира над вашата топла када, базен, двор, палуба или двор.

  Критиките за овој комплет „Направи сам“ се главно одлични на Amazon. Сепак, неколку клиенти споменуваат дека инсталацијата е малку незгодна. Можеби ќе ви требаат неколку часа. Или повеќе.

  Но, добронештата, особено убавиот павилјон во дворот или белведер, одвојте време!

  2. Голем павилјон во двор со фронтон покрив

  Овој голем павилјон од 16 x 20 е совршен за оние кои имаат големи дворови . Ќе обезбеди доволно простор за удобно сместување на големи семејства и веднаш ќе направи просторот за живеење во вашиот дом да се чувствува попростран.

  Дизајнот на овој павилјон е цврст, а покривот има надвиснати страни кои додаваат чуден допир. Има доволно покриен простор за да се додаде печка за пица или област за јога на едната страна од павилјонот, а другата страна да се чува како редовен одмор и да се релаксира семејството.

  Прочитајте повеќе премиум комплети за белведер и павилјони од Country Lane Gazebos.

  3. Павилјонот Weekender

  Еве уште една идеја за павилјони „направи сам“ од Country Lane Gazebos.

  Овој прекрасен павилјон во дворот од 12 x 12 е прифатлива за изградба. Едноставната алуминиумска покривна конструкција е многу полесна и побрза за конструкција од некои потешки планови.

  Превозите се цврсти кедрови столпчиња што му даваат на павилјонот цврсто заземјено чувство дека можете да го декорирате со самовилски светла во летните вечери или да го облечете во ткаенина за специјални настани.

  Можете да го обоите покривот во боја што ќе се вклопи во изгледот и чувството на вашиот двор.

  Повеќе <2 Павилјон за почеток или работиме повеќе од прашања<1 и мачно овие денови - особено поради ценатаграѓата и услугите се чини дека продолжуваат да се движат нагоре.

  Затоа одговараме на некои од најчестите прашања што веројатно ќе ги имате кога ќе започнете да го истражувате вашиот павилјон.

  Се надеваме дека овие прашања и одговори ќе помогнат!

  Колку чини да се изгради надворешен павилјон, како и да се чини надворешен павилјон, како и одбраниот дизајн на павилјон? .

  Цената на основниот дрвен павилјон 8 x 10' конструиран од компанија како што е дворот на округот Ланкастер започнува од околу 5.500 долари . Станува постепено повеќе како што се зголемува големината или се вградуваат поскапи материјали.

  Ако сакате сами да ја изградите структурата, можете да заштедите значителна сума пари. Во просек, материјалите за изградба на надворешен павилјон ќе чинат нешто од 3.000$ нагоре, во зависност од дизајнот. Бидејќи нема да плаќате за работна сила, можеби ќе можете да си дозволите некои дополнителни функции како додавање камин.

  Можете да купите и комплет за надворешен павилјон . Компаниите како Country Lane Gazebos нудат подготвени за составување комплети за павилјони на отворено. Овие комплети даваат резултати со професионален изглед.

  Целото дрво е претходно издупчено и претходно исечено. Сè што ќе треба да направите е да ги користите вашите алатки и да ги следите упатствата за склопување. Цената на комплетите за дрвени павилјони започнува од 6370$ , а винилните комплети започнуваат од 7.965$ .

  Но запомнете што се случи во последните неколку години! Цената на материјалите се зголеми поради проблеми со снабдувањето и инфлаторните притисоци.

  Затоа, предлагаме трошоците за изградба на павилјон да варираат во голема мера!

  Што е павилјон со добра големина?

  Павилјон со добра големина совршено се вклопува во просторот во дворот што го имате на располагање . Ако имате мал двор, вашиот павилјон може да биде мал од 10 x 10 стапки .

  10 x 14 стапки павилјоните се популарна големина за проширување на станбената површина. Ако ви треба структурата за одредена цел, на пример, да биде домаќин на големи групи, можеби ќе ви треба павилјон 20 x20 стапки .

  Кога размислувате за големината на вашиот надворешен павилјон, обезбедете дека можете удобно да шетате низ структурата кога планирате.

  Исто така види: Дива зелена салата против глуварче - Која е разликата помеѓу глуварчињата и дивата зелена салата?

  На тој начин, знаете дека павилјонот секогаш ќе ви биде погледнат на просторот каде што ќе изгледате. може лесно да пристапи до него.

  Колку треба да биде висок павилјонот во дворот?

  Павилјонот во дворот треба да има отворено, воздушесто чувство за него. Долниот зрак што се протега околу периметарот на структурата никогаш не треба да биде висок помал од 7 стапки.

  Стандарден павилјон е, во просек, висок 8 или 9 стапки . Областа треба да се чувствува пријатно и, во исто време, отворена.

  Која е разликата помеѓу пергола и павилјон?

  Главната разлика помеѓупавилјон и пергола е покривот . И двата имаат четири столба што го поддржуваат покривот на конструкцијата. Но, едната обезбедува сенка и засолниште, додека другата е отворена за временските услови и обезбедува минимална сенка.

  <3290> 31>

  Покрив од ќерамиди, метал или слама

  Пергола Павилјон

  Отворен покрив

  Затворен покрив 1>

  Рамен покрив

  Коси покрив што се издига до врв. Еднаков на сите страни

  Отворен за временските елементи

  Заштитен таен простор

  Разлики на павилјони наспроти пергола

  Што ми треба за да изградите павил <2 што ќе бара од вас за дизајнот на павилјонот <1 Материјалите за дизајнот на вашиот павилјон? 3>. Кога правите листа на материјали, помага да се разложи процесот на слоеви. Разбивањето на вашиот проект, исто така, ви помага полесно да ја буџетирате изградбата.

  Трошоците за градежни материјали се небесно високи во 2021 година, а 2022 година може да биде уште полоша! На овој начин, можете да ги распределите трошоците за материјалите на подолг период.

  Инвентар Опис

  Фондација

  Ако не сакате да ја ископате основата за бетон (исто така ќе ви треба<0 за да купите бетон или ќе ви треба<0) . Можеби ќе сакате да додадете поплочување околу павилјонот или оловотоа.

  Средна

  Какви и да ги користите вертикалите што ќе ги користите. (Овие може да се градат со тули, но најчесто се дебели дрвени столбови. Исправките треба да бидат безбедно закотвени и ќе ја поддржат конструкцијата на покривот.

  Кровот

  Кровните материјали! Асфалтните ќерамиди или металните плочи, гредите на покривот, на секоја штица ќе ви требаат копчиња, рафтери и шипки. големината и дизајнот на павилјонот што го конструирате.

  Различни предмети

  Дрво дамка или боја, завртки, клинци, материјал за подови, плочки и украсни карактеристики како дополнителни фронтови. Што можете да направите во павилјон?

  Павилјонот е пространа површина на отворено што се трансформира за да одговара на многу прилики. Павилјоните обезбедуваат заштитени седишта за семејството. Тие се исто така одлични за функции за домаќинство и служат како простор за јадење, бар, место за забава или јама за скара.

  Бара за сите членови на домаќинството да им треба безбедно место за одмор. утине . Тоа е како да имате мало затскриено одморалиште токму во вашиот двор каде што можете да ги наполните батериите.

  Значи - вие сте ограничени само од вашата фантазија! Вашиот павилјон е вашиот епицентар на сите активности и фестивали во дворот. Тоа е исто така одлично место заОпуштете се по градинарството или работата во дворот.

  Нашите најдобри совети за павилјони се лесни!

  Павилјонот во дворот е карактеристика што ќе додаде шарм и вредност на вашиот имот. Совршената структура на павилјонот ќе го прошири вашиот простор за живеење и ќе ви овозможи да уживате повеќе време на отворено во заштитен простор.

  Иако на почетокот можеби ќе треба малку напор да се изгради, оваа разновидна карактеристика на дворот ќе ја зголеми вредноста на вашиот имот и ќе биде амбиент за многу години семејни спомени.

  Ви благодариме повторно што ги прочитавте нашите најдобри прашања за павилот или ги имам најдобрите совети за павилјонот! ако имате добри совети за да им помогнете на другите домашни, ве молиме споделете!

  Повторно ви благодариме за читањето.

  Имајте одличен ден!

  Продолжете да читате:

  Дали е павилјон во двор?
 7. Идеи за павилјони во двор
  • 1. Epic Garden Pavilion – Инстант надградба на дворот
  • 2. Додадете кујна – павилјон од алпско дрво
  • 3. Додадете малку сенка – Засенчениот павилјон
  • 4. Останете кул – павилјон покрај базенот
  • 5. Создадете одморалиште во вашиот двор - додајте хамак
  • 6. Создадете приватен надворешен простор – додајте ролетни
 8. Бесплатни планови за павилјони DIY
  • 1. Изградете белведер со павилјон со дрвена рамка
  • 2. Основен 10 x 12 двор павилјон
  • 3. Направете сам павилјон со употреба на тешки логови
  • 4. Три фронтон дрвен павилјон
 9. Премиум комплети за павилјони DIY
  • 1. Достапен комплет за павилјони со белведер сам за себе
  • 2. Голем павилјон во двор со фронтон покрив
  • 3. Павилјонот Weekender
 10. Повеќе прашања и одговори за павилјони
  • Колку чини да се изгради павилјон на отворено?
  • Што е павилјон со добра големина? и павилјон?
  • Што ми е потребно за да изградам павилјон?
  • Што можете да направите во павилјон?
 11. Нашите најдобри совети за павилјони се олеснети!

Што е продолжениот двор на павилјонот? областа на вашиот дом . Некои павилјони се прикачени на куќата, додека други се самостојни. Павилјонот секогаш има покрившто штити од елементите, но страните со отворен план даваат чувство дека сте на отворено.

Некои павилјони имаат специфична намена; на пример, тие можат да живеат до базен за да обезбедат засолниште од сонцето или да ја прошират трпезаријата на куќата. Други се украсни или карактеристики на дворот.

Без оглед на нивната наведена употреба - павилјонот во дворот обично содржи седење и речиси секогаш се користи за релаксација!

Идеи за павилјони во двор

Павилјоните во дворот треба да бидат удобни, опуштени и најмногу од сè, да се трансформираат надвор или да ви одговараат на прилика. Совршени се за формални настани како интимни свадби, семејни спомени, спонтани забавни собири и мрзливи летни денови.

Постојат многу инспиративни идеи за павилјони во дворот на кои можете да се повикате додека го планирате вашиот.

1. Павилјон на Epic Garden – Инстант надградба на дворот

Вашата градина во дворот е совршена парцела за подигање павилјон. Овој спокоен пејзаж со белведер/павилјон ме натера да мислам на некое многу потопло место.

Скриени во оваа затскриена градина, ќе најдете рустикален (а сепак елегантен) павилјон опкружен со дрвја и грмушки. Каква совршена локација за утрински појадок – или доцна попладневен чај!

Понекогаш, очигледните работи во животот функционираат најдобро. Овој пријатен градинарски павилјон не е исклучок. Кој вели дека ви треба масовно висок или сложенпавилјон да се почастиш? Не ние!

Сликајте ги звуците на птиците што црцорат. Замислете да го слушнете силниот ноемвриски ветар што тече низ зимзелените зеленило додека се одмотувате во вашиот двор. Каков начин да се опуштите – овој павилјон е меѓу моите омилени!

2. Додадете кујна – павилјон од алпско дрво

Овој дрвен павилјон од Country Lane Gazebos го обезбедува најдоброто од двата света. Дополнителен простор за шалтер и многу можности лежерно да ги готвите вашите најдобри јадења - сето тоа додека сте на отворено.

Овој дизајн од 10 x 14 беспрекорно се вклопува во секој надворешен амбиент. Дизајнот го измени традиционалниот метод на столп со четири столба со додавање на мала кујна на едната страна.

Оваа карактеристика на кујната на отворено создава шармантна, опуштена подготовка на оброци и простор за трпезарија под фреско.

3. Додадете малку сенка – Засенчен павилјон

Овој алпски павилјон со кедар дамка од Country Lane Gazebos е еден од моите омилени. Еве како да го комбинирате луксузот со одличното отворено. Го сакам високиот таван и пространиот дизајн.

Го сакам овој силно пошумен и засенчен павилјон и пошумениот дизајн. Масата за пикник додава одличен шмек.

Во исто време, го задржува своето отворено, воздушесто чувство, но со малку поголема приватност и заштита од жештината.

Замислете како на вашето семејство или гости му служите скара под оваа прекрасна градба. Зборувајте за максимална релаксација. Совршено!

Го сакамдизајн на отворено!

4. Останете кул – павилјон покрај базенот

Овој совршен павилјон покрај базенот од Neal’s Project Design ги обезбедува најдобрите удобности, вклучувајќи телевизор, простор за подготовка на храна, скара, седење, шанк простор и кујна. Исто така изгледа убаво!

Додавањето павилјон во областа на вашиот базен ќе додаде сосема нова димензија на вашето летно искуство. Нема повеќе влажни стапала да газат низ куќата по секое капење за да излезете од сонцето.

Павилјонот може да обезбеди релаксирачки амбиент во одморалиштето покрај базенот ако го опремите удобно!

Можете да поставите и цела област за забава до базенот за вашето семејство и пријателите. Цело лето ги забавувате гостите.

5. Создадете одморалиште во вашиот двор – додајте хамаки

Удобна хамак за дишење Брзо сушење хамак водоотпорен и отпорен на ултравиолетови зраци

Оваа мека хамак што дише веднаш ќе го надгради секој двор, павилјон или белведер во дворот. Содржи и 400 килограми, така што се чувствувате сигурно додека се релаксирате. Единствената лоша страна е тоа што може премногу лесно да дремете.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Можете да го имате најдобриот павилјон во светот, со врвен архитектонски дизајн и најпремиум градежни материјали. Но – што ако немате каде да се опуштите?!

Исто така види: Што да се засади во април за секоја растителна зона на USDA

Не можам да замислам потрагичен неуспех на павилјонот. (Јас сумсамо полушега .) Затоа на вашиот павилјон му треба хамак. Статистички податоци!

Додавањето на една или две импровизирани лежалки ќе создаде опуштено чувство во павилјонот во дворот.

Перниците и фрлањата на хамаките може да се ротираат во зависност од годишните времиња или прилики, а вашиот павилјон брзо ќе се трансформира во мирен простор за читање или посебен романтичен агол.

Создадете приватен надворешен простор – Додајте ролетни

Ролетни за приватност од какао Без кабли за сјај, сенка од трска, какао, 60" Ш x 72" L 47,45 $ 42,66 $

Овие ролетни од какао бамбус, или предни ролетни. Тие, исто така, помагаат да се задржи сонцето подалеку од вашите очи и се совршени за внатрешна или надворешна употреба.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 12:20 часот по Гринич

По долг ден косење тревник, чистење на градината и натрупување сено колку што можам повисоко, последното нешто што сакам да направам е да се грижам за бучните соседи кои ѕиркаат внатре во мојот павилјон!

Зошто вашето време од шаблонот може да има корист од тоа. Нијансите за приватност ви даваат поголема осаменост и мир на умот. Овие денови? Тоа е важно како сè!

Вашиот павилјон во дворот наскоро може да стане вашето омилено место, па зошто да не поминете што е можно повеќе време таму? Со додавање на ролетни што се извлекуваат, може да останете удобно во текот на ноќтавашиот павилјон во жешките летни ноќи – или студените ноемвриски вечери.

Ролетните не само што ќе додадат приватност, туку ќе можат селективно да затвораат една по една страна, и ќе можете да ги блокирате сите непредвидени ветришта или зраци од сонцето што доаѓаат од едната страна.

достапни на интернет. Ќе најдете изобилство на опции ако сакате да го надградите вашиот постоечки двор со павилјон или ако сакате да го изградите од почеток.

Плановите се движат од едноставни до детални. Самата градба на структурата на комората може да биде забавен проект и ќе ви заштеди пари, но проверете дали плановите што ќе ги изберете целосно се усогласуваат со градежните кодови во вашата област пред да започнете.

(Некои мали градови низ САД се познати по строгите правила за градба. Не инвестирајте во материјали само за да научите после тоа да го прекршите локалниот код.

. Изградете белведер за павилјон со дрвена рамка Кога ќе ја видите сложеноста на покривот на овој павилјон - може да ве фати паника. Но, не грижете се! Инструкциите се изненадувачки лесни за следење. Дури и ако не сакате сами да изградите павилјон - добро е да знаете како!

Признавам дека не сум најпогодната личност на светот. Но, оваа серија на павилјони од три дела прави да изгледа лесно!

Ако сакате да научите како да изградитеградинарски белведер од нула, а потоа еве директно упатство за гледање.

Ќе научите како да изградите белведер од дрвена рамка со помош на директна столарија.

Тие исто така ги откриваат алатките што ги користат, стратегиите за планирање на вашиот павилјон и чекор-по-чекор инструкции.

(Исто така, можете да го преземете павилот. Основен павилјон во двор од 10 x 12 Овој туторијал за павилјони „Направи сам“ од HowToSpeicalist вреди да се провери. Гејбл покривите ме потсетуваат на традиционалната архитектура на фарми. Изгледаат кул!

Овој план е за многу едноставен павилјон во форма на правоаголник. Она што ми се допаѓа во врска со овој план е тоа што структурата може да се вклопи во различни поставки и може да се направи посебна со додавање уникатни допири за да одговараат на одредени прилики или кога дозволува вашиот буџет.

Обезбедениот план е јасен и лесен за следење, а резултатот ќе биде тешка структура која ќе биде поставка за многу скапоцени спомени. vilion беспрекорно се вклопува во просторот во вашиот двор.

Планот за овој дизајн можете да го најдете овде: //howtospecialist.com/outdoor/10×12-pavilion-free-diy-plans.

3. Изградба на павилјон „направи сам“ со употреба на тешки трупци

Како можете да претворите бетонска плоча во високофункционален и убав павилјон во дворот? Еве како! Совршено заСкари во двор и забави!

Еве уште еден одличен туторијал за павилјони „Направи сам“ што е достоен за пофалба. Изгледа дека градителот имал постоечка бетонска плоча.

Наместо да се мачат со рачно отстранување на бетонот – тие ги претворија лимоните во лимонада!

Гледајте како додаваат граѓа, ги валкаат штиците и го градат павилјонот. Од нула!

Резултатите изгледаат совршено – и јас ги сакам старомодните (и рустикални) трупци како столбови за држење на покривот.

Цврсти, сигурни и природни. Како можеш да изгубиш?

4. Три фронтон дрвен павилјон

Овој павилјонски туторијал се фокусира првенствено на столбовите и гредите - две од најкритичните компоненти на вашиот павилјон. Не го прескокнувајте овој чекор!

Овој дизајн е за оние кои претпочитаат нешто малку поинакво. Дизајнерскиот павилјон со три фронтон додава дополнителен елемент на едноставноста на традиционалниот покрив со правоаголна или квадратна форма. Дизајнот е извонредно цврст и изграден за да трае.

Можете да ја следите изградбата на овој павилјон на YouTube овде: //www.youtube.com/watch?v=wuRMRWp4Ce0

Премиум комплети за павилјони за сам да се занимавате

Можеби сакате да изградите павилјони во задниот двор. 0>Но, што ако не сакате да ги исплатите парите за изведувачот да го изгради вашиот павилјон? Или, што ако не сакате да се трудите со планирање и организирање

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.