CountyLine најавите Сплитер Преглед

William Mason 06-08-2023
William Mason

Содржина

Размислувате да купите разделувач на дневници CountyLine? Еве ги сите информации што треба да ги знаете пред да скокнете внатре. Разделувачите на дневници CountyLine се ексклузивни за Tractor Supply.

CountyLine не прави само разделувачи на трупци, тие исто така нудат работи како што се копачи по дупки , панели за говеда, порти, корита за залихи, сечила за кутии , и веб-страница за вртење. Ал осврти за секое парче од опремата на CountyLine, освен за нивните стапици за животни. Никој не ги сака своите животински стапици. Па, некои луѓе го прават тоа. Но, повеќето не го прават тоа.

Кој го прави разделувачот на дневници на CountyLine?

Кредит на слика: TractorSupply.com

Барав високо и ниско за да дознаам кој ги прави разделувачите на CountyLine на TractorSupply. Конечно дознав дека тие се производ на YTL International.

Ако внимателно го погледнете описот на производот за CountyLine-25 SH265, ќе забележите дека сите броеви на производи започнуваат со „YTL“. Ако го прочитате упатството за сопственикот овде, ќе видите дека YTL е навистина продавачот.

Дали претходно сте користеле разделник на дневници YTL? Издржливоста е прилично добра. Тие се исто така едноставни за почеток и употреба. Ако не сакате да го скршите грбот кога го подготвувате вименото дрво, тогаш ќе ви се допадне да користите разделувачи на дневници YTL.

YTL работи со други големи брендови

YTL не прави само разделувачи на дневници на CountyLine. Тие исто така работат со некои одможеби нема да му се допадне на 40-тонскиот разделувач на дневници CountyLine е тоа што единицата тежи неверојатни 781 фунти.

Разделувачот на трупци CountyLine од 30 тони е само 595 фунти, што е значително помало. Со моќност од 9,5 КС и 30 тони сила на разделување, овој разделувач на трупци е ѕвер и може да се справи со повеќето работи што ќе ги отфрлите. Дај ѝ го најдоброто.

Друга придобивка од оваа чудовишност за поделба на дневниците е тоа што времето на циклусот е само 10,5 секунди. Ако поделите многу дрво, тогаш оваа машина може да ви заштеди малку време и напор.

Спецификации на 30-тонски разделник CountyLine Log Splitter

 • долг 90,6 инчи
 • висок 39,4 инчи
 • 30-тони сила на разделување
 • 36-инчен дијаметар на моторот <1 cc1 макс. 595 фунти
 • 22,8-кварти хидрауличен капацитет
 • Вертикална и хоризонтална употреба

3. CountyLine 40 тони разделувач на трупци, мотор Kohler CH440 од 14 КС

Ако делите повеќе дрва од Пол Бунјан и ако сакате брзо да ги влечете вашите кабли за огревно дрво секоја сезона, тогаш не гледајте подалеку од разделувачот на 40 тони трупци CountyLine. Овој разделувач на трупци прави да ја чувствувате моќта додека делите дрво.

Исто така види: Можете ли да засадите малини и капини заедно?

Ми се допаѓа како овој ѕвер од 14 КС има време на циклус од само 9,5 секунди. Без разлика дали сакате да поделите даб, мескин, јавор, хикори или железарно дрво, се обложувам дека вечера со стек (или вегетаријанска) дека овој разделник на трупци ќе ви помогне.најтешките работни места.

Овој уред е значително поголем по висина, должина и тежина во споредба со двата помали модели на разделник на дневници CountyLine. Ако сакате моќна опција за разделување трупци и ако согорите многу огревно дрво, тогаш не можете да погрешите со овој избор.

Спецификации на 40-Ton CountyLine Log Splitter

 • Долг 94,9 инчи
 • висок 47,2 инчи
 • 40-тони сила на разделување
 • 36-инчен пречник <1 цц 9><1 макс. 781 фунти
 • Хидрауличен капацитет од 39,2 кварти
 • Вертикална и хоризонтална употреба

Некои прашања за разделувач на дневници на CountyLine?

Мислам дека разделувачите на дневници CountyLine се совршени за повеќето домашни корисници. Какво е вашето искуство со разделувачите на дневници на CountyLine? Ве молам известете ми ги вашите размислувања! Исто така, би сакал да знам дали имате прашања за CountyLine или за разделувачите на дневници воопшто. Среќен сум да одговорам на вашите прашања и коментари подолу!

најголемите брендови низ Северна Америка и во светот, како што се:
 • Снабдување со трактори
 • Лоус
 • Домашно складиште
 • Сатерлендс
 • Вистинска вредност
 • Менардс

Што е најдоброто? CountyLine 25 Ton Splitter

Јас сум голем обожавател на CountyLine 25 тони разделувач на трупци од Tractor Supply. Разделувачот има моќен мотор 265 SH Kohler 6,5 КС способен за 25 тони сила на разделување и 3.800 PSI . Времето на циклусот е 11,5 секунди. Можете да го поминете целиот кабел во разумно време со тој циклус.

Сплитерот тежи само околу 490 фунти, така што е прилично полесен од неговите потешки колеги.

CountyLine CountyLine-25 Ton разделувач на трупци со мотор Kohler SH265 6,5 КС [Повеќе] Цена: 1.549,99 $ – Купи сега

Разделувачот тежок 25 тони ќе пресече бор, топола, даб, даб, трепет без машина или евла. Дури и ако вашето дрво е тешко и влажно, пробајте го овој разделувач. Тоа е силно.

2. CountyLine 40 Ton Log Splitter

CountyLine CountyLine-40 Ton Splitter, Kohler Command Pro 14HP Engine [Повеќе] – Цена: 2.799,99 $ – Купи сега

Ако сакате поголема сила на разделување, можете да размислите за побрзо време на разделување на HP <1h побрз циклус> CountyLine 40-тонски разделник на трупци.

Овој модел има 9,5 секунди циклус време, па акоќе поделите многу дрва, тогаш времето што ќе заштедите се собира сигурно. Моделот од 40 тони е поголем со 781 фунти , што е 291 фунти потежок од разделувачот CountyLine 25 тони.

Двата разделувачи на дневници CountyLine се лесни за стартување и одржување. Машините лесно се превртуваат со коленесто вратило со двојна топчест лежиште. Филтерот за воздух и свеќичката се лесни за пристап и чистење.

Секој модел што ќе го изберете нуди 5-годишна гаранција за материјалите, плус 3-годишна гаранција за хидраулични делови. Сплитерот тежок 40 тони има и 3-годишна гаранција на моторот Kohler. 25-тонскиот нуди само 2-годишна гаранција за моторот .

Каква големина ми треба?

Секогаш препорачувам разделник за дрво во опсегот 25 тони . Опсегот од 25 тони е одличен за повеќето домашни корисници. Дозволете ми да ви кажам зошто.

1. Не е целото дрво еднакво

Првото нешто што треба да се запамети при изборот на разделувач на трупци со најдобра големина е дека не сите дрва се еднакви. Дел од дрвото што го добивате е соодветно зачинето, суво и релативно лесно се дели, како врел нож низ путер.

Дел од дрвото што ќе го добиете нема да биде толку лесно!

Некое дрво е цврсто. Некои жици што ќе ги нарачате од продавачите на огревно дрво, исто така, ќе содржат преголеми, влажни, јазли или нишки трупци. Кошмарни дабови! Дај!

Тоа е една од најдобрите предности на изборот на поголем разделник на дневници. Соодветен дневниксплитер со голема сила на разделување и кратко време на циклус го прави процесот на разделување многу поедноставен. Заштедете се од стресот и размислете да одите на големо.

2. Стремете кон поголема сила на разделување

Подобро е да имате малку поголема сила на разделување отколку премалку, особено ако не сакате да го поминете викендот откопчувајќи го полу-расцепеното дрво од работ на вашиот разделувач. (Се исцрпувам само размислувајќи за тоа.)

Разделникот од 25 тони би требало да ви биде доволен во повеќето случаи. Меѓутоа, ако сте машина за разделување дрва и разделувате многу жици по сезона, тогаш можеби размислете за подебел разделник од 40 тони.

3. На густото дрво му треба поголема моќ

Исто така, размислете за видовите дрво што ги делите? Ако преферирате многу густо дрво, како јавор, даб, орев, скакулец или бреза, тогаш може да имате корист од зголемената сила на разделување на 40-тони.

Главните недостатоци на разделувачите на дневници со поголем капацитет се тоа што имаат поголеми барања за гориво, поскапи се и потешки. Тие навистина ви заштедуваат стрес и фрустрација ако поделите многу дрво - што вреди неколку долари повеќе во мојата книга.

Како започнувате разделник за дневници на CountyLine?

Стартувањето на вашиот разделувач на дневници CountyLine е само парче торта. Најдов одлично видео погоре за да помогне да се визуелизира концептот.

Можете исто така да го погледнете официјалниот прирачник за упатства за CountyLine од 25 тони овде илипрочитајте го прегледот на упатствата подолу.

Стартување на разделувач на дневници CountyLine во 7 лесни чекори:

 1. Ставете го разделувачот на дневници на рамна површина и зацврстете ги тркалата.
 2. Осигурете се дека прекинувачот за разделување на дневници е во позиција „ON“.
 3. Поместете го гасот во положбата „БРЗ“.
 4. Поместете ја рачката за пригушување во положбата „CHOKE“.
 5. Држете се цврсто на рачката на јажето. Полека влечете го јажето додека не почувствувате отпор. Потоа повлечете брзо и стартувајте го моторот.
 6. Оставете го моторот да се загрее. Полека поместете го пригушувачот во положбата „RUN“ во текот на неколку секунди на топло време. На ладно време, полека преместете го пригушувачот на „RUN“ постепено во текот на неколку минути.
 7. Кога ќе завршите, свртете го прекинувачот на моторот во положбата „ИСКЛУЧЕНО“.

Совети за влечење на вашиот разделник за трупци CountyLine

Од прирачникот за разделување на дневници CountyLine

Разделувачите на трупци CountyLine имаат спојки за прицврстување на кукачката кука на приколката, дебели пневматски гуми и сигурносни синџири. Ве молиме бидете внимателни кога го влечете вашиот сплитер за дневници! Прочитајте ги безбедносните упатства за влечење во официјалниот прирачник за разделувач на дневници од 25 тони и разгледајте ги и следните чекори подолу.

 1. Свртете го вентилот за затворање на горивото во положбата „ИСКЛУЧЕНО“. Не прескокнувајте го овој чекор, или може да го поплавите моторот на вашиот разделувач на дневници.
 2. Проверете дали вашиот разделувач на дневници е празен кога се прицврстувате на вашето возило и когавлечење!
 3. Закачете сигурносни синџири на браникот или кука на вашето возило.
 4. Пред да го стартувате возилото, повторно проверете го разделувачот на дневниците за да се уверите дека е безбедно врзан со синџири за вашето возило.
 5. Никогаш не надминувајте 45 MPH кога го влечете вашиот разделувач на дневници.
 6. Кога возите, обрнете посебно внимание за да избегнете ридест терен, остри кривини и стрмни агли.
 7. Повторно проверувајте ја врската за влечење и спојката на разделувачот на дневниците на секои 50 милји возење.
 8. Кога возите, паркирате или преминувате раскрсници, компензирајте ја додадената големина на вашиот разделувач на дневници.
 9. Ве молиме прочитајте го и проучете го целосниот прирачник за употреба и безбедносните упатства за влечење во официјалниот прирачник за корисникот за вашиот точен модел на разделувач на дневници.

Ако сте љубопитни да дознаете повеќе за безбедносните мерки на влечење, еве одличен извор за безбедни совети за влечење со приколка од Министерството за транспорт на САД. Ве молиме следете ги вашите локални, државни и федерални закони и возете безбедно!

Handdy CountyLine Splitter Додатоци

CountyLine разделувачи на дневници содржат сè што ви треба за да започнете да ги делите сите видови дневници без стрес. Но, има три додатоци што ги препорачувам ако сакате да ги олесните потфатите за разделување на дневниците.

1. Качера за дневници

CountyLine Log Catcher, YTL-008-122 [Повеќе] Цена: 74,99 УСД – Купи сега

За разделување на трупците потребни се повеќенапор отколку што мислат повеќето луѓе! Обидете се да се наведнете по секое делење и уредно да ги соберете, а потоа да ги наредите вашите новоподелени трупци. Процесот се напрега.

Затоа можеби ќе ви се допадне овој фаќач на трупци што може да ве спаси од напрегање на грбот. Ќе заштедите и еден тон време. Задолжително ако се подели и наредени многу жици за време на студените зимски месеци.

2. Log Jacks

CountyLine Log Jack, UH11-LT [Повеќе] – Цена: 36,99 $ – Купете сега

Многу луѓе сакаат да го користат овој приклучок за дневници како екстензија за да можат лесно да подигнат дневници. Други го користат за да го обезбедат своето огревно дрво за време на расцепувањето за да спречат повратни удари. Велиме дека и двете намени може да ви го олеснат животот и да ви го направат помалку стресен кога ќе го разделите овогодинешното (или иднотогодишно) огревно дрво.

3. 4-Way Wedge

CountyLine 4-Way Wedge за 25T клин за трупци, YTL-008-900 [Повеќе] – Цена: 74,99 $ – Купи сега

Ако сакате да ги поделите вашите трупци на четвртини, ако сакате округот да го поделите на четвртини. клин.

Исто така види: Дали кравите имаат рогови?

4-насочниот клин од CountyLine е челичен, тежи 8,59 фунти и може да ви заштеди многу време кога го делите дрвото. Имајте предвид дека овој 4-насочен дизајн на клинови е само за CountyLine од 25 тони и можеби нема да работи добро за поголеми разделувачи на трупци!

Треба поголем клин? Проверете го нашиот омилен 40-тонски, 4-насочен клин на тракторSupply!

CountyLine Log Splitters

CountyLine Log Splitters се претпочитаниот бренд за разделувачи на дневници на Tractor Supply. Сакам разделувачи на дневници CountyLine! Изработени од YTL, разделувачите на дневници CountyLine се достапни, сигурни и тие се совршени за секојдневните корисници кои треба да складираат или делат огревно дрво за зимската сезона.

Ја сакам и разновидноста на разделувачите на дневници CountyLine. Можете да ги користите нивните разделувачи вертикално или хоризонтално . Ако имате многу големи трупци за разделување, тогаш можеби ќе сакате да експериментирате со вертикалната положба на разделување.

CountyLine не прави само разделувачи на дневници!

Ако ја посетите локацијата на Tractor Supply и внимателно го погледнете нивниот инвентар, ќе забележите дека CountyLine го промовира целиот спектар на земјоделски набавки и добра за домување.

CountyLine нуди сè што е под сонцето, како што се ротациони ролери, пумпи, приклучоци за трактор, резервоари за складирање, пејзажни гребла, корални панели и, се разбира, разделувачи на трупци.

Ајде да погледнеме поблиску во трите од моите омилени разделувачи на дневници што им ги препорачувам на секој што сака да го купи својот прв или следен разделувач на дневници.

1. CountyLine 25 тони трупец разделник, 6,5 КС Kohler SH265Мотор

Дали барате разделувач на трупци за просечна секојдневна употреба? Тогаш ќе ви биде тешко да го победите овој договор од CountyLine. Квалитетот на овој сплитер на трупци е одличен и цената е соодветна.

Со мотор Kohler SH265 од 6,5 КС, 3800 PSI и способност за ракување со трупци со дијаметар од 36 инчи, разделувачот на трупци Countyline од 25 тони е тешко да се победи во оваа ценовна категорија.

25-тонскиот разделувач на трупци е најлесната опција на оваа листа. Исто така, нуди циклус од 11,5 секунди, што ќе ви се допадне ако сте навикнати да го сечкате вашето огревно дрво со секира. Како и сите 3 разделувачи на дневници во оваа листа, разделувачот на дневници има вертикален и хоризонтален режим.

Издржливоста на 25-тонскиот разделувач на трупци е одлична, а гаранцијата за сите разделувачи на трупци CountyLine е одлична со оглед на ниската цена.

Спецификации на разделувачот на трупци од 25 тони

 • долг 90,6 инчи
 • висок 39,4 инчи
 • сила на разделување 25 тони
 • 36-инчен максимален дијаметар на трупци <1 cc unds
 • 4-галони хидрауличен капацитет
 • Вертикална и хоризонтална употреба

2. CountyLine 30 тонски разделник на трупци, мотор Kohler CH395 од 9,5 КС

Дали сакате поголема моќност од 25-тонската CountyLine без да се надградите на огромниот разделник од 40 тони? Тогаш CountyLine 30-тони е вашиот најдобар избор.

Една работа вие

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.