Како да се соберат и сушат бозел

William Mason 10-08-2023
William Mason

Содржина

вредно, здраво и вкусно.

До тоа време? Кажете нè ако имате прашања во врска со бербата и уживањето во бозел.

(Знаеме дека на почетокот се збунувачки култури. Но - тие се вкусни и здрави!)

Ви благодариме уште еднаш за читањето.

Имајте одличен ден!

Јаворов сируп од бозел

Бозелот е вкусна и прекрасна состојка од дивата свиња . Без разлика дали ги одгледувате или сметате дека растат диви во вашата област, учењето да ги берете и сушите може да биде одлична идеја.

Во ова упатство – ги отстрануваме сите претпоставки и го правиме бербата и сушењето на бозелот едноставно.

Да започнеме од врвот!

Исто така види: Како да растете, берете и исечете нане: Целосен водич

Како да се берат и сушат бозелите

Еве како да се соберат и сушат бозелот на лесен начин – дури и ако <3 се бришете во средината на бербата. 8>

 • Исечете гранчиња со закачени зрели бобинки.
 • Отстранете ги бобинките од нивните стебленца. (Отфрлете ги незрелите бозели.)
 • Измијте ги и исушете ги бобинките.
 • Изберете начин на сушење: сушење на сонце, сушење во рерна или користење на дехидратор.
 • Чувајте ги сувите бозел во херметички затворен сад. Потоа ставете ги на ладно и темно и суво место.
 • Користете ги сувите бозел во рок од околу една година.
 • Бозелот е совршена фуражна култура! Нивните лисја прават вкусно вино. И – бозелот може да помогне во правењето сируп, желе, џемови, тинктури, пити, сок и многу повеќе.

  Ние сакаме да собираме бозел! Започнете со отстранување на поединечните цимери од бозел. Откако ќе се отстранат цимите? Поединечните бобинки од ситните гранки можете да ги откинете подоцна. Откако ќе се соберат – нивното сушење и јадење е најдобриот дел! Плодовите имаат многу антиоксиданси и здрави витаминиА, Б6 и Ц. Бозелот има и тони железо, калиум и влакна. Но – погрижете се да ги сварите пред јадење!

  Како да се берат бозел – чекор по чекор

  Ние исто така сакаме да разговараме за начинот на берба и сушење бозел подетално.

  Овде е нашиот лесен за следење процес.

  Вкусните (и здрави) бозели чекаат!

  Како да ги идентификувате <0 старци или старци на старци. грмушки од родот Sambucus. Кога зборуваме за бозел, обично се повикуваме на Sambucus nigra или Sambucus canadensis, иако има и други видови, како што е Sambucus caerulea. Бозелот што ќе го најдете во вашата област секогаш ќе зависи од вашата локација.

  Како да препознаете кога бозелот е зрел

  Бозелот од Sambucus nigra и Sambucus canadensis се подготвени за берба кога се полни, сјајни и темно и виолетово-црни. Од витално значење е да се избегне берба или користење зелени (незрели) или збрчкани бобинки. (Сините бозели добиваат посветло сина боја. И обично имаат белузлаво цут кога се подготвени за берба.)

  Можете ли да соберете незрели бозел?

  Не! Нашите домашни пријатели секогаш прашуваат зошто треба да соберат зрели бозел - и да ги фрлат незрелите бозел. Одговорот е затоа што зрелите бозел имаат помалку цијаногени гликозиди, токсинот во бозелот. Гответе ги вашите бозели - дури и зрели бозел! Сушење или готвењебозелот ги прави сè појадливи.

  Сечење гранчиња бобинки

  Можете без напор да ги извадите големите кластери зрели бобинки од растенијата. Сепак, полесно е да ги отсечете со помош на пар секатори.

  Без разлика дали собирате бозел што се хранил во дивината или од вашата шумска градина, погрижете се да оставите многу за птици и други диви животни.

  (Иако сместувањето во домот е тешко овие денови - мислиме дека на птиците и на домородниот див свет им се потребни бобинки отколку на вас. Сподели! al Shrub - Sambucus Live Plant (2-3 Feet)

  Sambucus canadensis 'Adams' е издржлив во зоните 3-9 и расте 6-10' висок. Цвета во средината на летото со прекрасни бели цветови и темно сини плодови.

  Овие плодови може да се користат за правење желе, сируп од бозел, џем или кој било друг рецепт што сакате да го создадете.

  Ова растение се испраќа со саксија преку приоритетна пошта на USPS.

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  Подготовка на бозел за сушење

  Отстранувањето на бозелот од нивните стебленца може да одземе многу време. За да го забрзате овој процес, можете да ги отстраните бобинките од стеблата со помош на кујнска вилушка.

  Откако ќе ги одвоите бозелот од стеблата - ставете ги во сито. Измијте ги темелно под млаз вода. Направетебидете сигурни дека ќе ги отстраните сите фрагменти од стеблото, зеленило и незрели или оштетени бобинки додека го правите тоа.

  Како да ги исушите бозелот

  Откако ќе ги соберете и подготвите вашите бозел, имате можности за нивно користење. Свежите бозел не можат да се јадат сирови, но можете да ги користите на многу различни начини.

  Можете да ги користите во хербални лекови, пити, тинктури, сируп и други рецепти. Можете да ги користите и за џемови или други зачувувања. Или дури и да се направи вино од бозел.

  Меѓутоа, може да откриете дека немате време веднаш да преземете таков проект. Во тој случај, можеби ќе сакате да најдете начин да ги чувате бозелот за подоцна.

  Можете да ги зачувате вашите бозел на два главни начини - замрзнување или сушење . Можете исто така да помогнете во одржувањето на бозелот со нивно конзервирање. Но, конзервирањето бара повеќе време и работа.

  Бербата и одгледувањето бозел имаат и други придобивки. Освен вино и желе! Корисните опрашувачи како пчелите и пеперутките сакаат цвеќиња од бозел. Читаме дека најмалку 79 видови сакаат бозел - па ако ги одгледувате во вашата прехранбена шума, ќе бидете во одлично друштво.

  Дали е подобро да се замрзнат или сушат бозелот?

  Замрзнувањето на бозелот ќе биде најдобриот начин да се зачуваат нивните корисни здравствени својства и хранливите материи што ги содржат.

  Но, во некои случаи, може да имате ограничен простор во замрзнувачот. Сушењето на бобинки ќе ги промени нивнитесвојства - но сувите бобинки сè уште можат да бидат исклучително корисни и здрави намирници што ги имате наоколу. Сушењето на бозел ви овозможува да ги зачувате. Можеби дури и без електрична енергија.

  Ако одлучите дека сакате да ги исушите вашите бозел, постојат три главни методи меѓу кои можете да изберете.

  • Сушење во воздух / Сушење на сонце
  • Сушење во рерна / шпорет
  • Сушење бозел со дехидратор, анализирање на ефектот на воздухот
  • <188> сушење и дехидратори.

  Можете ли да исушите бозел? Проблемот е што бозелот истекува и брзо се расипува. Сушењето на бозелот со 100% точност е незгодно, освен ако не користите дехидратор или печка.

  Значи – дали можете или не да ги исушите бозелот ќе зависи од тоа каде живеете. Во повлажни клими, сушењето на воздухот обично нема да се случи доволно брзо за да се спречи расипување. Додека сте во посуви и потопли зони, можно е нивно сушење на воздух.

  Како да се сушат бозелот на сонце

  Ако вашиот дом живее во сончева и релативно сува клима? Тогаш сушењето на бозелот на сонце ќе биде едноставно. Можете без напор да ги раширите бобинките на фино мрежеста решетка на светло и сончево место.

  Од клучно значење е да се обезбеди ефикасен проток на воздух. Исто така – добро размачкајте ги бобинките!

  За да се забрзапроцесот и имате поголеми шанси за успех? Препорачуваме да ги покриете бобинките со клош, стаклена или пластична покривка. Користењето на клош или пластична покривка ги зголемува температурите и обезбедува одредена заштита од опортунистички птици. Исто така, овозможува соодветен пренос на сончева светлина.

  Можете да ги подобрите и шансите за успешно сушење на бозелот. Исушете ги побрзо со правење соларен дехидратор.

  Како да ги исушите бозелот во вашата рерна

  Друг начин да ги исушите бозелот (дури и кога сонцето не грее) е да ги исушите во рерна или шпорет.

  Овој метод ќе потрае околу 12 до 24 часа . (Времето зависи од температурата и протокот на воздух.)

  • Раширете ги бозелот на обложен плех.
  • Поставете ја рерната на околу 120 степени целзиусови. Секое повисоко, и овошјето ќе се готви наместо да се исуши.
  • На секои неколку часа, проверувајте ги бобинките и ротирајте го садот за подеднакво сушење.
  • Откако бобинките ќе се збрчкаат и ќе станат цврсти на допир? Извадете ги од рерната. После тоа, чувајте ги во херметички сад.
  • Не заборавајте да ја пукнете вратата од рерната неколку инчи за да ја помогнете циркулацијата.

  Исто така прочитавме одличен водич за одгледување бозел кој наведува дека вашите суви бобинки треба да тежат приближно 25% од влажните бобинки.

  Со други зборови - ако започнете со 40 килограми свеж бозел,фунти. Тоа е корисно правило што треба да се земе предвид.

  Како да се исушат бозел со дехидратор

  За да се исушат бозелот, може да користите и електричен дехидратор (како Excalibur). Дехидраторите се многу попрецизни од сушењето на воздухот. И тие се енергетски поефикасни од рерната. Тие се најдобриот начин за сушење на бозелот!

  • Раширете ги рамномерно бозелот на фиоката од вашиот дехидратор.
  • Поставете ја температурата на дехидраторот на 135 до 140 степени целзиусови .
  • Поставете го тајмерот околу 1 час и држете ги очите 8 до нив. Ако бобинките не се целосно исушени, додадете дополнително време доколку е потребно.

  Следете ги упатствата на вашиот дехидратор! Дехидраторите сушат бозел со различни стапки. Циркулацијата на воздухот и температурите прават витална разлика – затоа следете ги упатствата на моделот што го користите.

  Еден од главните проблеми со бербата на бозелот (освен потенцијалната токсичност) е тоа што тие исчезнуваат неверојатно брзо! Обидете се да ги ставите во фрижидер бозелот во рок од неколку часа по нивното собирање за да спречите да се расипат. Тие се исто така со малку киселина и не се одлични за конзервирање - или зачувување.

  Како да ги чувате бозелот што сте го исушиле

  Сушените бозел треба веднаш да се преместат во херметички тегли или други затворени садови. Тие треба да се стават надвор од директна сончева светлина, на ладно и суво место.

  Колку долго ќеСушените бозел траат?

  Кога се сушат и се складираат правилно, сувите бозел треба да траат околу една година. Предлагаме да ги ставите на ладно темно место во вашиот младенче или кабинет. Обожаваме да користиме ѕидарски тегли за да ги чуваме долгорочно за да ги задржиме глувците и штетниците надвор! (Мејсон теглите се наше омилено складирање отпорно на глувчето.)

  Како да користите суви бозел

  Сушените бозел може да се користат за правење здрави чаеви и тинктури или да се додадат во низа рецепти. Можете исто така да ги рехидрирате сувите бобинки со тоа што ќе ги натопите преку ноќ во ладна вода во вашиот фрижидер. Тие потоа може да се исцедат или пасираат и да се користат повеќе или помалку како што би користеле свежи бозел.

  Сушењето на бобинки и складирањето за подоцнежна употреба значи дека можете да го искористите максимумот од оваа здрава состојка во текот на целата година. Нема повеќе благи зими без вкус. Звучи добро!

  Заклучок

  Бозелот е вкусна суперхрана што ја сакаат многу сопственици на домови и хранители! Тие имаат одлични здравствени придобивки и пакуваат многу влакна, антиоксиданси и витамини А и Ц.

  Постојат еден тон гласини за бозелот. Некои велат дека се опасни за јадење. Заклучокот е дека бозелот е совршено јадлив. Но – прво треба да ги зготвите или исушите! Затоа - не заборавајте да готвите бозел пред да јадете!

  Ако ги следите овие правила и советите за берба на бозел во ова упатство? Тогаш бербата и сушењето на бозел е плодна,

  Исто така види: 13 најдобри раси од месо од мисирки за вашиот дом

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.