Десетици жедни растенија кои апсорбираат многу вода

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Еве кои се најдобрите растенија кои апсорбираат многу вода. И тие се од витално значење за сите градинари - бидејќи дури и најдобрите тревници можат да развијат проблеми со прекумерната влага. Обилниот дожд, несоодветната дренажа и повторното пакување на почвата по градежните проекти, сето тоа може да придонесе.

Собраната вода може да предизвика јами од кал во вашиот двор или да дозволи водата да се впие во земјата околу темелите на вашиот дом. Со текот на времето, неконтролираниот хаос предизвикува влажни услови, што доведува до структурни оштетувања и потреба од скапа санација.

Исто така види: Зошто лисјата на мојот Божиќен кактус се млитави

Никој не го сака тоа!

Затоа е добро да одгледувате растенија што впиваат вода на вашиот имот, каде што е потребно, за да се минимизира здружувањето на водата. Жедните растенија можат да помогнат да се трансформираат презаситените области во вашиот пејзаж во прекрасни простори што можете да ги користите и да уживате.

Многу различни видови растенија бараат многу вода, вклучувајќи некои дрвја, грмушки, тревни растенија, високи треви и многу повеќе. Продолжете да го читате нашиот водич за жедни растенија за да дознаете за десетици од нив. И како да го изберете најдоброто за да го испиете вишокот вода на вашиот имот врз основа на вашата зона на цврстина на растенијата USDA.

Подгответе се да го претворите вашиот влажен пејзаж зафатен од комарци во еколошки стабилен, прекрасен двор.

Ајде да започнеме!

Избор на растенија што апсорбираат многу растенија, ние се многу копнени за <5 не секогаш достапно во локалните расадници. Да се ​​разгледаезера, езера или потоци. На сликата погоре, ќе забележите дека Коњската опашка е ограничена на саксии. Тоа е затоа што тие се славно лесни за одгледување - и инвазивни. Конска опашка може да помогне во апсорпција на многу вода. Но, ако не се контролира, нивните репродуктивни спори може да биде незгодно да се содржат. Тие се шират брзо - и далеку.

Коњско опавче е робусно растение кое издржува различни услови на животната средина, вклучувајќи влажна или влажна почва. Овие растенија растат диви во заситени шуми позиционирани од мочуришта, мочуришта, езерца и други водни тела. Високите нивоа на влажност се добредојдени!

Equisetum hyemale:

 • Расте до 4 стапки во височина со распон од 1 до 6 стапки
 • Успева во делумна сенка или целосно сонце
 • Не е отпорен на елени, но природен лек се користел со векови. Healthline го вели следново. „Се верува дека има повеќе лековити својства и традиционално се користи за лекување на рани; за подобрување на здравјето на кожата, косата и коските; и како лек за разни други здравствени состојби.“

  Нецветно, ризоматозно растение, Коњско опавче расте на големо парче во САД во зоните на цврстина 4 до 9. Тоа е агресивен распространувач и ако го засадите и не сакате да ја надмине областа, осигурајте се и отстранете ја подземната гранка. ) Inkberry е зимзелена и високаисправена грмушка родена во мочуришта, мочуришта и мочуришта. Тие не се најубавите растенија кои апсорбираат многу вода. Но, тие се познати по тоа што издржуваат повремени поплави - што ги прави издржливо растение за вашата градина. Исто така, прочитавме дека тие се потценет извор на мед. Медот доаѓа од пчелите кои сакаат да ги грицкаат цветовите Inkberry. Сметаме дека тоа е добра трговија!

  Инкбери Буш, кој е домороден во источниот дел на САД, сака да живее во мочуришта и мочуришта. Тоа е мочуришна грмушка која расте висока и широка до осум стапки. Таа произведува капини на почетокот на есента, но само ако другите растенија со мастило во близина се од спротивниот пол. И без грижи, елените генерално не сакаат да ги јадат овие зимзелени грмушки.

  Ilex glabra:

  • Режива во умерено влажна или влажна почва
  • Расте добро или во делумна сенка или во целосно сонце
  • Добро зеленило<14swies цути

  Ако ги засадите овие грмушки во вашата градина за дожд, нема да бараат многу кастрење. Меѓутоа, ако сакате да ги обликувате, треба да го направите тоа во рана пролет пред да започне вистинскиот раст за сезоната.

  Joe Pye Weed (Eupatorium maculatum)

  Дали барате убави растенија кои апсорбираат многу вода и им помагаат на пријателските опрашувачи? Потоа размислете за Џо Пај Вид. Еве едно растение кое сака влажна до влажна почва и може да помогне да дојде до вашата градинаживот со привлекување пеперутки и медоносни пчели. Опрашувачите не можат да одолеат на розево или виолетово цвеќе на Џо Пај Вид. Тие се совршено растение за градинарски култури со многу опрашувачи. Тие, исто така, можат да пораснат изненадувачки високи - до десет стапки.

  Џо Пај Вид може да порасне и до 7 стапки, но обично се шири само околу 2 стапки. Тоа е идеално повеќегодишно растение за сончеви дождовни градини и влажни цветни леи. Развива цветови со пријатен мирис, бледо-виолетови и привлекува птици-пејачки и пеперутки, што е секогаш бонус за градинарите.

  Eupatorium maculatum:

  • Расте широко низ САД во зоните 3 до 9
  • Потребна е полна сонце и богата, кисела, непријатна почва<1
  привлечна почва 2>

  Дали живеете во топла зона на растење? Тогаш вашиот Joe Pye Weed може да биде подобар со попладневната сенка. И може да бара одредена заштита во текот на зимата ако живеете во постудена зона на растење. Ќе сакате да го пресечете ова растение на земја кон крајот на зимата за да енергично расте во пролет.

  Растение леопард (Ligularia dentata)

  Растението леопард е тревно трајно покривање на земјата со впечатливи жолти цветови и меки, големи лисја со тропски изглед. Тоа е прекрасно растение кое претпочита влажна почва и може да ви помогне да апсорбирате многу вода. Исто така, прочитавме дека растението леопард може да венее и да избледи ако седи на сува почва. И за разлика од многу ефективни лист и цветкомбинации, растението леопард може да расте без напор во сенка - што го прави совршена култура за цицање вода.

  Растението леопард е одличен додаток на влажни градини или карактеристики на пејзаж базирани на вода. Разговарајте за растенијата кои апсорбираат многу вода!

  Со постојана влага и без суви периоди во текот на почетокот на летото, тој прикажува прекрасно ефективни жолти до портокалови композитни цветови, слично како маргаритки, а неговите големи, зеленикави, кожести лисја живеат во длабоки виолетови ленти. er се шири

 • Добро е при целосно сонце или делумна сенка при топло време
 • Режива во зоните на цврстина на USDA 3 до 8

Бидејќи жеден украсен растение, растението Леопард сака нејзината почва да биде екстра влажна или влажна. Значителни количини на влага се императив. Потребно е постојано, длабоко наводнување, така што околната нечистотија никогаш не се исуши. И бидете внимателни бидејќи елените ќе се насладуваат со ова убаво растение кое впива многу вода.

Пичка врба (Salix обезбојува)

Пичката врба се привлечни растенија кои апсорбираат многу вода. Тие не се познати по нивните зелени лисја или прекрасни цвеќиња. Наместо тоа, тие се познати по своите мачки кои го одземаат здивот! Повеќето сорти на Pussy Willow сакаат да растат во влажна почва. Тие претпочитаат целосна сончева светлина - и тие растат шокантно големи! Тие лесно можат да достигнат до 15 стапкивисоки или повисоки - но можете да ги намалите во големина и да управувате со нивниот раст ако сакате.

Да се ​​насочиме кон тоа: Pussy Willow е така наречен поради фината и свиленкаста коса, наречена пичка крзно , што се развива кога ќе се отворат нејзините големи цветови.

Сега знаете!

Оваа тесна грмушка обично расте околу 15 стапки. И 12 стапки широк и развива повеќе темно-сиви стебла покриени со лушпеста кора. Веројатно ги препознавате неговите сребрени мачки, светло-зелени листопадни лисја и жолти цветови.

Обезбојата на салксот:

 • Расте добро во зоните на цврстина USDA 4 до 8
 • Може да напредува во делумна сенка или целосно сонце 0> Грмушките од пичка врба цветаат рано во пролет, а нивните мачки од март-април се вреден извор на храна за раните опрашувачи. Се разбира, со опрашувачите доаѓаат и многу наути, златници и други прекрасни птици певници. Патем, елените не сакаат да јадат Пуси врба.

  Прочитајте повеќе!

  • 5 начини да го запрете истекувањето на водата од дворот на соседот! Дождовница + атмосферска вода!
  • 10 прекрасни растенија за да растат наспроти оградата – од цвеќиња до јадења!
  • Најдобрите растенија за одгледување во вашата градина за преживување, дел 1: Основи!
  • Користењето на добро вода во градината – Употреба на добро вода во градината –><2 Дали е добра идеја? и Soak Up Water

Ако сакате да впиетевода и спречување на кал во вашиот двор за пилешко или пасишта, некои од овие растенија може да ви помогнат:

 • Виолетова четинар
 • мелем од пчели и повеќето семејни растенија од нане
 • Комфри
 • Сончогледи
 • Цикорија
 • <110>Ред>
 • Влакнест век

Повеќе растенија кои многу добро впиваат вода

Сите горенаведени растенија се жедни. И тие апсорбираат тони вода за да ви помогнат да го исушите вашиот влажен пејзаж. Сепак, тие се само зрнца песок во пустина, бидејќи илјадници други растенија го прават истото.

Еве неколку други растенија кои сакаат многу вода што треба да се земе предвид дека растат добро низ Соединетите Американски Држави и северна Канада:

Исто така види: Природонаучни активности за деца инспирирани од градината
 • Атлантскиот бел кедар (Chamaecyparis thyoides)
 • >
 • Обично зимско грозје (Ilex verticillata)
 • Француска роза (Rosa gallica)
 • Јапонска Перуника (Iris ensata)
 • Црвен бозел (Sambucus racemosa) (Sambucus racemosa) (Sambucus racemosa) (Sambucus racemosa) (Sambucus racemosa) (Sambucus racemosa) (Sambucus racemosa) (Sambucus racemosa)
 • Мочуришен хибискус (Hibiscus moscheutos)
 • Мочурлива млечка (Asclepias incarnata)

Повторно, вашата локална расадник е одличен извор за учење за најдобрите водени растенија каде што живеете<3. Посетете и прашајте ги експертите за хортикултура таму за она што е достапно и за нивоата на влага што им се допаѓа најмногу.

Последни мисли за ThirstyРастенија кои апсорбираат многу вода

Без разлика дали треба да исушите мочурлив дел во вашиот двор, да впиете вишок вода што ја загрозува основата на вашиот дом или да ја подобрите естетската привлечност на вашиот пејзаж и да го направите употреблив, многу растенија можат да ви помогнат.

Пазете се од растенијата кои развиваат агресивни коренови или плански ги засадуваат другите системи за корени. може да ја оштети основата или дури и канализационите линии.

Забавувајте се со истражување на дождовните градинарски растенија кои впиваат вода. Сигурно ќе научите за некои што ве интригираат. Толку многу бои, форми, големини и мириси за избор! И запомнете, кога вашите корени се длабоки, не треба да се плашите од бурата.

Жедни растенија кои апсорбираат многу водни ресурси, водичи и дела Цитирани:

 • Cornus alba
 • Коњско опавче
 • Phlox carolina и Thats Gardants
 • Матични мочуришни растенија
 • Растенија кои напредуваат на влажни подрачја
 • Жедни растенија за да помогнат во апсорпцијата на вишокот на вода
 • Жедни растенија за да ја извлечат водата од вашата основа
 • Водата толерира растенија
 • Н scular Plants
 • Најдобрите растенија што апсорбираат вода за вашите градини за дожд и проекти за одводнување
контактирајте со вашиот арборетум на колеџот во заедницата или локалното хортикултурно друштво ако тоа е вашиот случај. Тамошните ботаничари би требало да можат да ве советуваат за тоа кои видови растенија се најдобри за вашиот регион.

(Ако сакате да добиете помалку фенси, прашајте го вашиот локален расадник.)

Во секој случај – земете ги во предвид следните видови на жедни растенија.

Тревни (не-дрвени) растенија

Имате влажно? Обидете се да одгледувате папрати! Нашите омилени за влажни делови од вашата градина се Кралскиот папрат, Холи папрат, ној папрат и цимет папрат. Циметните папрати се едно од нашите омилени жедни растенија кои апсорбираат многу вода. Тие често растат покрај потоци и речни брегови - што ги прави одличен додаток на прашума или влажна градина. Тие се справуваат со влажни и мочуришни почви без врева. А атрактивни се и папратите од цимет. Има густо, лиснато зеленило во лето, кое добива впечатливо жолто во есен.

Тревните растенија не се дрвенести, што значи дека не развиваат кора како дрвја и грмушки. Има МНОГУ тревни растенија, бидејќи категоријата ги вклучува скоро сите биенале и едногодишни. Како и голем процент на едногодишни. Некои примери вклучуваат:

 • Црноока Сузан (Rudbeckia hirta)
 • Цимет папрат (Osmunda cinnamomea)
 • Индијанска трева (Sorghastrum elliottii)> <2x11Ph 0> Switchgrass (Panicum virgatum)

Потребнаповеќе? Еве корисна база на податоци со илјадници домашни мочуришни растенија со ниско одржување, од кои многу може да се навикнат за промовирање на биолошката разновидност. И впијте многу вода за да обезбедите природна заштита од прекумерна акумулација на влага околу вашиот дом и имот.

Дождовни градини

Дождните градини се совршени можности да додадете армија од жедни растенија кои апсорбираат многу вода. Овде гледате неколку прекрасни Црнооки Сузани кои го издржуваат порониот дожд. Но, црнооките Сузани не се единствените култури за вашата градина за дожд. Мазната евла, шилестата лобелија, св. Џонсворт, папратот од моминско грозје, црвената аронија, пламената врба, златната ајдучка трева и кивавицата се одлични дождовни градинарски растенија. Ако сакате тревник за вашата градина за дожд, размислете за одгледување Switch Grass или Pennsylvania Sedge. (Но, запомнете да изберете автохтони растенија кога е можно - и да ги земете предвид уникатните потреби за сончева светлина, температура и хранливи материи на растението.)

Според US EPA, дождовните градини се потонати области во пејзаж што акумулира дождовница што тече од покривите, патеките и патиштата. Дождовните градини дозволуваат водата да се впие во земјата. Дождовната градина, исто така, има многу жедни растенија кои помагаат да се прочисти водата од истекувањето, истовремено обезбедувајќи засолниште, храна и чиста вода за птиците песни, пеперутките и многу други видови диви животни.

Грмушки и засилувач; Дрвја

Сакате да ја контролирате вашата маса за водаелегантни и силни растенија кои апсорбираат многу вода? Тогаш не заборавајте за грмушки и дрвја! Дудинките се една од нашите омилени опции. Дудинките се познати по тоа што растат речиси насекаде - и обожаваат влажни почви. Тоа, рече, црницата не сака стоечка вода. И ако одлучите да одгледувате црница, запомнете дека им треба многу сончева светлина. (Тие сакаат онолку сончева светлина колку што можете да им понудите.)

Грмушките и дрвјата растат длабоко пробивачки системи за искоренување кои бараат, наоѓаат и впиваат тони вода! Вградувањето на овие дрвенести растенија во вашите планови за уредување ќе помогне да се исушат премногу заситените области, што ќе ги направи помалку привлечни за досадните инсекти како комарците и ќе можат продуктивно да се користат.

Само погрижете се да не ги засадите премногу блиску до вашиот дом бидејќи нивните корени може да предизвикаат оштетување на вашата основа и канализациониот систем. Исто така, гранките кои се истегнуваат им овозможуваат на инсектите и животните лесно да патуваат до вашиот покривен систем, што никогаш не е пожелно.

Зони на цврстина на растенијата USDA

Пред да се нурнеме во одредени растенија кои впиваат многу вода, добро е да разберете малку за зоните на цврстина на растенијата USDA. Постојат 13 посебни зони низ Соединетите држави, секоја со две под-категории. Зоната 1 е најстудена, а зоната 13 е најтопла.

Одвојте една минута за да се запознаете со овие зони со оваа интерактивна мапа базирана на ГИС. Така ќе бидете подобриразберете ги деталите за растенијата подолу.

Добро, еве одиме!

Растенија што апсорбираат многу вода – нашата официјална листа

Илјадници растенија растат низ Соединетите држави и впиваат тони вода. Ајде да разгледаме неколку од најдобрите опции и да ви дадеме неколку добри идеи за тоа од каде да започнете кога го планирате вашиот пејзаж за да ја намалите акумулацијата на вода.

Овие луди растенија сакаат да пијат!

Црна аронија (Aronia melanocarpa)

Ја започнуваме нашата листа на растенија што апсорбираат многу вода со едно од најдобрите растенија. Бобинки од аронија - или црни аронија! Црната аронија е прекрасна листопадна грмушка со јадливо овошје. Тие се изненадувачки лесни за одгледување и толерираат различни услови на растење - вклучувајќи влажна, влажна и мочуришна почва. Напишавме и епски водич кој ја објаснува разликата помеѓу аронија и аронија. Ве покануваме да го проверите дали размислувате да ги одгледувате овие скриени градинарски скапоцени камења за нивните плодови или зеленило.

Растението Black Chokeberry е листопадна грмушка која обично расте помеѓу 3 и 6 стапки и во висина и во дијаметар на ширење. Покажува примамливо бело цути во пролет и добива црвено-виолетова нијанса до есен кога произведува црни бобинки од кои елените сакаат да вечераат.

Аронија меланокарпа:

 • Успева во зоните на цврстина USDA 3 до 8
 • потребна е целосно сончева светлина делумнопочва

Ова растение природно расте во влажни грмушки, мочуришта и мочуришта. Ако ја засадите оваа инвазивна грмушка за да апсорбира вода, треба да ги отстраните корените за цицање за да го запрете нејзиното ширење.

Сепак, ова растение не е безбедно за животни како што се кучињата и кокошките.

Ирис со сино знаме (Iris versicolor)

Јужно сино знаме Перуника е едно од најдобрите повеќегодишни растенија што апсорбира многу вода. Тие се идеални за одгледување покрај езерцето со патки, потокот во дворот или водениот елемент. Тие се познати по тоа што напредуваат во смешни влажни услови и слободно цветаат во САД и Канада заедно со речните брегови, мочуриштата и мочуриштата. (Ако одлучите да одгледувате ирис од јужно сино знаме, што и да правите, не дозволувајте да се исуши!)

Ирисот со сино знаме постои низ цела Северна Америка, особено блиските мочуришта, мочуриштата, влажните ливади и слатководните брегови. Обично расте помеѓу 2 и 3 стапки и приближно исто во ширење. За време на доцната пролет, ова убаво растение покажува сини и виолетови цветови.

Ирис версиколор:

 • Најдобро расте во зоните на цврстина на USDA 3 до 9
 • Сака или целосно сонце или делумна сенка
 • Дали е подложна на <1 сина боја не предизвикува повеќе животинско оштетување , растение кое бара многу влага за да напредува. Расте добро дури и во стоечка вода со слаба дренажа. Управување со влажната градина: растенија што цветаат на проблематични местакако да јадете Cardinal Flower, а можете да му помогнете да расте подобро со поставување на слој прекривка околу неа за да помогне во задржувањето на топлината и влагата.

  Гигантски слон уши (Colocasia spp.)

  Ушите на слон се жедни повеќегодишни растенија кои растат масивни, во облик на срце, кои се појавуваат како слепчиња. Тие уживаат да растат во влажни, тропски, сончеви и топли услови со многу органски материи. Но, тие исто така толерираат делумна сенка. Многу домашни, исто така, готват и јадат зеленило. Сепак, ве предупредуваме дека ако одгледувате уши од слон за храна, прво мора да ги зготвите! Суровото растение содржи кристали на калциум оксалат, што ја иритира кожата, а многумина сметаат дека невареното растение е токсично.

  Доколку живеете во јужна држава, џиновските уши на слон растат многу добро во зоните на цврстина на USDA 8 до 11. Тие растат екстра големи лисја со неверојатен изглед во форма на стрела/срце и даваат бели/жолти цветови, кои често се кријат под лисјата за заштита од запаленото сонце. овде и таму

 • Почнува да умира кога температурите ќе паднат под 45 степени целзиусови
 • Расте најдобро во влажна до влажна, кисела почва

Ушите на џиновските слон обично растат високи, до 8 стапки или повеќе. Како и многу други растенија, нивното ширење достигнува дијаметри слични на нивните височини. Овие растенија со тропски изглед треба да бидат постојано влажни, а исто така можат добро да стојатвода. Внимавајте: елените сакаат да ги јадат своите цвеќиња и млади лисја!

Харди хибискус (Hibiscus moscheutos)

Харди хибискус апсорбира многу вода и привлекува роеви од корисни опрашувачи. Пчелите, пеперутките и колибрите се собираат кај нивните ефектни бели, бордо, розови, портокалови или црвени цветови. Една од главните работи што ги сакаме кај Хибискусот е тоа што некои сорти толерираат влажна почва - па дури и услови слични на поплави. Хибискусот има густо, меки зеленило и цветови кои го одземаат здивот, кои обично цветаат во лето, а бледнеат на почетокот на есента.

Харди хибискус е добро познат по својата љубов кон водата. Работи ефикасно, апсорбирајќи ја влагата во влажните предели и добро ги толерира студените температури, особено за сортата хибискус.

Хибискус moscheutos:

 • Развива црвени цветови и или розови цветови со црвено затемнети очи кон крајот на летото до есента од 11><2 стапки и од 1 стапки до 3 до 10 метри. 0>Добро расте во зоните на цврстина на USDA од 5 до 9

Харди хибискус е повеќегодишно дрво со дрвенести стебло кое сака целосно сонце и има потреба од влажна до влажна почва. Ако живеете во постудена зона, добро е да ги исечете овие растенија назад до нивото на земјата во текот на зимата.

Коњско опавче (Equisetum hyemale)

Коњското опавче е тревно повеќегодишно растение познато по тоа што цвета во најтешките услови на растење. Може да најдете коњско опавче кое расте во или околу мочуриштата, мочуриштата, мочуриштата, мочуриштата и во близина

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.