10+ идеи за подигнати градински езерца за релаксација во дворот, амбиент и златна рипка!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Полначот со MPPT контролер за полнење за автомобилска батерија од 12V работи совршено.
 • Стандардна активна батерија или 12V длабок циклус морска батерија закачена на контролорот за полнење MPPT, исто така, помага.
 • 410 галони/час 12V потопна батерија . батеријата во мала кутија за торби скриена покрај езерцето. Дупчете дупки на страните на торбата за да ги поминете каблите од панелот и да пумпате.
 • Ние го сакаме овој убав рибник со подигнат градина. Разбирливиот избор на растенија за оксигенација и соларна фонтана се комбинираат за да ја одржат златната рипка среќна во здрава вода!

  Прочитај повеќе!

  • Десетици жедни растенија кои апсорбираат многу водасреќа да се најде еден. Но, вреди да се трудите.
   • Пресечете ја цевката на половина со помош на кружна пила .
   • Потопете го бурето во вода (или наполнете го со вода) и оставете го да отстои неколку дена пред да го создадете езерцето. Со негово натопување, дрвото од бурето ќе се прошири и ќе создаде водонепропустливо заптивка.

   Овој мини проект за езерце за диви животни е одличен начин за да ги вклучите децата во водното градинарство и да научите за екосистемите и другите чуда на природата кои често се занемаруваат!

   Plantyard, како и водоградба; Одржување езерца, потоци & засилувач; Фонтани

   Кој не сака градинарски езерце - и како тие се повикуваат на мочуришните екосистеми во дивината? Ако создавањето на подигнато езерце за вашата градина е на вашиот радар за уредување, еве ја без копање добрата вест!

   Оваа статија е преполна со лесни DIY идеи кои ќе ви помогнат да изградите подигнат градинарски езерце што е во хармонија ако не знаете ништо, дури и ако не знаете за нешто! водопади, карпи, птици, жаби, водни лилјани, брзаци и трски и вилински коњчиња, сите заедно напредуваат во вашата нискобуџетна, ниско одржување, кристално чиста земја на чудата со покачена вода!

   Добро звучи?

   Тогаш, ајде да подигнеме внатре!

   Водич за правење подигнат градинарски езерце

   Идеите за одржливо подигнати езерца за градина комбинираат неколку клучни елементи кои сочинуваат здрав екосистем на езерцето, имено:

   • <0 филтри за вода од серии. рифирачки бактерии.
   • Водни растенија.
   • чакал и карпи.
   • Риби и други суштества кои живеат во вода.
   • Робусни облоги или контејнери за езерце.
   • Естетски фасади.

   Да се ​​изгради подигнато езерце за градина е многу полесно отколку да се направи земјено езерце бидејќи не е потребно копање . И кој не го цени тоа отпуштање?

   Подигнатото езерце во градината има бројни други придобивки, вклучувајќи:

   • Надземно или подигнато езерце во градината е безбедно за мали деца, домашни миленици и сите животни кои не можатФункција за напојување на езерцето од Regis Aquatics. Има капацитет од 150 галони кој останува чист преку соларен панел од 100 вати со пумпа за езерце. Исто така, располага со воодушевувачка низа од растенија - вклучувајќи ги и некои од нашите омилени како Creeping Jenny, Water Lily, Parrot's Feather, Thalia Dealbata и Bacopa Carolinana.

    Рибниците се успешни кога водата пумпа низ филтрите. Пумпите за езерце бараат електрична енергија, која не е секогаш достапна во оддалечените градини. И пумпата за рибник треба да работи 24/7. Решението е рибник со пумпа на соларна енергија!

    Еве едно кратко видео од Regis Aquatics кое чекор-по-чекор детално објаснува како да:

    • Да се ​​направи структурата на езерцето од дрвена рамка со помош на 2" x 4" табли, иверица, иверица, игла 10>
    • Сончевиот панел од 100 W полни мини соларен генератор кој ја напојува пумпата за езерцето.
    • Потопната пумпа ги одржува здрави водоводните и водоснабдувачкиот извор.
    • Асортиман на водни растенија го отстрануваат амонијакот и хранливите материи што ги хранат алгите од водата.
    • Златните рипки уживаат во кристално чистата вода.

   Совет: Наместо да пуштате пумпа од 120V од AC инвертер, искористете го овој <2поефикасен сончев генератор

   повеќе Сончево интелигентно капки од 10 WMoneywort, Dwarf Pennywort, Џуџестиот црвен папагалски пердув, растението сирена, Jungle Val и Taiwan Lily. (Плус неколку други егзотични водни растенија што не ги препознавме!)

   Дали вашето срце сака прекрасен рибник за вашата палуба или двор? Ние го имаме сам билетот за вас! Мобилен мини рибник заснован на мал багаж на тркалца!

   За оваа идеја е потребна кутија од 14 галони, дрвена рамка, иверица и кедрово обложување за да се создаде цврста структура на езерцето.

   • Тркалата се завртуваат на основата на езерцето.
   • Суровиот кедров облог се запечатува со проѕирна мат ЛЕД-кутија со спреј.<1. 10>
   • Био-сунѓер филтер оди внатре во езерцето.
   • Мини USB воздушна пумпа е прикачена на надворешноста на езерцето и се внесува во езерцето за да се оксигенира и агитира водата.
   • Широк избор на водни растенија се ставаат во саксии и се додаваат во езерцето, потпирајќи се на подлогата.
   • Црната оризова риба и полжави го комплетираат шоуто.

  Овој проект „Направи сам“ е лесен за правење, буџетски, инвентивен и естетски пријатен!

  7. Направете сами без филтер Guppy Pond In a Planter

  Еве уште едно гранично генијално езерце со двор од SerpaDesign. Лесно е една од најситните водни карактеристики на нашата листа. Тоа е, исто така, неверојатно директен дизајн - без фенси филтрација или подвижни делови. Мислиме дека гупите можат да живеат среќно внатре. Но, никогаш не додавајте Кои или златна рипкадо вакво езерце! Златната рипка и Кои се едни од најнеуредните езерски риби. Ним им треба повеќе простор - и повеќе филтрирање.

  Еве уште една идеја за подигнато езерце што ќе додаде рустикален шарм на вашиот надворешен простор за живеење - ниско-технолошки мини гупи езерце со многу водно зеленило и надземно светло!

  Имитирајќи крајбрежни еколошки системи (користејќи водни и копнени растенија), ова подигнато езерце од градината се потпира на водното и бактериското езерце за да се потпира на вода и бактеријата. од токсичен амонијак, така што рибите во езерцето остануваат здрави.

  Еве што ќе ви треба:

  • Голема керамичка или бетонска жардињерница (со затнати дренажни дупки).
  • Две 8“ теракота садови.
  • Буршалка со дупчалка со врвови од дијамант
  • .
  • чакал од грашок.
  • Копнени растенија и водни сорти.
  • Светилка над главата.
  • Гупи.

  Љубопитни? Ова прекрасно езерце е лесно да се направи. И спокојно покажува како функционира симбиозата !

  Погледнете го видеото и пробајте го ова езерце!

  8. Градинско езерце подигнато „направи сами“ во галванизиран резервоар за залиха

  Оваа следна идеја за езерце за градини „направи сам“ од DoItYourselfDad е одлична ако сакате езерце со голем волумен без да трошите премногу пари - или ви требаат фенси вештини за рачна изработка. Гледајте како тој трансформира обичен резервоар од 140 литри во епски воден елемент од дворот. Езерцето исто такавклучува соларна пумпа за вода и неколку водни растенија - вклучувајќи вода зелена салата, вода хиацинт и Moneywort.

  Резервоарите се совршени за наводнување на добиток, така што тие се артикли за храна - безбедни за растенија, риби и други водни суштества. И тие се изненадувачки издржливи! Навистина - езерцето со резервоари има смисла!

  • Можете да користите галванизиран резервоар. Или земете го резервоарот за полиетилен како ваша структура на езерцето.

  Резервоарот за резерви во видеото има соларна пумпа со фонтана и низа водни растенија сместени во саксии што се потпираат на основата на резервоарот.

  Ако е галванизирано железо и пластика, тогаш не изгледа никаков. Можете лесно да ги облечете и двете со дрвени даски.

  Само додадете риба!

  9. Претворете го подигнатиот кревет во подигнато езерце во градина

  Зачувавме супер шик и модерно подигнато езерце во градината за крај. Lust Living ги споделува сите детали на нивниот блог - вклучувајќи одлични упатства за да можете да ги следите. Како и секогаш, посебно внимание посветуваме на водните растенија. Во овој случај, се чини дека некои водени нане, ирис и лили влошки се искористени добро. Тие прават да изгледа лесно. Но, тие не го направија тоа сами. Изгледа дека имале помош од нивните две преслатки кучиња! Се обложуваме дека тие го сакаат езерцето исто како нас. (Има неколку фотографии од пријателските помошници на кучињата на нивната веб-страница. Проверете!)

  Дали крената цветна постела се отстранува од нечистотија солопата се смета за копање? Не навистина! Дали вашата градина има подигнат кревет што лежи лопатар, кој чека преуредување? Зошто да не го зголемите?

  Направете подигнато езерце од градинарски кревети!

  Погледнете како сопственикот на куќата со минимален напор го претворил мртвиот кревет во градина во фантастичен аквапејсаж.

  • Отстранете ја нечистотијата од креветот во градината.
  • Поставете ја подлогата и облогата од езерцето.
  • Инсталирајте потопна пумпа и филтри.
  • Додајте чакал од грашок, растенија и риби.

  Воила! Работата е завршена!

  10. Купете езерце за подигнато градина

  Ако проектот за езерце „направи сам“ е неограничен за вас во моментов, имаме брз лек - комплет за мини езерце со систем за водопад и филтрација!

  • Произведено од познатиот изведувач на езерцето, Aquascapesinc.com, филтерот за вода, филтерот, филтерот и гробот. светло за водопад.

  Треба да го додадете вашиот избор на аква зеленило и акценти. Изборот на растенија кои сакаат аква е секогаш нашиот омилен дел од проектот. 🙂

  Последни совети за нега на езерцето

  Сè уште не сме го користеле зборот „хемикалии“! Да, езерцата вклучуваат многу хемикалии. Но, еден, особено, никогаш не треба да се приближи до вашето езерце. Со еден збор? Хлор!

  • Наполнете го езерцето со дождовница ако е можно.
  • Ако треба да користите градска вода, дозирајте ја водата со отстранувач на хлор.
  • Не штедете наквалитет на поставата на езерцето. Најдобро е EPDM гумената облога за езерце.
  • Инвестирајте во комплет за тестирање на водата во езерцето.
  • Не заборавајте да додадете месечево осветлување во вашето езерце за зголемено ноќно уживање.

  Направете шмек!

  Има уште многу авантура градина и градење на езерце. Истражувајте и експериментирајте со опциите за водни растенија, воведете нови видови риби и создадете градинарски езерце што е можно попријателски за дивиот свет.

  И вклучете што повеќе млади луѓе да помогнат. Иднината на езерцата почива во нивните раце!

  Исто така види: Колку време е потребно за да расте елка?

  Ви благодариме што читавте.

  Имајте одличен ден!

  Идеи за подигнати градински езерца – ресурси, водичи за терен и дела Цитирани:

  • Факти за живот во езерцето за живеалиштата Растенија и животни nd
  • Кунти мајсторски градини – Одржување на езерцето
  • Вудленд езерца – водич за терен
  • Нега на езерцето – Градинарство со RHS
  • Садење водни мочуришта
  • Тајната за постигнување кристално чисто и неволји за вас10
  • Разбирање на биолошките циклуси на вашето езерце Кои
  • Зошто се појавуваат алги од езерцето? Како можете да се ослободите од него?
  • Одржување градинарство во езерце – 7 совети како да ја одржувате водата чиста
  пливаат.
 • Подигнатото езерце во градината е незасегнато од калливата вода. Плус, градинарски ѓубрива и сечи за тревници.
 • Надземно езерце може лесно да се премести.
 • Подигнатите езерца за градина може да се изградат без дозвола.
 • Подигнатите езерца може да се направат со употреба на <2 цврсти материјали од цврсти материјали изградени езера. 11>

  Овие благодети ќе резонираат кај повеќето ентузијасти на отворено. Но, потенцијалните градители на езерцето треба да имаат внимание дека на подигнатото градинарско езерце му треба истото внимание на деталите како на езерцето во земја. Најважно, острото управување со екосистемот на езерцето.

  Еве прекрасно езерце Кои за пејзажи во дворот. Го сакаме амбиентот, релаксирачките звуци и мирниот спокој што можат да го испорачаат езерцата во дворот. Единствениот проблем е што езерцето, како што е прикажано на сликата погоре, може да чини премногу пари за изградба. И, исто така, бара еден тон напор! Затоа, разработуваме неколку штедливи идеи за езерце за градина. И ние ветуваме - тие се многу поедноставни и поприфатливи од традиционалното подигнато езерце што сте навикнати да го гледате во раскошните пејзажи од дворот.

  Како да се управува со екосистем со подигнат езерце во градината

  Екосистемите на езерцето се сложени и чувствителни и бараат постојана рамнотежа помеѓу симбиотските елементи, вклучувајќи вода, растителна и животинска материја, бактерии, кислород и азот. Нитрифицирањебактериите и водните растенија ја филтрираат и ја прочистуваат водата од езерцето, ослободувајќи ја од амонијак, вишок азот и алги.

  • Сите млади сопственици на езерца треба да научат колку што можат повеќе за азотниот циклус .
  • Циклусот на азот во езерцата го претвора амонијакот од рибниот измет и растенијата кои се распаѓаат во нитрити, нитрати и азот. Овој процес ја детоксицира водата од езерцето, создава растителна храна и ослободува вишок азот во атмосферата.

  Ограничувањето на нивото на амонијак и алги додека се промовира оксигенација на водата и размножување на бактерии кои нитрифицираат е од суштинско значење за постигнување на кристално чиста вода во езерцето и одржливо здравје на езерцето. Филтерот за био езерце го промовира растот на бактериите што нитрифицираат со тоа што создава поголема површина за растење на бактериите. Механичкиот филтер за скимер ги заробува органските остатоци (од рибите и растенијата) во езерцето за лесно отстранување пред да дојде до распаѓање.

  • Можете да ги купите двата филтри од добавувачите на езерцето. Но, тие се скапи .

  Ви предлагаме Направете сами двата типа. (Видеа за упатство се достапни //ozponds.com.)

  1. Направете сам биолошки филтер за езерце (познато како филтер за блато).
  2. Направете сам механички езерце (скимер) филтер.

  Каде треба да биде подигнатото езерце за градинаПозициониран?

  Градинските езерца со риби треба да бидат делумно засенчени за да се спречи испарување на водата и прегревање. Езерата кои поддржуваат водни растенија (без риби) имаат корист од обилната сончева светлина, која ја поттикнува фотосинтезата и аерацијата на водата со ослободување на кислород од растенијата.

  Сите подигнати градинарски езерца треба да седат на рамна почва.

  Со техничките карактеристики опфатени, ајде да станеме Officialdeas Garant

  ! 7>

  Ги пребаравме нашите омилени жаришта за домови за следните идеи за подигнати градинарски езерца. Се обидовме да најдеме неколку опции за сите нивоа на вештини и стилови на домови.

  Која е вашата омилена? Кажете ни ги вашите размислувања!

  1. Добијте идеи за подигнати градински езерца сами од WoodBlocX

  Ја започнуваме нашата листа на идеи за подигнати градински езерца со прекрасно подигнато езерце за вашиот надворешен простор од WoodBlocX. Тоа е една од најуредните и најлесните водни елементи за вашиот надворешен простор. Овие подигнати градинарски езерца доаѓаат од ОК - а залихите се изненадувачки достапни за изградба. (Тие, исто така, ветуваат дека овие подигнати градинарски езерца траат 15+ години. Ни звучи добро!)

  Во Outdoor Happens, ние сме посветени да ви донесеме идеи за проекти за земјени домови што можете да ги направите без напор и ефтино. Но, тоа не значи дека не можеме да размислиме што можат да понудат комерцијалните добавувачи.

  Погледнете ја оваа серија на зачудувачки градинарски езерце подигнато со дрвена рамкаидеи за да се најде инспирација!

  • Концептот на дрвена рамка во која има постава за езерце е стандарден пристап за изградба на подигнато езерце за градина.

  Овие пакети со комплет за езерца од woodblocx.co.uk покажуваат колку разновидни и примамливи можат да бидат. езерцето е поставено и натопете се во декоративните карактеристики што ги красат водните тела со дрвена рамка!

  Исто така види: Најдобрите провинции за живеење во Канада за градинари, фармери и одгледувачи
 • Сега за Идеи за сам по себе за подигнато езерце за градина што ќе донесе проток и шарм во вашата градина по малку од цената од професионално-направено!

  2. „Направете сами“ мало подигнато езерце за градина со биолошки филтер „Направете сами“

  Не сакате да купите подигнато езерце за градина? И можеби повеќе би сакале да изградите своја? Потоа, еве одлична идеја за подигнато езерце за градина за забавен проект „Направи сам“. Ginger Fishy користи када од 130 литри за да направи прекрасен воден елемент од дворот. Нивната повеќеделна серија на YouTube ги разбива сите детали - вклучително и како да ја одржувате водата чиста со прилагоден филтер „Направи сами“. (Исто така, гледајте ги деловите 2 и 3 од серијата. Вториот дел вклучува многу детали, а третиот дел е местото каде што тие додаваат легендарна риба од езерцето (златна рипка) на равенката. Водата изгледа кристално чиста - а филтерот дава прекрасен смирувачки звук.

  Секој мора да сака лудник од езерцето! И Ginger Fishy има одлична идеја за ова видео. рустикално езерце подигнато во двор изобилува со филтер за биолошки езерце DIY .

  • Во оваа видео серија како да , Ginger Fishy од Обединетото Кралство користи пластична када од 130 галони за крути езерцето <1 табла со облоги и <2 балончиња, <2 чаршафи, <2 табла> o , за да се создаде зимско подигнато езерце.
  • Ефтин DIY биолошки филтер (познато како филтер за блато) седи на подигнатото езерце, давајќи широк простор за размножување за нитрифицирани бактерии што разбиваат амонијак.
  • мал потопен филтер и ја враќа водата во вода и ја враќа водата во водата езерцето.
  • Филтерот за мочуришта служи и како течен водопад и оксигенатор за вода во езерцето.

  Гледајте Дел 1 овде и Дел 2 овде за да започнете.

  Овој туторијал е одличен проект за DIY . Планови за сам по себе подигнат градинарски рибник со водопад и клупа Погледнете уште една одлична идеја за природно езерце и клупа за водопад од Instructables. Овој пат – подигнатото градинарско езерце има капацитет од приближно 80 литри – или 300 литри. Градинското езерце со средна големина има прекрасна дрвена рамка и има многу скриени карактеристики што лесно се пропуштаат, вклучувајќи прикачена кула за водопад, клупа, светла за покривање и филтер за вода. Веб-страницата Instructables, исто така, уредно ги наведува чекорите иматеријали потребни за дуплирање на дизајнот.

  Ако имате омилен агол во вашата градина на кој му треба уникатна карактеристика за да ви помогне да се опуштите , овој сет на планови за дрвена подигната градина езерце е за вас!

  Ова три во едно подигнато езерце ги интегрира езерцето, рибникот и водата. И совршено е како карактеристика за градина во аголот.

  Дрвената рамка со дрвени должини 4" x 4" и челични загради го формира скелетот на езерцето. Целата единица е обложена со даски за покривање, создавајќи природен, но софистициран финиш.

  • Плановите вклучуваат алатки, материјали и списоци за сечење.
  • Езерцето собира нешто повеќе од 400 литри вода во флексибилна облога на езерцето со геотекстил за да се спречи поместувањето на подлогата нагоре. водопадот со помош на мултифункционална пумпа која вклучува прочистувач на вода со УВ светлина, филтер, LED рефлектор и фонтана за кислород.
  • Филтер-кутијата за водопад доаѓа со преливник за водопад од не'рѓосувачки челик.

  Дрвоарството бара соодветна вештина (и митра пила), но плановите се детални и лесни за следење.

  Да! Можете Можете сами водната архитектура . Пробајте!

  4. Направете езерце за диви животни во буре со виски

  Дали сакате мала, лесна за управување со вода карактеристика? Тогаш Џоел Ештон има прекрасна, компактна идеја за езерце за диви животни со виски што може да се вклопи речисикаде било. Ова прекрасно езерце е изненадувачки мало, но сепак има многу карактеристики што го одземаат здивот. Џоел ги споделува сите детали. Џоел, исто така, ги советува најдобрите растенија љубители на вода кои цврсто се вклопуваат во внатрешноста - вклучувајќи ги ирисот со сино знаме, растение со оптички влакна, воден крин и цветање. Сметаме дека и други украсни треви би можеле да работат - но овие четири се прекрасни.

  Не на сите езера им е потребна пумпа за вода! Едно од чудата на природата е тоа што растенијата се биолошки филтри за вода . Со правилен сад за езерцето, водни растенија кои оксигенираат и добро позиционирање на езерцето, можете да создадете мини езерце за диви животни што е 100% надвор од мрежата!

  Гладилник за буре за виски (со запечатени дренажни дупки) ја поставува сцената за она што станува оаза за сите жаришта и новини за сите лес, и птици.

  • На езерцето со диви животни во буре му е потребна сончева локација за да се промовира фотосинтезата (во водните растенија), која пумпа кислород во водата во езерцето.
  • Растенија со вода во корпи со водена подлога.
  • Полетајте ги растенијата и покријте го компостот со бонсаи чакал.
  • Поставете парче лебдено дрво или гранка во езерцето така што ќе се потпира на страната на бурето за да им дозволи на инсектите и другиот дел да се навлезат во ined.

  Совет: Се надеваме дека ќе најдете оригинал виски или буре со вино. Може да потрае

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.