Како да стартувате косилка за трева по зимата

William Mason 03-10-2023
William Mason

Зимата заврши и ако сте како мене, со нетрпение очекувате повторно да ја стартувате вашата косилка!

Постојат неколку работи што треба да ги направиме пред да ја вклучиме нашата косилка откако ќе остане во мирување некое време, што е она што ќе го разгледам во оваа статија.

Пред да започнете да читате за стартување на вашата косилка по зимата – наполнете ја батеријата . Сигурно ќе биде рамно откако ќе седите неколку месеци (или години!), така што ќе ви даде добар почеток на првиот чекор.

Исто така, ќе ви дадам неколку добри совети за да го олеснам целиот процес - продолжете да читате!

Како да започнете косилка за трева после зимата?

Еве го вашиот процес за зимување по пети

Чекор 1. Наполнете ја батеријата

Најпрво што треба да направите е да ја наполните батеријата. Полначот за батерии е најлесниот начин, но ако го немате, можете да го вклучите подоцна.

Патем, ако вашата батерија изгледа вака:

Стоп...

Прво ќе треба да се исчисти - зовриената вода е еден од најлесните (и најевтините) начини да се ослободите од корозија. Проверете дали вашите терминали се убави и чисти.

Друг совет кога ќе ја паркирате вашата косилка за трева некое време е да исклучитебатерија .

Имам прекинувач за изолатор на батеријата затоа што цело време ми се испразнуваше поради електрично влечење некаде. Значењето е познато дека е тешко да се најдат, така што прекинувачот за изолатор е одлично решение - или повлечете еден од каблите.

Чекор 2. Свеж гас

Втората работа што треба да направите е да бидете сигурни дека вашата косилка има свеж гас.

Најлесен начин да откриете дали гасот е добар е да го мирисате. Не премногу, имајте предвид - ќе ви оди во глава.

Само шмркајте. Ако гасот мириса лошо, непријатно или чудно - мора да исчезне.

Ако гасот мириса добро, набавете ново гориво и наполнете го.

Чекор 3. Исцедете го карбураторот

Овој чекор е многу препорачлив, но опционален.

Одводната завртка може да биде многу практична за да го направите ова, можеби е прилично тешко да го направите ова<1. 0>Ако можете да го исцедите карбураторот - прекрасно!

Време е да ја извадите вашата косилка за трева надвор. Ова е неуредна работа, па навистина сакате да се погрижите да ја однесете вашата косилка некаде каде што малку гас на земјата може да се исчисти или да не предизвикува проблеми.

Има одводна завртка на дното на садот што ви овозможува да го исцедите стариот гас. Извадете го и исцедете го додека не почувствувате пријатен мирис, свеж гас.

Повеќето косилки имаат гас што се напојува со гравитација, така што гасот ќе помине сам. Може да го исцеди и целиот резервоар за гас, затоа погрижете се да ја вратите завртката когасвежиот гас доаѓа!

Некои косилки, како мојата, имаат пумпа за гориво. Сè уште можете да го испуштите карбураторот на косилка со пумпа за гориво, но ако сакате да испумпувате повеќе гас за да ја испуштите, ќе мора да ја навивате косилката.

Бидете внимателни, сепак…

Иако е добро да го испуштите гасот, не сакате да го изгорите 60% на стартерот, <0

Да? Тоа е гадно!

Можеби ќе имате малку проблеми ако гасот што истекува е матен. Најверојатно, карбураторот ви е блокиран и ќе треба да го исчистите пред правилно да работи (или воопшто).

Мислам, да, можеби ќе имате среќа.

Понекогаш, дури и ако е матно, можеби и понатаму работи косилката, особено ако ја користите редовно. Ако гасот е заматен и го користите само еднаш или двапати, а потоа повторно го паркирате со векови, карбураторот ќе ви биде блокиран со пиштол.

Ако ја користите косилката многу, постои мала шанса да биде добро со малку свеж гас.

Меѓутоа, најверојатно, ако гасот е матен, ќе се влоши и ќе морате малку да го исчистите автомобилот или да го исчистите. долу – можеби ќе ви заштедат многу време и пари!

Значи, го испуштивте карбураторот додека не излезе убаво, чисто гориво. Се надевам дека сте ја вратиле и завртката на одводот.

Исто така види: Најдобра храна за складирање за итни случаи во 2023 година

Сега е време да ја измиете или да почекатедодека.

Чекор 4. Почекајте или измијте

Не обидувајте се да ја вклучите вашата косилка веднаш. Мислам, таа е покриена со гасот што штотуку го испуштивте.

Ако навистина морате да ја користите вашата косилка во моментов, барем нежно исклучете ја со цревото и тргнете ја косилката подалеку од местото каде што сте го испуштиле гасот, за да не седите во баричка со гас.

вашата електрична енергија. Ако ги навлажните, вашата косачка нема да се вклучи. Само нежно измијте го.

Чекор 5. Проверете го маслото

Последното нешто што треба да го проверите пред да ја стартувате вашата косилка за трева по зимата е маслото.

Проверете дали изгледа добро и дали е наполнето до вистинското ниво.

Прекрасно!

Подготвени сме! Седеше со години

Ако помина повеќе од само зима - чекорите за стартување на вашата косилка се многу слични на чекорите погоре, освен што најверојатно вашиот карбуратор е блокиран .

Уф.

Постојат многу големи шанси дека обично ќе треба да го исчистите карбураторот пред тоа или да го исчистите.

Порано земав купишта мали мотори од отпадот за да ги поправам. Поголемиот дел од времето, сè што не беше во ред со нив беше блокиран карбуратор.

На крајот, толку ми се слоши од чистење на карбураторите, што престанав да ги земам!

Совети за чистењеКарбуратори

Ако сте на фарма или имот и имате опрема што се наоѓа наоколу дел од годината - како што се генератори и косилки - набавете си конзерва или две мелодија за прскање .

Јас имам Johnson Evinrude OMC Engine <2'M>Tuner се исти работи и и двете работат навистина, навистина добро.

 1. Чистач на внатрешен мотор Quicksilver Power Tune
 2. $20,61

  Quicksilver power мелодијата помага да се отстрани штетното ѓубре што се собира во вашиот мотор. Исто така, помага да се подобри протокот на воздух и општите перформанси на моторот. Совршено е за мотори со бензин со вбризгување со 4 циклуси и 2 циклуси.

  Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 06:40 часот по Гринич
 3. Johnson Evinrude Engine Tuner
$181. Ш акумулација, гуми за џвакање и депониран јаглерод. Тоа ви помага да ги одржувате чисти вашите клипови, прстени, порти и вентили. Лесен е и за користење - испрскајте го доводот на воздухот на вашиот мотор за значително подобрување. Работи за мотори со 4 и 2 циклуси. Amazon

Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Исто така види: Како да ги изберете совршените класови од вашата градина 20.07.2023 22:20 GMT

Оваа нешта е вистинска спасувачка енергија кога ќе ви требаше! Јас и ќерка ми излеговме да го земемегенераторот стартуваше и, се разбира, немаше да оди бидејќи седеше со месеци.

Го извадив садот од карбураторот и го испрскав полн со мелодија за прскање. Потоа го испрскав во карбураторот и се обидов да добијам малку од него за да се качи во млазниците.

Го оставив да кисне онолку долго колку што ќерка ми имаше трпение. Таа има 8 години, па не беше долго.

Функционираше!

Го започнавме, а таа пукаше веднаш и продолжи да трча цела ноќ.

Набавете си малку - можеби ќе ја зачувате вашата сланина една вечер кога навистина сакате да ви работи генераторот или оној ден кога навистина ви треба дување на снег, а вие не можете да одите до планината

оваа друга идеја….

Сè уште не е целосно тестирано, но сметам дека има добри шанси да успее.

 1. Започнете со цедење на карбураторот.
 2. Земете долго црево со мала инка одозгора.
 3. Пополнете ја карбурата, видете ја или прилагодете ја сè додека не излезе со
 1. мелодијата за прскање што излегува, вратете ја завртката (не трошете ја, не е евтина!)
 2. Наполнете го карбураторот со овие работи додека не излезе одозгора.

Сега пијте пиво и почекајте. И чекај. Ќе бидат потребни години и ќе биде потребно трпение. На пример, 24 часа.

Мелодијата за прскање излегува како пена, така што ќе треба да почекате да се смести во течност за да може да влезе вокарбураторот.

Потребно е многу трпение за да се наполни цревото, можам да ви го кажам тоа.

Ако ова не функционира и сè уште работи лошо - ќе мора да го извадите карбураторот, да го раздвоите и да ги натопите сите поединечни парчиња во мелодијата за прскање 24 часа.

Она што вообичаено го правам е да ги земам сите млазници и малите делови и да ги ставам во садот. Потоа го полнам садот со мелодијата за прскање и ги оставам да се впијат во него. Се разбира, можете да користите и различен сад.

Откако ќе се работи, сите млазници и месинг делови ќе бидат сјајна, златна путер боја. Откако ќе се натопат, сакам да ги исчистам деловите со чистач за електричен контакт , чистач за карбуратор или чистач за сопирачки . Ако го немате тоа, можете да користите бензин за да ги исплакнете.

 1. CRC QD Electronic Cleaner
 2. $11,99 $9,78 (0,89 $ / унца)

  Еве го нашето омилено прецизно средство за чистење. Тоа е нафтен дестилат идеален за чистење на конектори и помагање во спречување на дефект на контактот. Совршен за чистење на електронска опрема. Исто така е безбеден и за пластика.

  Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 02:25 часот по Гринич
 3. CRC BRAKLEEN Чистач на делови за сопирачки
 4. 5,19 $, лесно елиминирајте го <1 s, прашина од сопирачките, ѓубре, масло и други загадувачиод твоите сопирачки. Работи за да помогне да се исчистат облогите, клештите, дисковите за спојката, влошките и деловите за сопирачките.
Amazon

Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

20.07.2023 08:35 часот по Гринич
 • Gumout Carb. unce)

  Gumout се истакнува во надминувањето на грубото празен òд, тешко стартување, застојот на моторот или неприфатливите емисии на издувни гасови. Gumout ги отстранува тврдите наслаги, лаковите, ѓубрето и гуми за џвакање од вашите карбуратори. Тоа помага да се подобри економичноста на горивото и перформансите!

  Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 02:30 часот по Гринич

  И, исто така, најдобро е да ги пробиете сите дупки во карбураторот со компримиран воздух. Бидете сигурни дека сè е надвор прво, за да не дувате мали делови насекаде низ местото.

  Навистина е гадно кога тоа ќе се случи!

  Обидете се и направете го ова на чиста клупа за да не се измешаат работите со други работи кога ќе тргнат. Можеби дури и чист под во случај да паднете нешто...

  Но, ако имате време само да го оставите - ова би го направил супер лесен начин за чистење на карбураторот и секој може да го направи тоа!

  Заклучок

  Знаеме дека повеќето домаќини и земјоделци имаат премногу задолженија во текот на зимата! Рацете ви се полни!

  Тоа езошто е толку лесно да ги занемарите вашите косилки, рабови и опрема за трева во текот на зимата.

  Го разбираме!

  Се надеваме дека нашиот водич ќе ви помогне да ги надминете застојот на косилката, дефектите на моторот и бавното палење.

  Дури и ако воопшто не сте ја вклучиле вашата косилка во текот на зимата? Малку одржување сепак може да оди далеку!

  Исто така – не срамете се да прашате дали имате повеќе прашања во врска со стартувањето на вашата косилка откако ќе биде во мирување цела зима.

  Или – ако имате паметни совети за стартување на моторот на косилката откако таа не се запали – Ве молиме споделете – многу сакаме да ви помогнеме

  . ing.

  Имајте убав ден!

 • William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.