Билки што растат во сенка – 8 корисни билки за вашата градина со засенчени билки

William Mason 12-10-2023
William Mason

Сите знаеме дека сончевата светлина е она што го поттикнува целиот живот на Земјата.

Тоа е особено точно за растенијата бидејќи тие имаат речиси магична способност да ја претворат сончевата светлина во храна во процесот на фотосинтеза . Тоа е главната причина зошто сите имаме што да јадеме!

Група растенија што сакаме да ги грицкаме и да ги додаваме во нашите оброци се билките .

Иако сите сакаме билки, не сите од нас ја имаме среќата да имаме идеално поставена градина.

Некои градини едноставно се засенчени. Тоа може да се должи на северно ориентирана парцела, покривка од дрво, сенката што ја даваат зградите и други физички причини.

Од друга страна, некои градини ориентирани кон југ во потоплите клими премногу се топли и се сушат за многу деликатни билки како босилек.

Можеби растенијата можат да јадат сончева светлина, но им треба одмор од зраците на нашата радиоактивна животворна ѕвезда. Ако е така, обидот да се засади во сенката што ја обезбедуваат дрвјата може да биде единствената опција.

Накратко: понекогаш не можете да избегате од сенката.

Сепак, добрата вест е дека постојат билки кои ќе растат во засенчени услови.

Ако живеете во област каде што летата се суви и сурови, многу билки всушност ќе претпочитаат делумна сенка за да го дифузираат ефектот на најинтензивното летно сонце.

Што треба да знам за билките што растат во сенка?

Еве неколку општи правила кои се однесуваат на сите билкиможноста за нивно одгледување во (светла) сенка не е мит. Всушност, тоа може да биде корисно во некои ситуации, а особено за билки како што се цилинтро и киселица кои не толерираат висока топлина и целосно сонце.

При изборот, направете ја домашната задача за тоа кои билки не им требаат директна сончева светлина - тие се оние кои успешно ќе растат во засенчените делови од вашата градина.

Сепак, засенченото место што ќе го изберете треба да биде лесно засенчено, а не во длабока сенка.

Со добри информации, малку планирање и малку обиди и грешки, бидете уверени дека ќе успеете да додадете мирис и арома во вашата засенчена градина со билки.

Како што видовте во мојот пример со лаванда, секогаш има некои исклучителни успешни приказни спротивни на официјалните списоци на билки кои толерираат сенка.

Која билка успеавте да ја одгледувате во сенка? Би било прекрасно ако го споделите вашето искуство во коментарите!

списокот кога се одгледуваат во сенка .
  • Секој пат кога ќе видите дека билка може да расте во сенка, тоа значи во навлечена сенка, светла сенка или полусенка . Многу малку (ако има) билки толерираат длабока сенка.
  • Одгледувањето на ароматична билка во сенка ќе влијае на интензитетот на нејзината арома и мирис. Колку помалку сонце, толку се чини дека е помала концентрацијата на ароматични масла. Сепак, никогаш не може целосно да го изгуби својот мирис.
  • Билките кои се одгледуваат во сенка може да станат помалку бушливи и помрсни од нивните колеги кои се капат на сонце.

Значи, конечно – кои се билките што растат во сенка?

Дојдете на темната страна и дознајте.

Исто така види: 11 начини на чување месо без струјаНане, цилинтро, копар, оригано, киселица и магдонос се само некои од билките кои растат во сенка. Има многу други, а обидите и грешките се еден од најдобрите начини да откриете што расте добро во кои делови од вашата градина!

1. Нане

Родот Mint содржи 24 видови и најмалку 15 хибриди - има разновидност што одговара на секого и на секоја градина! Нането ќе расте на сонце и во сенка. Причината зошто генерално се впушта од полно сонце до засенчениот дел од градината е тоа што лови за влага. Нането ја сака влагата!

Ако барате нане во дивината, ќе најдете дека расте и на сонце и во сенка. Причината поради која нането, кое генерално успева на сонце, ќе се осмели да излезе назасенчените агли на живеалиштето е лов на влага.

Во градината, нането ќе се справи исклучително добро во сенката што ја обезбедува дрво со светла крошна.

Ако сте загрижени дека ќе ви здодее целото нане, можеби треба да знаете дека она што го нарекуваме „мента“ е род кој содржи 24 видови и најмалку 15 хибриди - вклучувајќи го и познатиот пеперминт; нането е сосема спротивно од здодевното.

Ако сте ентузијасти, постојат различни растенија од нане што можете да ги изберете за вашата градина.

Постои една карактеристика што го прави нане предизвик, а тоа е нивниот агресивен раст.

Ако твојата дефиниција за „досадно“ значи „немаш што да правиш“, момче, контролирањето на нането во мешан градинарски кревет ќе те држи зафатен!

Меѓутоа, ако не сакате да се борите со сопствените билки, размислете за садење нане во контејнер.

Исто така види: Дива зелена салата против глуварче - Која е разликата помеѓу глуварчињата и дивата зелена салата?

Како да започнете да растете: Нането најчесто се репродуцира вегетативно преку сечи или поделби .

Меѓутоа, ако сакате да се обидете да ги одгледувате вашите растенија од нане од семиња, некои видови може да се купат онлајн. На пример, семето од нане во моментов се достапни во Eden Brothers Seeds.

2. Лук лук

Лук лук е една од најдобрите билки кои растат во сенка. Тие не толерираат само сенка - тие напредуваат во неа! Лукот лук е одличен за салати, маринади со месо и многу други јадења каде што би сакале малку помалку интензивнавкус на лук.

Нашата втора билка која расте во сенка е лукот лук ( Allium tuberosum ). Припаѓа на групата диви лук и кромид. Не само што може да толерира сенка - многу добро расте во неа!

Овој жесток алиум се користи за зачинување на салати, јадења и маринади за живина, свинско месо и риба. Идеален е ако претпочитате лесен мирис и вкус на лук наместо целосното, често огромно пакување.

Делови од растението кои имаат кулинарска вредност се рамните лисја, стебленцата и неотворените цветни пупки .

Сепак, бидете внимателни ако живеете во Австралија. Во Land Down Under, оваа билка, родена во азиските степи, е наведена како инвазивна, бидејќи има тенденција да ја истиснува и да се натпреварува со автохтоната вегетација.

Без причина не сум го нарекол „жесток“ - ако му се укаже шанса, ќе го рашири своето семе и ќе расте како агресивен плевел во различни предели.

Како да започнете да растете: Лукот лук лесно се започнува од семе. Се вели дека растението достигнува целосна зрелост со должина на листот од 21 инчи.

3. Магдонос

Магдоносот го сака сонцето. Сепак, тоа е билка која доста добро расте и во сенка. Листовите од магдонос одгледувани на сонце може да имаат малку горчлив вкус. Ако го одгледувате магдоносот во сенка, може да откриете дека тие лисја имаат многу поблаг вкус. Собирањето млади листови исто така помага со помалку интензивен вкус.

Првично Медитеранрастение, магдоносот сигурно го сака сонцето. Но, ќе преживее и во сенка , без никакви маки.

Бидејќи листовите од магдонос можат да имаат горчлив вкус, ако претпочитате магдонос со поблаг вкус, магдоносот со помек вкус може да го добиете токму со одгледување во сенка (иако со берење само млади листови исто така ќе успеете).

Како и морковите, магдоносот лесно се одгледува од семки. Постојат неколку варијанти за избор, а најчесто достапни се италијанскиот, Curled и Paramount. Ако имате строго органска градина, достапни се и семиња потврдени од USDA.

4. Златно оригано

Златното оригано (Origanum vulgare ‘Aureum’) не ужива да расте на полно сонце. Ова ја прави идеална билка за одгледување во засенчена градина! Златното оригано е помалку ароматично од обичното оригано - но сепак е одличен додаток во вашата градина со билки.

Како што сугерира неговото име, златното оригано ( Origanum vulgare ' Aureum ' ) е сорта на оригано со жолти до зелени лисја, што ги прави да изгледаат златно, особено на полно сонце.

Сепак, уловот е што златното оригано не толерира целосно, пладневно сонце. Ако се изложени, неговите лисја најверојатно ќе станат плен на изгореници. Сепак, токму оваа нетолеранција го прави златното оригано идеално растение за полусенка или светла сенка .

Можете да собирате лисја од јули до крајот на летото кога ориганооди во цветање. Тоа е повеќегодишно растение кое ќе се враќа секоја година; отсекувањето на растението по цветањето ќе го одржи компактно.

Ако барате силен вкус, запомнете дека златното оригано се вели дека е помалку ароматично од обичното оригано.

Како да започнете да растете: Златното оригано не е лесно да се нарача онлајн како неговиот заеднички братучед. Внимавајте на понудите на растенијата во саксии, бидејќи во секој случај е полесно да се репродуцира вегетативно.

5. Обична киселица

Киселицата е една од заборавените омилени. Тој е толку разновиден во кујната што е познат и како зеленчук и како билка! Како дополнителен бонус, киселицата добро расте и во сенка.

Досега, потрагата по нашите омилени билки кои растат во сенка сигурно собра многу комерцијални глобални омилени. Сега, подгответе се да запознаете некои заборавени омилени од старите денови.

Обичната киселица ( Rumex acetosa ) припаѓа на фамилијата на пристаништето и има посебен курва, вкус на лимон. Може да се користи за освежување на салати и за разни готвени јадења.

Неговата широка разновидност на употреба е причината поради која често се наведува и како зеленчук и како билка . Ова цврсто растение, кое се опрашува со ветер, дури ќе расте како плевел.

Сепак, тој не може да издржи жестоки летни горештини , така што неговата растечка сезона е ограничена на постудениот дел од пролетта. Поради неговата предност за поладни услови,логично е дека може да земе некоја нијанса.

Како да започнете да растете: Широко користен во минатото поради неговата достапност, како и многу други видови пристаништа, киселицата е во голема мера заборавена од комерцијалните фармери - што е штета поради неговата хранлива вредност.

Сепак, благодарение на модерните ентузијасти за земјоделство, семките од киселица се достапни за купување, дури и преку Интернет.

6. Коријандер / Коријандер

Коријандерот, или коријандерот во некои делови од светот, претпочита светла сенка и постудени услови за одгледување. Тоа е одлична билка за одгледување во контејнери и во затворени простории - сè што и треба е добро осветлен прозорец.

Коријандерот е познат по свежиот, горчлив, лимонов вкус на неговите лисја. Неговите семиња, исто така, прават популарен зачин, но даваат сосема друга арома од зеленилото. Зборувајте за билка 2-во-1!

Токму оваа двојна природа на коријандерот предизвикува одредена конфузија.

Во ОК, на пример, целото растение се нарекува коријандер. Меѓутоа, во САД така се нарекуваат само семињата, а свежите листови се нарекуваат цилинтро.

Сепак, тука сме да зборуваме за сенка, а не за јазични дилеми, нели?

Коријандерот всушност претпочита светла сенка и постудени услови - не му е добро на интензивните сончеви услови. Така, често се одгледува во контејнери на тремови и прозорци.

Како да започнете да растете: Коријандерот најчесто се одгледува од семе, асемето е лесно да се добие. Постојат и органски и несертифицирани опции достапни за купување.

7. Копар

Копар е класика од кулинарски билки! Тоа е прекрасен додаток на салати и многу други јадења со неговото нежно слатко и луто зеленило. Копарот е лесен за грижа. Сè додека го наводнувате соодветно, ќе толерира некоја сенка во вашата градина.

Згодниот копар е еден од кулинарски билни класици.

Како и коријандерот, тоа е билка 2-во-1, со нејзините нежни слатки и лути миризливи зеленило што се користат во различни јадења, салати и други добрите, додека најдобрата серија домашни кисели краставички е незамислива без семки од копар.

Прочитајте повеќе за најдобрите сорти на краставици кои се супер лесни за одгледување!

Копарот е навистина непотребна билка . Сè додека оптимално се наводнува (никогаш не се исуши, но никогаш не е премногу натопено), може да толерира одредена сенка.

Меѓутоа, ако заврши да расте во продорна сенка, може да стане слаб и флоп - што е она што сакаме да го избегнеме.

Како да започнете да растете: Копарот најчесто се започнува од семиња, а пазарот на семиња нуди многу изненадувања.

Неодамна открив сорта наречена Букет, одгледувана за плодно производство на семиња, што го прави идеален за употреба како сечено цвеќе за цветни аранжмани и, се разбира - семиња за зачинување на тие крцкави кисели краставички (ако не стесфатив до сега, сакам да правам кисели краставички).

Бонус: Дали лавандата е една од билките што растат во сенка?

Лавандата обично не се одгледува во сенка. Сепак, како што објаснува авторот, може да напредува на неочекувани места од вашата градина! Експериментирањето со билки на различни позиции е најдобриот начин да откриете дали тревата добро функционира во сенка.

Лавандата речиси никогаш не се наоѓа на листите на билки кои растат во сенка. Грмушката со еден од најпрекрасните мириси во целиот растителен свет е скоро секогаш сликана на груб отворен терен и целосно сонце.

Во нашата градина, ја засадивме нашата грмушка од лаванда премногу блиску до нашата тогаш млада црвена цреша, не земајќи ја предвид можната конечна големина на нејзината круна. Како резултат на тоа, додека дрвото растеше, крошната ја засени грмушката.

На мое изненадување, лавандата продолжи да напредува , преживувајќи ги некои други медитерански растенија засадени на целосно сонце.

Сепак, тој се издолжуваше додека растеше, обидувајќи се да стигне до сонцето; а кога цвета, цветните стебленца се издолжени и тенки.

Исто така, верувам дека сенката негативно влијае на интензитетот на мирисот и на големината на цветните кластери.

Сепак, нашата лаванда живее и обезбедува храна за многу опрашувачи за време на нејзината цветна сезона. Во секој случај го направивме тоа!

Одгледувањето билки во сенка не е мит

Додека повеќето билки го сакаат сонцето,

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.